WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Складання листа. Оформлення конверта - Урок

Складання листа. Оформлення конверта - Урок

Урок на тему:

Складання листа. Оформлення конверта (урок розвитку зв'язного мовлення в 5 класі)

Мета: ознайомити учнів з ознаками офіційно-ділового стилю, сферами його вживання, правилами написання листів; формувати вміння та навички правильно визначати зміст і композицію листа, добирати потрібні слова та словосполучення, правильно писати адресу на конверті; виховувати мовленнєву культуру.

Обладнання: таблиці, пам'ятки, опорні плакати, конверти, папір для листування, "чарівна" скринька, квіточки незабудки, "дерево життя", квітка ромашка. Епіграф до уроку:

Пишіть листи і надсилайте вчасно,

Коли їх ждуть далекі адресати,

Коли є час, коли немає часу

І коли навіть ні про що писати.

Ліна Костенко

Хід уроку 1. Мотивація навчальної діяльності

Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Учитель. Сьогоднішній урок розвитку зв'язного мовлення незвичайний. Ми зустрінемося із співучою, чарівною Українською Мовою та її синами Стилями Мовлення.

(Заходить поштар, вручає вчителеві "чарівну" скриньку, віддає листа. На великому конверті написано адресу, у конверт вкладено лист.)

Поштар. Добрий день, дорогі дітки! Я приніс вам листа від матінки Української Мови, а також "чарівну" скриньку з мудрими думками.

(Учитель читає листа.)

Добрий день, дорогі дітки!

До вас звертається любляча мати Українська Мова. Я надзвичайно щаслива, бо в мене багато дітей. Серед них найулюбленіші — Стилі Мовлення. Я дуже сумую за своїми синами. Із нетерпінням чекаю зустрічі з ними. Четверо зателефонували, що вже в дорозі, а п'ятий щось забарився. У нього завжди термінові справи, ділові зустрічі. Своєю неувагою він мене дуже засмучує.

Милі дітки, допоможіть прискорити приїзд мого сина. Буду вам дуже вдячна.

25 квітня 2004 р. З повагою до вас матінка Мова.

Учитель. Ось такого незвичайного листа ми отримали. Давайте допоможемо матусі Мові.

2. Актуалізація опорних знань

Бесіда:

— Який розділ науки про мову називається стилістикою?

— Які стилі мовлення ви знаєте?

3. Що характерне для офіційно-ділового стилю?

(Застосування особливої термінології, усталені мовні звороти, поділ на чіткі частини, логічність викладу, відсутність емоційно-образної лексики, документальність).

Учитель. А щоб ви могли краще запам'ятати різновиди офіційно-ділового стилю, дівчата-лексикологи підготували картки й зараз роздадуть їх.

Отже, з якими різновидами офіційно-ділового стилю ви ознайомилися?

3. Засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок

(Заходить Офіційно-Діловий Стиль).

Доброго дня, дорогі дітки! Їдучи до своєї матусі, я вирішив завітати до вас, бо чув од своїх доповідачів про ваш незвичайний урок і про лист, який надіслала вам моя матінка. Я хочу, щоб ви теж уміли грамотно й правильно писати листи й оформляти конверти. Виконуйте завдання та вчіться. Бажаю успіху!

Учитель. 1. Як ви думаєте, чи потрібно вміти писати листи, адже можна комусь зателефонувати, надіслати телеграму чи відправити лист по Інтернету?

(Учні висловлюють свої думки).

Отже, ми приділимо увагу листам, бо листування — один із видів письмового спілкування.

Що означає слово лист?

Які бувають листи?

4. Лексична сторінка (Робота біля дошки). Завдання "Подолай рубіж!"

На місці крапок написати закінчення, розставити розділові знаки й обґрунтувати.

1. Ти наше диво калинове кохан.. українс..к.. мов..! (Д. Білоус)

2. О слов.. материнс..к.. довіку сонцесяйне нам світи! (Д. Білоус)

3. Спи ж ти малесен..к.. пізнійбо час (Леся Українка).

Завдання "Відредагуй"

Відредагувати словосполучення й речення.

1. Ми переписуємося. (Ми листуємося).

2. Почтовий ящик. (Поштова скринька).

3. Я не получаю пісєм уже декілька неділь. (Я не отримую листів уже декілька тижнів).

4. Заказне письмо. (Рекомендований лист). (Поки двоє учнів працює біля дошки, інші слухають мовленнєву ситуацію).

Мовленнєва ситуація "Зустріч"

— Привіт, Олю!

— Добрий день, Дашо!

— Як ми давно не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?

— Я мешкаю не за адресом, а за адресою. Адрес — письмове звернення до особи, установи. Адреса — місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І чого тебе в школі навчають?!

— Ой, і знову ці нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені не соромно! А от значення інших слів я знаю добре. Адресат — це той, хто надсилає кому-небудь листа.

— І неправильно! Давайте, друзі, допоможемо Даші розібратися в лексичному значенні цих слів.

Учитель. Щоб ви не помилялися так, як Даша, дівчата-лексикологи підготували для вас пам'ятки. (Учениці роздають пам'ятки). Прочитайте уважно, хто такий адресат, а хто — адресант; також запам'ятайте, що називається адресою та з яких частин вона складається.

Пам'ятка

Адресат — особа, якій пишеться й адресується лист або інше поштове відправлення.

Адресант — особа, яка відправляє поштою листа, телеграму.

Адреса — це точна, за певною формою складена вказівка, кому слід вручити поштове відправлення, де проживає чи знаходиться адресат.

Адреса складається з таких частин: а) хто посилає лист; б) звідки він; в) кому призначений; г) куди направляється. (Учні-консультанти перевіряють завдання на дошці й доповідають про результати).

Учитель. Діти, чи приємно було б вам спілкуватися з такою колишньою однокласницею? (Учні висловлюють думки.)

Учитель. Існують загальноприйняті правила як спілкування, так і листування.

Завдання "Подумай і запиши" Складіть і запишіть пам'ятку "Правила листування".

(Декілька учнів зачитують складені пам'ятки. Далі діти звіряються з таблицею, яка прикріплюється на дошку).

1. Вчасно відповідати на листи.

2. Писати на якісному папері.

3. Дбати про почерк, охайність в оформленні листа.

4. Писати ввічливо, з повагою до адресата.

5. Дотримуватися композиції листа (початку, основної частини, закінчення).

6. Домагатися стислості, конкретності та виразності.

7. Ставити розбірливий підпис, число.

5. Робота у групах

Завдання для першої групи: із вірша Дмитра Білоуса "Звертання" виписати звертання, але тільки ті, які потрібно запам'ятати й уживати в мовленні. Звертання

Скільки є в нас, любі друзі,

для звертання ніжних слів —

і до тата, й до матусі,

до бабусь і дідусів!

І татусю, й мамцю, й нене,

і дідусю, й бабцю теж, —

миле, ніжне, сокровенне —

як ще краще назовеш?

А Федько звертання творить

так, що душу виверта:

замість "мамо" — "ма" говорить,

замість "тату" каже "та"!

В школі Беллу — "Бе" гукає,

А Меланю кличе "Ме"!

Леле! Школу оглашає

белькотіння лиш саме.

Учня він імення знає,

та не встигне підійти,

як за ґудзика хапає

і вигукує: — Ей ти!

Дома: — Баа! — кричить бабусі.

(Ліньки повністю назвать).

Як ви думаєте, друзі,

що йому на це сказать?

Мабуть, треба щось кумекать,

бо інакше мимохіть

будем тільки бекать-мекать

там, де треба говорить!

Завдання для другої групи: утворити з поданих на картках імен та по батькові звертання й записати їх у зошити.

Валентина Василівна, Наталія Петрівна, Олександр Борисович, Ірина Віталіївна, Валентина Миколаївна, Алла Вікторівна, Олександр Володимирович.

Loading...

 
 

Цікаве