WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → А. Де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. Маленький принц - Сценарій

А. Де Сент-Екзюпері. Життєпис письменника. Маленький принц - Сценарій

"Планета людей" - це прекрасна збірка есе, деякі з них мають форму новели. Розповідь про перший політ над Піренеями, про те, як старі, досвідчені льотчики залучають до ремесла новачків, про те, як під час польоту відбувається боротьба з "трьома початковими божествами - з горами, морем і бурею". Портрети товаришів автора: Мермоза, зниклого в океані, Гійоме, який врятувався в Андах завдяки своїй мужності і завзятості... Есе про "Літак і планету", небесні пейзажі, оазиси, посадка в пустелі, в самому стані маврів, і розповідь про той день, коли, загубившись в лівійських пісках, сам автор трохи не помер від спраги. Але сюжети самі по собі мало що значать; важливо те, що людина, яка оглядає з такої висоти планету людей, знає: "один лише Дух, торкнувшись глини, творить з неї Людину".

Нарешті "Військовий льотчик". Ця книга написана Сент-Екзюпері після короткої кампанії і поразки - 1940 року... Під час німецького наступу у Франції капітан де Сент-Екзюпері і екіпаж літака отримують від свого начальника, майора Аліаса, наказ вчинити розвідувальний політ над Аррасом. Цілком можливо, що під час цього польоту їх зустріне смерть, смерть даремна, оскільки їм доручено зібрати відомості, які вони вже нікому не зможуть передати, - дороги будуть безнадійно забиті, телефонний зв'язок перерваний, генеральний штаб переміститься в інше місце. Віддаючи наказ, майор Аліас і сам знає, що наказ цей безглуздий. Але що тут можна сказати? Нікому і в голову не приходить нарікати. Підлеглий відповідає: "слухаюся, пан майор... Так точно, пан майор..." - і екіпаж відправляється на виконання завдання, яке стало даремним.

"Я родом з дитинства, немов з якоїсь окремої країни", — написав про себе письменник. Але дитинство й Екзюпері — поняття не хронологічне, апсихологічне. Людина може в 5 років бути маленьким дідком і в 70 років зберегти чистоту світосприймання, щирість і прямоту дитинства.Про це пише автор у Присвяті й у вступі до казки "Маленький принц".Тож, згадаймо зміст казки, спробуймо розібратися в її багатозначних образах.Слово вчителя.Задум жодного із закінчених творів Сент-Екзюпері не виношував так довго, як "Маленького принца". По-справжньому мотиви цього твору почалискладатися з початком II Світової війни. У той час Сент-Екзюпері часто малював один і той же малюнок: маленький хлопчик із крильцями і без них, що здивовано дивиться з-за хмар на землю. Цей дивовижний хлопчик дедалі більше не давав спокою письменникові, льотчикові, бійцеві. Казка була написана у Нью-Йорку протягом 1942 року і вийшла друком навесні 1943 року. Це був останній твір Сент-Екзюпері. Він став переконливим доказом повного поетичного самопізнання людини. "Маленький принц" яскравим світло осяває й інші твори письменника. Без нього взагалі важко зрозуміти глибину задумів і прагнень митця. Маленький принц — улюблений герой Сент-Екзюпері, виразник його найпотаємніших думок і сподівань. У "Листі заручника" письменник писав: "Мені байдуже, уб'ють мене на війні чи ні. Але якщо я повернуся живим з цієї "невдячної, але необхідної роботи", переді мною постане тільки одне запитання: що потрібно сказати людям?".Що хотів сказати людству письменник Сент-Екзюпері у своїй філософській казці-притчі "Маленький принц", ми й повинні дізнатися.

Словникова робота.Притча — повчальна алегорична оповідь, в якій фабула підпорядкована моралізаційній частині твору. У притчі зосереджена певна дидактична ідея.Цей твір став одним із засобів вираження морально-філософських роздумів письменника, нерідко протилежних загальноприйнятим, панівним у суспільстві уявленням. Чому казка-притча філософська? Бо піднімає серйозні філософські проблеми — сенсу буття, дружби, кохання, відповідальності.

Бесіда з учнями. Аналіз тексту присвяти.

 • Прочитайте виразно присвяту.

 • Кому присвячений твір? (Леону Верту, кращому другу письменника.)

 • Як ви розумієте слова: "Адже усі дорослі спочатку були дітьми, тільки мало хто з них про це пам'ятає"? (Світ дітей значно чистіший за світ дорослих. Цей твір — відповідь письменника на усі ті суперечки, що були у нього з Леоном Вертером. Водночас автор підкреслює нікчемність усіх розходжень у поглядах перед наявністю того прекрасного, що є у кожній людині, навіть коли воно дуже глибоко заховане.)

 • Поміркуйте над назвою твору. Які асоціації, почуття вона викликає?(Перша асоціація — з казкою, адже саме там головні герої — принци та принцеси. Але розмірковуючи над назвою, можна піти далі: принц у народній казці — це втілення шляхетності, ідеалу людини. Отже, назва "Маленький принц" може бути сприйнята і як авторський пошук ідеалу, його розвиток, зростання, і як туга за втраченою людством шляхетністю почуттів, вчинків, і як заклик стати на захист цих ідеалів. Сама вже назва, "Маленький принц", створює образ чогось неймовірно тендітного, беззахисного, викликаючи почуття ніжності й легкого смутку.)

 • Як ви гадаєте, кому адресована казка: дітям чи дорослим? Чому? (Дорослим і дітям. Дорослі створюють усі проблеми, що існують у світі. Але вони ще й відповідають за дітей, яких треба виховувати.)

 • Знайдіть ознаки казки й притчі у творі. (Незвичний сюжет, персоніфікаціярослин, тварин (Лис, Троянда, Змія) — це елементи казки. У творі багато алегорій (баобаби, вода), подаються морально-філософські роздуми письменника — це елементи притчі).

Інсценізація уривків твору (Маленький принц – король, шанолюб; с.45-48)

 • Як ви думаєте, які повчальні моменти містить казка? (Твір містить філософські роздуми про сенс життя людини. Письменник прагне переконати людей, що головне — це їхні душі, відношення до матеріальних та моральних цінностей. Треба любити життя, людей і ти будеш щасливим.)

 • Як ви вважаєте, чому оповідач показував свій малюнок тим, "хто, здавалося, мав світлий розум"?

 • Які цінності людського життя захищає у своєму творі А. де Сент-Екзюпері?

 • Який образ твору допомагає усвідомити беззахисність людини?

 • У чому полягає гуманістичний зміст твору? (Твір пройнятий любов'ю долюдини, прагненням достукатися до її душі, сколихнути, змусити замислитися й очиститися від усього нещирого й непотрібного, повернути втрачену дитячу щирість, чистоту, безпосередність.)

IІІ. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Підсумкова бесіда.

 • Що вас вразило у розповіді про життя письменника?

 • Назвіть найвідоміші твори письменника.

 • Подумайте, у чому вбачав своє покликання А. де Сент-Екзюпері. Від чоговін застерігав?

 • Пригадайте, коли було написано філософську казку "Маленький принц"?

 • Як ви вважаєте, чи пов'язаний зміст казки з подіями, що відбувалисяу світі?

 • Яке враження справив на вас маленький принц?

 • Вказати, чи досягли мети уроку.

ІV. ОЦІНЮВАННЯ

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯДібрати матеріал про подорожі Маленького принца; виписати філософські вислови про сенс життя, його цінності; намалювати ілюстрації до твору (творче завдання виконується за бажанням).


 
 

Цікаве

Загрузка...