WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заквітчаймо свою Україну (навчально-дидактичний матеріал для формування комунікативної компетенції учнів 5-го класу) - Сценарій

Заквітчаймо свою Україну (навчально-дидактичний матеріал для формування комунікативної компетенції учнів 5-го класу) - Сценарій

Підготовчі вправи

• Складання висловлювання за одним реченням. Мета: навчити дітей добувати максимум інформації з одного речення та складати твори за цим реченням, розшифровуючи його, розвивати аналітичні вміння в процесі роботи над реченням; розвивати творчу уяву та увагу під час складання твору.

Суть завдання: учитель пропонує дітям одне речення, в змісті якого закладено приблизний смисл майбутнього тексту, але без зачину і кінцівки, є Лише натяк на основну частину. Діти повинні проаналізувати це речення і написати за ним твір.

1. ...І тоді квітка попросила хлопчика, щоб він не зривав її.

2. ...У лісі запахло горілим.

3. На величезній шапці білого гриба я побачив маленького равлика.

4. ...А дуб продовжував стояти, захищаючи тендітні рослини від зливи.

5. Раптом налетів вітер, дмухнув, і пухнаста біла шапки кульбаби полетіла у цікаву подорож.

6. Так кущ калини з'явився у мене під вікном.

7. Я побачила(в) вербові котики.

8. Ми назбирали квітів для українського віночка.

• Доповніть тексти описами, зберігаючи тип і стиль мовлення.

Черемха

На узліссях і по берегах річок найраніше зацвітає черемха. Це зелене й веселе деревце. Весною його виривають в запашні білі квіти (І. Соколов-Микитов).

Ясен

"Ясени, ясени. Бачу вас за селом край дороги", — так співається у відомій пісні. На зріст ясени високі, розлогі, листки великі. Кора на стовбурах темнувата, зеленава, гладенька. Манить до себе ясен своєю дужістю, теплотою, красою. За це люблять його в Україні.

Дуб

Дуб — цінна рослина. Плоди цього дерева — жолуді — були для первісної людини хлібом. Ще й тепер з них виготовляють кавовий напій. Дуб корисний і своїми лікувальними властивостями.

Зацвіла черемха

Усе більше дерев і кущів одягається в кучеряву молоду зелень. То на одному, то на іншому дереві розкриваються пелюстки квітів. Принадна в цей день черемха.

На тлі салатового листя з'явилися ґрона набубнявілих бруньок. Дерево мов одягло намисто із сріблястого бісеру.

Верба

Ще тільки зійшов сніг. Ледь пригріває сонце, а верба уже поспішає привітати світ з весною. Вона дарує пухнасті жовті котики. Це дерево зацвітає першим, тому віддавна шанувалося в Україні. Верба росла біля кожного двору. З неї робили ночви, кошики, тини, сопілки. Вербною називається неділя за тиждень до Великодня.

Вишенька в саду

Від ласкавих променів весняного сонця дерева і кущі одягаються в кучеряву зелень. Вони стають принадними, бо на них розкриваються пелюстки квіток. Мене причарувала вишенька.

Вона прекрасна, немов наречена.

Калина

Стоїть на узбіччі дороги дивний кущ. Це ніжна красуня калина. Вона одягла своє чарівне вбрання. І шепочуть на вітрі її багряні і золотаві листочки. А червоні кетяги низько хиляться до землі, ніби соромляться своєї вроди.

Усім милує очі цей дивний чарівний кущ.

Татарське зілля

Про перебування татар в Україні свідчить аїр. Його ще називають татарським зіллям, лепехою. Цією рослиною завойовники перевіряли воду для пиття. Коріння рослини кидали в річку. Воно проростало і давало квіти. Аїр — лікарська рослина.

Чебрець

Це квітка-оберіг. Чебрець український росте в нашій місцевості. Квітує з травня до осені. Квіти блідо-рожевого кольору. Вони надзвичайно пахучі, багаті на нектар. Чебрець часто згадується в піснях, застосовується в медицині і чарах.

Дзвіночки

Дзвіночки — це назва гарних лісових або лугових квітів. Найчастіше вони блакитного або синього кольору. Рідше зустрічаються білі чи фіолетові. Переважно ростуть серед чагарників, в лісах, на луках. У Карпатах з'являються на схилах гір і луках іноді у вигляді напівкущів.

Волошка

Волошка — здавна ніжна улюблениця українських дівчат. Вона уславилася незрівнянним синім кольором. Волошки у житі — це клаптик неба блакитного серед хлібів. У народних піснях захоплено оспівується дивна краса цієї квітки. Неповторними пахощами сповнюють волошки чудову прозу багатьох українських письменників (А. Кондратюк).

Любисток

Любисток — народний оберіг. Хто його шанує, тому він щастя дарує. Чудодійну силу має ця непоказна рослина. Листя любистку заспокоює нервову систему, лікує серце. Дівчата ним мили волосся, щоб гарно росло. Любистком обсипали молодих на щастя.

Квітка сонця

На високому стеблі велика квітка з золотими пелюстками. Вона схожа на сонце. І називають квітку соняшником.

На небі з'явилася ранкова зірниця. Затремтіли пелюстки. То соняшник чекає сходу сонця. Він повертає до нього свою золотаву голівку (В. Сухомлинський).

Любисток і васильок

Колись вони були птахами, які вчили людей любити одне одного, бути щирими в розмовах. Коли ж померли, то проросли двома пахучими рослинами — любистком і васильком. Люди люблять їх не лише за пахощі, ай за лікарські властивості, їх використовують, миючи волосся, купаючи діток. Ними освіжають домівки.

Соняшники

На полі багато великих яскравих голівок. То соняшники. Особливо красиві вони на світанку. Йдеш стежиною і милуєшся їхньою красою. Соняшники омиті чистою світанковою росою.

Творчі диктанти і завдання на базі текстів (деформованих, неповних)

1. Розмістити і записати речення так, щоб утворився зв'язний текст.

• Цю рослину використовують у народній медицині.

Він є символом здоров'я. Безсмертник — лікарська рослина. Чай з цих квітів дають діткам, коли в них болить живіт.

• Це символ ніжності і здоров'я.

Вона красива, ніжна, ніби всміхається до кожного із нас.

Її пелюстки ніжно-білі, серединка — жовтого кольору.

А ось цариця полів — ромашка.

2. Назвати всі предмети одним словом.

• Грицики, мальви, жоржини, айстри, чорнобривці — це (що?)

• Ромашки, васильки, маки, сокирки — це (що?), де ростуть?

3. Написати кілька назв. Квіти:

Квіти польові:

Квіти присадибні:

Квіти українського вінка:

Квіти-обереги:

4. Назвати поняття, які можна схарактеризувати за допомогою слів.

Духмяні, барвисті, ніжні, запашні, гарні бувають... (квіти).

Вибрати з буйної зелені квіти й утворити букет: бузок, мальви, дуби, фіалки, гладіолуси, проліски, ясени, троянди, чорнобривці, верби, полин, череда, реп'яхи, барвінок, м'ята, очерет.

5. "Я сплету собі віночок". Вибрати ті квіти, які дівчата вплітають у віночок.

Троянда, лілея, мак, волошка, ромашка, кульбаба, чебрець, пролісок, барвінок, папороть, незабудка, мати-й-мачуха, бузок.

6. Поширити текст на основі поданого матеріалу. Калина біля хати. А восени, вставляючи подвійні вікна, між шибками клали пучки червоних китиць. Яка ж ознака оселі українця? Існує чарівний звичай. У найлютіші морози і хурделицю вони живили теплом і красою домівки. Коли починали будувати хату, калину садили біля застільного вікна як символ життєвого благополуччя і статку. 7. Прочитати тексти, переписати, увівши опис квітки, звернувши увагу на стебло, колір і форму квітів.

Мальва

Це — рослина-оберіг. А ще її звуть рожа, калачики. Росте вона майже біля кожної сільської хати. Зустрічається і в лісах, і на узбіччях доріг. Це символ краси.

Барвінок

Вічнозелений барвінок із блакитними квітками — символ вічності життя, пам'яті. Він оспіваний в українських народних піснях, віруваннях і обрядах. Дівчата прикрашали ним коси, вінки, весільне гільце.

Мак

У полі розквітли великі червоні маки. Здалеку вони схожі на яскраве полум'я. Поле неначе безмежний чудовий килим. Гарно, коли зацвітає польовий мак.

8. Визначити межі речень.

Калина поширена в Україні. З її плодів виготовляють соки. Чистий сік ягід калини поліпшує апетит. Плоди цієї рослини широко використовують і при лікуванні простудних захворювань.

9. Назвати всі предмети одним словом: Калина, горобина, бузок —

Дуб, верба, ясен, черемха — Вишня, черешня, яблуня, груша —

10. Написати кілька назв предметів: Дерева-символи українського народу — Кущі —

Лісові дерева — Садові дерева —

11. Назвати поняття, які можна охарактеризувати такими означеннями:

Смачні, соковиті, солодкі, достиглі бувають ... (яблука, груші).

Листяні, хвойні, вічнозелені, мішані бувають ... (ліси).


 
 

Цікаве

Загрузка...