WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Створення та діяльність ОУН - Урок

Створення та діяльність ОУН - Урок

Вчитель:

ОУН прагнула очолити широкий революційний рух за досягнення цілей інтегральних націоналістів. Особливих зусиль докладала вона для популяризації своїх поглядів, насамперед серед молоді, намагаючись опанувати всіма західноукраїнськими громадськими, політичними та економічними організаціями.

Документ 3.

Із промови Є.Коновальця на І Конгресі ОУН:

"мобілізуючи і спираючись на широкі народні маси, мусимо, ведучи їх, боротися і добитися віднови Самостійної Соборної Української Національної Держави на всіх просторах життя українського народу. Як учить нас досвід цілих українських поколінь, можемо цього досягнути тільки революційними, ніколи ж еволюційними, шляхами...

Спротиви, які зустрінемо на нашому шляху, будуть велетенські. Бож віднова Соборної Української Держави сама собою однозначна з ліквідацією московської імперії, як і польського історичного імперіялізму..."

Питання для обговорення:

- Яким чином лідери ОУН прагнули досягти поставленої мети?

 • Як ставилась ОУН до Радянської України, Польщі?

Метод "Ажурна пилка"

Групи отримують інформаційні листи.

І група - Інформаційний лист №1. Без сумніву, найбільшим успіхом ОУН була її здатність заручитися широкоюпідтримкою української молоді, її схильність до революційних дій, радикальнихрішень, прагнення вивести нову породу "надукраїнців" імпонували молоді, ошуканійпольською владою, доведеній до відчаю безробіттям і розчарованій поразками батьків. Одразу ОУН залучила на свій бік велику частину університетських студентівта учнів вищих гімназій Східної Галичини. Майже в кожному університеті й у кожнійсередній школі в Польщі та за кордоном, де вчилися українці, були осередки ОУН.Справжньою твердинею інтегральних націоналістів, яких очолювали Богдан Кравців,Стефан Ленкавський, Степан Охримович, Іван Грабрусевич та Володимир Янів, ставАкадемічний Дім українських студентів університету у Львові. Коли деякі з цих юнаків поверталися до своїх сіл, вони пропагували ідеї інтегральних націоналістів у провінції.

( О. Субтельний )

- Яким чином ОУН поширювала свій вплив на населення Західної України?

ІІ група - Інформаційний лист №2. Для розширення свого впливу ОУН також проникала в різноманітні господарські, освітні та молодіжні організації, влаштовувала масові політичні демонстрації, студентські протести, бойкотування польських товарів, видавала численні газети й брошури, енергійно поширювала свої ідеї серед студентів, селян і робітників Галичини і Волині. У цій діяльності вона спиралася, зокрема, на допомогу обдарованих молодих поетів, таких як Євген Маланюк, Олег Ольжич-Кандиба, Олена Теліга та Богдан Кравців. Основною трибуною поглядів інтегральних націоналістів слугував празький часопис "Розбудова нації". Згодом під вплив інтегральних націоналістів потрапив ряд інших видань.

( О. Субтельний)

- Яким чином ОУН поширювала свій вплив на населення Західної України?

ІІІ група - Інформаційний лист №3 Хоч визначити кількість членів ОУН надзвичайно важко, за приблизними підрахунками, напередодні другої світової війни вона налічувала до 20 тис. чоловік. Число ж співчуваючих було набагато більшим. Так чи інакше перевага в її лавах молодих,енергійних, ідеалістично настроєних і самовідданих людей швидко зробила ОУНнайдинамічнішим чинником у політичному житті Західної України міжвоєнногоперіоду.( О. Субтельний )

- Які категорії населення підтримували ОУН?

ІУ група - Інформаційний лист № 4.Протягом 30-х років ОУН вела свою "війну" з польським режимом, здійснюючи напади на урядові заклади та поштові контори, щоб здобути кошти для своєї діяльності, організовуючи акції саботажу щодо державної власності.Ось як розвивалася концепція "перманентної революції" в одному виданні інтегральних націоналістів 1930 р.: "Шляхом індивідуального терору та окремих масових виступів ми захопимо широкі верстви населення ідеєю визволення і залучимо їх у ряди революціонерів... Тільки безперервно вдаючись до нових акцій, ми зможемо підтримати і розвинути постійний дух протесту проти властей та зберегти ненависть до ворога і прагнення остаточної відплати. Люди не звикають до своїх кайданів, не призвичаюються жити у ворожому суспільстві". ( О. Субтельний )

- Назвіть методи боротьби ОУН.

У група - Інформаційний лист №5 Протягом 1921 – 1939рр. ОУН вчинили 63 замахи, жертвами яких стали36 українців, 25 поляків, 1 росіянин та 1 єврей. Найважливішими їхніми жертвами стали: Еміліан Чеховський (1932) — комісар польської поліції у Львові; чиновник радянського консульства у Львові Олексій Майлов (1933), убитий у помсту за голодомор 1932—1933 рр. на Радянській Україні; Броніслав Перацький (1934) — польський міністр внутрішніх справ, на якого ОУН поклала відповідальність за пацифікацію 1930 р. Було здійснено багато замахів на українців, які не погоджувалися з політикою ОУН. Найбільш відомим із них стало вбивство в 1934 р. авторитетного українського педагога Івана Бабія.

- Хто ставав жертвами ОУН?

Загальне обговорення: - Яким чином ОУН поширювала свій вплив на західноукраїнських землях? - Вкажіть приблизну чисельність членів ОУН напередодні ІІ світової війни - Які методи боротьби обрали учасники ОУН? - Чи підтримуєте ви такі методи? - Якою була мета такої тактики? - Про що свідчить вислів "прагнення остаточної відплати"? - Спрогнозуйте наслідки даних акцій ОУН.

Розповідь вчителя супроводжується показом схеми 2

Вчитель:

Влада придушувала виступи, вдавалась до арештів членів ОУН . У 1935 – 1936рр. відбулися Варшавський, а згодом Львівський процеси, під час яких С. Бандера, М. Лебедь та інші були засуджені до смертної кари. ( Цей вирок по амністії було замінено довічним ув'язненням). Та арешти — лише частина невдач, які спіткали ОУН. Ще більш деморалізуючим фактором була критика ОУН з боку своїх же українців. Батьки обурювалися з того, що організація штовхала малоосвічених підлітків до небезпечної діяльності, яка часто закінчувалася трагічно. Громадські, культурні та молодіжні організації засудили намагання ОУН підпорядкувати їх собі. Легальні політичні партії звинувачували інтегральних націоналістів у тому, що вони давали урядові привід для обмеження легальної діяльності українців. Діяльність ОУН гостро засудив митрополит А.Шептицький. Все це стало причинами конфлікту між старшим і молодшим поколінням ОУН. З-за кордону керівництво рухом здійснювало старше покоління Коновальця та його соратників із 1917—1920 рр., таких як Дмитро Андрієвський, Омелян Сеник, Микола Сціборський та Роман Сушко. Вони не завжди підтримували методи боротьби ОУН, а особливо вбивства, але їм важко було на відстані контролювати своїх підлеглих. Не відкидаючи насильства, Коновалець та його штаб більше зусиль зосереджували на тому, щоб добитися допомоги іноземних держав. Підлеглий їм галицький крайовий провід, до якого входили Степан Бандера, Микола Лебедь, Ярослав Стецько, Іван Климів, Микола Климишин і Роман Шухевич, навпаки, тримався тактики революційних дій. Більшості з цих діячів було тільки трохи за 20, і вони не знали принижень та ганьби польського панування. Їх тягло до насильницького, героїчного опору, а відносна поміркованість і спокійніший стиль життя їхніх старших колег за кордоном викликали у них презирство. Проте у Є. Коновальця вистачало авторитету, престижу й дипломатичної майстерності, щоб запобігати вибухові конфлікту. Тому його вбивство в 1938 р. радянським агентом Судоплатовим у Роттердамі стало дошкульним ударом для руху українських націоналістів. Відтак напередодні історичних катаклізмів ОУН опинилася без досвідченого й загальновизнаного вождя. 27 серпня 1939 р. ПУН скликав у Римі 2-й великий збір ОУН, на якому головою організації обрали А. Мельника. Однак більшість крайовиків– молодь - не визнали його лідерства. С. Бандера, який був випущений з ув'язнення після краху Польщі в 1939р., разом зі своїми послідовниками, сформував 10 лютого 1940р. революційний провід і проголосив своє право спадкоємності. А. Мельник марно намагався розв'язати кризу в ОУН через переговори. У квітні 1941 р. фракція С. Бандери провела свій власний Другий Надзвичайний Конгрес у Кракові і проголосили своїм лідером С. Бандеру. Дві новостворені фракції, за іменами своїх лідерів, стали відомі як ОУН (М) та ОУН (Б). V. Закріплення З'ясовуємо, що учні вкладають в поняття "український націоналізм".

Метод "Займи позицію"

Вчитель звертається до епіграфа уроку шляхом вирішення проблемного завдання

 • Чи можна вважати дату створення ОУН важливою віхою в історії українського народу?

Вчитель: завершити урок я хочу словами С. Кульчицького "ОУН боролося в різних середовищах. Спочатку в Польщі, потім – у СРСР, і зрештою – на окупованій Німеччиною території. Її дії мали різне спрямування, різними були тактика й стратегія. Та незмінним залишався стрижень...суверенна, незалежна, соборна Україна".

VI. Домашнє завдання: опрацювати відповідні параграфи підручників, скласти тести до теми "Українські землі у складі Польщі".

Схема 2. Розкол ОУН

Література:

 1. Субтельний О. Україна: Історія. – К.: Лебідь, 1993.

 2. Довідник з історії України. Т.2. – К.: Ґенеза, 1995.

 3. Українське державотворення: не витребуваний потенціал: Словник довідник. К.: Либідь, 1997.

 4. Великий довідник школяра: 5 – 11класи. – Х.: ВД "Школа", 2003.

 5. Гісем Н., Мартинюк О. Західноукраїнські землі в 1921 – 1938рр. //Історія в школі. – 2003. - № 2.

 6. Шевченко Т. УВО (1920 – 1929). // Історія України. - 1998. - № 20.

 7. ОУН і УПА. Фаховий висновок робочої групи істориків при урядовій комісії з вивчення діяльності ОУН і УПА. // Історія та правознавство. – 2006. - № 7.

 8. Андріїв Є.П. Західноукраїнські землі у міжвоєнний період // Історія і правознавство. – 2004.- 10.

 9. Буштрук О.В. Остапенко В.О. Історія України Навчальний посібник. 10 клас. – Х.: Країна мрій, 2007.

 10. Остапенко П.В. Усі видатні постаті історії України.- Х.: Торсінг ПЛЮС, 2006.

11. Матеріали сайтів: http:// oun-upa. org. ua.// , //www. run. org. ua//


 
 

Цікаве

Загрузка...