WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Природа у поезії Павла Тичини - Урок

Природа у поезії Павла Тичини - Урок

Урок українського читання у 4 класі

Тема. Природа у поезії Павла Тичини.

Матеріал уроку: "Павло Тичина" (про нього), П.Тичина "Гаї шумлять", "Хор лісових дзвіночків".

Мета. Ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Павла Тичини, удосконалювати навички правильного і виразного читання, розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати естетичні почуття, любов до природи.

Методично-дидактичне забезпечення.Портрет П.Тичини, виставка книг, картки для контролю техніки читання, Пошукові таблиці з читання, картини природи.

Хід уроку.

І. Етап орієнтації.

1. Організація класу.(діти стоять у колі)

- Діти, подивіться скільки гостей прийшло до нас на урок. Давайте привітаємо їх.

Доброго ранку, доброго дня,-

вітаєте ви і вітаю вас я.

Хай плещуть долоньки,

хай тупають ніжки,

працюють голівки і сяють усмішки.

Доброго ранку, доброго дня

Вітаєте ви і вітаю вас я.

  • До якого уроку ви приготувалися?

  • Над яким розділом працюємо?

  • Що зазвичай ми робимо на уроках читання?

2. Робота за таблицями Шульте. Гра "Друкар"

  • Надрукуйте ім'я та прізвище автора, з творчістю якого будемо знайомитися на уроці. (Павло Тичина)

3. Контроль техніки читання.

  • Прочитайте уривок вірша за 30 секунд.

Осінь така мила,

осінь

славна.

Осінь матусі їсти несе:

борщик у горщику.

Кашка у жменці,

скибка у пазусі,

грушки в хвартушку.

Осінь така мила,

Осінь славна.

ІІ. Етап покладання меті.

1. Ознайомлення учнів з темою і планом уроку.

  • От і сьогодні на уроці, тема якого "Природа у поезії Павла Тичини", ми:

  1. Ознайомимось з життям та творчістю Павла Тичини.

  2. Опрацюємо його поезії "Гаї шумлять" і " Хор Лісових Дзвіночків".

  3. Будемо вчитися виразного читання.

  4. Працювати в парах, групах.

ІІІ. Етап проектування.

- Але перед початком роботи, я хочу розкрити вам один секрет. Працюючи злагоджено, уважно, використовуючи свої знання та вміння, спробуємо створити вітальну листівку до найдобрішого, найсвітлішого свята весни. Я впевнена, що ви здогадалися до якого...

- Запрошую вас до роботи.

Очікування учнів.

- Ви отримали картки. Запишіть на них свої очікування від уроку.

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

  1. Ознайомлення учнів з життям П.Тичини.

а) Виступ групи "дослідників".

Павло Григорович Тичина народився в селі Піски на Чернігівщині в родині сільського дяка і вчителя "школи грамоти". Його дитинство пройшло у злиднях і нестатках. У сім'ї Тичин росло дев'ятеро дітей, тому Павлусеві з дитинства прийшлося заробляти на кусок хліба.

Батько Павла Григоровича мав талант педагога. Маленький хлопчик міг годинами сидіти на печі і слухати цікаві розповіді. Саме там він і навчився читати. Багато казок і пісень знала мати - добра, мила жінка, яку дуже любив Павлусь. Вечорам, коли збиралася родина, батько грав на гармонії, а всі співали.

Початкову освіту поет отримав у сільській школі. Він мав неабиякі музичні та вокальні здібності, а любов до музики і художнього слова йому прищепила перша вчителька Серафима Миколаївна Морачевська.

Мав Павло хист і до малювання. Починав малювати вуглиною, пізніше олійними фарбами. Початковий період творчості Тичини припадає на роки навчання в Чернігові. Його твори для дітей виходили у багатьох збірниках і окремими книжками. Це такі твори:"А я у гай ходила...", "Хор Лісових Дзвіночків", казки "Івасик-Телесик", "Дударик".

Прекрасний знавець рідного слова Павло Тичина постійно вивчав мови інших народів. Він знав 15 мов: російську, болгарську, французьку, турецьку та інші. Помер 16 вересня 1967року в Києві. Похований на Байковому кладовищі.

б) Самостійне читання статті "Павло Тичина" (мовчки)

  • Ви уважно прослухали розповіді "дослідників". А тепер, прочитавши статтю, зробіть позначки, яка інформація є новою.

в) Робота в парах.

  • А тепер хвилинку попрацюйте в парах, придумайте запитання до тексту.

г) Гра "Мікрофон"

(діти самостійно обирають того, хто буде відповідати на їх питання)

д) Самооцінка учнів.

- У кожного з вас є таблиці самооцінки. Намалюйте квіточку на тому числі, яке відповідає, на вашу думку, рівню знань.

2. Підготовча робота до сприймання поезії П.Тичини "Гаї шумлять".

а) Розгляд ілюстрацій.

б) Бесіда.

- Що зображено на картині?

- Яка пора року? Доведіть свою думку.

3. П.Тичина "Гаї шумлять".

а) Слухання вірша "Гаї шумлять" (читає вчитель)

- Яка з ілюстрацій найбільше відповідає змісту вірша?

- Про що розповідається у вірші?

- Від чийого імені ведеться розповідь?

б) Словникова робота.(на картках слова)

Горить, золото, співаючи, нивами, дивуюся, переливами, кохаючи, поколото, тремтить, милуюся, зворушений.

читання слів "луною";

(я – голосно, усі – тихіше)

читання слів, що римуються.

(складіть слова, які римуються парами)

в) Повторне читання вірша учнями. (мовчки)

г) Вибіркове читання.

- Підтвердіть рядками вірша, що героєм є сам автор.

- Які картини природи змальовано у вірші?

- Які почуття переживає автор?

- Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні.

- Знайдіть і продовжіть порівняння:

" купаючи мене, мов..."

"неба край – як ..."

"горить-тремтить ріка, як ..."

д) Робота в групах.

Складання схеми виразного читання.

І група - перша строфа.

ІІ група – друга строфа.

ІІІ група – третя строфа.

ІV група – четверта строфа.

Перевірка виконаної роботи. (за записами, зробленими на дошці)

е) Робота над виразним читанням, відповідно до складених схем.

є) Читання вірша вголос. Гра "Хлопчики – дівчатка"

є) Самооцінка учнів.

- Оцініть свою роботу. Намалюйте квіточку.

4. Підготовка учнів до сприймання вірша "Хор Лісових Дзвіночків".

- Готуючись до уроку ви працювали у центрах діяльності. Яке завдання у вас було?

а) Центр мистецький.

- Працюючи у мистецькому центрі, ми дізналися, що Дзвіночки – це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвіночків, синього кольору, невеликі за розміром. В наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки або Дзвоники зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і, навіть, у квітнику. Ми вирішили зобразити її, щоб вам було зрозуміло яка це чудова квітка.

б) Центр читання.

- Ми провели пошукову роботу. Тепер знаємо і хочемо, щоб ви теж знали, що про Дзвіночки, ці прекрасні квіти, писали багато поетів. Послухайте.

Дзиґи-дзвіночки

Водять таночки.

В полі дзвін, в лісі дзвін,

Дзінь-дзілінь, дзінь-дзілінь.

М.Голець.

Хтось співає дінь-дзінь-дзінь,

Пісня лине в голубінь.

Це Дзвіночки звеселяють,

Бджілок-трудівниць скликають.

Н.Файдер.

Між травичкою стовпочки,

На стовпочках, глянь, дзвіночки.

Калатають синьо-цвітні:

- Літо, літо, літо, літо.

О.Лятуринська.

Ми дзвіночками звемося,

Хоч ніхто не чув ніколи,

Щоб хоч раз ми подзвонили

Тими дзвониками в полі

Бо ми квіти ніжно-сині,

В полі нас гойдає вітер,

І беруть медок з нас бджоли

І мохнатий джміль сердитий.

М.Познанська.

Дивні квіти розцвіли в діброві,

Люди їх назвали дзвоники чудові,

Вітер колихає голівоньки сині,

А вони співають пісеньку дитині.

М.Романів.

- Дякуємо вам. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують Дзвіночки виказують почуття вдячності.

5. П.Тичина "Хор Лісових Дзвіночків".

а) Читання вірша підготовленим учнем.

- Послухайте як написав про ці квіти Павло Тичина у своїй поезії "Хор Лісових Дзвіночків"

- Який настрій створює вірш?

б) Читання вірша учнями. Гра "Причеп"

- Які слова дзвенять?

- З якою метою використано повтори?

- Що Дзвіночки славили у своїй пісні?

- До чого закликають хмарки?

в) Самостійна підготовка учнів до виразного читання вголос.

(читання учнями мовчки)

г) Конкурс на кращого читця.

- Прочитайте вірш так, щоб ми почули спів квіточок.

д) Самооцінка учнів.

- Зверніться до карток оцінювання.

V. Етап контрольно-оцінювальний.

  1. Гра "Так-ні".(знак +, якщо згодні з твердженням, знак -, якщо не згодні)

Ми ознайомились з творчістю Павла Семеновича Тичини.

Поет народився у селі Пісках на Черкащині.

У своїх віршах Павло Григорович описував своє тяжке дитинство.

У поезії "Гаї шумлять..." передано захоплення, любов, ніжність автора до природи.

"Хор Лісових Дзвіночків". Читаючи його, ми відчуваємо як співає лісова галявина.

(- + - + +)

  • Перевірте свої записи. Позначте бал.

  • Чого вчить вас поезія Тичини?

  1. Самооцінювання роботи.

- Подивіться на свої картки оцінювання. Намалюйте останню квіточку. Ви їх здасте, я перегляну, теж оціню вашу роботу і повідомлю вам.

3. Домашнє завдання.

с.46-48 навчитися виразно читати вірші, намалювати ілюстрацію до вірша, який найбільше сподобався.

4.Підсумок уроку.

- Я запрошую вас зі своїми квіточками. Якщо очікування справдилися, то прикріпіть їх на нашу листівку.

- Чи все заплановане ми виконали?

(діти за допомогою вчителя складають вітальну листівку)

Loading...

 
 

Цікаве