WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Франко Іван - поет боротьби і протиріч - Урок

Франко Іван - поет боротьби і протиріч - Урок

У зимовому семестрі я слухав лекції з історії української літератури, слов'янської міфології та з Хроніки Нестора у професора О. Огоновського, з поетики Аристотеля у професора Є. Черкаського, вивчав "енциклопедію і методологію класичної філології" та брав участь у семінарі з " Електри" Софокла у професора З. Венцлевського. У літньому семестрі я записався на лекції з порівняльної граматики старослов'янської й української мов та продовжував вивчати історію української літератури в О. Огоновського, слухав його " Пояснення "Правди Руської", а також історію римської літератури, " Пояснення "Цицерона : "В обороні поета Архія", "Пояснення "Електри" Софокла у З. Венцлевського. У 1876⁄ 77 навчальному році в зимовому семестрі я знову відвідував лекції з порівняльної граматики старослов'янської й української мов, історії української літератури XVII- XVIII ст.. та "Пояснення староруської пам'ятки "Пісня Ігоря" в

О. Огоновського, слухав про римські старожитності та сатиру Горація у

З. Венцлевського, про грецькі старожитності та "Історію Пелопоннеської війни" Фукідіда у професора Л. Цвіклінського, історію педагогіки XVIII ст.. в Є. Черкаського, психологію у приват-доцента Ю. Охоровича, відвідував семінар "Пояснення " Менехми" Плавта у З. Венцлевського та " Пояснення "Одіссеї" Гомера у Л. Цвіклінського. У літньому семестрі, крім курсів порівняльної граматики старослов'янської й української мов, римських і грецьких старожитностей, психології й обох семінарів, я слухав ще й "Граматичні пояснення Остромирового Євангелія" та історію української літератури до 1848 р. в О. Огоновського.

12 червня 1877 р. разом із членами редакції прогресивного студентського часопису "Друг" був заарештований і звинувачений безпідставно в організації таємного товариства, поширенні соціалістичних ідей та у зв'язках з Михайлом Драгомановим. Справжньою причиною арешту вважаю намагання пануючої польської касти приховати підпільний союз, що вербував польський легіон для допомоги Туреччині у війні проти Росії з далекосяжною метою окупації Галичини та утворення польського національного уряду.

Суддя

Припиніть! Ви не можете звинувачувати польську владу у безпідставності Вашого арешту.

Прокурор

Підпільна діяльність Івана Франка є замахом на національну безпеку країни.

По–перше, він звинувачується у таємних зв'язках з Михайлом Драгомановим, який організував у Відні видання українською мовою пропагандистської та науково-популярної літератури, призначеної для України, а також у нелегальному поширенні цієї літератури.

По – друге, підсудний звинувачується в організації таємного товариства, поширенні соціалістичних ідей та належності до радикальної течії Української радикали видають журнал " Друг", ведуть пропагандистську роботу серед робітників і селян. Вони прагнуть посилити свій вплив у громадських читальних "Присвіти" і домагаються їх перетворення на свої осередки. В окремих повітах під їх вплив діє по декілька читалень. Радикали критикують існуючий лад, москвофілів і народовців, прагнуть захищати інтереси селян і робітників у конкретних справах.

Прокурор демонструє суддям та залу автобіографію оповідання " Моя стрічка з Олексою"

У мене в руках автобіографічне оповідання Івана Франка " Зустріч з Олексою" це ж справжній пасквіль на нашу владу. З слів головного героя Мирона Сторожа наш лад несправедливий, експлуататорський. Він пропонує соціалістичні ідеї серед робітників та селян, що є замахом на існуючу владу.

У мене все.

Суддя

Слово надається свідкам. Запрошується свідок Богдан Грищенко

Грищенко Богдан

Я, Грищенко Б. робітник Дрогобицького нафтопромислу і свідчу про те, що Іван Франко вів пропагандистську роботу у нас на промислі зокрема, що лише соціалізм врятує людство від прірви, в яку штовхає його капіталізм, що тільки після знищення капіталізму, при встановленні соціалістичного ладу " може настати ... дійсно вільний і гарний розвиток кожної народності"

Свідок Мозоленко Петро

Я, Морозенко Петро, свідчу про те, що Іван Франко разом з своїм товариством М. Павлипом видавав журнал "Громадський друг", в першому номері якого проголошувалось:

Ми ступаємо до бою нового

Не за царство тиранів царів,

Не за церков, попів, ані бога,

Не за панство неситих панів.

У цьому ж журнал Франка надрукував свою революційну повість " Змій – полоз".

Свідок Онопрієнко Ганна

Я –сусідка підсудного і кажу тільки правду :

Я свідчу про підозрілі зборища на квартирі у підсудного. Ніколи не приходили і уходили разом, а тільки по одному, чи двоє, по-змовницькі перешіптуючись.

Адвокат

Ваш честь !

Я дійшов висновків, що діяльність Івана Франка – це національні вимоги прогресивної людину, бажанне бачити свою країну вільною, незалежною.

Чи можна вважати злочином прагнення людини бачити свою Державу самостійною !

У чому ж звинувачують Івана Франка ?

За тісні зв'язки з прогресивними силами України, які виступили проти штучного відірвання Галичини від України ?!

Чи може за те, що, знайомлячись з життям львівських, дрогобицьких і бориславських робітників, він зібрав багато матеріалу про хижацький констайстичної експлуатації на нафтових промислах і прагнув захистити інтереси як робітників, так і селян у конкретних справах.

Повагу викликають дії Івана Франка як громадського діяча, який у своїх статтях виступає з критикою таких ворожих течій, як москвофільство та народовольство, які заважають на думку, прогресивного долга процесу формування національної свідомості українського народу.

Суддя

Досить! У своєму виступі ви заходите надто далеко.

Суд іде на обговорення.

ІІІ. група.

( творчість періоду кінця 90 років)

А. Крушельницькій: " Поет перейшов і її наслідки- дух його прибитий бойкотом інтелігенції своєї суспільності, він мусить покидати Львів і університет, їде на село- недуга: тиф,- побут на селі й обсервація новими очима мужицького гаразду та переживань того лиха, з яким він сам боровся- оце все могло викликати інший настрій в поезії".

" Третій період" Франкової творчості починається збіркою " Зів'яле листя" (1886-1896) й продовжується до початку хвороби 1908 р.

У цей час Франко сходить зі своєї революційної позиції, уникає суспільно – політичної роботи, більше віддається науковим студіям.

( читаються поезії на пам'ять)

" Ой ти, дівчино, з горіха зерня"

"Чого являєшся мені у сні"

" Не знаю, що мене до тебе тягне"

" Тричі мені являлася любов"

" За що, красавиця, я так тебе люблю?"

Підсумки записуються

  1. Розчарування в суспільно - громадських і політичних ідеалах привело до зміни запальних закликів на мотиви особистого життя, повитого смутком та журбою.

  2. Франкові погляди на розвиток людства в цю пору позначені відходом від матеріалізму.

V. Підсумок уроку:

- Чи має право людина змінювати свої погляди?

-Що було причиною зміни погляду І. Франка?

-Який період творчості сподобався вам найбільше?

- Які обставини змусили поета змінити свої погляди?

- Які погляди були на кожному періоду творчості?


 
 

Цікаве

Загрузка...