WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Урок розвитку зв’язного мовлення на тему «Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі» - Урок

Урок розвитку зв’язного мовлення на тему «Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі» - Урок

Уроку на тему:

Урок розвитку зв'язного мовлення на тему "Письмовий твір-опис тварини за власним спостереженням у художньому стилі"

Мета: удосконалювати вміння створювати опис тварини у художньому стилі; розвивати образне мислення, спостережливість, самостійність думки; виховувати любов до тварин.

Методи і прийоми: бесіда, творча робота учнів, робота з підручником, виконання вправ.

Обладнання: картки, ілюстрації, малюнки учнів.

Тип уроку: урок розвитку усного і писемного мовлення.

Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, українська література.

План уроку

I. Організація учнівського колективу.

II. Створення психологічного настрою.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Бесіда про тварин.

2. Робота з підручником.

3. Робота за учнівськими малюнками.

IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

V. Підготовка до опису тварин за власним спостереженням у художньому стилі.

1. Вправи на вдосконалення вмінь створювати опис.

2. Словниково-стилістична робота.

3. Колективне складання художнього твору-опису за ілюстрацією.

4. Орфографічна робота.

5. Інструктаж до письмової роботи.

6. Творча робота учнів.

VI. Підсумки уроку та завдання додому.

Хід уроку

I. Організація учнівського колективу.

II. Створення психологічного настрою.

А тепер за парту

Всі сідайте рівно.

І до роботи візьмемось сумлінно.

А зараз прозвучить загадка.

І в зошити запишемо відгадку.

Очі в неї вузенькі, Ніжки тоненькі, Жовтувато-рудий кожушок. Хвіст у неї розкішний — І пухнастий, і пишний, А на кінчику білий пушок.

(Лисиця) Завдання:

1) виділити синоніми;

2) дібрати синоніми;

3) дібрати пестливі слова до відгадки (лисичка, лисеня, лисенятко).

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

Удома ви повинні були скласти тематичний словник "Свійські тварини"; намалювати улюблену тваринку; виписати з підручників описи тварин.

1. Бесіда.

— Які оповідання про тварин ви читали? (І. Франко "Фарбований лис", М. Чабанівський "Вірний", В. Земляк "Тихоня", Є. Гуцало "Лось", В. Близнець "Кривенька", а також казки — "Рукавичка", "Солом'яний бичок", "Пан Коцький"...)

2. Зачитати тематичний словник "Свійські тварини": кінь, корова, свиня, собака, кішка, овечка, ягнята, лоша, лошатко, корівка, корівонька, телятко, теличка, киця, киценька, кицюня, поросятко, песик, цуценятко, кроленятко, кролиця.

3. Зачитати описи тварин.

"Спереду ішов вожак Пум — горбатий, крижастий зубр з широчезними, могутніми грудьми".

"Це зубреня було голубого кольору, пухнасте в кучерях. Воно ледве стояло на тоненьких ніжках і навіть похитувалось, а зубри дихали на маля, боялися, щоб воно не замерзло".

"Зубреня підросло, стало сильнішим. Голубу шерсть змінило на буру, на спині з'явився горб, а на

лобі прорізались ріжки — надійна і грізна зброя зубрів" (Із оповідання Я. Зазеки "Господар пущі").

4. Робота з підручником. (Вправа 163, с. 64.) Йдучи од лісу, подумай, хто ти...

Як треба ставитись до тварин?

5. Робота за малюнками. (Учень розповідає, кого намалював, які фарби дібрав, чому?)

IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

З ваших малюнків я довідалась, що в кожного є улюблена тваринка. Ви добре дбаєте про неї? Всі ми, і дорослі, і малі, повинні захищати і любити тварин. Наше завдання: вчитися описувати тварину за власним спостереженням у художньому стилі.

V. Підготовка до опису тварини за власним спостереженням у художньому стилі.

Вправи на вдосконалення вмінь створювати опис відповідно до вимог художнього стилю.

Завдання 1.

Прочитати тексти, вказати тип і стиль мовлення. Що є "відомим" і "новим" у реченні опису тварин? Науковий опис

Лис — хижий ссавець родини собачих. Має довгий хвіст та руде хутро. Голова та тулуб продовгуваті. Ноги короткі, міцні. Живиться плодами, різними травами, м'ясом.

Художній опис

На зріст лисеня було таке, як маленька кішка. Лапки здавалися міцними, але тулуб був маленьким та худеньким.

Велика голова, з гострим носом і настороженими вухами, веселі, круглі, як ґудзики, оченята і рухливий кінчик носа робили лисеня страшенно кумедним.

Хутро сірувато-сіреньке з темнуватими розводами, шийка, щічки та живіт були білими.

(На дошці записати речення).

("Відоме" — В, "Нове" — Н)

Висновок-пояснення вчителя.

Опис тварини складається із сукупності описів окремих частин. "Відомим" в описі є назва цих частин. "Новим" є ознаки. Епітети й порівняння відбивають ознаку предмета, тому ці художні засоби виконують роль "нового".

Яка відмінність між художнім і науковим описом?

Науковий опис точно й послідовно називає ознаку предмета.

Художній опис відображає предмети в яскравій, образній формі з метою емоційного впливу на читача.

Завдання 2.

Прочитати. Виділити в реченнях художні засоби. Пригадати визначення епітетів, порівнянь. Яка роль художніх засобів у художніх образах? Визначити настрій уривка.

• Песик був чорний, як галка, тільки на грудях біла маніжка, квітка на лобі, білі лапки, ще кінчик хвоста мов у сметану вмочений. Ушки вгору, так і стрижуть на кожного, очі веселі, все сміються, як у людини.

• Мурчик — добрий і лагідний кіт. Він великий, пухнастий, вогненно-рудий. Мордочка, груди й кінчики передніх лапок біленькі. Очі великі, зелені. Ввечері вони горять, мов ліхтарики, зеленим вогнем. Він гордо піднімає вгору свій пишний хвіст і нечутно ступає по підлозі м'якенькими лапками. Довгі білі вуса ледь закручені на кінчиках. У вухах — м'якенька кучерява шерсть.

Мурчик дуже охайний. Після сніданку він довго й старанно миє мордочку, вуха і шию.

• Епітети — художнє означення, яке дає образну характеристику предметові, особі, явищу. В ролі епітетів виступають прикметники, іменники.

• Порівняння — це тропи, в яких пояснення одного предмета подається за допомогою іншого, подібного до нього.

(Художні засоби роблять опис виразнішим.)

Завдання 3.

Довести, що опис складений у художньому стилі. Чи можна зробити висновок про ставлення автора до тварин? Яке це ставлення? Додати самостійно складене речення — кінцівку, яке передавало б ставлення до описуваної тварини.

Бекас — невеличкий болотний птах, сіренький з біленьким на пузі пір'ячком, дуже меткий. Він має витягнутий, дуже довгий дзьоб, довгенькі, цибаті ноги, зривається з характерним для нього криком і летить, як навіжений, зигзагами (За Остапом Вишнею).

Цей текст належить до художнього стилю. Тут ужито слова із значенням зменшеності, пестливості (невеличкий, сіренький, пір'ячко, довгенькі); вжито синоніми (витягнутий, довгий, довгенькі, цибаті); антоніми (сіренький — біленький, невеличкий — меткий).

Завдання 4.

1. Прочитати текст, визначити тему, основну думку. Вказати зачин і кінцівку Скласти план, усно переказати.

Ондатра — маленька і цікава тварина. Дуже прудка. Має видовжене тіло і куций хвостик. Загальне забарвлення тваринки руде. Хвіст і голова темні, черевце біле. Гарна голівка звірка прикрашена чорними очима. Вони схожі на маленькі вуглики. Носик в ондатри коричневого кольору. Мордочку прикрашають довгі, цупкі вусики. Лісовий мешканець має маленькі й заокруглені вушка, які ховаються за довгою пухнастою шерстю. Лапки білясті, короткі. Ними ондатра захищається від ворогів, адже вона швидко і хутко бігає.

Ондатра — лагідна за вдачею тварина.

Тема тексту — тваринка ондатра.

Основна думка — ондатра — красива, цікава лісова тварина.

Орієнтовний план

1. Ондатра — лісовий звірок.

2. Дуже прудка.

3. Забарвлення тваринки.

4. Гарна голівка.

5. Вдача звірка.

2. Словниково-стилістична робота. Завдання 5.

Самостійна робота.

Дібрати антоніми, 2-3 утворених словосполучень ввести в речення (усно).

Меткий птах — повільний птах Ноги криві — ноги прямі Шерсть шорстка — шерсть гладенька Маленька голівка — масивна голова Тулуб короткий — продовгуватий тулуб Дужа істота — слабка істота

Плями темні — світлі плями

Куций хвіст — довгий хвіст

Ніс сухий — ніс мокрий

Вуса обвислі — вуса прямі

Кігті гострі — кігті тупі

Очі сумні — очі веселі

Завдання 6.

Дібрати синоніми до слова тварина — чотириногий друг, бігун, дужа істота, звірок, лісовий мешканець, улюбленець, "брат менший".

Завдання 7.

Дібрати зменшувально-пестливі слова з епітетами.

Голова — голівка, голівонька (вузька, красива).

Тварина — тваринка (рідкісна, обережна, сторожка, прудка, малопомітна, лагідна, агресивна, похмура).

Хвіст — хвостик (пухнастий, пишний, довгий).

Звір — звірок (величенький, сильний, красивий).

Очі — оченята (сірі, похмурі, порожні, веселі).

Лапи — лапки (маленькі, довгенькі, цибаті, міцні).

Шерсть — гладенька, густа, блискуча, шорстка.

Шия — шийка (коротка, пряма, довга, гнучка).

Спина — спинка (м'язиста, коротка).

Кіт — котик, киця, кицюня, кошенятко.

3. Колективне складання художнього твору-опису за ілюстрацією.

Орієнтовний план

1. Порода тварини, де живе.

2. Зовнішній вигляд істоти.

а) розмір, форма тулуба;

б) голівка;

в) колір шерсті.

3. Характерні звички.

4. Чим приваблює тваринка?

4. Орфографічна робота.

Повторення вживання великої літери у кличках тварин.

Кома між однорідними членами.

Тире між підметом і присудком, вираженим іменником у називному відмінку.

5. Інструктаж до творчої роботи.

Текст твору повинен мати зачин, основну частину, кінцівку. Текст повинен розкривати тему (моє цуценя; лісовий мешканець; улюбленець відвідувачів зоосаду) та підпорядковуватись основній думці (ставлення до описуваної тварини, впевненість в тому, що "брати менші" потребують піклування).

6. Творча робота учнів на чернетках.

VІ. Підсумок уроку та завдання додому.

Loading...

 
 

Цікаве