Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень, що дає тонка лінза
Тема уроку: | Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень, що дає тонка лінза | |
Дидактична мета уроку: | Розширення та поглиблення знань учнів про явище заломлення світла та використання цього явища в оптичних системах. Формування понять про різні типи лінз, їх оптичні властивості. Формування знань про формулу тонкої лінзи та початкових навичок побудови зображень, що дає тонка лінза. | |
Розвивальна мета уроку | Розвиток аналітичного та логічного мислення, формування наукового світогляду та прагнення до пізнання навколишнього світу. | |
Тип уроку : | Урок вивчення нового матеріалу | |
Технічні засоби: | Комп'ютер, мультимедійний проектор , дошка для моделювання ходу променів. | |
Обладнання: | Лінзи розсіювальні та збиральні, екран, резервуар з водою, джерело світла. | |
Демонстрації: | Хід променів у лінзах Утворення зображень за допомогою лінз Графічні завдання (слайди) Відеоматеріали | |
Структура уроку : | 1. Організаційна частина | - 1 хв. |
2. Вибіркова перевірка домашнього завдання | - 5 хв. | |
3. Актуалізація опорних знань учнів | - 5 хв. | |
4. Вивчення нового матеріалу | - 20 хв. | |
5. Закріплення нового матеріалу | -10 хв. | |
6.Підсумки уроку | - 2 хв. | |
7. Домашнє завдання | - 2 хв. |
Хід уроку |
1. Організаційна частина
Перевірка відвідування учнями уроку, перевірка наявності зошитів, підручників тощо. Оголошення теми та плану уроку.
2.Вибіркова перевірка домашнього завдання
2.1. Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу.
Рис.1
?- Чому виникає заломлення світла?
?- У чому полягає закон заломлення світла?
2.2. Перевірка виконання завдання № 150 [ 2].
3. Актуалізація опорних знань учнів
3.1.Фронтальна бесіда.
?- Що таке світловий промінь? Як він позначається графічно?
?- Що таке світловий пучок?
* За даними рис.2 охарактеризувати світлові пучки та середовище, в якому поширюється світло.
Рис.2
?- Який варіант ходу променя є правильним? (Див. рис.3)
Рис.3
3.2. * Кросворд
В одному з горизонтальних рядків слід знай ти ключове слово – "ЛІНЗА"
3.3. Формування мотивації до вивчення нової теми.
?- Пригадайте, чи зустрічали ви термін "лінза"? Чи знаєте ви, навіщо нам потрібні лінзи?
* Перегляд відеофрагменту "Лінзи".
4. Вивчення нового матеріалу
* До конспекту учнів
Назва теми : "Лінзи. Оптична сила лінзи. Побудова зображень у лінзах"
4.1. Основні елементи лінзи. Типи лінз.
* Прочитати текст підручника[1, С.150] і знайти відповіді на наступні запитання:
? - Що таке лінза?
? - Які лінзи називають опуклими, а які увігнутими?
? – Яку лінзу можна вважати тонкою?
# Ознайомлення із зовнішнім виглядом та дією опуклої та увігнутої лінзи ( індивідуальна робота учнів.)
* До конспекту учнів
Лінза – це прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями.
Лінзи бувають опуклими та увігнутими.
Лінза є тонкою, якщо її товщина << R.
Рис. 4
* Пояснення дії лінз як системи двох призм ( Бесіда із застосування динамічної моделі)
* До конспекту учнів
Лінза бувають збиральними та розсіювальними.
Збиральна лінза перетворює II пучок у збіжний, а розсіювальна – у розбіжний.
# Демонстрація дії збиральної та розсіювальної лінзи.
(Звернути увагу учнівна неможливість спостерігати на екрані уявне зображення, утворене розсіювальною лінзою).
4.2. Основні лінії та точки лінзи.
* Ознайомлення учнів з основними лініями та точками лінзи (слайди)
фокусна фокусна
відстань відстань
Рис. 7
* Виконання завдання 158 п.2,4 [2,С.79] під керівництвом учителя.
4.3. Побудова зображень в лінзі.
* Пояснення принципу побудови зображень в лінзі із застосуванням динамічної моделі.
Рис. 8
Рис. 9
4.4. Оптична сила лінзи. Формула тонкої лінзи.
* До конспекту учнів
Фокусна відстань позначається літерою F.
Для збиральної лінзи F>0, для розсіювальної - F<0.
Оптична сила лінзи – це величина D, обернена до фокусної відстані.
Формула тонкої лінзи:
d – відстань від лінзи до предмету;
f – відстань від лінзи до зображення.
5. Закріплення матеріалу
* Побудова зображень в лінзах.
(Клас виконує побудову в робочих зошитах. Два учні виконують побудову
на дошці для моделювання ходу променів. Кожному зображенню дається характеристика. )
?- Чи може збиральна лінза дати дійсне зображення? уявне зображення?
?- Чи може розсіювальна лінза дати дійсне зображення? уявне зображення?
?- Чи завжди опукла лінза є збиральною, а увігнута – розсіювальною?
# Демонстрація дії повітряної лінзи у воді.
6. Підсумки уроку
Загальне враження від уроку, роботи учнів. Оцінки за роботу на уроці.
7. Домашнє завдання
Опрацювати 20 [1].
Відповісти на запитання після 20 ( усно) [1].
Завдання 165,168, 171, 177 [2].
Додатково: завдання 168* [2].
Список літератури
1.Генденштейн Л.Е. Фізика, 7 кл. :Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл. - Х.: Гімназія, 2007. – 208с.
2. Якобі М.В., Альохіна Л.А. Фізика, 7 кл. : Робочий зошит. – Х.: Веста,2007. -112 с.
3. Вивчення фізики в 7 класі 12-річної школи : Метод. посіб./ О.І.Бугайов та ін. – К. : шк.. світ, 2007. – 128 с.
4. Гельфгат І.М., Петрикова М.О. Усі уроки фізики, 7 клас. – Х. : "Основа", 2007. – 144 с.