WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Експедиція великого генуезця - Урок

Експедиція великого генуезця - Урок

Експедиція великого генуезця

(урок – подорож, 6 кл.)

Урок

Тема: Експедиція великого генуезця.

Цілі: розширити та поглибити знання учнів про епоху Великих географічних відкриттів на прикладі подорожі Христофора Колумба; удосконалювати вміння працювати з різними джерелами географічних знань, складати повідомлення, робити висновки; формувати практичні навички роботи з фізичною картою півкуль, контурними картами, підручником; виховувати пізнавальний інтерес до історії розвитку географічних знань.

Тип уроку:засвоєння нового матеріалу

Форма уроку: урок - подорож

Обладнання:мультимедійна презентація "Експедиція великого генуезця", підручник, фізична карта півкуль, атлас, контурна карта

I.Організаційний момент

Вчитель.

Дорогі діти! Сьогодні ми маємо нагоду погортати сторінки енциклопедії Великих географічних відкриттів і здійснити умовну подорож разом з видатним мандрівником до невідомих земель. Ми завітаємо на сторінки з назвами, що відображають періоди подорожі відомої всьому світу людини, що здійснила значний внесок у розвиток географічних знань. ( на мультимедійній дошціз'являється слайд з назвою уроку і цілями)

II.Мотивація навчальної діяльності

Вчитель.(показ слайду з фотознімком Х. Колумба)

Є історичні дати, які стали віхами на життєвому шляху всього людства. Одна з них – 12 жовтня 1492 року. В одну з тропічних ночей матрос іспанської каравели "Пінта", що входила до складу першої океанічної експедиції під керівництвом Христофора Колумба, побачив берег невідомого острова. Доведені до відчаю мореплавці, були розбуджені його викриками: "Земля! Земля!" Так розпочався відлік нового виміру у всесвітній історії та світовій географії.

"...І вийшов Колумб на берег Америки вранці,

Ступив на траву невідомої досі землі.

І вийшли з вігвамів наївні стрункі індіанці,

Вклонились чужинцю до самої землі..."

III.Вивчення нової теми

(Пояснення: до кожної сторінки демонструється слайд мультимедійної презентації, на якому коротко відображені основні події)

1.Сторінка "Біографічна"

Історик.

Христофор Колумб – одна з помітних фігур в історії людства. Про нього та його відкриття написано багато книг. Його ім'я зустрічається в підручниках географії та історії.

Та все ж біографія Колумба, його життя багато в чому загадкові та трагічні. Деякі факти з його біогафії не відтворені до цього часу. Навіть прізвище видатного мандрівника в різних країнах вимовляють по – різному. Так в Іспанії та Латинській Америці його називають Кристобаль Колон, а в Італії - Христофор Колумб.

Народився Колумб в 1451 (1456) році в італійському місті Генуя – одного з найбагатших і наймогутніших морських портів Європи. Він був старшим сином ткача – сукнороба Домініка Колумба. Ще в дитинстві, у віці 10 років, Христофор Колумб "захворів" географією. Цю пристрасть він проніс через все життя.

2.Сторінка"Самоосвіта – шлях до великого плавання"

Географ.

Колумб був допитливим і освіченим географом, добрим знавцем картографії. Любов до книг географів з багатьох країн, в тому числі і книги Марко Поло " Подорожі сера Джона Мандевіля" про його легендарну подорож в Азію, про заморські країни, інтригувало й спонукало до думки про власну подорож, а також відмінне знання атласів і карт різних епох допомогли Колумбу стати видатним мореплавцем.

До 1473 року Христофор Колумб здійснював лише невеликі плавання по Середземному морю. На той час міста – республіки Венеція і Генуя вели постійні війни. Знайдено документ, в якому морський суд Венеції застерігає власників суден щодо пірата Колумба. Трохи пізніше він відвідує Англію, потім пливе до Ісландії, а в 1481 році приїздить до Лісабона й одружується на знатній пані Єлизаветі з роду Перестрелло. Так закінчився період його неспокійного кочового життя. В цей час у сміливого генуезця народжується великий план.

3.Сторінка"Час надій і сподівань"

Історик.

Колумб жив на острові Порту Санту поблизу Мадери. Там збирав відомості про таємничі західні землі і досліджував уламки виробів з бамбука та інших порід дерев, які викидав океан на узбережжя. Вони нагадували про далеку Індію. Паралельно Колумб багато читав, особливо зачитувався книгою Марко Поло "Про розмаїття світів". У книзі було поміщено карти Східної Азії, Індії. Ця книга супроводжувала Колумба і в першій його подорожі.

Пізніше, Колумб таємно роздобув карту знаменитого картографа Паоло даль Тосканеллі, де вказувався шлях до країни коштовних каменів і пряностей.

Маючи на руках карту, Христофор Колумб у 1481 році відкрито виступає зі своїм планом подорожі на захід. Однак король Португалії відхилив проект і звинуватив мореплавця в тому, що він таємно роздобув карту Тосканеллі.

Для Колумба почалися довгі роки чекань і сподівань. Лише 17 квітня 1492 року мореплавець зміг укласти державну угоду з іспанською короною. Завдяки їй мореплавець одержав звання адмірала і генерал – губернатора всіх тих країн, які йому вдається відкрити. Була обіцяна також десята частина прибутку і дано дозвіл торгувати з новими країнами.

4.Сторінка"Перша подорож адмірала"

Географ.

Перша подорож почалася 3 серпня 1492 року з малої гавані Палос, що поблизу гирла Гвадалквівіра. Експедиція відправилася в плавання на трьох малих суднах: "Санта – Марія", "Пінта" і "Нінья". Капітани суден були представниками відважних моряцьких родин Палоса. Після чотирьох тижнів підготовчих робіт на Канарських островах, судна вирушили у невідому далечінь.

"Стоїть відважний капітан

На кораблі "Санта – Марія".

А попереду? – Океан...

Життя чи смерть? Вода... Стихія...

Минає час. Уже чимало...

І що ж? – Не видно берегів.

Комусь терпіння бракувало,

Хтось повернутись захотів.

А капітан заплющить очі:

"О поможи, Свята Маріє!"

Він бачить Індію щоночі,

Він нею марить, нею мріє...

(Н. О. Назар).

Під час експедиції адмірал Колумб в офіційну частину корабельного журналу спеціально занотовував скорочені віддалі, а до таємної – вносив справжні. Робив це тому, що боявся бунту команди.

Мандрівка була важкою, але Колумб, як справжній географ – дослідник, вів спостереження за навколишньою природою: відкрив магнітні аномалії та проаналізував їхні зміни у різних акваторіях, зафіксував кліматичні зміни, дав широкий опис Саргасового моря зі скупченням рослин.

5.Сторінка"Банка з водоростями, або море без берегів"

Океанолог.

Це єдине в своєму роді диво природи – Саргасове море, берегами якого є не суша, а великі морські річки – течії: Північно – Атлантична, Канарська, Пасатна, які рухаються по колу за годинниковою стрілкою. Інша особливість Саргасового моря полягає в тому, що воно немовби гігантська затоплена лука серед океану, вкрите такою кількістю плавучих морських водоростей, якої немає ніде в іншому місці земної кулі. Христофор Колумб, який відкрив це море на своєму шляху до Америки 16 вересня 1492 року, назвав його "банкою з водоростями". Цікаво, що всі водорості належать до одного виду. Перші португальські мореплавці назвали їх "саргасо", оскільки повітряні бульбашки, завдяки яким водорості переміщаються, схожі на поширений у Португалії сорт винограду. Коли рослини відмирають, бульбашки лопаються, і побурілі водорості тонуть.

Глибина Саргасового моря досягає 4 – 7 км. На морі переважає штиль. За переважання штильової погоди Саргасове море називали дамським, за велику кількість водоростей – трав'янистим.

6.Сторінка"Перші успіхи плавання"

Історик.

12 жовтня 1492 року експедиція висадилася на маленький зелений острів, який Колумб назвав Сан – Сальвадором. Адмірал вважав, що він досяг східного узбережжя Старого Світу. Саме це було його космографічною помилкою – тому й назвав він місцевих жителів "індіос", а скупченя островів на південь від Куби – острови Вест – Індія, а ще називав їх "садами королеви", багатими на золото і перли.

Повернувся Колумб із першої своєї подорожі 15 березня 1493 року – це стало в Іспанії бучним святом.

У першому донесенні Христофор Колон (Колумб) про відкриття індійських островів , куди його послали король Фердинанд і його дружина Єлизавета, сповіщав:

  • на островах красиві бухти, великі ріки, високі гори, вічнозелені дерева; в листопаді тут співають солов'ї та безліч інших птахів;

  • тут ростуть прянощі, а золота й інших металів просто сила – силенна;

  • жителі цих островів ходять голими, прикриваючись листям або папером власного виробництва, племена не мають зброї, місцеві жителі фізично дужі, але боязливі, їхня зброя – палиці та кинджалоподібні вістря з сухого дерева;

  • тубільці не відправляють богослужіння, але твердо вірять,що наші кораблі з людьми спустилися з неба; вони розумні і кмітливі, вивчили свої моря і дають про них точні відомості;

  • у вигляді подарунків місцевим жителям пропонували тканину, одяг; заборонялося давати їм шматочки скла, цвяхи, паски; одному матросу вдалося за один ремінець виміняти стільки золота, що з нього можна було викарбувати три монети; за нові мідні монети туземці віддавали дві унції золота, 40 фунтів бавовняного паперу;

  • острів'яни мали багато човнів, видовбаних з дерева; на них тубільці плавають до інших островів і ведуть торгівлю;

  • на всіх островах панує моногамія; лише князям і королям дозволяється мати до двадцяти дружин; жінки працюють більше, ніж чоловіки;

  • на одному з диких островів я зустрів канібалів, які їдять людське м'ясо; у цього племені багато човнів, на яких дикуни їздять по всіх індійських островах – там вони грабують і крадуть усе підряд; їхня зброя – бамбукова палиця з гострими стрілами; жінки цих канібалів також стріляють з лука і кидають списи;

Підпис: Христофор Колон, Адмірал Океанського

флоту 14 березня 1493 року.

Вчитель. Завдання: користуючись атласом нанести на контурну карту першу подорож Х. Колумба і підписати роки подорожі та географічні об'єкти, названі мореплавцем.

7.Сторінка"Друга подорож генуезця"

Географ.

Друга подорож Христофора Колумба почалася 25 вересня 1493 року. Коли флот досяг Куби, адмірал примусив кожного з матросів присягнути і підписати грамоту, якою стверджувалося, що це не острів, а морський східний берег Азії. Тому, хто буде стверджувати супротивне, загрожував штраф, а ще тій людині буде відрізано язик і на додачу – 100 ударів бичем. Таке розпорядження свідчило про те, наскільки вперто Колумб дотримувався своєї материкової теорії.


 
 

Цікаве

Загрузка...