WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Заквітчаймо свою Україну (навчально-дидактичний матеріал для формування комунікативної компетенції учнів 5-го класу) - Сценарій

Заквітчаймо свою Україну (навчально-дидактичний матеріал для формування комунікативної компетенції учнів 5-го класу) - Сценарій

— Видиш мене, донечко? — шепотіли люблячі вуста. — Ви... ш... не, доню?

З того часу те деревце і називають вишнею. А що великою є душа кожної матері, то і краплини-ягоди в неї великі та соковиті (Легенда).

Завдання:

1. З'ясувати лексичне значення виділених слів, використовуючи тлумачний словник.

2. Скласти план.

3. Усно переказати текст, уявивши таку ситуацію: на уроці природознавства вчитель запитав, хто які легенди знає про назви садових дерев. Ви вирішили розповісти легенду своїм однокласникам так, щоб учні не тільки запам'ятали походження назви, а й відчули захоплення цим деревом.

Ситуативні завдання на розвиток діалогічного мовлення

1. Сусід по парті звертається за допомогою — вибрати квіти мамі на день народження. Який діалог може відбутися між вами?

2. В одного з учнів класу захворіло горло, піднялась температура. Однокласники хочуть запитати про здоров'я і порекомендувати народні засоби лікування застуди. Які квіти можуть допомогти в цій ситуації? Розіграйте діалог з сусідом по парті.

3. Ви приїхали до бабусі на вихідні. Розпитайте її про квіти та дерева, які ростуть у цій місцевості.

4. Ви вчора заходили до магазину квітів. Поділіться своїми враженнями з сусідкою по парті. Передайте своє захоплення красою і розмаїттям квітів. Складіть діалог з 2-3 реплік.

5. У вашому дворі проводиться суботник, мета якого — підготовка до зими. Розпитайте дорослих про те, що потрібно зробити, щоб дерева гарно перезимували.

6. Ви зайшли до аптеки, щоб купити лікувальний збір для мами. Розпитайте, які трави входять до цього збору, яка їх дія.

7. Який діалог може відбутися між вербою і калиною навесні?

8. Ви готуєте повідомлення на урок біології "Лікувальні рослини нашої місцевості". Зверніться за допомогою до бабусі, мами, тата, запитайте, про які рослини треба сказати у першу чергу.

9. Ваш однокласник улітку відпочивав в Криму. Розпитайте його, чи сподобалась йому флора Криму. Які дерева, відсутні у нашій місцевості, йому зустрілись?

Тексти для розвитку навичок письма

Вінки звивали з конвалії, незабудок, васильків, чебрецю, вплітали й полин. Вінок захищав дівчину від лихого ока та від нечистої сили. Ось чому напередодні свята, в ніч на Івана Купала, коли, за народними віруваннями, бігають мавки, дівчата не скидають з голів вінки.

На Івана Купала плелися вінки з квітів лікарських рослин, а щоб посилити його захисну силу, дівчата вплітали поміж квітів часник, полин, любисток (З журналу).

Завдання:

• Підкреслити у текстах однорідні члени речення. Зробити синтаксичний розбір одного з них. Пояснити значення слів символ, оберіг, лікарська рослина. Можете скористатись тематичним тлумачним словником.

Цвіте полин

Чи знаєте ви, як цвітуть полини? Чи знаєте ви, як після нагрітого сонцем дня встає над полинами сивий дим?

Сивий дух полинів, мов той хміль, настояний на солоді, п'янить і хвилює, проникає щемом у груди. І той, хто вдихає його, стає ніби дужчим від полинового сну і цвітіння, від сивого диму і приспаного грому.

О полини! Сиві полини! Хто посіяв вас на землі нашій?.. Бо щовесни проростає з кореня буйним зелом, зачаровує золотисто-сивою гіркотою серед літа й осипається пізньої осені дрібненьким темним насінням, яке розносить по степу вітер.

Яка дивовижна стійкість, яка живучість!

Так і наш народ, сто раз толочений, топтаний, січений і рубаний, вистояв у битвах, і живе, і гонить з дужого кореня нове пагіння, цвіте і сіється по землі, виборений, відстояний навіки (За І. Цюпою).

Завдання:

1. Випишіть з тексту приклади речень, різних за метою висловлювання.

2. Випишіть окличні речення, зверніть увагу на інтонацію, з якою вони вимовляються.

3. Підкресліть однорідні члени речення.

4. Визначте тип і стиль мовлення.

5. Підкресліть або випишіть слова, які можуть стати опорними для переказу.

6. Розкрийте зміст останнього речення.

7. У якій ситуації цей текст може бути використаний?

Тексти для переказів Калина

Калина — це невисокий, але пишний кущ. Вона росте на вологих місцях у лісі, в лузі. Садять калину і біля хати.

Весною вона зацвітає запашним білим цвітом. Кожна квіточка, ніби дівчина в білій хустині.

Восени важкі ґрона калини червоніють. Ягоди наливаються цілющим соком.

Узимку кущ калини особливо гарний. Навкруги біліє сніг, а червонясті кетяги палахкотять мов ліхтарики.

Калину здавна шанують і люблять люди за її красу і лікувальні властивості (З журналу).

Калина звичайна

Калина — високий, до 1,5-3 м, гіллястий кущ із сімейства жимолостевих із щитоподібними суцвіттями білого кольору. Плід калини — яскраво-червона шароподібна кістянка з однією плоскою кісточкою, терпка і гірка на смак. Після заморозків гіркуватий присмак щезає. Цвіте в травні-червні, плодоносить в серпні-вересні.

Перші свідчення про лікувальне застосування калини з'явилося в травниках ХVІ ст. Ягоди калини тонізують організм, покращують роботу серця, корисні при спазмах судин, гіпертонії, неврозах, мають заспокійливу дію, їх використовують як сечогінний засіб. У народній медицині сік і відвар ягід із медом п'ють при простудних захворюваннях верхніх дихальних шляхів. Лікарське значення має кора. Збирають ранньою весною зі стовбурів і гілок, сушать на повітрі. Кору калини застосовують як кровозупиняючий засіб.

Сосна звичайна

Сонячне дерево. Здається, в самих стовбурах сховане сонце. Навіть похмурого дня вони випромінюють тепло і світло. Дерево це в народі називається перлиною північного лісу. Сосна може бути заввишки до 40 м, з прямим стовбуром, конусоподібною або округлою кроною. Хвоя довга, яскраво-зеленого або сизо-зеленого кольору, розташована попарно. Цвіте в червні. Насіння дозріває в шишках на другий-третій рік.

Кожне п'яте дерево наших лісів — сосна. Сосна — одна з найдавніших рослин, і згадують її у найстаріших рецептах, які збереглися до наших днів. Порошком із висушеного соку сосни засипали рани, дьогтем намагалися зводити лишаї та екземи. Протицингові властивості сосни з давніх-давен були відомі морякам.

У медицині використовують соснові бруньки, хвою. Соснові бруньки ароматичні, містять смолу, ефірне масло, скипидар, крохмаль, мінеральні солі та ін. Сосновий дьоготь, скипидар, каніфоль, терпентинове масло одержують із смоли дерева — живиці.

Соснові бруньки у вигляді відвару, настою і настоянки застосовують як відхаркувальний, дезинфікуючий засіб. Із хвої готують вітамінізований настій. Заводським шляхом хвою переробляють у хвойну хлорофіло-каротинову пасту для лікування шкіряних захворювань (З журналу).

Весняні квіти

Життя квітів починається з пролісків. Пролісок — квітка ніжна, але смілива й нетерпляча. Ще не зійде сніг, а вже крізь весняну сніго-льодову скоринку пнеться цупкий паросток. Сьогодні це біло-жовтуватий хвостик, завтра це біло-зелена гостриця, післязавтра це вже довгий зелений листок з тоненькою стрілкою всередині. Ще за день брунька на кінці стрілочки розквітає враз твердою білою кашкою. І квітів визорює так густо, що земля знову стає біла від рясного холодного цвіту.

І негайно ж заквітовує ряст. Це вже весна. Квіти рясту фіалкові — теплі і сонячні. І хоча тіло квітки ще тверде, напружене, готове до опертя холоду і негоди — її дух вже ніжний, теплий, весняний. Вона вже пахне.

Рясно вибухає фіалковий цвіт. Густим килимом укривають теплу землю фіалки. Вони пахнуть ніжно, радісно, хвилююче.

Все затоплює, все захоплює, все вкриває войовничий, невідступний, швидкий барвінок (За Ю. Смоличем).

Верба одвічно шанувалася в Україні. В народному уявленні верба — символ життєздатності. Вона росте без особливих умов, гілка без коріння приживається в будь-якому ґрунті.

Цвітіння верби — потрійне свято. Природа святкує початок весни, людина радіє першим "котикам", бджола бере перший мед.

З вербового гілля плели різні побутові вироби. Верба також вважається чудовим лікарським засобом. Відварами вербового гілля знахарі лікували рани.

В Україні широко використовували горобину. Вона має червоні ягоди і довго зберігається на дереві, ваблячи до себе птахів. За кількістю горобини могли передбачити, якою буде зима. Якщо ягід було багато, чекали холодної сніжної зими.

Горобина використовувалась у багатьох народних обрядах. Як оберіг садили біля хати. Квіти горобини здавна додавали до чаю, це надавало смаку мигдалю (З газети).


 
 

Цікаве

Загрузка...