WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка до написання твору на морально-етичну тему «Шануй батька свого і матір...» - Урок

Підготовка до написання твору на морально-етичну тему «Шануй батька свого і матір...» - Урок

Учитель. Давайте повернемося в наше сьогодення. На долю матері впав тягар чорнобильського лиха, тяжкі пороки суспільства. Але мами-берегині захищають своєю турботою наші родини, наш народ.

Ваші мами — майстрині. Вони працюють у різних галузях народного господарства нашої молодої держави. Розкажіть про них. (Діти розповідають про своїх мам).

Учитель. Мамина пісня... Але ж її не може бути без мами — найдорожчої, найріднішої для кожного з нас людини.

Мамо... Закрий очі і прислухайся. І ти почуєш її голос. Він живе в тобі, такий знайомий, рідний. Його не сплутаєш ні з яким іншим. Навіть, коли станеш дорослим, завжди будеш пам'ятати мамин голос, мамині руки, мамині очі.

А хто з вас знає, яка улюблена пісня вашої мами? (Учні називають їх, читають уривки).

(Звучить пісня у виконанні дівчаток класу "Заспівай, моя мамо", муз. В. Верлинича, сл. О. Богочука).

Учитель. Ким для кожного з нас є батько? Батько — захисник, годувальник. Його любов, згідно з народною мораллю, стримана, врівноважена і безмежна. Прикладом може бути біблійна легенда "Про блудного сина".

(Легенду розповідає учениця. Показ сюжету на кольорових фланелях.)

Щоб робота на уроці мала цілеспрямований характер і залучала до активної участі в ній більше дітей, необхідно поставити такі запитання, які потребували б від учнів самостійної оцінки, особистого ставлення до описуваних у легенді подій, викликати бажання обмінятися думками про вчинки героїв, зробити висновки, тобто стимулювати дітей до творчого мислення. Відповіді можуть бути неоднозначними, і тоді потрібно шукати істину в дискусії, яку завершить уривок із кіноповісті Олександра Довженка "Зачарована Десна".

"Багато бачив я гарних людей, ну такого, як батько, не бачив. Голова в нього була темноволоса, велика і великі розумні сірі очі, тільки в очах чомусь завжди було повно смутку: тяжкі кайдани неписемності і несвободи. Весь в полоні сумного, і весь в той же час з якоюсь внутрішньою високою культурою думок і почуттів.

Скільки він землі виорав, скільки хліба накосив! Як вправно робив, який був дужий і чистий. Тіло біле, без єдиної точечки, волосся блискуче, хвилясте, руки широкі, щедрі. Як гарно ложку ніс до рота, підтримуючи знизу, шкоринкою хліба, щоб не покрапати рядно над самою Десною на траві. Жарт любив, точене, влучне слово. Такт розумів і шанобливість...

...З нього можна було писати лицарів, богів, апостолів, великих учених чи сіячів – він годився на все. Багато наробив він хліба, багатьох нагодував, урятував од води, багато землі переорав, поки не звільнився від свого смутку.

У виконання вічного закону життя, схиливши сиву голову над північним небом, шапку знявши й освятивши мислі мовчанням, повертаю я прибитий журбою талант до нього, нехай сам продиктує мені свій заповіт. Ось він стоїть передо мною далеко на київських горах. Прекрасне лице його посиніло від німецьких побоїв. Руки й ноги спухли, і туга залила йому очі слізьми, і голос уже однімає востаннє, навіки. І я ледве чую оте далеке його: "Діточки мої, соловейки...".

Учитель. Батьки і діти, діти і батьки... Все це об'єднується назвою — рід, а рід до роду з'єднується у повноводну річку — наш народ. Буде міцна родина — буде славна Україна.

(Звучить грамзапис пісні "Родина" у виконанні Назарія Яремчука).

Заключне слово вчителя. Тема, над якою ми сьогодні працювали, не втратить ніколи своєї актуальності. Кожен з нас повинен виховувати в собі благородне почуття пошани й любові до своїх батьків, турботливе ставлення до них. Чи завжди ми усвідомлюємо це? Можливо, після цього уроку хтось із вас змінить своє ставлення до батьків, не буде соромитися проявити свою любов до них, стане посильно допомагати в подоланні сімейних проблем.

На завершення потрібно дати завдання учням: написати вдома твір-роздум на одну з таких тем:

1. "Шануй батька й матір своїх";

2. "Мамині руки";

3. "Батьківська сила і ласка";

4. "Моя родина".

На цьому етапі уроку доцільно нагадати учням, що текст — це зв'язне висловлювання; він має певну будову, тобто складається із вступу, основної частини і висновку; у тексті виражається певний зміст, що є його темою. Отже, твір-роздум повинен висловити певні міркування учнів щодо обраної теми. У тексті повинні бути важливі для вираження основної думки слова, які записані на дошці і полегшать учням роботу. Слід нагадати і те, що частини тексту пов'язуються між собою за допомогою засобів міжфразового зв'язку:

— особові займенники третьої особи та вказівні, які вказують на зміст попереднього речення;

— синонімічні назви до вживаних у попередніх реченнях слів;

— єдність видових та часових форм дієслів-присудків у сполучуваних реченнях;

— обставинні слова, найчастіше із значенням місця часу.

Свої думки учні повинні викладати у логічній послідовності. Для цього необхідно скласти план майбутнього твору. Цю роботу слід провести в класі колективно за схемою: вступ — основна частина — висновок. Важливо зорієнтувати дітей передусім на головному у майбутньому висловлюванні, а потім роз'яснити, як будувати вступну частину, як слід робити висновки.

Керуючись планом, учитель проводить з дітьми бесіду, добираючи до кожного пункту плану найважливіші для вираження думки слова, словосполучення. Учні роблять у блокноті стислі замітки, продумують, як об'єднати одну частину з іншою, підшукують варіанти вступу та висновку свого твору.

Учитель повинен застерегти учнів від вживання жаргонних, вульгарних слів і виразів необґрунтованих повторень, зайвих слів. Дати певні рекомендації щодо побудови речення, вислову, фрази. Нагадати, що виразності й образності мовлення учні можуть досягти завдяки умілому використанню багатозначних синонімічних слів, фразеологічних сполучень, прикметникових, дієприкметникових і дієприслівникових зворотів, художніх засобів (епітетів, порівнянь, метафор і т. ін.)

Урокам підготовчого характеру програмою виділено дуже мало часу, а вони так необхідні дітям. Адже не секрет, що у знаннях учнів багато формалізму, зумовленого заучуванням теоретичних положень, мовних визначень і правил, різних прикладів та винятків. При цьому відступає на задній план вивчення живого мовлення. Учні потребують порад вчителя на уроці, живого спілкування, впливу вражень, які спонукають до творчого мислення.

Робота вчителя на такому уроці сприяє збагаченню словникового запасу учнів, надає впевненості для написання творчої роботи, сприяє розумінню проблеми. Адже ця тема є однією з актуальних на сьогоднішній день, бо кожна дитина потребує постійного підтвердження любові до себе. Саме це почуття вселяє в неї відчуття захищеності. В свою чергу батьки потребують поваги до себе з боку дітей, взаєморозуміння, турботи, доброзичливості. Життя засвідчує, що взаєморозуміння між людьми, зокрема між батьками і дітьми, не завжди бувають гуманними. Отже, розуміння необхідності таких відносин у родині досягається завдяки взаємній любові між батьками й дітьми та потребі турбуватися один про одного, допомогати і приносити радість.


 
 

Цікаве

Загрузка...