WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Кліматичні пояси й області Африки - Урок

Кліматичні пояси й області Африки - Урок

Тема:Кліматичні пояси й області Африки

Мета: систематизувати знання учнів про особливості розташування кліматичних поясів Африки;

сформувати в учнів поняття про кліматичне районування Африки;

розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію;

формувати в учнів навички логічного мислення, самостійного опанування навчального матеріалу, вміння виявляти причинно-наслідкові зв'язки;

розвивати комунікативні, соціальні компетентності учнів;

виховувати інтерес до предмета, толерантне ставлення одне до одного.

Обладнання: підручники, фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, тести, ілюстрації, різнокольорові картки, таблиця, пам'ятка.

Тип уроку: уроквивчення нового матеріалу.

Методи: словесний, наочний, дослідницько-пошуковий.

Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.

Опорні та базові поняття: клімат, кліматотвірні чинники, кліматичні пояси, типи клімату, пасати, океанічні течії, показники клімату.

Структура уроку:

І

Організаційний момент

2 хвилини

ІІ

Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

8 хвилин

ІІІ

Мотивація навчальної діяльності.

3 хвилин

ІV

Вивчення нового матеріалу

22 хвилини

V

Закріплення і систематизація знань

5 хвилин

Підсумок уроку

4 хвилини

VІІ

Домашнє завдання

1 хвилина

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель. Діти, посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що ми можемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, запам'ятайте, будь ласка, закони уроку. (Показує й проговорює закони уроку.)

Закони уроку

1. Поводитися спокійно.

2. Не вигукувати.

3. Бути терплячим.

4. Дати можливість висловитися своїм товаришам.

5. Не критикувати.

6. Поважати одне одного.

Послухайте вірш С. Островського й поміркуйте над цими словами.

И пусть бывает в жизни нелегко

И не всегда тебе судьба послушна,.

Живи красиво, вольно, широко,

' Люби людей — светло и простодушно,

Ищи свою дорогу с малых лет,

Уверенно вперед иди сквозь годы,

Оставь на этой лучшей из планет

Свой яркий след, свои живые всходы.

Ставтеся до людей так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Учитель: Колись великий мандрівник, дослідник Центральної Азії Микола Пржевальський говорив: "...А життя прекрасне ще й тому, що можна подорожувати". Щоб переконатися в справедливості цих слів, я пропоную вирушити в подорож до найспекотнішого материка. Із собою в дорогу ми візьмемо: фізичну карту Африки, кліматичну карту світу, атласи, ілюстрації пейзажу Африки. Зараз перевіримо вашу готовність до подорожі. Проведемо "Експрес-опитування". За кожну правильну відповідь ви одержите один жетон вартістю 2 бали. Відповідати необхідно чітко, лаконічно, швидко.

Прийом "Експрес-опитування"

  • Що називається погодою?

  • Що називається кліматом?

  • Які климатотвірні фактори крім підстилаючої поверхні ви знаєте?

  • Які теплові пояси ви знаєте?

  • У якому тепловому поясі знаходиться Африка?

  • Які пояси атмосферного тиску виділяються на планеті

  • Який атмосферний тиск на екваторі?

  • Які типи циркуляції атмосфери визначають клімат материка?

  • Що таке пасати?

  • Що називається ізотермами?

  • Яка максимальна температура можлива в Африці?

  • Де в Африці можна побачити сніг?

Прийом "Тест"

1. Області високого тиску в Африці знаходяться:

а) на екваторі;

б) у районі тропіків.

2. В областях високого тиску опадів випадає:

а) багато;

б) мало.

3. В екваторіальній області Африки опадів випадає:

а) багато;

б) мало.

4. Біля західних берегів Африки ізотерми роблять вигин до півночі, тому що там знаходиться течія:

а) тепла;

б) холодна.

5. Бенгельська течія в Африці сприяє:

а) зменшенню кількості опадів;

б) збільшенню кількості опадів.

6. Мозамбіцька течія сприяє:

а) збільшенню кількості опадів;

б) зменшенню кількості опадів.

7. Пасати приносять більше вологи:

а) у Північній Африці;

б) у Південній Африці.

8. В одному й тому самому кліматичному поясі опадів випадає більше:

а) на рівнинах;

б) у горах.

Відповіді до тестів: 1-Б; 2-Б; 3-А; 4-Б; 5-А; 6-А; 7-Б; 8-Б.

Висновок.Тож як розподіляються опади по території материка? Від чого залежить нерівномірний розподіл опадів?

III. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й завдань уроку

Бесіда

  • Що називається кліматичним поясом?

  • 3 якими поняттями у вас асоціюється поняття "кліматичний пояс"? (Складання асоціативного куща.)

• У межах яких кліматичних поясів розташована Африка?

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Метод "Мозковий штурм"

Учитель. Перш ніж почати більш докладно говорити про кліматичні пояси Африки, згадайте й назвіть усе, що, як ви вважаєте, знаєте. Не замислюйтеся над тим, чи вірно ваше знання, постарайтеся згадати якнайбільше. (Усе, що називають діти, фіксує на дошці.)

- Який тип клімату переважає в Північній і Південній Африці?

- Які причини утворення пустель на узбережжі материка?

2. Прийом "Творча лабораторія". Робота в малих групах

Что за чудо-красота!

Расписные ворота

Появились на пути!

В них ни въехать, ни войти...

(Радуга)

Люди ждут меня, зовут,

А приду к ним — прочь бегут.

(Дождь)

Седой дедушка у ворот

Всем глаза заволок.

(Туман)

Нашумела, нагремела,

Все промыла и ушла.

И сади, и огороды,

Все округи полила.

(Гроза)

Учитель. У кожного з вас на парті лежать умовні позначки відгадок. Розподіліться на групи відповідно до ваших умовних позначок. Послухайте правила нашого навчального співробітництва.

  1. Уважно читати.

  2. Працювати так, щоб не заважати одне одному.

  3. Вислуховувати думку кожного члена групи.

  4. Користуватися додатковою літературою й атласом.

  5. Дотримувати відведеного часу.

  6. Розподілити ролі для роботи.

  7. Презентувати роботу групи.

  8. Дотримувати правила піднятої руки.

Коли ви об'єднаєтеся в малі групи, вам необхідно розподілити такі ролі:

спікер — керує групою;

секретар — веде записи;

посередник — стежить за часом;

доповідач — чітко висловлює думки, доповідає про результати роботи.

Завдання. Користуючись атласом і додатковою літературою, скласти характеристику кліматичних поясів, дані занести в таблицю:

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, ⁰ С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

Група І "Гроза" - скласти характеристику ЕКП.

Група ІІ – "Дощик" - скласти характеристику СубЕКП.

Група ІІІ – "Веселка" - скласти характеристику ТКП.

Група ІV – "Туман" - скласти характеристику СубТКП.

Час для роботи: 5 – 7 хвилин.

Після відведеного часу доповідачі висловлюють свої ідеї, одночасно показуючи таблицю. Після виступу доповідача вчитель, використовуючи ілюстрації, доповнює відповіді.

Група І "Гроза"

Назва кліматичного поясу

Географічне

положення

Переважні повітряні

маси

Тип

клімату

Температура, ⁰ С

Опади

липень

січень

кількість,

мм

режим

ЕКП

Узбережжя Гвінейської затоки та басейн річки Конго

ЕПМ – теплі, вологі

екваторі-альний

+28⁰С

+26⁰С

2000

Протягом

року, рівномірно

Loading...

 
 

Цікаве