WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Не бійтесь заглядати у словник... - Урок

Не бійтесь заглядати у словник... - Урок

Урок на тему:

Не бійтесь заглядати у словник... (урок-презентація словничка найуживаніших винятків з орфографічних правил)

Мета: презентувати словничок винятків з орфографічних правил, шляхом виконання різноманітних завдань; повторити слова-винятки; акцентувати увагу учнів на активному використанні словників для досконалого вивчення української мови; спонукати школярів розвивати усне мовлення, сприяти усвідомленню того, що грамотне письмо і правильне мовлення — вагомі чинники освіченості особистості.

Виховувати любов до рідного слова, гордість за багатство і красу української мови. Виховувати громадян-патріотів своєї Вітчизни, що здатні як освічені люди творчо й самовіддано працювати у сферах освіти, науки, культури.

Обладнання: виставка мовних словників, гасла-афоризми, оціночні картки, набір матеріалів для проведення реклами, український правопис, книга "Антисуржик".

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми та мети уроку.

Орфографія — один з розділів української мови, що вивчає правила написання слів. Вивчення орфографічних правил є особливо важливим для вироблення грамотного письма. Щоб навчитися правильно писати, треба наполегливо працювати.

Ви повинні пам'ятати, що грамотне письмо, правильне мовлення — важливі фактори освіченості людини.

Академік Л. Щерба писав: "Безграмотне писання читати трудно, ніби їдеш у таратайці мерзлою дорогою".

Тож прагніть, щоб ваше писання не викликало таких асоціацій.

У 10-му класі ми продовжуємо узагальнювати вивчене з орфографії, закріплюємо опрацьоване, окремі питання вивчаємо глибше, розглядаємо нові поняття. Ось на цьому шляху повторень ми звернули увагу на винятки з орфографічних правил, які складають труднощі для учнів, створюють певні проблеми, коли їх не знаєш. Порадившись, ми вирішили виписати їх і створити словничок найуживаніших винятків з орфографічних правил, сподіваючись, що він стане добрим помічником кожному учневі.

В українській мові є багато винятків, словникових слів, які треба запам'ятати. Ми взяли лише окремі найуживаніші винятки.

Отже, сьогодні ми презентуємо цей словничок. (Учитель показує його).

Над його остаточним оформленням, групуванням матеріалу працювала група учнів. Вони розкажуть про свою роботу. Ви продемонструєте свої знання цих слів-винятків. Ми поговоримо про роль словників в житті людини. Хотілось би, щоб ви ще раз переконалися, як важливо кожній людині дотримуватися норм української літературної мови. І на цьому шляху робота зі словниками має велике значення. Тож хай епіграфом нашого уроку стануть рядки з вірша Максима Рильського:

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Доля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

Запишіть тему нашого уроку. Самостійно прочитайте лексичне значення слова презентація, записане на дошці.

Презентація (лат.) — захід, присвячений знайомству, популяризації і т. ін. кого, чого-небудь.

Кожен з вас має оціночну картку, де записане ваше прізвище. Перед уроком я запропонувала вам реально оцінити свої знання слів-винятків і взяти відповідну оціночну картку з позначкою:

Для зручності ми будемо користуватися умовними назвами: перша, друга, третя, четверта група.

Протягом уроку на ній ви будете фіксувати знаком "плюс" всі позитивні відповіді, які прозвучать, а в кінці уроку повторно оціните свої знання уже певним балом, аналізуючи свою роботу, порівнюючи її з роботою інших учнів. Сьогодні на уроці визначимо рівень вашої самооцінки (реально оцінюю свої знання, переоцінюю, недооцінюю).

Один з учнів буде виконувати індивідуальну роботу: писати замітку інформаційного характеру про урок.

II. Демонстрування словничка винятків.

Учні з групи, яка працювала над створенням словничка, розповідають про свою роботу: особливості оформлення матеріалу, створення короткого тлумачного словничка винятків.

III. Розподільний диктант "Перевір себе".

Учитель називає по два слова на одне правило (одне зі слів-винятків). Учні записують слова у два стовпчики, розмежовуючи винятки і інші слова.

Два учні працюють за закритими дошками (один пише винятки, інший — слова, які можна пояснити правилами).

Учні 1 і 2 груп, якщо відчувають труднощі, можуть записувати ці слова у рядок.

Після написання учні звіряють слова з дошкою, пояснюють їх правопис:

Сонячний Соняшник

Калузький Цюріхський

Радісний Кістлявий

Морозиво Марево

Пісня Тьмяний

Зілля Суддя

Височенний Благословенний

IV. Повідомлення "У світі українських мовних словників".

Учитель. Словники — то багатюща скарбниця, з якої ми черпаємо знання. Вони — наші добрі порадники, вірні друзі, помічники. Зверніть увагу на виставку українських мовних словників. Багатьма з них ви уже користувалися, деякі, можливо, стануть відкриттям і новим стимулом до роботи. Прослухайте уважно повідомлення про ці словники, яке підготував учень. Назви окремих словників запишіть.

Учень. Любі друзі!

Перед вами виставка мовних словників, якщо ви задумались над написанням слова — до ваших послуг орфографічний словник. Ось він. Перегортайте, шукайте, знаходьте.

Виникають проблеми з перекладом слів з російської мови на українську чи навпаки — російсько-український або українсько-російський словник. І труднощів як не було.

Якісь складнощі з'являються в розборі за будовою: важко визначити корінь чи суфікс — беріть морфемний словник. Вирішити всі проблеми словотворчого розбору вам допоможе словотворчий словник.

А ось орфоепічний словник. Тут особливості і вимови, і написання, і транскрибовані слова. Наголоси можна перевірити. От щодо наголосів, то французи і поляки дивуються нашим вільним наголосом. Їм простіше! А нам хоч деколи складно — та словник маємо.

Хочеться особливу увагу звернути на новий чотиритомний тлумачний словник (ще, здається, пахне друкарською фарбою). Який ошатний, зручний! А який потрібний! Тут ви знайдете пояснення лексичних значень 42 000 слів.

Поряд словник іншомовних слів, теж нещодавно вийшов з друку, наповнився новими віяннями часу, і ось він — до наших послуг.

А ось фразеологічний словник — справжня скарбниця народної мудрості. Тут ви знайдете пояснення значень стійких сполучень слів біблійного походження, з народної мови, з античних джерел.

І, нарешті, славетний "Словарь української мови" Бориса Грінченка, виданий у 1908 р., перевиданий у 1996 році.

Олесь Гончар говорив, що у ньому зібрано все, що "на той час вродило квітчасте поле живої української мови".

Ось такі вони, мовні словники!

Користуйтесь ними. Удосконалюйте свої знання. Вивчайте українську мову, пам'ятайте, що вона займає у світі особливе місце серед інших мов.

Бесіда:

— Якими із записаних словників ви користуєтесь частіше, а якими — рідше?

— Чому французи і поляки дивуються українським вільним наголосам? (У польській і французькій мові наголоси постійні: у польській мові на передостанньому складі, у французькій — на останньому.)

— Яке особливе місце займає українська мова серед інших мов світу? (За милозвучністю українська мова посідає друге місце після італійської мови. У 1934 р. у Парижі відбувся конкурс мов. Українська мова посіла третє місце після французької та перської.)

Учитель. Таким чином, ми можемо гордитися тим, що нашою рідною мовою є така милозвучна, багата мова, яка займає вартісне місце серед інших мов у світі.

V. Розіграш лотереї винятків.

Учитель пропонує взяти участь у розіграші лотерей винятків. Номером лотереї є номер орфограми у словничку, а серією — одне слово з групи винятків.

Завдання учням: назвати орфограму і групу винятків, в яку входить дане слово. Виграшем є символічні записнички для роботи зі словниками.

1. № 4 серія різьбяр

Відповідь: вживання м'якого знака; винятки: тьмяний, різьбяр, женьшень.

2. № 7 серія вілла

Відповідь: подвоєння букв в іншомовних словах; винятки: тонна, ванна, нетто, брутто...

3. № 10 серія престол

Відповідь: написання префіксів пре-, при-, винятки: презирство, престол, преподобний, преосвященний.

4. № 11 серія кисет

Відповідь: написання и та і в словах іншомовного походження; винятки: башкир, калмик, киргиз, кинджал...

VI. Що говорять учні про винятки.

Учитель. Напередодні нашого уроку один з учнів одержав завдання поспілкуватися з учнями 5-го і 10-го класів про особливості вивчення ними винятків з орфографічних правил.

Учень. Учні 5-го класу, які лише починають вивчати винятки з орфографічних правил, розповідають, що вчаться ці слова важко, потрібно їх час від часу повторювати. Деякі діти говорять, що придумують різні розповіді, римують рядки, щоб краще запам'ятовувалось. Також учні відзначають: якщо слово частіше вживається в мовленні, воно краще запам'ятовується. Але всі стверджують, що вивчення слів-винятків — це важка праця.

Десятикласники повторюють словавинятки і відзначають, що це нелегка праця, бо дещо забулося, окремі винятки треба відновлювати в пам'яті, а деякі — вчити. Учні стверджують, що слова-винятки є в російській мові, англійській, німецькій. Таким чином, винятки — це мовне явище, характерне не лише для української мови.

VII. Запитання від п'ятикласників.

Учні 5-го класу зацікавились тим, що старшокласники повторюють слова-винятки, і запропонували такі завдання.

1. Прослухайте уривки римованих рядків і назвіть слова-винятки.

2. Згадайте героїв відомих творів І. Франка, що вивчалися у 5-му класі.

Шістнадцять гусок зустрічали Гриця,

Упевнено ступав назустріч він. Хвастливість на лиці немов розлита, Та прут з зап'ястя ледь стримів. Переступивши хворостняк сухенький, Кістлявий гусачок біленький Пестливим голосом спитав: Де, Грицю, ти, до біса, пропадав? Ще зрання наш Микита встав, Спросоння лапи потягав, Згадав обіцянку вчорашню, На торговище почвалав. Попідвіконню, попідтинню, ішов стежками, навмання. Знав — справа честі і життя.

VIII. Реклама.

Учитель. Освічена людина повинна володіти правильним усним мовленням. Оскільки ми живемо в російськомовному, діалектному оточенні, то повинні прагнути говорити літературною українською мовою, не засмічувати своє мовлення суржиком. Згадайте лексичне значення слів: суржик і проти (запис на дошці).


 
 

Цікаве

Загрузка...