WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Весна сплела із рути вінок для тебе сину - Сценарій

Весна сплела із рути вінок для тебе сину - Сценарій

Учитель. Батько мріяв назвати сина Володимиром. А чи не помилився він у виборі? Адже до вибору імені дитини треба ставитися дуже серйозно, бо ім'я — це генетичний код людини. Недарма колись називали дітей двома іменами, одне для широкого загалу, інше — для вузького кола, щоб не накликати біди.

Хвилинка ономастики.

— Що означає ім'я Володимир?

Учень-дослідник. Володимир — від праслов'янського — влада і великий (силою великий); за іншими тлумаченнями — володар світу; правити і знаменитий.

— Чи не помилився батько у виборі імені сина? Робота з картками-блоками (на основі аналізованого твору).

1) У чому багатогранність таланту Володимира Івасюка?

2) Яка пісенна спадщина В. Івасюка?

3) Як розповідає сам Володя про миті творчого натхнення?

Учень-дослідник (за сторінками щоденника В. Івасюка 1968 p.). "У мене бувають інколи такі моменти — до певного часу я почуваю себе нормальною людиною, а за декілька секунд мене охоплює невизначене бажання співати. Тоді я тихенько віддаляюся від усякого товариства і чекаю кінця цієї "музичної повені". Іноді це почуття не лишає мене днями. Я ходжу сам не свій, а мати, наступаючи мені на п'яти, тихенько запитує: "Що з тобою?", друзі-товариші дивно посміхаються і, взагалі, мені в такі моменти дуже незручно. У такі дні я пишу пісні. Вони є для мене немовби святом. Усю сіру прозу довкола себе я розфарбовую тільки рожевими фарбами свого уявлення. Зі мною залишаються тільки ритми і гармонія".

4) Яка пісня прославила ім'я композитора-початківця?

5) Що наштовхнуло Володимира Івасюка до створення "Червоної рути?"

Учень-дослідник (нотатки зі щоденника). "Співанку про червону руту (спершу хотів назвати її "черлена рута") почув від однієї жіночки. Влітку їздили в с. Розтоки Путильського району, де відбувалися зйомки фільму "Білий птах з чорною ознакою"... Їхали назад, чую, жіночка співає:

Червоная рута, чого ти зів'яла?

Молодая дівчинонько, чого-с заплакала?

Мене вразило словосполучення червона рута. Вдома в батька продивився фольклорні збірники, не знайшов. Лише в одній збірці Академії наук знайшов цю легенду. У Володимира Гнатюка. Хотілося характерну деталь якусь використати, як, наприклад, цвіт папороті, чар-зілля. Усі купальські співанки побудовані на слов'янських шуканнях квіту. Пов'язано з культом людини, а виражається через пісню... Потрібно мати образ цілком закінчений. Я хочу знати, про що пишу. До деталей. Звідси характер, форма музики і вірша іноді несподівані".

6) Як це описує автор у повісті?

Учні розповідають легенди про червону руту (розділ 16, с. 115) та зачитують уривки із довідників з ботаніки (демонструють ілюстрації квітки).

На фоні звучання пісні "Червона рута" (у виконанні автора — Володимира Івасюка, запис з фонотеки чернівецького радіо 1969 р.) учитель зачитує спогади батька М.Г. Івасюка:

"Справжнє свято Володиної музики й поезії — 13 вересня 1970 року. Пополудні з Театральної площі Чернівецька телестудія транслює на Україну, поряд з іншими піснями, і твори Володі — "Червону руту" і "Водограй" (над якими працював шість років). Пісні Володі викликали здорову й приємну сенсацію, чернівчани голосно заговорили про нього, зацікавилися ним... Після цього свята упродовж десяти років говоритимуть і писатимуть про Володю всіляке, але ніхто не заперечуватиме його небуденний талант" (р. 15, с. 110-111).

2. Синтаксична олімпіада. Робота з перфокартами у творчих групах (на чолі кожної — консультант-референт, який контролює роботу груп).

Роздатковий матеріал.

Завдання: а) позначити за допомогою перфокарт вид складного речення: 1-а група — складносурядні; 2-а — складнопідрядні; 3-я — з різними видами зв'язку.

1. Пісні злетіли на дужих крилах мелодій, які милували не лише слух, а зворушували вони серця молодих і старших. 2. Про "Водограй" згадували менше, рідше, а фантастична "Рута" всіх приголомшила своєю неординарною суттю. 3. Вона ж сама споконвіку жила у легенді на нашій землі, чекаючи, щоб хтось, молодий і сміливий, відкрив її і дав місце у людській свідомості. 4. Рута взагалі цвіте жовтим суцвіттям, але трапляється й таке, що вона один раз на десять років зацвітає червоно. 5. Цю таїну розкриває стародавня грецька легенда про таке кохання двох молодих людей, від якого все навкруги раділо і співало. 6. Та на горе закоханим врода дівчини викликала любов у серці старезного бога Еола, і почав він залицятися до красуні вдень і вночі, чарував її облесними словами та обіцянками...

Відповідь-код: І — 2, 6; ІІ — 3, 5; ІІІ — 1, 4.

Учитель. Батьки-педагоги старалися виховувати

сина в дусі патріотизму, любові до рідного краю, до України. І тому так боляче сприймає Володя закиди окремих керівних працівників, що він "занадто захоплюється творами українських поетів, а від того захоплення "попахіваєт" українським націоналізмом".

Учень-біограф зачитує спогади батька М.Т. Івасюка (р. 23, с. 179). "Ходячи широкими кроками по кімнаті, Володя обурювався. Був збентежений і злий.

Я намагався його розрадити. Та він махнув різко рукою і відповів:

— Жайвір не має права співати так, як співає, бо то буде націоналістичний спів. Він мусить розливатися трелями солов'я або цвіріньканням горобця. Це буде справжній інтернаціоналізм. Синиця має каркати, як ворона, а півень кукурікати, мов качур. Корова має іржати, а кінь вити по-собачому. Тільки таким чином світ наповниться шедеврами і справжньою красою.... Французи, італійці, росіяни і всі інші цивілізовані народи співають своїми мовами, і їх ніхто не називає націоналістами. Чому це так? А ми, українці, вже з самої колиски стаємо націоналістами, якщо матері нам співають українські колискові... Українець перестає бути націоналістом аж тоді, коли зневажає свою мову, пісню, національні традиції, любить усе, крім свого рідного...

— Звідки ти набрався цих ідей, Володю? — запитую.

— Їх не набираються... Їх пробуджують наші спостереження, висновки робляться у мозку, якщо він є в нашій голові.

Він не тікав від свого мистецького покликання у медичну практику, а досить активно продовжував працювати над своїми творами".

3. Пошукова робота.

Завдання: з поданого уривка знайти і зачитати речення, які відповідають таким схемам, вказати їх вид.

Учитель. Батьки щиро раділи за успіхи сина, сприймали його таким, яким він є, і водночас дуже гордилися ним. Бо наполеглива систематична робота над собою, щире захоплення народним мелосом, дружба з такими цікавими особистостям, як Софія Ротару, Назарій Яремчук, Василь Зінкевич, Левко Дутківський, Ростислав Братунь, Галина Тарасюк та ін. не могли не залишити яскравого сліду у становленні Володі як композитора-професіонала, українського композитора. Михайло Івасюк згадує...

4. Аудіювання з елементами творчого конструювання.

Мозкова атака (робота в групах).

Завдання: усно відтворити прочитане, визначивши основну думку тексту афоризмом.

"Справді, Володя багато працює. Вільний час проводить за роялем. І не буває днини, щоб він не грав на скрипці. Найчастіше повторює твори, які вивчив у 6-7 класах: "Сонату" А. Кореллі, "Баладу" Ч. Порумбеску, "Циганські наспіви" П.М. Сарасате, деякі п'єси Брамса. Виконує чимало і незнайомих речей, милозвучних для слуху. Це його імпровізації...

Якось підійшов до мене і промовив:

— Протягом багатьох років навчання в музичній школі мені постійно впадало в око, що до програм музичних шкіл, училищ зрідка вносяться інструментальні

п'єси українських композиторів, класиків і сучасних. Наші музиканти виховуються переважно на іноземних зразках. А це не можна вважати позитивним. Космополітизм — непридатна штука для виховання молодих музикантів. Іноземні зразки не завжди цивілізовують повноцінно емоційний світ наших музик. Це може зробити лише національна музика." (р. 10, с. 70).


 
 

Цікаве

Загрузка...