WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Леся Українка як особистість - Сценарій

Леся Українка як особистість - Сценарій

Так само, коли вмирав від сухот коханий, вона була з ним аж до останніх хвилин — це не тільки саможертовна любов, а й фанатизм високої проби.

"Не можна, гріх бути інвалідом, коли так багато роботи і так мало людей", — пише в листі до сестри Ольги. І кидається у вир громадського життя. А на той час поширились соціалістичні, інтернаціональні ідеї, якими захоплюється поетеса певний час як прогресивними. Але і ці ідеї вона розглядала крізь призму національного.

Світогляд Лесі Українки доводить, що це неординарна небуденна особистість справді європейського рівня.

Учитель. Гадаю, що ви встигли занотувати найцікавіше, якщо ж ні — то дослідження ваших колег — до ваших послуг.

— Що ж сприяло формуванню Лесі Українки як особистості, а що заважало її розвитку, поступу?

Висновок.

Вирішальну позитивну роль відіграло оточення, обдарування, ставлення батьків до здібностей дитини, домашня освіта і самоосвіта, вдача, характер, самовиховання, а заважали обставини, які склалися в в особистому і суспільному житті: хвороба і 30-літня війна з нею, смерть коханої людини; підневільне становище України і російське підданство, яке гнітило Лесю.

IV. Узагальнення і систематизація вивченого.

Отож, наша робота була плідною. І тепер належить зробити висновок, якою ж особистістю постала перед вами наша землячка? Скористайтеся для відповіді своїми схемами, які сподіваюсь, ви "оживили" під час уроку завдяки матеріалам, які представляли групи.

Висновок.

Леся Українка — високоосвічена обдарована особистість з багатим духовним світом, з високими моральними принципами, шляхетна і благородна натура. Завдяки силі волі, витримці, залізному характеру витримала випробовування долі і могла підвести підсумок:

"Зрештою, життя моє не було убогим, і сором було б мені плакатись на нього".

У свій час Леся Українка була ідеалом і прикладом для оточення (особливо, молоді). Вона спромоглася сягнути таких вершин духу, що під силу лише генієві.

Учитель. Думаю, що Леся Українка як особистість може бути взірцем і для вас, сучасної молоді.

Ваші дослідження і виступи заслуговують відповідної нагороди (мотивування оцінок).

V. Домашнє завдання.

1. Написати міні-твір на основі власної схеми та почутого на уроці: "Чим привабила мене славетна землячка" або "Що імпонує мені в Лесі Українці як особистості?"

2. Прочитати збірку "На крилах пісень", виконати ідейно-художній аналіз віршів (по групах).

Додаткові матеріали до уроку "Леся Українка як особистість"

1 Характер Лесі Українки наскільки прекрасний, настільки ж і складний. Передусім відзначимо її принциповість.

Друга властивість Лесиного характеру — скромність. Перші (та й не тільки) вірші, доводилось в неї видобувати мало не силоміць. А біографію свою до друку нізащо не хотіла давати, навіть тоді, коли була авторкою геніальної збірки "На крилах пісень". "Коли б я побачила свою біографію в друку, се була б найприкріша хвилина мого життя". "Мене називають правою рукою дядька (Драгоманова); добре було б, якби мене можна було назвати одним пальцем на його руці".

Третя властивість — самокритичність і самовиховання. "Характер мій якийсь скритий, мені це не подобається, завжди стараюсь бути якось ширше, вільніше".

Четверта властивість — сила волі і цілеспрямованість. "Хіба тільки якась диявольська сила мене затримає, коли я не дійду свого". Залізна воля Лесі найдужче проявилась в 1901 р. у Мінську біля вмираючого Сергія Мержинського. Не всякий так може володіти собою за таких умов.

П'ята властивість — почуття людської гідності. При всій шанобі до Михайла Драгоманова, коли той скривдив її ні за що, дала йому належну відсіч: "Чого се ви так на мене напались? Далебі не по правді Ви вчинили!" А коли ж вона винна, відразу ж визнає це: "Якщо будете мене лаяти, то я того варта".

Шоста властивість — солідарність з однодумцями у спільній боротьбі за долю рідного краю. Політичному в'язневі Михайлові Кривнюку Леся пише в тюрму: "І так мені захотілось — посидіти замість Вас. Далебі, я для цього створена..." І вірш про це:

Чи згадали хоч раз ви про мене в тюрмі,

Як про Вас я спогадую хвора?

Сьома властивість — має відвагу признатись у чомусь такому, що її характеризує негативно. Наприклад: "У 26 літ уперше пізнаю, що то катехізис! Що ж, краще пізно, ніж ніколи".

Восьма властивість — християнське милосердя: "Я звикла приймати чужі болі й жалі. Мої друзі, що звертаються до мене в хвилини смутку, — тим найбільше притягають мене до себе".

Дев'ята властивість — невсипущість: "Перед собою маю роботу без кінця, не маю коли і вгору глянути". "О, якби мені не нога, чого б в світі натворила!"

Десята властивість — прямота: "Прошу, аби Ви кожний раз, як заворушиться у вас якийсь сумнів проти мене, казали б мені його просто, не замовчуючи, а я Вам завжди з охотою так само відповім... Я певна перед власною душею, що я Вас ніколи не зраджу і не зневажу".

Одинадцята властивість — делікатність. Маючи від Михайла Павлика запрошення побувати в його хаті, Леся все ж зупиняється в готелі, бо прийдеться, мовляв, приймати у себе людей, і "ми б заважали господареві". Сюди ж зараховуємо і компліменти Лесі. Ось її комплімент Михайлові Кривинюку: "Ваша лагідність, Михайло, більша, ніж у царя Давида".

Дванадцята — жертовність: "Я б сама за тебе в огонь пішла — так тебе люблю" (йдеться про сестру Ольгу).

Тринадцята — спромога до боротьби: "У мене організм хоч і поганий, та упертий і здатний до значної боротьби. Веселіше вмерти на барикаді. Ми ще поборемося!"

Чотирнадцята — дивитись смерті у вічі: "Світ не западе і без мене, знайдуться ліпші на моє місце..." "Як дитина, я не тямлю небезпеки. Як той лицар Парсіфаль, я не знаю страху".

П'ятнадцята — самостійність. "Навіть у своїх хворобах волію бути самостійною".

"Бути здоровою тільки самій для мене нічого не варт", — писала Леся до сестри Ольги. І справді вона бажала і все робила для того, щоб усі її рідні були здорові. "Я дуже рада що ви поправляєтесь. — вітає вона дядька Михайла Драгоманова. — Часто згадую легенди, де то одна людина приймає на себе чужу біду і слабість, і жаль мені, що це можливо тільки в казці".

Ні, не лише в казці. І Леся Українка довела це власним життям, довела багатократно. Ось у далекому Петербурзі на тиф захворіла її молодша сестра Ізидора. Птахою прилетіла і врятувала Дору від смерті. У Мінську вмирає Сергій Мержинський. "Все, все покинуть, до тебе полинуть" — і полинула всупереч благанням матері, всупереч застереженням рідних. І Оксану врятувала.

Навіть в останній день свого життя, коли Ізидора приїхала на двірець зустріти сестру Ольгу, Леся сказала до матері: "Дивіться, наготуйте ж Лілі щось поїсти: вона ж так бідна здорожилася!" Це були останні слова Лесі Українки.

Усе досі сказане про Лесю можна звести до такої тези: "Беру твій біль на себе". Це добре збагнула Алла Демидова, виконавиця ролі Лесі у фільмі "Іду до тебе": "Вживаючись у роль, я пройшла Лесиними дорогами, переболіла її болем. А біль у неї пекельний..." (Див. Б. Степанишин. Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка в школі: методичний посібник для вчителів. — К.: "Проза", 1998.)

2 "В дітей мені хотілося перелити свою душу й думки — і з певністю можу сказати, що се мені удалося. Ховаю дорогий для мене лист Михайла, написаний в одну смутну для мене хвилину; в тім листі мій первінець пише: "Коли я став тим, чим єсть, коли в мене є що-небудь доброго, то все дякуючи тобі, мамочко".

Не знаю, чи стали б Леся й Михайло українськими літераторами, коли б не я, може б, стали... але хутчій, що ні... Власне, я "наважила і завше окружала дітей такими обставинами, щоб українська мова була їм найближчою, щоб вони змалу пізнали її якнайбільше. Життя зі мною та посеред волинського люду сприяло тому." (З автобіографії Олени Пчілки.)


 
 

Цікаве

Загрузка...