WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Бути українцем (за творчістю Василя Латанського) - Сценарій

Бути українцем (за творчістю Василя Латанського) - Сценарій

Сценарій виховного заходу

Бути українцем (за творчістю Василя Латанського)

МЕТА - ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом поета В. Г. Латанського. Розвивати літературну компетенцію, виховувати почуття любові до рідного краю та поетичного українського слова.

Ресурсне забезпечення :фотопортрет В.Латанського, книги поета "Ужинок", "Які очі - такий світ", "Де взялась Ведмідь-гора?" та стаття "Василь Латанський -поет від Бога" Данила Кононенка.

ХІД УРОКУ

Учитель. Сьогодні незвичайний урок. До нас завітав у гості вчитель і поет Василь

Латанський. Отож будемо подорожувати сторінками його книг, захоплюватися його поезією та теплою синівською любов"ю до України, рідного слова, до батьків.

Учні розповідають про життєвий шлях В. Г. Латанського, читають уривки з його автобіографічних віршів "Отам, де Тікича роздолля...", "Сестрі Тані", "І знову рясна калина"

Учень. Благословенна Черкащина, багата щедрими людьми, талантами, напрочуд

дивовижною природою. Саме тут, у селі Луківка в сім'ї хліборобів народився

Василь Григорович Латанський.

Отам, де Тікича роздолля,

Мої думки, мої сліди

І хліборобська світла доля

Зі степом вічно молодим.

Учениця. Сільська школа, голодне повоєнне дитинство... Любов до рідного краю,

села Луківки, річки Тікич, до односельців надихає школяра на літературну

творчість. Вже з 6-го класу Василько - юнкор газет "Зірка", "Пионерская правда".

Його вчителі - відомі поети Марія Пригара та Микола Гірник.

Учень. У 1960 році Василь Григорович вступає до Львівського університету імені

Івана Франка. А після закінчення приїздить у селище Совєтське, згодом - у

Прудівську середню школу працювати вчителем української мови і літератури, , а пізніше директором школи.

Учениця. У Василя Григоровича щаслива учительська доля: він майстер своєї справи, талановитий учитель-словесник, відмінник освіти України. Окрім того, він знаний поет, член Спілки журналістів і член Національної Спілки письменників України. Так у статті "Василь Латанський -поет від Бога" голова кримської спілки письменників Данило Кононенко пише: „В. Латинський пише цікаво, емоційно-барвисто. Поетично!"

Учень. Василь Латанський - автор книг "Ужинок", "Які очі - такий світ", "Де взялась

Ведмідь-гора?".

Учитель .Читає вірші В. Латанського, а потім пропонує класу самостійно ознайомитися з текстами озвучених ним поезій В.Латанського й дати відповіді на запитання.

Україна:

Знаєшти,

Щотаке

Україна?

Україна - цегайсолов'їний,

Цетвояусадочкухата,

Напіснііказкибагата.

Україна - цетатойненька,

Цебезсмертне

словоШевченка,

Цебожественноріднамова,

Сонцесяйнаівеселкова.

Україна - цеволіголос,

Синєнебоіспілийколос.

Учитель . Діти, певна, вас вражають щирі і відверті поетичні рядки, у яких справжні, глибокі нероздільні почуття любові до своєї країни, своєї рідної землі. З малою Батьківщиною пов"язуються певні поняття, образи. Ми розуміємо, що устами свого ліричного героя говорить сам поет:

* * *

АТікичплинесобі, плине

Унадвечір'ячарівне...

Ужеягістьуційдолині,

Щонезабулащемене.

Іскрятьсяхвиліприхололі,

Доріжкимісячноїгра...

Іяшепочу: "Доле, доле,

Недайзабутиотчийкрай!"

Запитання до учнів:

- Що означає для поета слово "Батьківщина"?

("Це - гай солов'їний, хата в садочку, тато й ненька", "безсмертне слово

Шевченка", "божественно рідна мова", "це волі голос", "синє небо, спілий колос"...)

- Які почуття висловив поет у віршах? (Почуття любові до отчого дому, рідного краю).

- Знайдіть епітети, що підсилюють, увиразнюють образ рідної землі.

("Надвечір'я чарівне", "безсмертне слово", а в переносному значенні

вживається: "калина вигляда". Це метафора. Ці мовні засоби надають поезії художньої краси. Тому мова вірша чарівна, багата.)

- Скажіть, які рядки у вірші римуються? Що таке рима, чим прозова мова

відрізняється від поетичної?

( Рима - це співзвучне закінчення рядків. Наприклад, голос - колос, хата -

багата, мова - веселкова. "Україна" - це поезія, тому що звучить ритмічно, а

прозова мова схожа на розмовну).

- А які символи України використав поет у віршах?

(Верба, калина, синє небо, спілий колос.)

Учитель. Отже, вірші "Україна", "А Тікич плине собі, плине..." – це зразок того, як можна по-справжньому любити отчий дім, рідну мову, Україну, її символи-обереги.

Ми живемо на землі Криму поряд з представниками більш 90 національностей. На сьогодні вважається найбільшою цінністю для людини –відчуття приналежності до певного народу, нації. Безперечно, Василь Латинський –українець. Тому він сповідально зізнається у щирих почуттях, викликаних проголошенням незалежності держави, до якої його народ йшов довгим і тяжким шляхом історії.

Учень читає вірш "День незалежності":

Питаюдіда: чибуло,

Щобтакнавулицяхцвіло

Ісиньо-жовтіпрапори

Махаликриламизгори?

Ікажедід: "Такебуло!

Тодіснігамизамело

Стежки, дорогиіхати,

Щоніпроїхать, ніпройти.

Товісімнадцятийбуврік.

Морознамрукипікісік,

Тамираділи: Україна

Наволіквітла, мовкалина.

Недовгоквітла... Чужаки

їйобламалицвіт, гілки,

Анасшвиденько - наколіна.

Затихламовасолов'їна...

Табереглимидопори

Жовто-блакитніпрапори,

ЩобнашаненькаУкраїна

Довічноквітла, мовкалина!"

Учитель. Який настрій вірша?

( Урочистий, святковий).

Учитель. Перечитайте текст самостійно. Знайдіть головний художній образ України. Яким мовним засобом скористався поет, щоб створити такий образ? ( "Україна довічно квітла, мов калина", порівняння).

Учитель. День Незалежності - найбільше свято в українців, яке 24 серпня відзначає вся нація. Ось поет і радіє, що Україна незалежна, висловлює бажання, щоб вона "довічно квітла, мов калина!". Свою любов до рідної землі, свого народу Василь Латинський поєднує з любов"ю до материнської рідної мови.

Учень читає вірш "До рідної мови":

Вернидомене, материнськамово

Здалекогочеркаськогосела,

Дечорнобривціквітнутьчорноброво

ІстежечканаТікичповела!

Нехайусерцізаструмуєслово,

Те, відякогомаминетепло.

Хайбудитьпам'ятьпіснявеселкова, -

Безнеїнаснасвітібнебуло!

Приходьдоменеврадостіібудні!

Молю, благаювснахінаяву.

Верни! Іпроклени, колизабуду,

Чийсин, зякогокореняживу!

Учитель. Що означає для ліричного героя рідна мова?

(Він любить мову, в ній - "мамине тепло", "чорнобривці квітнуть

чорноброво", кличе свою мову з "далекого черкаського села").

Учитель. Як ви розумієте рядки поезії „Верни! І проклени, коли забуду,

Чий син, з якого кореня живу!"? (Шанувати материнську мову, від якої на серці тепло і радісно, шанувати і пам'ятати свої корені.)

Учитель. Відомий літературознавець Михайло Наєнко сказав: "Є в поезії Латанського, окрім щирості та задушевності, й ще одна прикметна риса, яка дається не кожному поету. Маю на увазі внутрішньо прихований, але повсякчас присутній у поезії В. Латанського ліричний усміх".

Діти, зараз я вам пропоную організувати імпровізований клуб гумористів і разом з героями творів Василя Латинського щиро посміятись. Ви можете скористатися робочими матеріалами (текстами творів ), взяти трохи часу на підготовку й виразно прочитати всім гуморинки В.Латанського.

Після підготовки учні читають твори, виказують свої враження:

А СКАЖІТЬ-НО...

"Ажспітніланашамама -

Всіхчастуєгалушками:

Імене, імогобрата,

Двохсестер, бабуню, тата,

Трьохонуків, двохсусідів,

Свогойтатовогодіда...

Аскажіть-но: скількохмама

Частувалагалушками?

У ХАТІ СНІГ

- В нашій хаті вже зима! -Хвалиться малий Хома. - Подивіться: пада снігНа дивани, на поріг... Я розсипав сніг по хаті, Що з млина привіз наш тато.

ЗАСТУДИВСЯ ЇЖАЧОКТо приляже на бочок,То почне дрімати...Застудився їжачокА як лікувати?

Як узнати болячки: Може, грип? Чи нежить?Не пускають колючки Хворого обстежить.

Учитель. Діти, ви з раннього дитинства любите казки й прочитали їх, мабуть, немало. Василь Латинський пропонує нам свою казку, але жартівливу та ще й не прозову, а віршовану. Зараз ми прослухаємо цю казку в аудіозаписі, ви спробуєте уявити події, що там відбуваються, бо надалі ми будемо займатися такою творчою роботою, де ваші уявні картини слід відображати ще й на папері.

Loading...

 
 

Цікаве