WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Весна сплела із рути вінок для тебе сину - Сценарій

Весна сплела із рути вінок для тебе сину - Сценарій

Сценарій на тему:

Весна сплела із рути вінок для тебе, сину...

Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми "Складне речення" (за повістю "Монолог перед обличчям сина" М.Г. Івасюка).

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про складне речення, особливості його будови, засоби зв'язку між простими реченнями у складному, удосконалювати вміння обґрунтовувати вживання розділових знаків, специфіку складних сполучникових речень у сюжетній канві твору, навички лінгвістичного аналізу; вміння виправляти різнотипні помилки, навички дослідницької, творчо-пошукової роботи, роботи зі словом; розвивати уважність, зосередженість, виховувати любов і повагу до краси слова, до мистецького надбання рідного краю.

Обладнання: виставка літератури, присвячена темі уроку, портрети М. Г. Івасюка, В.М. Івасюка, його друзів, ілюстрації, критичні матеріали, опорні схеми, блок-схеми, роздатковий матеріал, сигнальні картки, перфокарти, схема-алгоритм визначення складного сполучникового речення, ТЗН.

Мовна тема:

Зірки не падають у небо, "Зірки" ідуть у небеса.

Юрій Рибчинський

Філософська тема:

0, як мені жилось, і як мені страждалось! І як мені навіки взнаки воно далось!

А що таке життя? Чи те, що переждалось? Чи все-таки життя — це те, що відбулось?

Ліна Костенко

Зміст і структура уроку

Методичний коментар. Учні працюють у творчих групах (мовознавці, літературознавці, біографи, декламатори, дослідники), поділені методом випереджувального особистісно зорієнтованого підходу до навчального процесу. Кожна з груп взаємодоповнює іншу.

1. Організаційний момент.

Учитель. Рада вітати всіх присутніх на святі зустрічі з його величністю — Словом. Коштовний словесний вінок з сонцесяйної рути-м'яти, запашного любистку, багряних маків та голубоокого барвінку так личить найдорожчому скарбу для кожної людини — рідній мові. У її володіннях багато незвіданого, казкового, таємничого, що чекає на своїх дослідників. Перед нами гостинно відчиняє двері поважний пан Синтаксис. Що йому підвладне у мовному палаці?

— Отже, що є предметом вивчення синтаксису? Під ніжну мелодію звучать поетичні рядки:

Речення — це зоряний разок

Слів-намистин, що світяться алмазно,

Висяюють опукло і виразно.

Найкращі нам разки найкращих слів

Низати в речення сам Бог велів.

Д. Білоус

II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Репродуктивна бесіда, метою якої є створення сприятливої атмосфери для усвідомлення учнями індивідуального рівня знань та ступеня його узагальнення.

1. Дайте визначення речення.

2. Які види речень за будовою ви знаєте?

3. У чому особливість складних речень?

4. Що береться до уваги при визначенні кількості частин у багатокомпонентному реченні?

5. Назвіть наукові терміни, що стосуються цієї теми. Усне повідомлення на лінгвістичну тему "Спосіб визначення складного сполучникового речення".

III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Творче завдання, над яким учні працюють протягом уроку:

1. Аргументовано довести, чи доречно дібрано мовну та філософську теми уроку.

2. Скласти сенкант (п'ятирядковий неримований вірш, який використовується як інструмент для спонукання учня до роздумів над темою).

3. Фіксувати логічні домінанти — асоціативні коди кожного етапу уроку.

IV. Актуалізація та корекція опорних знань учнів з теми.

1. Коментоване письмо (синтаксичний розбір речень, записаних на дошці).

1. Я відчуваю в собі пісенну силу, що не дає мені спокою ні вдень, ні вночі.

2. У своїх піснях Володя намагається приживити на дереві саду народного мелосу новітні ритми, і юнак експериментує поєднання прабатьківського із свіжістю світовідчуття.

3. У сімдесятих роках Володимир Івасюк — популярний композитор-пісняр, проте, будучи непрофесійним митцем, силою свого неабиякого хисту він зумів створити такі шедеври, які стали явищем у сфері пісенної частини музичної культури не лише України.

Проблемні запитання.

1. У чому особливість текстоніки цих речень?

2. Для якого стилю мовлення вони характерні?

3. Яка логічна домінанта аналізованих речень? (Талант).

Лексична розминка. Культура мовлення: талант//талан.

Робота з етимологічним словником.

Етимологія слова.

Через старослов'янську мову слово "талант" запозичене з грецької мови. З XI ст. грецьке слово "талант" означало "терези", потім — "вантаж", тобто "якийсь вантаж". Звідси — "крупна грошова одиниця" у давніх греків і римлян. У залежності від часу і території значення слова "талант" змінювалося, проте "талант" завжди був найбільшою і найціннішою грошовою одиницею. Ця обставина, а також, мабуть, вплив іменника талан викликали появу переносного значення — "обдарованість", яке закріпилося в українській мові з II пол. XVIII ст. Отже, ми користуємося вторинним значенням цього слова.

Робота з тлумачним словником.

Тлумачення слова.

Талант — 1) видатні природні здібності; 2) людина з видатними природними здібностями.

Слово "талан" зустрічається у словниках з І пол. XVIІІ ст. Його первинне значення — "успіхи на полюванні" — "щаслива доля" — "природне обдарування". Це слово запозичене з тюркських мов, у яких "талан" — це "здобич".

Отже, безталанний — нещасливий, обездолений; таланити — щастити, а талановитий — обдарований.

Учитель.

Прослідкуємо філософську домінанту творчості

Учитель. Вічність буття завжди вражає, наслідком є гармонія, тобто досконалість. Гармонія породжує красу, краса небезпечна, вона породжує талант, а талант не може існувати без творчості. Гармонія світу краси — пісня. Отже, пісня — маленька проекція божественної гармонії.

Саме таким талановитим композитором-співцем, буковинським жайворонком, орфеєм на олімпі пісенної слави був наш земляк В.М. Івасюк. Його життя було спалахом, миттю, подвигом. Він був тим, які народжуються раз на століття... Доля приготувала йому багато випробувань, доля "сорочку випрала в отруті Несса і сина мого в неї зодягла", — з біллю в серці писав батько — людина багатогранного мистецького світогляду, енциклопедичних знань, педагог, науковець, публіцист, прекрасний майстер пера М.Г. Івасюк.

Талант мусить зазнати випробувань на складних життєвих поворотах, щоб утвердитись у своїй суті та силі.

Сьогоднішній урок словесності є логічним продовженням аналізу останнього твору митця — "Монолог перед обличчям сина", унікальної повісті-біографії, повісті-реквієма, повісті-зойку, пронизаної щемливою батьківською любов'ю і виданої окремою книжкою вже після смерті автора. І на сьогоднішньому уроці спробуємо ще раз припасти спраглими вустами до цієї незвичайної перлини, пройнятися батьківською любов'ю, поспівчувати люблячому батькові та систематизувати свої знання з теми "Складне речення". Учитель. Звернемось до повісті і згадаємо:

— Як М.Г. Івасюк описує той тремтливий час — час очікування народження сина.

— Яким іменем вирішив назвати хлопчика і чому?

Учень-біограф (зачитує уривок з повісті). "Зимі, здається, немає кінця. Уже початок березня, а сніги метуть, як навіжені. Наше районне містечко Кіцмань погрузло до самого пояса. З хати не хочеться носа висунути. Ні пройти, ні проїхати, зима ніби зводить з нами якісь рахунки. Та я з легкістю проходжу по тих кучугурах — ніби лечу, ледь торкаючись їх черевиками. Я — молодий, збентежений, щасливий — чекаю сина... Бігаю по тих снігах до лікарні, а в голові весь час зринає гарне, мелодійне ім'я — Володимир, Володько... Його мають два поети, якими я давно захоплююся, — Володимир Самійленко та Володимир Сосюра. Я пошепки повторюю ім'я свого сина. Який він собою? Які оченята, носик, губки? Я зараз його побачу... А ти, хурделице, не дмухай в обличчя, бо ти мені не страшна... Торкаюся устами зблідлого чола втомленої матері і стаю зачарований перед сином... Я потримав на руках сина, подарованого мені долею на світанку 4 березня 1949 року..."

Loading...

 
 

Цікаве