WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль комп’ютерних технологій у вивченні потреб клієнтів загальноосвітнього навчального закладу - Реферат

Роль комп’ютерних технологій у вивченні потреб клієнтів загальноосвітнього навчального закладу - Реферат

Роль комп'ютерних технологій у вивченні потреб клієнтів загальноосвітнього навчального закладу

Для того, щоб навчальний заклад ефективно функціонував, адміністрації школи необхідно мати адекватну інформацію. Збирання, відображення та аналіз даних про проблеми, пов'язані з діяльністю закладу, є дослідженням, необхідним, зокрема, і для вивчення потреб клієнтів освітнього закладу.

Таке дослідження допомагає зорієнтуватися в актуальних питаннях, що стоять перед закладом, відповідно до потреб користувачів. Дослідження – це стрижнева основа, яка дозволяє вивчити ситуацію і діяти відповідно до неї.

Кожне дослідження повинне мати систематичний, а не випадковий характер. Крім збирання інформації, обов'язковим є аналіз. Дані можуть надходити з різних джерел і використовуватися будь-якою стороною яка потребує інформації для сприяння прийняттю рішення.

Використовуються різні методи збирання, оброблення та аналізу даних: дослідження, опис, спостереження. Найбільш поширеним є опитування; воно здійснюється за допомогою анкетування, інтерв'ю, поштового опитування. В сучасних умовах – швидкого розвитку комп'ютерних технологій – важливе значення має використання інформаційних технологій у вивченні потреб клієнтів освітнього закладу.

Науковцями і педагогічними працівниками розроблено низку програмних засобів, які допомагають автоматизувати, результативно проводити діагностичну роботу з учнями, вчителями, батьками і громадськістю. Нові інформаційні системи розширюють можливість спілкування клієнтів освітньої галузі, створюють нові форми і засоби навчання. Саме тому проблеми використання комп'ютерних технологій у дослідженнях заслуговують спеціального вивчення.

Якими можуть бути напрями застосування комп'ютерних технологій у вивченні потреб клієнтів загальноосвітніх навчальних закладів, якою є їх ефективність, переваги та недоліки, а також правильність результатів дослідження з використанням інформаційних технологій?

На прикладі Ірпінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №13 Київської області – школи-лабораторії інформаційних технологій КОІПОПК – було вивчено та систематизовано напрями використання комп'ютерних технологій для виявлення потреб клієнтів освітнього закладу.

В Ірпінській ЗОШ №13 практикуються такі дослідження з використанням комп'ютерних технологій:

- Інтернет-опитування;

- Інтернет-форуми;

- комп'ютерне тестування;

- робота з програмно-діагностичними комплексами.

Сучасні інформаційні технології дають можливість в Інтернет-просторі проводити опитування, голосування, брати участь у форумах, чатах тощо. У школі створено сайт (www.school13.irpin.com), на якому розміщено модуль "Опитування" (рис. 1).

Рис. 1. Модуль "Опитування"

За допомогою цього модуля можна проводити опитування серед користувачів сайту з метою вивчення потреб клієнтів освітнього закладу, надання більш якісних освітніх послуг.

Модуль "Опитування" використовується для проведення інтерактивного голосування серед користувачів з тим, щоб вони могли обмінятися думками один з одним, для виявлення думки громадськості з різних питань. Результати голосування підсумуються і не підлягають зіставленню з конкретним користувачем. Система може використати засоби "маркування" користувачів, що проголосували, для запобігання повторних голосувань з одного питання. Цей маркер ніяк не зв'язується з даними про конкретного користувача.

Основні можливості модуля "Опитування" є такими:

- підтримка декількох опитувань одночасно;

- велика кількість варіантів відповіді;

- призначення періоду для кожного опитування;

- повідомлення адміністратора про кожну відповідь за допомогою e-mail;

- використання бази даних користувачів;

- керування дизайном опитування за допомогою шаблонів;

- вибір груп користувачів в опитуваннях;

- захист від неправильності даних;

- графічне відображення результатів опитування;

- впровадження на будь-якому сайті за допомогою javascript-вставки.

Модуль "Опитування" може використовуватися самостійно як доповнення до вже існуючого на будь-якому іншому хостингу сайту за умови додаткового використання будь-якого контент-модуля.

Аналіз результатів застосування модуля "Опитування" виявив ефективність застосування комп'ютерних технологій у вивченні потреб клієнтів освітнього закладу. Відповідність результатів опитування за допомогою Інтернет-технологій реальним даним знаходиться в межах 3-4%. Так, відмінності результатів Інтернет-опитування з питання "Чи задоволені Ви роботою школи?" від результатів проведеного опитування серед батьків та учнів школи традиційними методами подані в таблиці 1 та на рисунках 2, 3.

Таблиця 1

Результати опитування батьків та учнів школи з питання "Чи задоволені Ви роботою школи?"

Чи задоволені Ви роботою школи?

Відповіді

Опитування на сайті школи

Опитування традиційним способом

Так, задоволені

51%

55%

Не зовсім задоволені

14%

17%

Не задоволені

33%

26%

Рис. 2. Опитування на сайті школи

Рис. 3. Опитування традиційним способом

Сучасні системи підтримки сайтів забезпечують можливість опитування з будь-яких тем і різних за типами. Можна запропонувати опитування на вибір однієї відповіді із декількох запропонованих чи вибрати декілька варіантів зі списку. Наприклад, опитування на сайті селища Гостомель (школа – розробник представленого web-сайту) з питання "Які, на Ваш погляд, головні недоліки в діяльності Гостомельської школи (ЗОШ №13 м. Ірпеня)?" створено таким чином, що учасник опитування може вказати кілька правильних, на його думку, варіантів із запропонованого списку (рис. 4).

Рис. 4. Вибір кількох правильних відповідей зі списку запропонованих варіантів відповідей

Подібні опитування дають можливість глибше проаналізувати діяльність навчального закладу, знати громадську думку про роботу колективу, вивчати настрої та ставлення учасників освітнього процесу до впровадження інноваційних технологій, актуальності питань, що обговорюються тощо.

Було визначено, що, порівняно з традиційними методами, опитування з використанням комп'ютерних технологій має низку переваг:

- значно ефективнішою є швидкість збирання і оброблення даних;

- вища відвертість даних (відсутність учителя під час опитування учнів);

- відкритість і доступність опитування (кожен має змогу взяти участь в опитуванні та ознайомитися з його результатами);

- відсутність часового обмеження у часі проведення опитування (у будь-який вільний час можна взяти участь в опитуванні, краще зосередившись на запитаннях);

- обмеженість системою викривлень дослідження (система дає можливість взяти участь в опитуванні лише один раз, тим самим захищає результати опитування від викривлення дійсності).

Серед недоліків використання інформаційних технологій під час опитування, Інтернет-форумів та інших видів комп'ютерної діагностики визначаємо такі:

- недостатність і невідповідність інформації про учасника опитування (тільки близько 30% учасників Інтернет-опитування залишають про себе повну і правдиву інформацію та адресу для зворотного зв'язку);

- участь в опитуванні респондентів, які не відносяться до суб'єктів дослідження (участь в опитуванні можуть взяти користувачі, які не є клієнтами освітніх послуг закладу);

- висловлення неособистої думки (не завжди можна прослідкувати: результатом опитування клієнта освітнього закладу є його індивідуальна участь в опитуванні чи групова діяльність);


 
 

Цікаве

Загрузка...