WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Південний берег Криму - Реферат

Південний берег Криму - Реферат

 1. Неподалік від Ялти знаходиться Никитський ботанічний сад, у якому ростуть дерева, чагарники, трав'янисті рослини з усіх країн світу. Особливості кліматичних умов дозволяють вирощувати такі культури як: троянду, лаванду, шавлію, а також високосортні сорти винограду, мигдаль, інжир, оливки.

 2. Дивовижний є світ комах. Часто можна почути стрекотіння цикад, побачити хижака богомола. Дуже цікавими є морські жителі: медузи, краби, дивовижні рибки, морські коники, дельфіни. На березі живуть чайки.

 3. Тут побудовані санаторії та будинки відпочинку, куди приїжджають тисячі людей. Люди не завжди ставляться до природи дбайливо. Вони обривають квіти, ламають гілки дерев та чагарників, вирізають надписи на стовбурах, пишуть на каменях , залишають сміття, ловлять жуків, метеликів, знищують крабів, медуз, риб, забруднюють воду.

VI. Інтерактивна вправа "Навчаючи - учусь" ("Броунівський рух".

1. Вчитель підготував картки різних кольорів з фактами, що стосуються рослинного та тваринного світу Південного берега Криму, по одній на кожного учня (картки можуть повторюватися).

Зразки карток

Ялівець високий – це вічнозелений кущ або деревце 4-6 м заввишки. Він нагадує низькорослу сосну з широкою, схожою на парасольку, кроною. Якщо придивитися зблизька, можна помітити, що гілочки ялівцю покриті дрібними листочками-лусочками. Серед зелені можна помітити багато зелених і чорних ягід. Це шишкоягоди.

Чист кримський, або кам'яна троянда, це невисокий (40-80 см) пахучий кущ з красиво опушеним сріблястим листям і великими лілово-рожевими квітками, що нагадують квітки шипшини. З молодих стебел і листків цієї рослини видобувають ароматичну камедь - ладан.

Сон-трава – одна з найкрасивіших весняних квітів. На Карадазі росте один з її видів - сон-трава кримська. Ранньої весни на вкритому шовковистими ворсинками стебельці розкривається чарівна квітка фіолетового кольору, схожа на невеличкий тюльпан. Ця квітка не боїться морозу, сріблясті ворсинки, наче шубка, вкривають стебельце від холодів, а квітка на морозі закривається і поникає. У негоду квітка спить також.

Підсніжник кримський одним з перших сповіщає про прихід весни. За легендою, богиня Флора дарувала квітам костюми для карнавалу. Підсніжнику подарувала білий-білий костюм. Але сніг також захотів святкувати на карнавалі, хоч убрання для нього не вистачило. Тоді він став просити рослини, щоб поділилися з ним. Однак квіти, боячись холоду, відмовили йому, лише підсніжник прикрив сніг своїм хітоном. Разом кружляли вони в хороводі квітів і прониклись один до одного такою симпатією, що їх не розлучити і донині.

Полин , латиною "артеміда", отримав назву від імені богині Діани, що у греків звалася Артемідою, богині мисливства. Вважали, що ця рослина допомагає людині з'явитися на світ і зберігає від дурного ока й епілепсії. Якщо носити вінок з полину на голові, він збереже людину від нещастя.

Жовтопуз – найбільша ящірка з усіх в Україні. Довжина цієї тварини, схожі на змію, 1 м. З цього розміру половина припадає на хвіст.

Полоз леопардовий – найрідкісніша і найгарніша на зовнішній вигляд змія. Зустрічається на південному березі Криму, на вузькій смузі суші від Севастополя до Карагаду, на кам'янистих схилах і в сухих долинах з чагарником на висоті до 300 м над рівнем моря. Загальна довжина 1 м.

Сип білоголовий – осілий птах. Мешкає у важкодоступних скелях, гірських передгірних і степових районах. Живиться падлом. На території Кримського природного заповідника щороку гніздилося 2-4 пари, в інших районах гірського Криму спостерігалося близько 50 птахів. Гніздо влаштовує на карнизах, у нішах скель. Єдине яйце відкладає в кінці лютого. Вид охороняється у Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому природних заповідниках.

 1. Картки з фактами, що стосуються даної теми уроку роздаються учням.

 2. Протягом кількох хвилин учні читають інформацію на картці. Вчитель перевіряє, чи розуміють діти прочитане.

 1. Ознайомлення зі своєю інформацією однокласників, у яких картки іншого кольору, й отримання нової інформації від іншого учня. Учень може одночасно говорити тільки з однією особою. Упродовж 10 хвилин забезпечується спілкування кожного учня з максимальною кількістю інших для отримання якомога повнішої інформації. Діти можуть коротко занотувати отриману інформацію.

 1. Відтворення отриманої інформації. Звіт учнів про набуті ними знання, про що вони дізналися від інших. Узагальнення знань.

 1. Робота з підручником. Байбара Т., Бібік Н. Я і Україна: Підруч. для 4 кл. – К.: Форум, 2004. – 176 с.

 2. Прочитайте статтю "Тварини Південного берега Криму" на с. 129-130. Запам'ятайте назви тварин, про яких не йшла мова на уроці.

 1. Робота в зошитах (с. 39-40). Будна Н., Майхрук М., Рябова С. Я і Україна. Зошит з природознавства. 4 клас / Вид. 2-е, переробл. і доп. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006. – 64 с.

VII. Підбиття підсумків.

Технологія " Мікрофон".

Хто отримує мікрофон – відповідає на питання.

– Де знаходиться Південний берег Криму?

– Які особливості пір року на узбережжі?

– Як Чорне море і Кримські гори впливають на погоду Південного берега Криму?

– Назви рослини, які ти запам'ятав.

– Які особливості мають деякі рослини?

– Назви тварин Південного берега Криму.

– Які заповідники створено в Криму?

Технологія "Займи позицію".

– Нині вчених хвилює доля природи Чорноморського узбережжя Криму.

1. Постановка дискусійного питання.

– Чи варто дозволяти людині відпочивати на Чорноморському узбережжі Криму?

2. Учні визначають власну позицію щодо цього питання і стають біля відповідного плаката з надписом ("За", "Проти", "Не знаю").

3. Учні, які поділяють одну й ту саму точку зору, обговорюють її та виробляють спільні аргументи на її захист.

"За":

– Крим – це надзвичайно чудовий край для відпочинку. Цілюща морська вода і теплий морський вітерець, мінеральні джерела, мальовничі пляжі, розкішна рослинність – все це в комплексі впливає на організм людини, поліпшує її самопочуття, відновлюючи різноманітні функції органів і систем. Крим – оздоровниця міжнародного значення.

– Покращується здоров'я дітей. Вже кілька десятиліть діє дитячий центр "Артек".

"Проти":

– Люди винищують рослини і тварин.

– Полюють на рідкісні види тварин.

– Дії людини стають причинами пожеж у лісах.

– У море потрапляють отруйні речовини, побутові відходи, від яких гинуть рослини, тварини.

– Люди вирізають написи на стовбурах, пишуть на каменях таскелях, ловлять жуків, метеликів, знищують крабів, медуз, риб.

– Люди вирубують ліси.

"Не знаю":

– Все залежить від самої людини, від її поведінки в природі. Люди бувають різні.

– Людина передбачає багато природоохоронних заходів: бережне господарювання, запобігання забрудненню довкілля, створення заповідників, національних природних парків, заказників.

 1. Після викладу різних точок зору учні, які змінили свою думку, мають можливість перейти до іншого плаката.

 2. Учасники називають найбільш переконливі аргументи своєї та протилежної сторін.

 3. VIII. Домашнє завдання.

На контурній карті позначити Південний берег Криму.

Творчі завдання: підготувати відомості про одне із міст Південного берега Криму (музеї, парки, ботанічні сади, пам'ятники, визначні місця); створити фотоальбом на тему: "Мальовничий куточок України".

Література для підготовки домашнього завдання:

 1. Погорелова С., Тетьоркіна В. Я і Україна. Природознавство. 4 клас. Матеріали до уроків. – Х.: Вид. група "Основа", 2007. – 320 с.

 2. Форощук О., Форощук Н. Природознавство для початкових класів: Навч. посіб. – К.: А.С.К., 2002. – 352 с.: іл.

Зразки сторінок фотоальбому, створені учнями класу

Зразки сторінок фотоальбому, створені учнями 4-Б класу.

Це завмерлий профіль Кара-Дагу

Над живими дюнами води,

Там орли тримають рівновагу

Між буттям і вічністю біди.

І пускались в шепіт з Кара-Дагом

Тепла і холодна течія,

Де вгорі, на виступі відваги

До сьогодні кров моя сія.

Де загус над кожним кроком риску

Крик чаїний, наче рідний плач,

Тріскається скеля прямовисна –

Свідок горя, щастя і удач.

Л. Закордонець

В перекладі з тюркської мови Карадаг означає Чорна гора. З моря Карадазька вулканічна система зі зрізаними та зубчастими голими скелями має дуже ефектний вигляд. Ця перлина східного Криму вразила уяву юного О.С.Пушкіна. Він на чернетках рукопису малював по пам'яті Золоті Ворота Карадагу в оточенні танцюристів-бісенят та відьми на мітлі.

Можливо, саме ці спогади змусили поета написати чарівні строфи:

Прощай же, море! Не забуду

Твоей торжественной красы

И долго, долго слышать буду

Твой гул в вечерние часы.

В леса, в пустыни молчаливы

Перенесу, тобою полн,

Твои скалы, твои заливы,

И блеск, и тень, и говор волн.

Сторожили цих місць вказують скелю, до якої нібито матроси Одісея пришвартовували своє судно, розповідають про загадковий "храм Миру", що колись височив на Карадазі.

Надзвичайно живописний береговий хребет, утворений окаменілими лавовими потоками, вулканічним попелом, результатами пізніших геологічних процесів, - модель геологічної історії, наочний посібник, створений природою.


 
 

Цікаве

Загрузка...