WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Зона мішаних лісів на території України - Урок

Зона мішаних лісів на території України - Урок

Урок природознавства у 4 класі

Тема. Зона мішаних лісів на території України.

Мета. Дати учням поняття про мішаний ліс; сформувати по-

няття про ставлення людини до лісу; розкрити факти

про різноманітність рослин та тварин мішаного лісу;

дослідити і встановити взаємозв'язки і взаємозалеж-

ності у природі. Розвивати вміння доводити, спостері-

гати, робити висновки. Виховувати бережливе став-

лення до природи, любов до рідного краю.

Обладнання. Карта природних зон України, краєвиди мішаного лісу,

таблиці "Рослини і тварини лісу", прислів'я про ліс,

опорні таблиці, картки для групової роботи.

Тип уроку. Урок-конференція.

Епіграфи уроку. Земля – наш дім. Природа – наша мати.

Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

Нема дерева – посади, є дерево – бережи.

Хід уроку

І Організаційна частина

Ви почули всі дзвінок?

Починаємо урок.

Кожен з вас приготувався,

Дуже-дуже постарався.

- Отже, починаємо працювати. Повернулись один до одного, посміхнулися, налаштувалися на роботу, побажали удачі. Відчули потребу працювати. Успіхів нам!

ІІ Підсумок фенологічних спостережень

  • Яка зараз пора року?

  • Назвати зимові місяці.

  • Який сьогодні день тижня, яке число?

  • Які зміни відбулися в неживій природі? Що роблять дерева?

- Що їм сниться?

ІІІ Підсумки гідрометеоцентру та етнографів

  • Зараз надамо слово нашому гідрометеоцентру. З нами Юрина погода.

Школярі

1. Вітаю всіх, кого цікавить, якою погода буде сьогодні. А сьогодні ясний день. Температура повітря 12 градусів нижче нуля. Падає пухнастий сніжок, зранку на деревах лежав іній, напрям вітру південний. Астрологи радять у цей день старанно працювати. А зірки кажуть, що учні четвертого класу можуть сьогодні отримати високі бали. Хай вам невдачі і негоди не роблять у житті погоди. Щасти вам!

2. Початок грудня багатий на свята. 7 грудня – празник святої великомучениці Катерини. Це дівоче свято, в яке дівчата просять у святої щасливого подружнього життя. Як на Катерину холодно, то буде голодно. На святу Катерину ховайся під перину.

3. 9 грудня – Георгій Побідоносець. Легенда стверджує, що Георгій здобув перемогу над страшним Змієм Драконом. Який день на Георгія, така й зима.

4. 13 грудня – свято Андрія (ще називають в народі Калита). Парубоцьке свято, молодіжні зібрання. В цей день гадали, вдавалися до заклинань, передбачень долі. У цей день стежили за погодою. Як ще до цього дня сніг не випав – зима буде теплою, а як з'явився довгою і холодною. На Андрія треба кожуха-добродія.

5. 14 грудня – день святого пророка Наума. За народними віруваннями Наум – покровитель розуму, знань і доброчинства. З цього приводу в багатьох прислів'ях так чемно згадується покровитель. Пророк Наум наведи на ум. Я не знаю ні "аз", ні "буки" - прийде Наум і змусить до науки.

ІV Зацікавлюючий момент

  • А урок наш сьогодні незвичайний. Ми вирушаємо у подорож. Та ще й не самі. Разом з нами подорожуватимуть досвідчені люди: дослідники-географи, доктор природничих наук, співробітники науково-дослідного інституту, мандрівник-професор, аспіранти.

  • Але з ними ви познайомитеся пізніше. А зараз спробуйте відгадати, на чому ми будемо подорожувати. (відповіді учнів)

  • Не відгадали. Послухайте загадку. Вона вам допоможе.

Ніжна зірка, сніжно-біла

На рукав з гори злетіла.

Принесла її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

  • Так, вірно, ми будемо подорожувати на сніжинці-мандрівниці. А хто буде гарно працювати, того чекає сюрприз. А допомагатиме нам Зайчик-вуханчик. Вирушаємо в дорогу!

Діти наспівують пісню про зайчика.

Зайчику, зайку, не поспішай.

Діти з тобою хочуть у гай.

Ти покажи їм дива усі.

Зиму у лісі в пишній красі.

V Перевірка домашнього завдання

Перша зупинка. Бліц-розминка.

  1. Робота в групах змінного складу. На картках – питання і відповіді.

  2. Гра "Комплімент і порада".

  • Хто сподобався, як працював у групах?

  • Кому ви хочете зробити комплімент?

  • Кому потрібно дати пораду? Яку?

  1. Фронтальне опитування.

  • А деякі питання ми повторимо з вами вголос.

Що таке горизонт?

Чотири основні сторони горизонту.

Що таке компас?

Що таке масштаб?

Що таке географічна карта?

Що таке глобус?

Назвати всі океани. Найбільший і найменший океан.

Назвати всі материки. Найбільший материк.

Що таке земна вісь? Що таке земна орбіта?

  • Ви молодці! Якщо в когось відразу не все вийшло, не розчаровуйтесь. У вас попереду ще буде можливість бути кращими.

  1. Актуалізація опорних знань школярів.

  • Давайте пригадаємо, про що ми вчили на попередньому уроці?

  • Чому на земній кулі відбувається зміна дня і ночі?

  • А чому змінюються пори року?

  • За скільки Земля робить повний оберт навколо Сонця?

  • Що ж таке природна зона?

  • Які природні зони є в Україні?

  • Справились ми із завданням цієї зупинки. Ідемо далі.

VІ Оголошення теми і мети уроку

- Вирушаємо до наступної зупинки. Але що це? Розпочалася завірюха. І на кожній сніжиночці щось написано. Хто складе слова у такій хуртовині?

(Зона мішаних лісів)

  • Хто здогадався, чому на нас сипнув такий сніжок? (Це тема уроку.)

  • Щоб ви хотіли дізнатися про зону мішаних лісів?

  • Чи потрібно нам вивчати цю тему?

Дівчинка співає строфу пісні.

Кого застане старість

Неукою, у тьмі.

Тому на світі мовби

Без хліба у зимі.

VІІ Робота над темою уроку

Друга зупинка. Полісся.

1. Створення проблемної ситуації. Вчитель читає уривок тексту.

Неповторну красу природи створює цей край. Здавна він славиться могутніми лісами: соснові бори, розкішні діброви, білокорі березняки, а над чудовими озерами і повноводними ріками схиляють свої голівки зелені верби. Якої тут тільки немає дичини!

- Хто вже здогадався, де ми знаходимося зараз? (На Поліссі)

2. Довідкове бюро.

Даю довідку. Полісся – рівнинна низовинна місцевість, покрита лісом.

Гарні всюди місця на землі,

Кожне місце красу свою має.

Та рідніше й миліше мені

Українське Полісся безкрає.

Полісся! Наш рідний край. Чарівний і неповторний. Чим подобається він вам?

Кожен від великого до малого захоплюється природою нашого краю. Ось як оспівує казкову природу Тарас Шевченко:

Тихесенько вітер віє, степи, лани мріють,

Між ярами над ставами верби зеленіють.

Сади рясні похилились, тополі по волі

Стоять собі, мов сторожа, розмовляють з полем.

- А тепер детальніше зупинимось на зоні мішаних лісів. У нас в гостях доктор природничих наук.

3. Доктор природничих наук.

Лісова зоназаймає всю північ України. Це частина зони мішаних лісів Східноєвропейської рівнини. У межах України вона називається Українським Поліссям. І простягається широкою смугою, що поступово звужується до Уралу.

- Доповнити хочуть дослідники-географи.

4. Дослідники-географи.

Рельєф Полісся - рівнинний і низовинний. Землі перезволожені, є болота й заболочені місця. Тут за рік випадає 600-700мм опадів, більшість влітку. Ґрунти болотні.

Перехід від однієї пори року до іншої відбувається поступово. Весна затяжна, сніг тане довго. Літо тепле, дощове. Зима м'яка з частими відлигами. Клімат Полісся помірно-континентальний.

Опорна таблиця

Рельєф – рівнинний;

літо – довге і тепле;

зима – сніжна і м'яка;

ґрунти – болотні;

клімат – помірно-континентальний

Третя зупинка. Рослинна.

- На наступну зупинку ми потрапимо разом із Вуханчиком лише тоді, коли відгадаємо загадку.

Навесні веселить, влітку холодить,

Восени годує, а взимку гріє. (Ліс)

Loading...

 
 

Цікаве