WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Організаційний момент на уроці української мови та літератури: теорія, практика, інновації - Урок

Організаційний момент на уроці української мови та літератури: теорія, практика, інновації - Урок

Пропоную декілька варіантів таких розминок:

1) Міні-інтерв'ю. Після привітання даю чітку інструкцію: "Інтерв'ю за 1 хвилину. Відповідаємо прикметниками ( прислівниками, дієсловами,словами з префіксами –роз, -без і т.д). Вибір питань і відповідей залежить від мовної теми попереднього уроку, допомагає застосувати на практиці набуті знання. Наприклад:

До теми "Прикметник"

- Яким був попередній урок? (важким, цікавим...)

- Якою була перерва? (веселою, короткою...)

- З яким настроєм ви прийшли на урок?( гарним, сумним, надзвичайно веселим...)

- А яка зараз повинна бути обстановка на уроці, щоб ви змогли засвоїти нову тему? ( робоча)

- Отже, давайте створимо таку робочу атмосферу.

До теми "Прислівник"

- Як працювалося вам на попередньому уроці? ( добре)

- У якому темпі виконували домашнє завдання на сьогоднішній урок? ( нашвидкуруч)

- Коли продзвенів дзвоник на урок? ( нещодавно)

- Чому деякі з вас запізнилися на урок? ( ненавмисне)

- Як треба зараз працювати, щоб наздогнати втрачені хвилини уроку? ( наполегливо, швидко, продуктивно)

2) Формула уроку. Учні повинні скласти формулу своєї майбутньої роботи на уроці, використовуючи умовні позначення всіх якостей, що необхідні для плідної роботи. Старшокласникам можна дати завдання "розшифрувати" записану формулу. Такий тренінг розвиває у дітей навички самоорганізації, логічне мислення, вміння ставити мету і досягати її. Наприклад, у 7 класі перед вивченням теми "Дієслово як частина мови" учні склали таку формулу майбутнього уроку:

(у+о)* (в+с)*р=з, де у - увага, о- організованість, в- взаємодопомога, с- спілкування, р- робота, з – знання.

3) "Ім'я з малюнком". Всі сідаємо в коло, а кожен учень малює на папері річ, яка, як він вважає, найкраще його характеризує. Підписує малюнок своїм ім'ям. Всі по черзі демонструють малюнки групі і пояснюють, чому обрали цей образ. Після презентації вішають всі малюнки на стіні в класі. Цей прийом раджу використати на вступних уроках у 5 класі або перед вивченням теми"Правопис імен по батькові" в рамках презентації проекту"Моє ім 'я" у 6 класі

4) " Комплімент". Урок починається з того, що вчитель підходить до першого учня і говорить: "Ти мені подобаєшся, тому що ти дуже добрий", учень повертається до сусіда і продовжує комплімент: "Ти мені подобаєшся, бо ти серйозний" і т.д. Як різновид цієї вправи на заняттях зі спецкурсу "Основи журналістики", на уроках літератури у 8-11 класах, практикую вправу "Плюс-мінус".Суть її в тому, що учні стають у коло, перший учень кладе руку на плече сусіда зліва і називає не тільки позитивну(+),а і негативну(-) рису характеру, якої необхідно позбутися ( обов'язково у коректній формі). Наприклад, "Ти сміливий хлопець, але спробуй більше довіряти оточуючим". Учні можуть за бажання не називати"мінус" свого товариша, а якщо учень не хоче почути свій "мінус", то після слова але говорить "Стоп". Спочатку у класі часто чується "стоп", але поступово усі прагнуть вислухати думку товаришів, намагаються виправити "мінус". Рекомендую повторювати таку розминку хоча б через місяць. Вважаю, що учні таким чином привчаються до критики, але не ображають при цьому людську гідність товариша.

5) "Психологічна настанова". Ось якими можуть бути варіанти початку уроку:

А. "До успіху"

- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі( можна оформити як девіз уроку):

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

Б."Самоналаштування"

- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте :

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

Я особистість творча.

Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.

В. „Чорна рука – біла рука"

Етюд з негативними емоціями.

Дітям пропонується уявити й зобразити спочатку „чорну руку", що готова до агресії, а потім, за сигналом, перетворити її на „білу руку", добру руку, ту, що може пожаліти.

- Чи можуть негативні емоції приносити користь людям? То давайте нести один одному тільки добро , позитивні емоції.

Г. „Спіймай мій настрій".

Дітям пропонується попрацювати в парі і домовитися, хто почне свої дії першим.

Діти виконують дії, які називає учитель.

- Посміхніться, „зніміть" посмішку зі свого обличчя долонею та „киньте" своєму сусідові. „Спіймайте" посмішку, „прикрасьте" нею своє обличчя.

- Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, „подаруйте" її своєму товаришеві.

Ґ. "Девіз творчих та винахідливих"

Дітям пропонується перед початком роботи промовити такі слова:

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

Д. "Психоформула"

Рекомендую використовувати таку настанову на початку уроку, перед самостійною чи контрольною роботою.

Люблю я свій розум,

Увагу та пам'ять.

Працює мій мозок.

І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове

І мислю логічно.

Учителя слово

Здійсню практично.

„Розминка" на уроках української мови та літератури використовується як метод формування комунікативної компетентності учнів. Соціальне замовлення суспільства полягає в тому, щоб насамперед забезпечити мовленнєвий розвиток особистості, навчити її вільно спілкуватися в різних ситуаціях. Цей процес відбуватиметься лише за умов комунікативно-діяльнісного підходу до навчання. Комунікативна діяльність допомагає зробити клас інтерактивною групою, де учні почуватимуться впевнено, висловлюючи свої погляди та думки, а також заохочують товаришів до співпраці. У результаті складається стимулююча, творча атмосфера.

Сам процес проведення деяких видів розминок передбачає достатню рухливість(об'єднання в групи, шикування у коло, пересування по класній кімнаті). Систематичне використання розминок на уроках допоможе у спілкуванні сором'язливим дітям, таким, які виявляють агресивність, дітям з мовними та іншими вадами.

Кожна розминка обов'язково обмежується в часі. Учитель перед початком вправи, нагадує дітям: „Час на виконання роботи (1, 2, 3)хвилини".

Пропоную такі мовні розминки:

1."Вітання " . Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім'я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, „ввічливі слова".

Учитель:

Давайте привітаємось,

Давайте посміхнемося,

Давайте в очі глянемо,

І нам тепліше стане.

- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.

- Доброго ранку, Марійко, я бажаю тобі веселого дня!

- Доброго ранку, Лесику, я дуже радий тебе бачити!

- Вітаю тебе, Тетянко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!

Така розминка формує культуру мовлення, привчає використовувати етикетні формули.

2. ."Актор". Вправа допоможе при вивченні теми " Порядок слів у простому реченні. Інверсія у простих реченнях. Логічний наголос.

К.М.Уміння використовувати логічний наголос і порядок слів для підвищення точності й виразності мовлення"у 8 класі з поглибленим вивченням української мови.

  • Вимовіть фразу "Яка у нього професія" так, щоб виразити: захоплення; співчуття; презирство; зневагу; питання; заздрість; питання-перезапит; здивування.

  • Прочитайте текст відповідно до авторських ремарок:

Прийшла?! Мені страшно за тебе! - - -(із страхом)У всьому вини саму себе! - - -(із страхом)

Прийшла! Знати, так тому і бути! - - -(радісно) Нам один без одного не прожити! - - -(радісно)Пішов!.. Прийде або ні? Загадка. - - -(з тривогою)Я поступила з ним так бридко! - - -(з тривогою)Пішов! Гора повалилася з плечей! - - -(з полегшенням) Боже борони від цих зустрічей! - - -(з полегшенням)

3. " Тренуємо губи".

  • Сильно, із зусиллям зібрати губи в "хоботок" так, щоб при цьому вони мали мінімальну площу. Потім так само активно, із зусиллям розтягнути їх в сторони, не оголяючи зуби. Повторити цей рух 10-15 разів, до появи в м'язах губ відчуття тепла.

  • Подуйте на кульбабу.

  • Злизуйте з губ варення.

4. "Слухняний язик". Доцільно використовувати таку розминку перед вивченням теми "Фонетика"у 5 класі. Вправа допоможе учням підготувати мовленнєвий апарат до усного виступу на задану тему.

  • Рот напіврозкритий. Кінчиком язика постарайтеся торкнутися носа, потім підборіддя, поверніть язик в початкове положення.

  • Рот напіврозкритий. Кінчиком висунутого язика напишіть в повітрі букви алфавіту, після кожної букви повертайте язик в початкове положення.

  • Забийте язиком гол.

5. "Сила голосу". Використовую такі вправи під час вивчення теми " Типи речень за метою висловлювання. Інтонаційні і структурні особливості розповідних, питальних і спонукальних речень" у 8 класі з поглибленим вивченням української мови, на заняттях зі спецкурсу "Основи журналістики" у 8-11 кл.

Прочитайте тексти, міняючи залежно від змісту силу голосу:

Була тиша, тиша, тиша. Раптом гуркотом грому змінилася вона!І ось вже дощик тихенько — ти чуєш? — Закрапав, закрапав, закрапав по даху.Напевно, зараз барабанити він стане.Вже барабанить! Вже барабанить.


 
 

Цікаве

Загрузка...