WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Правила вживання м’якого знака - Урок

Правила вживання м’якого знака - Урок

Урок на тему:

Правила вживання м'якого знака (урок рідної мови в 10 класі)

Тема 1. Правила вживання м'якого знака.

Культурологічна тема. Рідний край. Топонімія Глухівщини.

Мета: повторити і систематизувати знання про правила вживання м'якого знака; вдосконалювати правописні вміння учнів, розвивати усне і писемне мовлення, мислення дітей; виховувати життєву необхідність подальшого вдосконалення і розширення знань з української граматики, з питань історії та культури рідного краю, свідомого ставлення до знань з лінгвокраєзнавства.

Обладнання: схема-опора "Правила вживання м'якого знака", дидактичні матеріали до уроку, портрет К. Тищенка, ТЗН, касета з музичними матеріалами.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

ХІД УРОКУ І. Перевірка домашнього завдання.

На попередніх уроках ми працювали над узагальненням і систематизацією знань з рідної мови. Ваше домашнє завдання містило елементи пошукового характеру, оскільки слід було виписати з фольклорних та художніх творів ті рядки, в яких зустрічаються вивчені раніше орфограми, але ще однією умовою було те, що в них має згадуватися Глухів.

(Учні зачитують виписані тексти).

Фронтальне опитування.

— Про що ми дізнаємося з цих рядків? Чим займалися наші предки?

— З якими орфограмами ви зустрілися у виписаних реченнях?

— А чи знаєте ви, звідки походить знайома з дитинства назва нашого міста?

(Можливі версії: від імені першопоселенця Глуха, від природних умов місцевості — розкинувся на пагорбі, оточений лісами; з польської мови від слова "глоухово" — фортеця).

Останнє тлумачення назви нашого міста дав визначний мовознавець, поліглот, ономаст, наш земляк Костянтин Тищенко (учитель демонструє портрет К. Тищенка). Народився він у місті Глухові, але його рід веде свою історію з с. Уздиця.

Цю власну назву дослідники розглядають як похідну від Єздиці (так раніше звалося це село). А Єздиця походить від російського слова "езд", яке використовувалось для позначення одиниці виміру відстані, яка відповідала 10 верстам.

Чим позначається м'якість приголосних на письмі? Наведіть приклади з домашнього завдання.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

Учитель повідомляє тему уроку.

Сьогодні на уроці ми повторимо і систематизуємо матеріал про правила вживання м'якого знака, вдосконалюватимемо писемну грамотність, адже справді висока культура мовлення кожної людини вимірюється не лише вмінням гарно говорити, а й досконалим знанням граматичних норм літературної мови, вмінням правильно, чітко викласти свої думки на папері, розвиватимемо усне і писемне мовлення, поглибимо знання про рідний край.

Відповідно до культурологічної змістової лінії епіграфом уроку стануть слова нашого земляка, тонкого знавця української мови Дмитра Білоуса:

У назвах міст і сіл слова,

В яких щось рідне, таємниче,

В них голос предків ожива

Й сьогодні в рідний край нас кличе.

Воістину пророчими є також слова видатного українського філософа Григорія Сковороди: "Пізнай свій край, себе, свій рід — і ти побачиш свій шлях у житті", які не зайвим буде взяти на озброєння кожному із нас.

III. Робота над матеріалом, що узагальнюється.

1. Слово вчителя.

Багато різних власних назв оточує нас довкіл, серед яких унікальним явищем є назви кожного міста чи села. На уроці ми будемо неодноразово звертатися до топонімів нашого краю, а що це таке — ви дізнаєтесь самі, прочитавши запропонований вам текст (аркуші з текстом лежать на кожній парті).

2. Спостереження над мовним матеріалом.

Топоніми — це власні назви будь-якого об'єкта (вулиці, лісу, гори, міста, річки тощо). Розділ ономастики, що вивчає походження, значення і функціонування топонімів, називається топонімікою.

Топоніми мають велике пізнавальне значення. На карті України географічні назви з'явилися не водночас, їх поява і розвиток пов'язані із загальною історією народу, його культурою, релігією, рівнем суспільних відносин. Потреба в топонімах як своєрідному первинному орієнтирі виникла досить давно і губиться в надрах історії (3 енциклопедії).

3. Словникова робота.

Чиє в цьому тексті незнайомі для вас слова? Назвіть їх.

Ономастика — розділ науки про мову, який вивчає власні назви.

Як ви зрозуміли: що таке топонім?

4. Усне тестування.

1. До якого стилю мовлення належить аналізований текст?

а) розмовного;

б) художнъого;

в) публіцистичного;

г) паукового.

2. Визначити сферу використання стилю мовлення, до якого належить текст:

а) суспілъне життя;

б) наука;

в) художня література;

г) преса.

3. Це уривок (текст) із:

а) оповідання;

б) науковог книги;

в) газети;

г) протоколу.

4. До якого різновиду мовлення належить текст?

а) діалогічного;

б) монологічного;

в) полілогічного,

г) комбінованого.

5. До якого типу мовлення належить текст?

а) розповідь;

б) роздум;

в) опис;

г) комбінований.

5. Самостійна робота.

Випишіть із тексту слова з м'яким знаком, поясніть правила його вживання.

6. Робота на дошці.

Завдання 1-у учневі: визначити граматичну основу 2 речения, накреслити схему, пояснити вживання розділових знаків.

Завдання 2-у учневі: затранскрибувати слова будъ-якого, губиться.

Запитання до учня:

• Яке мовне явище спостерігаємо в слові "губиться"?

• Як у фонетичному записі передається м'якість приголосного?

7. Творча робота.

Складіть усну розповідь у науковому стилі на тему: "Для чого ми вивчаємо правила написания м'якого знака?", користуючись схемою-опорою "Правила вживання м'якого знака":

"Правила вживання м'якого знака":

пишешься завжди:

у суфіксах -зък-, -сък-, -цък-, -енък, -есенък-, -ісіньк-,

у дієсловах на -тъ, -тъся

не пишемо:

після б, п, в, м, ф, ж, ч, ш, дж та р (окрім Горький)

и перед ж, ч, ш, дж та сък, ств

(але доньчин, женьшень) лц, лч, що походять з лк.

ІV. Удосконалення вмінь і навичок з теми.

1. Репродуктивно-творча вправа.

Записати (в алфавітному порядку) 7-10 місцевих топонімів, у яких м'якість приголосних передається за допомогою м'якого знака. Пояснити етимологію трьох із них.

Пояснення вчителя. На думку К. Тищенка, назва Есмань (місцева назва річки) походить із перської мови, що в перекладі на українську означає "прекрасний шлях".

Краяни топонім Дунаєць (назва села) пояснюють так: біля невеличкої річки, на просторах луків, між лісами оселилися вільні козаки, заснувавши поселення з назвою Дунаєць за прізвиськом найстарішого та наймудрішого серед них козака Дуная. А прозвали його так тому, що в молоді роки він брав участь у дунайських походах.

2. Робота на дошці.

Виконати морфемний і словотворчий розбори, вказати на спосіб творення топоніма Воздвиженське.

3. Поетична хвилинка.

Поетичну версію виникнення назв сіл, їх походження пропонує місцевий поет Микола Петрович Гурець у поезії "Села навкруг веселкові":

Села навкруг веселкові,

Назви гучні, вибирай:

Їдуть мисливці на злови,

Слоут назвали цей край.

Бач: в золотисті обнови

Вдягся березовий гай,

Поряд Береза казкова —

Здавна співучий цей край.

Онде Хотминівку видно —

Жив тут розбійник один,

Знай: з того часу в народі

Кажуть: хоч їдь, хоч минай.

Чернєво, Есмань, Сваркове —

Барви дзвінкі, хоч співай,

Значення кожного слова

В назвах оцих відгадай.

(Аркуші з текстом поезії — на кожній парті).

Завдання:

1. Визначте тему й основну думку поезії.

2. Поясніть уживання великої літери у власних географічних назвах.

3. Дослідіть походження топонімів Слоут, Береза, Хотминівка, користуючись рядками з поезії і власним життєвим досвідом.

4. Поясніть орфограми в словах їдуть, бачиш, кажуть, хоч, Есмань.

4. Творча робота.

Уявіть, що вам надіслали листа із-за кордону і запропонували листуватися. Складіть лист-відповідь і розкажіть про своє місто, історію походження окремих цікавих назв вулиць, річок, озер рідного міста. Хай стимулом вашої думки стане відомий музичний твір, зміна ритмів якого нагадує про сходинки у розвитку історії нашого краю: розквіт, забуття і знову — відродження (звучить вальс із кінофільму "Мій ласкавий і ніжний звір").

V. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися на уроці про рідний край?

— Як епіграф розкриває тему уроку?

— Над якою правописною темою ви працювали на уроці?

Оцінювання роботи учнів на уроці.

VI. Домашнє завдання: за темою "Правила вживання м'якого знака" скласти контрольний запитальник (для взаємоопитування); написати твір-мініатюру про топоніми рідного краю.

Loading...

 
 

Цікаве