WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток освітніх процесів на Кіровоградщині гуманістичних ідей Василя Сухомлинського - Реферат

Розвиток освітніх процесів на Кіровоградщині гуманістичних ідей Василя Сухомлинського - Реферат

Опорні школи з проблеми творчого впровадження педагогічних ідей В.О.Сухомлинського – центри науково-методичної роботи в системі безперервної освіти педагогічних кадрів. Наприклад, на базі Созонівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Кіровоградського району щороку проводяться 4-5 засідань районних та обласних постійно діючих семінарів, творчий звіт школи, панорама педагогічної майстерності, педагогічні практикуми слухачів курсів підвищення кваліфікації і обласні семінари.

Науково-педагогічна конференція педагогічних працівників міста Знам'янки, присвячена 90-річчю від дня народження В.О.Сухомлинського (2008 рік) розпочалася з відкриття педагогічної виставки "Педагогіка Василя Сухомлинського в діалозі з сучасністю: від творчого педагога до творчого учня". У доповіді "Здобутки та перспективи розвитку освіти міста в контексті педагогічних ідей Василя Сухомлинського" було розкрито позитивну динаміку розвитку освіти в регіоні, підвищення її якості, зокрема, за підсумками зовнішнього незалежного оцінювання 4 учні набрали понад 195 балів, 20 учнів стали призерами обласних олімпіад, 8 учнів – переможцями конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт в МАН України. Під час проведення районного зльоту обдарованих учнів 120 із них було відзначено дипломами, подарунками, грошовими винагородами.

Особливу увагу Кіровоградський міський відділ освіти приділяє розвитку дошкільної (у дошкільних навчальних закладах міста відкрито 6 нових груп) та позашкільної освіти, введенню в загальноосвітніх школах посад практичних психологів і соціальних педагогів. Творче впровадження ідей В.О.Сухомлинського презентували колективи дошкільного навчального закладу №3 та загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 ім. Тараса Шевченка. Презентації досвіду роботи, замінивши традиційне обговорення звітної доповіді, відкривають простір для творчості і самобутнього представлення напрацювань педагогічних колективів (колективні проекти, фільми, епізоди з вистав шкільного театру, художні номери тощо).

За підсумками роботи минулого року педагоги міста були нагороджені відзнаками "Василь Сухомлинський" та "Відмінник освіти України", Почесними грамотами Міністерства освіти і науки України, обласної державної адміністрації, громадських організацій.

Постановою Вченої ради обласного ІППО імені Василя Сухомлинського від 7 лютого 2008 року було схвалено досвід роботи педагогічного колективу Йосипівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новомиргородського району з питань вивчення і творчої реалізації педагогічних ідей В.О.Сухомлинського.

Досвід роботи колективу протягом 2006-2007 років вивчався завідуючою центру координації діяльності методичних кабінетів (центрів) і методичної роботи з педагогічними кадрами А. І. Постельняк.

Апробація досвіду відбувалася у процесі проведення на базі школи районних семінарів директорів і заступників директорів шкіл, заняття районної школи новопризначених керівників навчальних закладів. Директор школи В.Г.Снісаренко виступила із творчим звітом на обласній науково-практичній конференції "Василь Сухомлинський і сучасність: культурологічна орієнтація школи в особистісному вимірі" (2007 рік). Актуальні питання досвіду роботи колективу представлялися на обласній науково-практичній конференції "Василь Сухомлинський і сучасність: особистість учителя" у межах презентації творчих знахідок вчителя початкових класів В.С.Шаповал та на обласній тематичній виставці до щорічної конференції освітян (2005 рік). Досвід колективу було узагальнено у методичному посібнику "Основа успіху – пошук і творчість" [3].

У системі науково-методичної роботи особливе місце займає робота з молодими вчителями – діяльність клубів творчої педагогіки, дискусійних клубів, клубів молодого вчителя "Пошук", "Сузір'я", "Творчість", "Психологічний комфорт", "Інтелект", "Ерудит". Для прикладу, у Новгородківському районі функціонує клуб молодих педагогів "Творчість. Молодість. Престиж" (керівник – директор БДЮТ Н.І.Квітка). У межах його діяльності проводяться такі заходи:

– зустрічі за "круглим столом" "Мої творчі знахідки – колегам", "Майстер – майстрові", "Поради наставника";

– творчі дискусії "Діалог поколінь", "Позиція", "Погляд на проблему і способи її вирішення";

– заняття майстер-класів;

– панорами педагогічної майстерності;

– творчі портрети вчителів-методистів тощо.

У Павлиській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 імені В.О.Сухомлинського діє клуб "Ми – сухомлиністи"; мета його діяльності – поглиблене вивчення педагогічної спадщини В.О.Сухомлинського, пошуки ефективних способів творчої трансформації педагогічних ідей В.О.Сухомлинського в умовах сьогодення. У плані роботи клубу передбачено таке:

– теоретичні конференції за книгами В.О.Сухомлинського;

– обговорення статей видатного педагога;

– семінарські заняття;

– проблемні столи;

– тематичні екскурсії до педагогічно-меморіального музею;

– зустрічі з ветеранами педагогічної праці – соратниками В.О.Сухомлинського;

– робота з архівними матеріалами музею тощо.

План роботи клубу представлено у книзі А.І.Постельняк "Ідеї В.О.Сухомлинського живуть і розвиваються на Онуфріївщині" [2].

У навчально-виховному комплексі "Гайворонська гімназія – загальноосвітня школа №5" створено майстер-клуб для класних керівників "Актуальність ідей В.О.Сухомлинського про педагогічну майстерність та творчість в умовах реформування школи". Керівник майстер-клубу – талановитий педагог О.І.Комірний – за допомогою спланованої системи занять прагне досягти поставленої мети: сприяти розвитку творчого потенціалу класних керівників, стимулювати пошуки нових нестандартних форм та ефективних методів організації виховної роботи у класних колективах.

У методичних центрах опорних шкіл успішно використовуються різноманітні форми подавання науково-педагогічної інформації:

– експрес-інформація ("Нові педагогічні видання", "Радимо прочитати", "Увага: досвід!", "Пропонуємо", "Запрошуємо" та ін.);

– прем'єра нової книги (посібника, рекомендацій);

– інформаційний вісник "Естафета творчих знахідок";

– лекторій ("Сучасні педагогічні парадигми", "Інноваційні технології", "Інтерактивні методи навчання", "Особистісно орієнтоване навчання", "Проектні технології навчання", "Увага: досвід!");

– рекламне бюро;

– консультативне агентство;

– банк даних про нові дослідження в галузі педагогіки і психології, про передовий досвід;

– вітрина-стенд "Чому вчитись у майстрів педагогічної праці опорної школи?" та інші.

Діють також тематичні виставки з широким представленням досвіду роботи педколективу з розв'язання проблеми, над якою працюють у районі (місті).

Завдання виставки – показати досягнення колективу опорної школи у вирішенні загальношкільної проблеми, представити творчі здобутки керівників школи, кращих вчителів, пропагувати досвід впровадження гуманістичної педагогіки Василя Сухомлинського.

Традиції, досвід педагогічних колективів опорних шкіл розкрито у шкільних музеях, музейних кімнатах, за допомогою тематичних експозицій.

Отже, можемо зробити висновок, що досвід педагога-гуманіста В.О.Сухомлинського є актуальним і значущим в умовах сьогодення; творчі надбання науковця і практика В.О.Сухомлинського активно вивчаються, пропагуються і поширюються у системі освіти області з метою розвитку творчого потенціалу педагогічних працівників та управлінських кадрів.

Список використаної літератури

1. Жерносєк І.П. Науково-методична робота в загальноосвітній школі / І.П.Жерносек. – Харків : Основа, 2008. – 128 с.

2. Постельняк А.І. Ідеї В.О.Сухомлинського живуть і розвиваються на Онуфріївщині / А.І.Постельняк. – Кіровоград : Видавництво обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2008. – 60 с.

3. Постельняк А.І. Основа успіху – пошук і творчість / А.І.Постельняк. – Кіровоград : Видавництво обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, 2008. – 72 с.

4. Калініченко Н.А. Розвиток ідей В.О.Сухомлинського в науково-методичній роботі педагогів Кіровоградщини / Н.А.Калініченко // Післядипломна освіта в Україні. – 2005. – №1. – С. 84-88.

5. Таїна обдарованості / укладач О.В.Заболотний / за заг. ред. Н.І.Клокар. – Біла Церква : КОІПОПК, 2005. – 160 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...