WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Підготовка до написання твору на морально-етичну тему «Шануй батька свого і матір...» - Урок

Підготовка до написання твору на морально-етичну тему «Шануй батька свого і матір...» - Урок

Урок на тему:

Підготовка до написання твору на морально-етичну тему "Шануй батька свого і матір..."

Програма з рідної мови визначає зміст роботи над формуванням в учнів комунікативних умінь і навичок, які необхідні їм у період навчання, в процесі майбутньої діяльності і просто в життєвому спілкуванні.

Невичерпні можливості у вихованні в учнів людяності, шляхетності, милосердя закладені в роботі над творами-роздумами на морально-етичну тему. На таких уроках учні вчаться спостерігати життя (помічати людську доброту, жертовність, громадянську мужність), ділитися добротою, щедрістю душі, шанувати батьків, рідний дім, любити рідну мову, пісню, знати свій родовід.

Мета уроку: вчити учнів самостійно добирати матеріал на задану тему; розвивати усне зв'язне мовлення та виразне читання художніх творів; виховувати шанобливе ставлення до найдорожчих людей — батька та матері; формувати почуття обов'язку перед батьками.

"Шануй батька свого і матір твою,

щоб продовжились дні твої на землі,

яку Господь, Бог твій, дає тобі"

(Біблія. Вихід 20: 12)

Неоціненне значення у вихованні шанобливого ставлення до батька, матері, родини має художня література. Вона формує культуру почуттів, високі естетичні смаки, прилучає до родинного виховання. Учитель мас повною мірою використати ці величезні можливості мистецтва слова для розвитку зв'язного мовлення учнів на уроці літератури.

На початку слід провести словникову роботу і розкрити лексичне значення слів "мораль" та "етика". Доцільно порадити учням протягом такого уроку робити тематичні виписки. Це допоможе в складанні плану до майбутнього твору.

Мораль — це система поглядів, уявлень, норм та оцінок, що регулюють поведінку людей. Найважливішою функцією моралі є узгодження вчинків окремих осіб з інтересами інших людей, певної спільності, суспільства в цілому.

Термін "етика" для позначення .вчення про моральність вперше застосував Аристотель. Як теорія моралі, етика аналізує природу моральних відносин, досліджує моральні почуття, за допомогою яких виражаються моральні норами, принципи, оцінки, судження. Головну увагу етика надає обґрунтуванню моральної, доброчесної поведінки людини, прагнучи дати відповідь на запитання, що таке добро і зло, чому слід дотримуватися саме такої поведінки. Основні категорії етики — добро і зло, обов'язок, совість, честь, гідність, гуманність, відповідальність та ін.

Вступне слово вчителя. Майже три з половиною тисячі років тому на кам'яних таблицях, які отримав пророк Мойсей від Бога на горі Сінай, були висічені слова, які стали четвертою Божою заповіддю і епіграфом нашого уроку.

Шанування батьків — один з найсвятіших обов'язків дітей. Батько й матір — найрідніші і найближчі кожному з нас люди. З них починається родина, що є святинею людського духу, хранительницею благородних почуттів: любові, вірності, синівської та дочірньої вдячності. Недаремно образи батьків опоетизовані у віршах, оспівані у музичних творах, прославлені у казках, легендах, прислів'ях та приказках.

Діти цитують дібрані прислів'я про батьків.

1. Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.

2. У сокола і діти соколята.

3. Добрі діти батькам — вінець, а злі діти — батькам кінець.

4. Яка сім'я, такий і я.

5. За науку цілуй батька й матір в руку.

6. Який дуб — такий тин, який батько — такий син.

7. Який кущ — така калина, яка маяти — так й дитина.

8. Мати однією рукою б'є, а другою гладить.

Розкривши учням суть понять "мораль" та "етика" слід нагадати їм, як складається елементарний роздум. Можна запропонувати їм скласти роздум (розгорнутий: теза — аргумент, приклад — висновок стягнений: теза — аргумент), узявши за тези прислів'я, щойно зачитані дітьми.

Восьмикласникам потрібно пояснити, що твір-роздум — це текст, у якому в логічній послідовності викладені думки, міркування, висновки. Як правило наступні після певної думки (тези) речення є обґрунтуванням та поясненням (аргументами). Роздум виражається в приєднуваних конструкціях.

Зрозуміло, що в основу роздумів на мораль-но-етичну тему буде покладене з'ясування проблеми моралі.

Роль жінки-матері в житті українців особлива. Образ неньки — розсудливої, доброї, лагідної, хазяйновитої — один з центральних у художній літературі.

Восьмикласники читали багато творів, які передбачені програмою, уроками позакласного читання та просто за покликом душі. Нехай вони пригадають уже відомі їм назви оповідань, повістей, романів, віршів, в яких відображені родинні стосунки між батьками й дітьми.

1. Тарас Григорович Шевченко "Якби ви знали, паничі", "Сон", "На панщині пшеницю жала".

2. Олександр Довженко "Мати".

3. Борис Олійник "Сива ластівка".

4. Павло Грабовський "Вийшла з хати стара мати".

5. Богдан Лепкий "Батько і син".

6. Уляна Кравченко "Мамусю солодка" та інші.

Учитель. Багато доріг поманить вас у житті, але шлях, який веде до рідного дому забувати не можна, бо в тій батьківській оселі — корінь вашого роду, неперервна нитка життя, свята мамина пісня... Рідна домівка, рідне гніздо, берегиня — так у народі називають батьківську хату — особливо дороге місце для людини.

Книга Василя Скуратівського "Берегиня" стала дуже популярною, і багато разів учні користувались нею на уроках. Сьогодні ми ще раз звернемось до неї, зосередивши свою увагу на визначенні слова "берегиня".

Учень. Про берегиню я прочитав у книзі Василя Скуратівського "Берегиня". Ось уривок з неї:

— Мамо, — дивлюсь у теплі неньчині очі, в яких, здається, одсвічується вся блакить рідної землі, і запитую:

— А що означає "берегиня"?

"Берегиня, любий мій синочку, — відказує вона, — це наша оселя. Усе, що в ній є, що ми нажили, що приберегли од своїх батьків і дідів, чим збагатились і освятились — хатнім пожитком, дітьми, піснею, згодою чи суперечками, добрим словом, спогадом у цій хаті, — все це, щоб ти знав, і є берегиня".

Учитель. Саме там мати розповідала своїй дитині про найдорожче для їхньої родини вчила добра, щирості, працьовитості, поваги до старших, любові до рідної землі. Дорогими речами мають стати для кожного з нас ті домашні обереги, які є в кожній сім'ї. Це може бути рушник, вишитий бабусею, сопілка, виготовлена руками дідуся тощо.

А чи не справжніми домашніми оберегами для кожного з вас мають бути портрети ваших батьків, інших членів родини? Скільки матерів не дочекались своїх чоловіків, синів, дочок з фронтів Великої Вітчизняної війни і бережуть їхні портрети як священну пам'ять. Учениця читає уривок з поеми Бориса Олійника "Дорога", "Дорога баби Катерини".

Завдання. Визначити стиль прочитаного уривку. Свою думку аргументувати. Про яке з етичних почуттів (совість, обов'язок, честь, гуманність, милосердя, гідність, відповідальність тощо) дав нам уявлення автор?

Учитель. Післявоєнні роки, часи відбудови і часи репресії знову лягли на тендітні плечі матері. Прикладом такої жінки може бути Ганна Федорівна Симоненко — Щербань — мати відомого українського письменника Василя Симоненка.

Матеріал про цю людину ви готували самостійно. (Діти зачитують дібраний матеріал у вигляді інтерв'ю). Після чого учениця декламує напам'ять вірш Бориса Олійника "Пісня про матір".

На цьому етапі вчителеві слід провести бесіду з учнями, проаналізувати вірш, торкнутися струнок їхньої душі за допомогою поетичного слова. Учні повинні вчитися аналізувати вчинки і дії людей на основі цього пізнавати їхні характери. Вони повинні виробити в собі вміння захоплююче розповідати про побачене і почуте, стати цікавими співрозмовниками. Для того, щоб діти краще писали твори, потрібно чимало уваги приділяти їх усному монологічному мовленню.


 
 

Цікаве

Загрузка...