WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Жіночі образи в романі Л.М.Толстого «Війна і мир» - Реферат

Жіночі образи в романі Л.М.Толстого «Війна і мир» - Реферат

Сенека.

На цьому занятті ми з вами спробуємо знайти відповіді на такі філософські питання:

  1. Як жити?

  2. Хто є людина?

  3. Якими бути?

  4. Що то є щастя, любов?

  5. Якою повинна бути справжня сім`я?

Сьогодні на занятті ми пройдемо стежками людських доль, спробуємо

усвідомити, що то є справжнє людське щастя та які шляхи ведуть до

нього, на прикладі роману - епопеї "Війна і мир". Навчимося "проникати" в психологію та мотиви людських вчинків, готуючи себе до життєвих випробувань.

Але перед тим, як перейти до сторінок роману "Війна і мир" давайте з`ясуємо деякі філософські питання.

ІУ. Актуалізація опорних знань.

На думку Толстого, справжнє кохання – це безмежне, але суб`єктивне почуття, яке більше залежить від того, хто кохає, а не від об`єкта кохання. Людині не властиво бачити об`єкт свого кохання "тверезим" поглядом; як правило, ми наділяємо його такими чеснотами й рисами, які нам до вподоби, незалежно від того, притаманні вони коханому чи ні. (Прикладом є відносини між П`єром і Елен).

Велич кохання увінчалась у взірцях літератури, живопису, скульптури. Кохання надихало людину на відкриття й подвиги, розкривало її найкращі риси характеру, було джерелом радості й надії. Але водночас кохання несло муку й страждання, спонукало до непередбачуваних вчинків, було причиною падіння, навіть злочину.

На попередньому занятті я вам давала завдання дома поміркувати і написати невеликий твір-мініатюру на тему: "Як я розумію слово любов?"; "Якою повинна бути справжня сім я?"; "Що то є щастя?".

(Студенти зачитують свої твори).

Ми вислухали ваші точки зору, а зараз послухайте, як визначають сутність поняття "кохання" відомі люди:

"ЛЮБОВЬ – ЭТО СТИМУЛ ЖИЗНИ, ВЕЧНЫЙ ПОИСК, ЕДИНСТВЕННАЯ ВОЗМОЖНОСТЬ РОСТА И СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ"

(І.ТАЛЬКОВ – СПІВАК І КОМПОЗИТОР)

"ЛЮБОВЬ – ЭТО ЦВЕТЫ, КОТОРЫЕ НУЖНО БЕРЕЧЬ ВДВОЁМ"

(Б.ШОУ – ПИСЬМЕННИК)

"ЛЮБОВЬ – ЭТО ПРИНЦИП СУЩЕСТВОВАНИЯ ВСЕГО СУЩЕГО НА ЗЕМЛЕ. РАДИ НЕЁ И ВО ИМЯ ЕЁ РУШАТСЯ И ВОЗРОЖДАЮТСЯ ГОСУДАРСТВА, СИСТЕМЫ, МИРЫ, СОВЕРШАЮТСЯ ВОЙНЫ, ЛЮДИ СТАНОВЯТСЯ ЛИБО ОТПЕТЫМИ НЕГОДЯЯМИ, ЛИБО СВЯТЫМИ"

(І.ТАЛЬКОВ – СПІВАК І КОМПОЗИТОР)

"О ЛЮБИМОМ ЧЕЛОВЕКЕ НАДО ЗНАТЬ ВСЁ. СЛЕПАЯ ЛЮБОВЬ ПОХОЖА НА ТРОПИНКУ ВДОЛЬ КРУТОГО БЕРЕГА. СТОИТ ОСТУПИТЬСЯ, КАК ПОЛЕТИШЬ ПОД ОТКОС".

(К.АБРАМОВ – ПИСЬМЕННИК).

БЕСІДА. Наведіть приклади з творів, що вивчались раніше та спробуйте оцінити, яке саме кохання зобразив той чи інший автор твору:

-величне, гармонійне, взаємне, самовіддане, жертовне, вічне, трагічне.

Доведіть свою точку зору.

ВИСНОВОК. Головною метою кожного письменника, що звертається

до теми кохання, є перевірка героїв твору на моральність.

Адже у коханні розкриваються не тільки риси

характеру, а й світоглядні позиції персонажів,

втілюються думки самого автора, відображується дух

епохи. Здатність кохати – одне з мірил людських

якостей.

ІІ етап роботи. (Робота творчої групи. Учні розподілені на 4 групи, кожній групі було видано на попередньому занятті завдання)

(Викладач пропонує учням уважно прослухати вірш.

Звучить вальс С. Прокоф`єфа із опери "Війна і мир", дівчинка виразно читає напам`ять вірш).

ТИ ЖІНКА...

Жінки, жінки... Яка є ваша суть? Яке єство? Які ваші бажання? Були ви створені із сильного ребра, Для вічної любові і кохання.Для ласки і тепла, для вірності й покори,Для хлопця, чоловіка, для створення сім'ї...І як би вам не хотілось з цим миритись –Це - ваша суть, покликання в житті.Але покора ваша – це сильне небажання, Супротив ваш коритися в житті.А скільки сил, здоров'я і страждання, Для крапельки покори втрачає чоловік...Ти – жінка...Ти жінка у своїй душі,У рухах жінка, у думках і сподіваннях. Ти жінка в всій своїй красі,В ясному погляді і потайних бажаннях.В устах солодких і в гіркій сльозі,В усмішці сонячній, і у сумній турботі, У втомлених руках,і у вісні,В манерах, в поведінці, і в роботі... І в мріях жінка, і в своїх словах,В бажанні щастя і легкої долі,В турботі для батьків і матерів,І для дітей своїх в постійної турботі...

Слово викладача.

Ви прослухали дуже чудесний вірш невідомого автора. А зараз давайте повернемося до роману Л.М. Толстого "Війна і мир" і, аналізуючи образи героїнь роману, простежимо, як автор розкриває справжню красу жінки.

Людська краса... Вона буває зовнішня і внутрішня. Краса зовнішня – це те, що ми можемо бачити. А внутрішня краса – це душевна краса.

1.Перед тим, як перейти до розгляду образу Наташі, викладач пропонує подивитися презентацію "Наташа – толстовський ідеал жінки".

(Дослідницька робота. Проблемні завдання).

Образ Наташі Ростової :

-знайти у творі описи зовнішності Наташі.

-про що мріє Наташа - дівчина? Як цімрії пов'язаніз її помилковим захопленням Анатолем Курагіним?

-Чим Наташа не схожа на Соню?(Інсценізація епізоду "Ніч в Отрадном").

-Наташа у Відрадному. Що саме змусило Андрія по - новому подивитись на своє життя?

-Перший бал Наташі. Чому саме вона привернула до себе увагу господині балу, чим вона зачарувала Болконського?(Після відповідей

учнів, викладач пропоную подивитися по телевізору уривок "Перший бал Н. Ростової" із фільму "Війна і мир)";

-Бажання Наташі таємно повінчатися з Анатолем. Що за цим стояло,

навашу думку?

-Як проявляється характер Наташі під час евакуації із Москви?

-Остання зустрічз Андрієм, бажання загладити свою провину перед

ним, турбота про нього. Чи є це свідченням зрілості героїні?

-Чому, на вашу думку, Наташа обирає П`єра Безухова? Чи було

закономірним її одруження?

-Як через образ Наташі вкінці твору розкривається розуміння

Толстим ідеалу жінки?(Підібрати і зачитати цитати).

НАТАША РОСТОВА – чорноока, з великим ротом, некрасива, але жива...Вперше Наташа з являється у романі ще дитиною,13-літньою дівчинкою, яка викликає загальне захоплення і зачаровує усім своїм жвавим характером. Наташа надзвичайно емоційна, музикальна, дуже гарно співає, хоча інколи буває й егоїстичною у вияві своїх почуттів. Внутрішньому складу Наташі відповідає і її мова, емоційна, інтонаційно багата, часто доповнювана мімікою і жестами. Обдарованість і привабливість Наташі настільки значні, що заступають собою її недоліки. Надзвичайно багатий внутрішній світ Наташі, її доброзичливість, щирість і невимушеність миттєво закохують у неї усіх чоловіків, яких вона зустрічає на своєму життєвому шляху. "Поетичною, сповненою життя, красунею "дівчиною" назвав Наташу князь Андрій, "чарівницею" - Денис Давидов, "чарівною жінкою" - П єр Безухов. Жіночість, чарівність, м якість поєднується в характері Наташі з чіткістю моральних настанов, твердістю у прийнятті рішень і глибоким патріотизмом. Так, вона домагається, щоб її батьки замість свого майна вивозили з Москви поранених. Наташа відповідає на почуття Андрія Болконського, але не витримує року розлучення з ним і захоплюється Анатолем Курагіним, в силу чого потім морально страждає, кається, просить у помираючого князя Андрія вибачення. Справжній сенс свого життя вона знаходить у родинних турботах про власну сім ю, після того, як одружується у фіналі роману з П єром Безуховим. Тепер вона мати 4-х дітей, яким віддає усю увагу і любов.


 
 

Цікаве

Загрузка...