WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Працюємо над нормами керування на комунікативній основі - Урок

Працюємо над нормами керування на комунікативній основі - Урок

3. Прочитайте текст. Чи вважаєте ви, що порушена автором проблема є актуальною як для суспільства взагалі, так і для юнацького середовища? Випишіть словосполучення за типами у три колонки.

Чи можна вітати людину непривітно? Чи можна бажати здоров'я людині крізь зуби, а доброго дня — із злим виразом на обличчі?

У тлумачному словнику слово "привітний" пояснюється так: "той, що виявляє доброзичливість, привітність". Бути привітним — значить радіти іншому, а доброзичливим — бажати добра.

Значення цих двох-трьох слів привітання залежить не стільки від цих слів, скільки від інтонації, з якою ми їх вимовляємо. Похмуро буркнути привітання — це однаково, що сказати: "Набрид ти мені". Нікому від такого привітання не потеплішає на душі. Коли ж, вітаючись, ми посміхнемося, будемо привітними, доброзичливими (З журналу).

4. Збагатіть своє мовлення.

Утворіть синонімічний ряд до слова привітний. Побудуйте з кожним синонімом словосполучення, виконайте їх граматичний розбір. Дайте тлумачення цих слів. Визначте всі конструкції з керуванням, уточніть (з допомогою словника) правильність вибору відмінкової форми.

Привітний — доброзичливий, зичливий, чуйний, лагідний, ласкавий, щирий, приязний, прихильний.

Тлумачний словник.

Привітний — той, який виявляє (що?) щирість, доброзичливість (до кого?) до інших, радіє (кому?) іншому.

Доброзичливий (зичливий) — той, який бажає, зичить людям добра, співчутливо ставиться до інших, дбає, піклується про них.

Чуйний — здатний пройматися чиїмось переживаннями, горем.

Лагідний — пройнятий доброзичливістю, приязню, ласкою.

Приязний — той, що виявляє приязнь, дружню прихильність, симпатію до кого-небудь.

Прихильний — той, який приязно, доброзичливо з симпатією ставиться до кого-небудь.

5. Твоя позиція.

Чи залежить манера вітатися з людьми від нашого ставлення до них? Виберіть правильну відповідь. Випишіть словосполучення типу керування.

Ні, навіть, якщо людину я не знаю, все одно з нею привітаюся за певних обставин.

Ні, адже вихована людина не дозволить демонструвати відверто свою неприязнь. Особливо цього не повинен робити вчитель або керівник певної установи.

Так, залежить. Насамперед від нашого ставлення до людей залежить ступінь емоційності, щирості вітання.

Так, з різними людьми за різних обставин ми вибираємо різні форми вітання. Прийшовши ранком до коледжу, другові неодмінно скажеш: "Привіт!", а з кимсь взагалі забудеш привітатися.

6. Мовленнєвий практикум.

Прочитайте текст. Визначте його основну думку. Побудуйте розповідь про типи словосполучень, використовуючи приклади з тексту.

Щоб привітно і щиро вітатися з людьми, необхідно так само й ставитися до них.

Чи можна цього навчитися, чи можна виховати цю рису — привітність? Мабуть, можна.

У кожного є те, за що варто поважати. Його і треба виявляти. Згадайте це, подумайте над цим, щоб зустрівши людину, ви зразу ж пригадали все те хороше, що про неї знаєте. Тоді, вітаючись, вкладете у свої слова щирі почуття.

Спробуйте так робити протягом дня, двох днів, поки не стане звичкою. Можливо, ви й не помітите, як зміниться ваше ставлення до людей, але інші неодмінно помітять, їм впаде в око ваша доброзичливість та привітність. А ці почуття викликають у відповідь теж доброзичливість і привітність. Відповідаючи вам, людина робитиме це в такій же тональності, з якою ви звернулися до неї. Тональність ця запрограмована першою ж миттю вашої зустрічі з людиною, першим же словом. І слово це — привітання.

7. Досліди.

Проведіть спостереження над дієслівним керуванням у поданому тексті. Визначте скількома і якими відмінковими формами іменників можуть керувати дієслова, що вжиті в ньому. Зробіть відповідні записи.

Вітатися — з ким — вітатися з людьми; ставитися — до кого — ставитися до них; вкладати — що, у що — вкладете у ваші слова щирі почуття; навчитися — чого у кого — навчитися цього; виховати (виховувати) — що у кого — виховати цю рису; поважати — кого за що — поважати за що; згадати (згадувати) — згадайте це; пригадати (пригадувати) — пригадали те; думати — подумайте над цим; знати — про неї знаєте; робити — робити протягом дня; ставати — стане звичкою; помітити — помітять інші; викликати — викликають у відповідь теж доброзичливість і привітність; звертатися — звернулися до неї.

Висновок. У поданому тексті залежне слово у конструкціях з керуванням виражене:

а) формою родового відмінка (кого, чого) — навчитися цього, виявляти його;

б) формою родового відмінка з прийменником у (у кого) — навчитися у кого;

в) формою родового відмінка з прийменником до (до кого, до чого) — звернулися до неї, ставитися до них;

г) формою знахідного відмінка (кого, що) — вкладати почуття, виховати цю рису, поважати кого, згадайте це, пригадали те, викликають доброзичливість і привітність;

ґ) формою знахідного відмінка з прийменником у (у кого, у що) — вкладете у слова, викликати у відповідь;

д) формою знахідного відмінка з прийменником за (за що) — поважати за що;

е) формою знахідного відмінка з прийменником про за що — про неї знаєте;

є) формою орудного відмінка — ким, чим — стане звичкою;

ж) формою орудного відмінка з прийменником з — з ким, чим — вітатися з людьми;

з) формою орудного відмінка з прийменником над — над ким, чим — подумайте над цим;

и) формою місцевого відмінка з прийменником у — у кому, у чому — виховувати у собі.

8. Проаналізуй.

Випишіть словосполучення з похідним прийменником, зробіть його морфологічний аналіз. Поясніть його значення, доберіть синонімічні конструкції. Які прийменники в такому ж значенні вживаються в російській мові?

Робити протягом дня — протягом якогось часу. Рос. мова: в течение, на протяжении. В течение времени, в продолжении дня, но В течении реки произошли изменения! На всем протяжении дороги!

9. Збагати своє мовлення.

Знайдіть фразеологічну сполуку, поясніть її значення. (Впаде в око їм ваша доброзичливість та привітність). Випишіть словосполучення, позначте їх типи.

10. Мовленнєвий практикум.

Прочитайте текст ще раз. Як на вашу думку слід вчитися привітності? Побудуйте текст на цю тему, Випишіть словосполучення, виконайте граматичний розбір одного словосполучення кожного типу.

Неодмінно потрібне бажання бути привітним, ми маємо до цього прагнути. Потрібно пам'ятати, що кожна людина заслуговує на повагу. Треба пам'ятати те, за що людину можна поважати, збирати, накопичувати добрі згадки про кожну людину. Бажано навчитися швидко обирати доброзичливу тональність привітання за будь-яких умов.

11. Мить творчості.

Складіть правила, яких, на вашу думку, необхідно дотримуватися, щоб виховати в собі привітність, запишіть їх у формі пам'ятки. У пам'ятці використайте форми наказового часу 1 ос. мн. Підкресліть узгодження однією рискою і т. д.

Прагнімо якісного спілкування з першої ж миті вашої зустрічі.

Пам'ятаймо, що й звичайне вітання кожного ранку може стати не тільки етикетною формою, а й першим кроком до подальшого спілкування.

Не забуваймо, що наш настрій завжди позначається на якості привітання, а отже, й спілкування.

Готуючись до зустрічі з людиною, пригадаймо лише позитивне.

Позбавляймося від негативні вражень, для цього проаналізуймо, перегляньмо, подивімось під іншим кутом зором.


 
 

Цікаве

Загрузка...