WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Поль Верлен (виховна година) - Реферат

Поль Верлен (виховна година) - Реферат

вимальовується цілісне враження". Творча спадщина імпресіонізму міцно увійшла до скарбниці світової культури.
Висновки вчителя.
Поль Верлен - дуже своєрідний поет, трагічність світосприйняття якого пов'язана із трагізмом його епохи і з обставинами невлаштованого богемного життя. Поетичні замальовки природи Верлена справедливо називають "пейзажами душі". Для поета природа і душа - тотожні поняття, вони ніби розчиняються одне в одному.
Закінчити наш урок дозвольте віршем Поля Верлена "Тривога".
(Читає напам'ять учень).
Природо, не торка мене твоя краса -
Ані ліси й поля з їх гойними дарами,
Ані веселчасті ранкові панорами,
Ні журних вечорівторжественна яса.
Мені смішні усі мистецькі чудеса,
Поезія, і спів, і древні грецькі храми,
Соборів пишний блиск, їх велеліпні брами,
Й дзвіниці, що стримлять в порожні небеса.
Не вірю в Бога я, глузую із людей,
Все заперечую - знання, мораль, ідеї...
Любов? Не хочу знать тих вигадок старих.
Життям утомлена, пройнята жахом смерті,
Моя душа - мов бриг, що поміж хвиль і криг
Щомиті жде кінця в безжальній круговерті.
(Переклад М. Лукаша)
Уроки 2-З
Основні естетичні принципи та поетичне новаторство поезії Поля Верлена, одного із зачинателів символізму.
Мета: з'ясувати основні естетичні принципи поезії П. Верлена; закріпити відомості про характерні ознаки символізму; продовжити роботу над характерними ознаками імпресіонізму; виявити особливості лірики П. Верлена та літературних перекладів; розвивати навички аналізу ліричного твору; виховувати любов до поетичного слова.
Обладнання: грамзаписи музичної п'єси К. Дебюссі "Море" та "Сентиментальної прогулянки" Д. Тухманова із платівки "Хвилями моєї пам'яті", надруковані літературна анкета
та підрядник, переклади Г. Кочура й М. Лукаша вірша "Осіння пісня", посібник-хреетоматія із зарубіжної літератури для 10-го класу.
Тип уроку 2: вивчення художнього твору.
Тип уроку 3: компаративний аналіз вірша.
II. Актуалізація опорних знань і чуттєвого сприйняття учнів, робота з художнім текстом.
1. Вчитель пропонує 2-3 учням прочитати підготовлені поезії Поля Верлена (за бажанням).
2. Відповіді на запитання домашнього завдання:
- У чому близькі поезія П. Верлена та картини художників-імпресіоністів?
(Відповіді учнів).
Вчитель.
Дійсно, теми віршів Поля Верлена - глибоко особисті. Поет любить зображувати дощ, тумани, сутінки. Розмита лінія у нього панує над чітким контуром, відтінок - над яскравим кольором, світлотінь - над світлом і тінню, півтон - над виразним тоном. Як у художників-імпресіоністів, предмети в його поезіях наче розчиняються у дрижанні мінливого повітря, що їх оточує. Його вірші - це безпосередні миттєві враження від баченого. Послухаємо деякі вірші П. Верлена.
Учні виразно читають вірші "Мій звичний сон", "В серці і сльози і біль...", "Нічний ефект". Бесіда:
1. Який настрій створюють вірші Верлена?
2. Чи відчули ви у віршах ритміку, строфіку, звукопис, римування? Які висновки ви можете зробити?
3. Яка важлива риса притаманна всім цим віршам? (імпресіонізм)
III. Поглиблене сприйняття нового матеріалу.
Імпресіонізм - поширене явище, воно характерне для всього мистецтва в цілому: і для живопису, і для літератури, зокрема для поезії. Чи був імпресіонізм в музиці?
а) Звучить уривок із п'єси К. Дебюссі "Море".
Учень - "музикознавець":
Імпресіонізм виявився плідним і для музики (Моріс Равель, Клод Дебюссі, Джакомо Пучіні та ін.). Музичну п'єсу "Море" К. Дебюссі, яка зараз звучить, можна назвати класичним зразком імпресіонізму в музиці. Він не пов'язаний з якимись подіями, фактами, це не реалістичний опис, у ньому тільки колорит, рух і навіювання. К. Дебюссі зазначав: "Це мистецтво вільне, іскристе, мистецтво вільного повітря, мистецтво, порівняне зі стихіями, вітром, небом, морем! Я тільки намагаюся виразити з найбільшою щирістю відчуття і почуття, які переживаю: інше мало що для мене важить". Клод Дебюссі (1862-1918) - відомий французький композитор, піаніст, диригент, критик. Музичну освіту отримав у Паризькій консерваторії. Декілька разів був у Росії, де виконував свої твори. В історію музики увійшов як основоположник імпресіонізму. Його творчості притаманна яскрава самобутність, поетичність, переживання світлих, радісних емоцій, тонкого звукопису, різноманітності кольорів. Намагаючись відтворити у звуках миттєві почуття, швидкоплинні враження, найтонкіші відтінки емоцій, риси пейзажу, Дебюссі поновив засоби музичної виразності, збагатив звукову (особливо оркестрову) палітру, створив нові види творів.
б) Звучить вірш "Ті руки, що були моїми..."
Вчитель.
- Які почуття викликає цей вірш?
(Сум, ніжність; він дуже мелодійний).
Вчитель.
Поєднання мелодійності, простоти й ліризму - цих важливих рис поезії П. Верлена - вабило багатьох композиторів. Його вірші поклали на музику митці різних поколінь - від сучасників поета композиторів Дебюссі та Равеля до наших сучасників - українця Бориса Буєвського та росіянина Давида Тухманова. Послухайте "Сентиментальну прогулянку" Д. Тухманова на вірш П. Верлена.
Звучить грамзапис "Сентиментальної прогулянки" Д. Тухманова.
Вчитель.
- У процесі роботи ми повинні з вами заповнити таблицю "Визначні риси поезії П. Верлена" (див. далі).
- Які з цих рис ви вже записали? (Імпресіоністичність, ліризм).
в) Учень читає вірш "Поетичне мистецтво". І Вчитель.
- Які вимоги ставить поет до поетичного слова?
(Найперше - наблизити поезію до музики. Поет надає перевагу відтінкам, півтонам перед виразно означеним кольором. Це єднає його вірш, із імпресіонізмом; поет виступає проти раціоналістичної поезії, радить не звірятися на риму, ритм брати невиразний, плинний, прагнути до поєднання неясного з точним).
- Як ви розумієте останній рядок вірша?
(Поет іронічним вигуком закінчує останню строфу вірша: "А решта все - література". Він зневажливо називає літературою все неживе, штучне, книжне, позбавлене свободи й почуттів, все, що протистоїть справжній поезії).
Висновки.
Вірш "Поетичне мистецтво" можна назвати віршовою декларацією П. Верлена, де поет сформулював вимоги до поезії та поета. Ці вимоги збігалися з пошуками молодих поетів, котрі виступали як представники імпресіонізму та символізму. Отже, немає нічого несподіваного в тому, що цей вірш перетворився на своєрідний літературний маніфест символістів та імпресіоністів. "Найперше - музика у слові!" - проголошує поет, але ця музичність не тільки винахід талановитого поета-реформатора, а й продовження традиції

 
 

Цікаве

Загрузка...