WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Основні відомості про Сонце. Будова Сонця. Сонячна активність - Урок

Основні відомості про Сонце. Будова Сонця. Сонячна активність - Урок

Тема уроку :

"Основні відомості про Сонце. Будова Сонця. Сонячна активність"

Мета уроку: Розширити і поглибити знання учнів про денну зірку. Засвоїти основні відомості про Сонце: внутрішню будову Сонця, його „поверхню", хімічний склад, основні фізичні параметри, використовуючи знання хімії та фізики. Навчити визначати хімічний склад Сонця за його спектром; встановлювати зв'язки і закономірності між поняттями, явищами, природними процесами.

Розвивати спостережливість, уяву, логічне і розумове мислення, здатність до пізнання навколишнього світу.

Стимулювати інтерес до астрономії, бажання учнів до самостійного здобуття додаткових знань про Всесвіт, до опрацювання довідкової та наукової інформації, до практичних умінь та навичок.

Виховувати почуття гордості за досягнення вітчизняної науки, любов до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань (урок змістовної спрямованості),час для опрацювання – 2 год.

Обладнання: навчальні таблиці: "Сонце", "Сонячна система", "Активність Сонця і життя на Землі", "Будова Сонця", астрономічні атласи, ілюстраційний матеріал, тестові завдання (електронний варіант), мультимедійна презентація "Сонце – центральне тіло Cонячної системи"

С т р у к т у р а у р о к у:

І. Вступне слово вчителя.

ІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

 1. Бесіда з класом з метою визначення початкових знань про денне світило.

 2. Інформації учнів (на основі опрацювання довідкової та наукової літератури та джерел мережі „INTERNET").

 3. Розповідь вчителя:

 • спектр Сонця, хімічний склад;

 • обертання Сонця;

 • умова рівноваги і температура;

 • внутрішня будова світила;

 • джерела енергії Сонця;

 • сонячна активність.

 1. Короткі виступи учнів:

  • вплив сонячної активності на магнітосферу та атмосферу Землі;

  • вплив активності Сонця на погоду, на коливання клімату;

  • сонячна активність і біосфера Землі;

  • вплив сонячної активності на людину.

 1. Узагальнення і систематизація знань: пропонуються тести в електронному варіанті.

 1. Завдання додому.

 1. Підведення підсумків уроку.

Х і д у р о к у:

І. Вступне слово вчителя(Мультимедійна презентація "Сонце - центральне тіло Сонячної системи", слайд 1-2; навчальна таблиця "Сонце"):

Сонце

Середня віддаль відЗемлі

149.6106 км

Видима зоряна величина (V)

−26.8m

Абсолютна зоряна величина

4.8m

Орбітальні характеристики

Середня віддаль відцентру Чумацького Шляху

2.51017 км(26,000 світлових років)

Галактичний період

2.26108 a

Швидкість

217 км/с

Фізичні характеристики

Діаметр

1.392106 км (109 Землі)

Площа поверхні

6.09 1012 км (11,900 Земних)

Об'єм

1.41 1018 км (1,300,000 Земних)

Маса

1.9891 1030 кг (332,950 Земних)

Густина

1.408 г/см

поверхневе прискорення (тяжіння)

273.95 м/с-2(27.9 g)

Друга космічна швидкість на поверхні

617.54 км/с

Температура поверхні

5780 K

Температура корони

5 MK

Температура ядра

~13.6 MK

Сонце... Найближча до Землі денна зірка, що дарує нам світло, тепло, життя. Скільки пам'ятає себе людина, погляд її був звернений до цього „величного державного світила". Колись люди вшановували його, складали про нього міфи і легенди. Зараз, направивши на Сонце телескопи із Землі чи піднявши їх вгору на бортах космічних кораблів і супутників, ретельно вивчають, поступово розгадуючи його таємниці.

З давніх часів Сонце - один з головних Богів, якому люди поклонялися, оспівували гімни, славили. Багато народів називали себе - діти Сонця! Ми радіємо, коли бачимо, що день буде сонячним і засмучуємося, коли піднебіння затягнуте хмарами. Згідно з дослідженнями, похмура погода протягом трьох днів знижує активність мозку, а протягом тижня - загальну активність нервової системи. Кількість хворих депресією в похмуру погоду збільшується в чотири рази.

ІІ. Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. (Мультимедійна презентація "Сонце - центральне тіло Сонячної системи", слайд 3):

Тому на сьогоднішньому уроці ми детально проаналізуємо процеси, які проходять на Сонці, його будову та природну активність. Адже цікавість до цього небесного тіла з часом не слабне, а, навпаки, людина прагне оволодіти могутністю денного світила, використати його енергію на Землі.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Бесіда (запитання до класу)- використано навчальні таблиці "Сонце", "Сонячна система" і астрономічні атласи:

 1. На яких уроках ви чули про Сонце як денну зірку?

 2. Яке значення має Сонце для життя людини, тварини, рослини на Землі? Навести приклади.

 3. Як описують Сонце в літературних прозових та віршованих творах, піснях? (Можливі варіанти відповідей:

Сонце – це не тільки джерело тепла і світла, центр нашої планетної системи, а це ще календар, годинник, компас: „З-за Сибіру Сонце сходить, хлопці не зівайте. Ви на мене Кармелюка, всю надію майте".

„Сонечко, ти моє" – каже мама своїй маленькій помічниці-донечці, дякуючи їй за допомогу, можливо не завжди і вдалу.

Сонце в піснях: „...Як сонечко зійде, як сонечко зійде, кохання відійде...").

2. Інформації учнів:

1 учень:

Уперше спробував уявити Сонце не вогнедишним драконом і не богом Аполлоном Анаксагор (бл. 500-428 рр. до н.е.). Ще два з половиною тисячоліття тому він стверджував, що Сонце просто розпечена кам'яна брила величиною більша за Пелопоннес (Південь Греції).

Анаксагор, син Гегесібула із Клазомен, був, як тепер кажуть, людиною незвичайною й оригінальною. Він вивчав математику і філософію, механіку й астрономію.

Коли його спитали, для чого він народився на світ, Анаксагор відповів: „Щоб спостерігати за Сонцем, Місяцем і небом". За твердженням, що Сонце не бог, астронома засудили до страти і кинули у в'язницю. Врятував Анаксагора його учень, і справа обмежилася вигнанням.

Анаксагорові сказали: „Ти позбувся товариства афінян". Він відповів: „Ні, це вони позбулися мого товариства".

Філософові й астрономові Анаксагору ще поталанило.

У XVI столітті за слова про те, що у Всесвіті є безмежна кількість зірок, подібних до нашого Сонця, а також за інші „єретичні" думки про Землю й небо на площі Квітів у Римі було живцем привселюдно спалено Джордано Бруно.

Астрономія – одна з найдавніших наук, і вся її історія сповнена драматичної боротьби з релігією та реакцією. Біля витоків сучасної астрономії стояли великі вчені Копернік і Бруно, Кеплер і Галілей, Ньютон і Ломоносов і багато інших.

2 учень:

„То стань же, Галілей, поруч із Кеплером. Один, повернувшись обличчям до неба, спостерігатиме Місяць, другий, повернувшись обличчям до екрана (щоб скло не попекло очей), - Сонце, кожен зі своїм власним інструментом..." – писав астроном Кеплер астроному Галілею.

На кінець 1610 року припадає ще одне чудове відкриття Галілея. Він виявив на диску Сонця темні плями. Є відомості, що вже у жовтні того ж року Галілей показав сонячні плями знайомим не тільки в Падуї, а й у Венеції. 1613 року вчений випускає у світ книжку „Історія і доведення сонячних плям". Книга викликала чимало розмов, бо Галілей строго математично довів, що плями, переміщуючись по сонячному диску, знаходяться дуже близько від поверхні денної зірки або на самій сонячній поверхні.

3.Розповідь вчителя (використано навчальну таблицю "Сонячний спектр"):

З уроків фізики вам відомо, що неперервний спектр видимої поверхні Сонця перетинається темними лініями поглинання, за яким можна встановити його хімічний склад та температуру. (Мультимедійна презентація "Сонце - центральне тіло Сонячної системи", слайди 4-8): Температура на поверхні Сонця, за підрахунками вчених, становить близько 6000 К, саме тому колір зірки жовтий. Проте, всередині температура сягає 16 мільйонів градусів. Звичайно, що при такій високій температурі всі речовини, з яких складається Сонце, перебувають у газоподібному стані. Сонце безперервно рухається у космічному просторі. Подібно до багатьох небесних тіл, воно обертається навколо своєї осі й за 27,275 земної доби робить один оберт.


 
 

Цікаве

Загрузка...