WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Охорона природи - Урок

Охорона природи - Урок

Природний заповідник "Розточчя" . Тут можна побачити представників усіх класiв хребетних.

Природний заповідник "Медобори". Ця мальовнича частина Подiлля має ще назву Подiльської Швейцарiї .

Природний заповідник "Єланецький степ".Природна рослинність заповідника є надзвичайно багатою i рiзноманiтною. До Червоної книги України занесено 17 видiв рослин.

6. Кореспондент газети "Свiт навколо нас"

  • Якi природоохороннi терiторії iснують у Донецькiй областi?

-У Донецькiй областi iснує національний природний парк "Святi гори" створений у 1997р. Найбiльше значення мають крейдянi бори, занесенi до Зеленої книги України. Донецький ботанiчний сад.

7. Кореспондент газети "Цiкаво знати"

-Що представляє собою Червона книга? За якими категорiями кожен вид включено до Червоної книги ?

- Червона книга-офiцiйний документ про сучасний стан видiв тварин i рослин, що перебувають під загрозою зникнення, та заходи щодо їх збереження i наукового обгрунтованного вiдтворення. Кожен вид, який включено до Червоної книги, належить до однієї з чотирьох категорій:

- напевно зниклi види ;

- перебувають під загрозою зникнення ;

- рiдкiснi види ;

- невизначені ,маловiдомi види.

8. Кореспондент газети "Вивчаємо свiт разом"

-Розкажiть про Мiжнародну Червону книгу.

-У Мiжнароднiй книзi вiдомостi про види, що належать до першої категорії, друкують на червоних аркушах паперу, до другої-на жовтих, до третьої-на білих i до четвертої-на сірих. Уже зафiксовано види, що раніше належали до зникаючих, але завдяки вжитим заходам нинi вважаються врятованими від зникнення. Їх вiдносять до категорії поновлених, вiдомостi про них подають на зелених аркушах.

9. Кореспондент газети "Бiологiя"

- Чим відрізняється Червона книга України від Мiжнародної ?

- Понад 100 видiв рослин i тварин, що перебувають під загрозою зникнення, занесено до Червоною книги України, яка була заснована в 1980 роцi. В 1994 р. видано Червону книгу України "Тваринний свiт", а в 1996 роцi –Червону книгу України "Рослинний свiт". Червона книга-це книга тривоги, попередження, що певний вид перебуває в небезпецi, вимагає невiдкладних заходiв щодо його охорони.

10. Кореспондент газети "Макiївськi новини"

Які природоохоронні заходи існують в Англії ?

3. Гра "Крок у перед"

 Якщо твердження правильне, зробити крок у перед:

1. Природоохоронні установи мають рiзнi завдання.

2. Заповідники  це екосистеми, де зберігаються, охороняються

i вивчаються всі їх компоненти.

3. Територія заповідника повністю вилучається зі сфери господарської дiяльностi.

4. Необхiднiсть охорони природи виникла у 21 столiттi.

5. Червона книга  офiцiйний документ про сучасний стан видів

рослин i тварин, що перебувають під загрозою зникнення.

6. В Україні створено 17 природних та 4 біосферних заповідників.

7. "Святі гори" належать до заповіднику.

8. Мета створення заповідників  підтримання екологічної рівноваги.

9. Заповідник "Асканiя Нова" природний.

10. Червона книга України заснована у 1994 р.

4. Гра "Відгадай".Робота у парах.

Рослини та тварини Червоної книги України. За описанням відгадати і показати

на таблиці.

Рослини

Завдання (Шафран Гейфелiв)

Це багатолітня трав'яниста рослина заввишки 10-25 см. Листочки прикорневі лiнiйнi, з білою поздовжньою смужкою. Квітка одинична, фіолетова, з жовтогарячою приймачкою. Цвіте у березні-квiтнi. Розмножується бульбоцибулинами та насінням.

Завдання (Пiвонiя кримська).

Це багатолітня трав'яниста рослина заввишки 40-70 см, з бульбоподібним коренем. Стебла розгалужені, листки шкiрястi, сизi, з широкоовальними або майже заокругленими частинками завширшки 2-6 см. Квітки одиничні лiлово-рожевi або червонi.

Завдання (Лiлiя лiсова).

Росте в широколистих та мішаних лісах, здебільшого на галявинах, узліссях, у чагарниках. Стебло зелене, iнодi з червонуватими цятками, знизу i під суцвіттям-безлисте. Листки еліптичноланцетнi, гострi, з короткошорстким краєм. Квітки повислi, на довгих квiтконiжках, ясно-пурпуровi,з фіолетовими плямами, ароматнi, зiбранi у негусту китицю.

Цiкаво знати.

Лілія  квiтка чистоти. I легенда ходить про неї така: коли Матiр Божа пiднялася у Небо до Ісуса, то випросила у нього відзнаку для тих дівчат, які ревно дослухаються до Icтини Господньої на Землi, не вдаються до злих учинків. Спустилася Вона з ангелами одного ранку i насипала по землі Небесного нектару, там де дівчата i хлопці в порядності великій були. Лілія  це щось дуже святе i недоторкане, бо Матір Божа зображена на iконi з лілією. I благовіщати їй про народження Ісуса архангел Гаврiiл опустився з такою ж квіткою.

Завдання (Пiдснiжник).

Це багаторічна цибулинна рослина. Росте у широколистяних та змішаних лісах, на галявинах, у чагарниках. Ранньої весни утворюються місцями в лісах удовий білий килим. Цибулини отруйні.

Цікаво знати.

Пiдснiжник – символ надii. Коли перші люди Були вигнані з раю, на землi йшов сніг i було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її втішити, підсилити віру у кращі часи, декілька сніжинок перетворилися у нiжнi квіти пiдснiжника – первiсника весни.

Завдання (Пролiска дволиста).

Стебло безлисте, циліндричне, голе, із квітками на верхiвцi. Листки широколінiйнi. звуженi до основи. Квiтки зiбранi по 2-10 у рiдкi китиці. Квiтконiжки спрямованi в гору, звичайно вдвiчi довші за квітку. Правильна квітка, оцвітина проста, вiночкоподiбна, складається з шести блакитних пелюсток.

Тварини

Завдання (Зубр).

Живе в змiшанних та листяних лісах з галявинами, лугами, болотами. Здатні пристосовуватися до умов культурного ландшафту. У 1902р. зубри були вперше аклiматизованi в Українi в заповіднику Асканiя-Нова та двiчi завозилися у Крим, однак під час громадянської та Великої Вiтчизняної війни були винищені.

Завдання (Рись).

Трапляється переважно у Карпатах. Живе у хвойних та змiшаних лісах з буреломами та заболоченими важкодоступними ділянками. В горах пiднiмається до висоти 1200м. Веде осiдлий спосіб життя доти, поки на дiлянцi є корм. Узимку в пошуках їжі може долати значні вiдстанi. Живиться переважно копитними, а також зайцями, птахами, мишоподiбними гризунами.

Завдання (Хохуля звичайна).

Це середніх розмiрiв звірятко добре пристосовано до життя у воді. Воно має конусоподібну голову та довгий рухливий хоботок. Щільне, густе темне хутро не намокає, бо ретельно змащене жиром.

У воді посувається майже, як риба і може по 10-12 хвилин перебувати під водою. Більшу частину життя проводить у воді, або в прибережних норах. Основний корм  дрiбнi тварини.

Завдання (Беркут).

Мешкає в гірських лісах i на скелях. Гніздиться дуже високо на старих дубах i грабах. Рiзнi народи називали по-рiзному: хацан, гірський орел, королівський орел, золотий орел. Основна здобича  зайці, хоча може ловити все: від мишей до молодих особин копитних і птахів. Зникає в наслідок активного винищування людиною, під впливом господарської дiяльностi, збіднення кормової бази.

Завдання (Бражник).

Метелик живиться соком дерев, iнодi бджолиним медом. Активний у сутінках і вночі, може мігрувати, долаючи значні вiдстанi. Гусениці iнодi живляться іншими рослинами. Причини зміни чисельності хiмiчна обробка пасльонових культур, викорчовування чагарників і розорювання місць перебування.

5.Закрiплення вивченого.

1. Робота у групах (4 групи).

 Твій внесок у охорону природи.

2. Лист до Англії.

 Будемо зберігати природу разом.

3. Гра "Мікрофон"

 Що таке Червона книга?

 Обґрунтуйте її значення для охорони рiдкiсних, зникаючих рослин і тварин.

 Які живі організми можуть бути занесені до Червоної книги?

 Які причини змусили Людину охороняти природу?

 Які природоохоронні заходи застосовували в Київській Русі?

4. Пісня "Гімн природи".

Пташка летить у блакить

I сонцю радіє, весні,

I неповторною мить,

Здається тобі і мені,

I вітерець гомінкий,

Бавиться наче дитя.

Довгого віку тобі,

Бажаємо Мати-Земля!

Не зірви маленьку квітку,

Хай росте, несе у світ красу.

I березовим таночком,

Замилуйся у ліску.

Так багато у природі,

Беззахисних є творінь.

Збережи чарiвнiсть світу,

Для наступних поколінь!

3


 
 

Цікаве

Загрузка...