WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток освітніх процесів на Кіровоградщині гуманістичних ідей Василя Сухомлинського - Реферат

Розвиток освітніх процесів на Кіровоградщині гуманістичних ідей Василя Сухомлинського - Реферат

Розвиток освітніх процесів на Кіровоградщині гуманістичних ідей Василя Сухомлинського

Педагог-гуманіст В.О.Сухомлинський зробив вагомий внесок у розроблення теоретичних засад розвивальної педагогіки, здійснив успішний масштабний педагогічний експеримент, залишив вагомі педагогічні напрацювання.

Творча діяльність колективу Павлиської школи, яка нині носить його ім'я, сприяла вдосконаленню навчально-виховної роботи в освітніх закладах, сповнювала життя шкіл творчим пошуком, радістю пізнання і відкриття.

Василь Олександрович як педагог-новатор, громадський діяч мав значний вплив на формування кількох поколінь педагогів і керівників навчальних закладів. В умовах сьогодення його гуманістичні ідеї, педагогічна спадщина досліджені вітчизняними і зарубіжними вченими О.Сухомлинською, І.Бехом, О.Савченко, В.Хайруліною, М.Богуславським (Росія), В.Риндак (Росія), Д.Ларшем (США), Лі Цзихуа (Китай), Х.Франгосом (Греція) та іншими.

В.О.Сухомлинський для освітян, свого оточення був зразком інтелігентної, високоосвіченої особистості, педагогом-дослідником, виключно організованою, цікавою і приємною у спілкуванні та дружбі людиною. Він першим серед кіровоградських освітян 1955 року захистив дисертаційне дослідження на здобуття вченого ступеня кандидата педагогічних наук у Київському державному університеті ім. Тараса Шевченка з теми "Директор школи – організатор навчально-виховної роботи".

Педагог активно працював з керівниками шкіл, творчо працюючими і молодими вчителями: творчі зустрічі, конференції, наради, семінари – заходи, під час яких він змістовно і зацікавлено представляв гуманістичні педагогічні ідеї, розкривав способи та умови їх втілення у щоденну шкільну практику. Освітяни кожного району підтримували зв'язки з педагогічним колективом школи Павлиша. Проводились заходи з обміну досвідом, зустрічі, олімпіади, тематичні вечори, свята. Це сприяло формуванню на Кіровоградщині професійного та ініціативного корпусу директорів шкіл, які навчалися в обласній школі, заняття в якій проводив В.О.Сухомлинський, науковці, методисти і самі слухачі школи.

Було також започатковано щорічні тижневі зльоти молодих учителів, проводилися фестивалі, творчі зустрічі, громадські огляди діяльності загальноосвітніх закладів, практикувалися педагогічні виставки; у педагогічній пресі, науково-методичних виданнях друкувалися численні матеріали про роботу Павлиської школи, її директора, узагальнювався досвід роботи творчо працюючих директорів і вчителів шкіл.

У сучасній школі, як показує досвід роботи, реалізація педагогічних ідей, запропонованих і обґрунтованих В.О.Сухомлинським, сприяє гуманізації і демократизації життєдіяльності навчального закладу, є основою нових моделей шкіл: Радості, Творчості, Успіху, Розвитку, шкіл Майбутнього, авторських моделей шкіл, – оскільки створена педагогом система розвитку особистості була цілеспрямованою, високоморальною, продуктивною, динамічною і поєднувала розумову і фізичну працю на основі творення краси, дослідницької діяльності.

На основі постійного, всебічного і ґрунтовного аналізу роботи сучасних загальноосвітніх навчальних закладів області зроблено висновок, що педагогічні колективи результативно використовують і розвивають широкий спектр педагогічних ідей, обґрунтованих В.О.Сухомлинським, насамперед таких:

– гуманізації шкільного життя, яка ґрунтується на розробленій педагогом концепції філософії дитячого щастя;

– гармонізації взаємодії всіх учасників навчально-виховного процесу: педагогів, учнів, батьків, громадськості;

– використання унікальної дидактичної системи, успішно апробованої у Павлиській середній школі, спрямованої на індивідуалізацію навчання, розвиток здібностей і обдарувань вихованців, розвиток пам'яті, мислення, творчості, фантазії: двох програм навчання, уроків мислення, подорожей до джерел думки і слова, уроків творчості, казок школи під голубим небом, казок вечірніх сутінків, свят казки, книги, рідної мови, щорічного видання рукописних журналів з творчими роботами педагогів та учнів;

– збагачення навчального середовища за рахунок природи; праці колективу з перетворення шкільної садиби в оазу краси і пізнання світу, джерело збагачення життєвого досвіду;

– ідей педагога-гуманіста з громадянського виховання: виховання любові до України, громадянськості, ставлення до людей і обов'язок перед ними; ставлення до батьків, рідних, близьких; розуміння життя, добра і зла в ньому; виховання моральних якостей; дружба, любов, сім'я; ставлення до краси у природі і суспільстві;

– ідей щодо утвердження в навчальному закладі культу здоров'я і здорового способу життя школярів.

У регіоні центром науково-методичної роботи з розглядуваного питання є обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, колектив якого прагне забезпечити духовно-креативний розвиток особистості вчителя як гуманного вихователя і творчого педагога-дослідника. Цьому сприяє перебудова науково-методичної роботи на основі індивідуалізації й демократизації, широкої диференціації, використання інноваційних форм і методів роботи з педагогічними кадрами з формування і збагачення їхньої педагогічної культури. Крім науково-методичних підрозділів КОІППО імені Василя Сухомлинського, плідно працюють районні (міські) методичні кабінети, центри, керівники навчальних закладів, методичний актив.

Використовуються продуктивні форми науково-методичної роботи, нові ефективні підходи: проблемні курси завідуючих і методистів РМК (НМЦ), заступників директорів шкіл "Спрямування методичної роботи на надання адресної допомоги педагогічним працівникам у підвищенні їхньої фахової майстерності"; обласні семінари завідуючих, методистів РМК (НМЦ); огляди-конкурси діяльності РМК на кращу організацію методичної роботи з педагогічними кадрами; обласні огляди-конкурси на кращу районну (міську) творчу групу, методичний фестиваль "Творчість", презентація досвіду роботи районних (міських) методичних кабінетів (центрів) з питань вдосконалення структури, змісту і форм науково-методичної роботи; майстер-класи завідуючих і методистів РМК (НМЦ) тощо. Проведені заходи сприяють удосконаленню структури, змісту, форм і підвищенню результативності науково-методичної роботи з різними категоріями педагогів та управлінців.

У 2008-2009 навчальному році в районній і міській ланках функціонують 217 опорних навчальних закладів, 115 постійно діючих семінарів, 175 творчих груп, 44 школи педагогічної і управлінської майстерності, 77 шкіл перспективного педагогічного досвіду, 46 майстер-класів. Вся система науково-методичної роботи спрямовується на досягнення позитивних змін у діяльності вчителя і результативності навчального закладу.

Постійна увага обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти приділяється навчанню керівників опорних шкіл, які стали ефективними центрами впровадження досягнень педагогічної науки і перспективного досвіду, підвищення професійної майстерності різних категорій педагогів та керівників навчальних закладів.

Плідно працюють обласні постійно діючі семінари директорів опорних шкіл із впровадження педагогічних ідей В.О.Сухомлинського, проблем національного виховання, підготовки вчителя до роботи з обдарованими учнями, основ здоров'я та безпеки життєдіяльності, апробації навчальної літератури.

За останні роки вивчено і узагальнено досвід 10 педагогічних колективів, 6 керівників опорних шкіл. Творчий потенціал опорних навчальних закладів ефективно використовується у проведенні обласних семінарів, науково-практичних конференцій, педагогічних читань та практикумів.

На щорічній обласній науково-практичній конференції "Василь Сухомлинський і сучасність" обговорюються актуальні проблеми життєдіяльності навчальних закладів: Кіровоградського навчального комплексу "Ліцей-школа мистецтв", гімназії №9 і загальноосвітніх шкіл №21, 22 міста Кіровограда, загальноосвітніх шкіл №1 і 7 міста Світловодська, Йосипівської загальноосвітньої школи Новомиргородського району, Олександрійського педагогічного коледжу імені В.О.Сухомлинського з досвіду творчої трансформації ідей педагога-гуманіста у практику роботи сучасної школи.

У III Міжнародних і XV Всеукраїнських педагогічних читаннях (2008 рік) активну участь взяли керівники і вчителі опорних шкіл – у програму було включено 28 доповідей та виступів.

У системі науково-методичної роботи творчо використовуються інтерактивні методи навчання: ділові і рольові ігри, інтелектуальна мозаїка, панорама педагогічної майстерності, дидактичний театр, педагогічні мости, творчі декади, конкурси професійної майстерності, педагогічні виставки тощо.


 
 

Цікаве

Загрузка...