WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Школа та національна ідея - Реферат

Школа та національна ідея - Реферат

Школа та національна ідея

Правда життя в тому, що з учителя політик зазвичай жодний. З учителя може вирости тільки дуже хороший учитель

Хоча вплив на якість суспільного життя з боку вчителів не менший, ніж з боку політиків. Тільки він опосередкований і віднесений у часі: якщо шкільна освітньо-педагогічна культура є примітивно-лінійною, то політики-вихованці такої школи не побачать життя комплексно й не збагнуть, із чого ця життєва комплексність починається.

Українські політики не здатні до моделювання по-справжньому доброї сучасної школи, бо корені успішної сучасності не в минулому (міць вертикалі влади), а в майбутньому (мережний постдемократичний розвиток структур партнерства). У такому ж обмеженому стані і шкільні вчителі, бо не вони є каналом зв'язку між життям навчальним і життям справжнім. Саме тому історично-важливі рішення про школу, як правило, приймались не педагогами. Були вони, як правило, не кращими, бо мало хто з дітей любить навчатись у школі: колись били пліткою чи лінійкою, а тепер "мотивацією". Традиційне навчання є примусовим, немов не існує в людини природної потреби в постійному навчанні.

Чому так, увесь час через примус? А тому, що вчителі не мають технологічного зв'язку із зовнішнім життям. Зовнішній світ не цікавиться думкою вчителів про доросле життя. Убоге фінансування українського вчителя не дозволяє йому вільно подорожувати світом під час канікул. У вчителів немає ані грошей на літературу, ані вільного часу, щоб читати. Як за такої якості життя по-сучасному впливати на своїх вихованців? Щоби впливати як обізнаністю, так і багатою враженнями внутрішньою культурою.

Політики ухиляються вислуховувати вчителів, бо бояться почути критичний аналіз стану їхніх справ. Деякі вчителі подаються в політику, щоб таки бути почутими. Тільки замість стати "свіжим повітрям" із "планети розвитку" часто перетворюються в політиканів, які з "планети маніпуляцій".

Задля практичної користі від цього вступу-ініціації розглянемо два суспільно важливих аспекти: національну ідею та єдність національної еліти. Зробимо це через призму вчительського бачення "не вчительських" проблем.

Про національну ідею

Внутрішнім змістом національної ідеї може вбачатись турбота про по-сучасному добре облаштоване життя власної країни. Що може бути критерієм певності, що ідея вдала? Відчуття непереборного бажання поширити свою успішну практику на весь світ, поділитися своїм надбанням, діяти на межі експансії своєї ідеї.

Чому так? Бо видається, що кожний є небайдужим до оточення, в якому доводиться жити. Ми не можемо вибрати батька чи матір, не вибираємо Батьківщину. Разом із тим ми активно впливаємо на стиль життя не тільки своєї рідні, а й сусідів. Особливе місце належить зусиллям у створенні прийнятного духовного простору. І суспільство в цілому, як мегаособистість, намагається поширити вдалий варіант організації життєвого простору й на сусідні території.

- Удала життєва організація - це демократія, як в Америці?

- Без вагань скажу, що ні.

- Демократичне середовище, як у сучасній Європі?

- В якій саме? Європа не однорідна й неоднозначна.

- Що, немає світла в кінці тунелю?

- Зовсім ні. Не може не існувати оптимістичного варіанту за будь-яких негараздів, бо людство ніколи не відмовлялось від такого ефективного ресурсу, як продуктивність. Якщо раніше більше дбали про міць владної вертикалі зверху донизу, то віднині все більше уваги приділяється питанням продуктивних технологій та продуктивних суспільно-економічних відносин. Ці речі набули глобального, масового характеру, хоча поки що - не для українського суспільства. Поки що немає масового усвідомлення того, що в наші часи проростає нова постдемократична перспектива. Серцевина цієї тенденції в тому, що все більше жителів планети можуть не витрачати головні свої сили та час на матеріальні турботи. Продуктивні технології, працюючи в автоматичному режимі, успішно справляються з цим завданням. Головна увага людей зміщується на свій внутрішній зміст, на особистісне наповнення. Усе більше люди чітко усвідомлюють колосальність перспектив особистісного просвітлення. Характерною ознакою такого стану людини, колективу чи суспільства в цілому виступає продуктивний характер життєвих акцентів суб'єкта. Це щось подібне до новітніх варіантів надії на безсмертя: чим більше людина віддається життю у природовідповідних формах взаємодії, тим більше життєвої енергії отримує у зворотному напрямку.

Усе більше людей мріють про власну суспільно-продуктивну самореалізацію. А головне, що нам хочеться й оточення відповідного, хочеться жити серед людей з продуктивним характером. Як гірка редька набридли "умільці" експлуатувати інших, маніпулювати оточенням, видавати себе за ринково цінні "екземпляри" тощо. Надії пов'язуються з людьми, котрі органічно випромінюють навколо себе продуктивну творчу атмосферу, засівають насамперед у самих собі творчі спроможності, вияв котрих благодійно впливає ще й на їхнє оточення.

Інакше кажучи, чому б нам не взятися за вивчення власних можливостей поширити на весь світ зерна нового, постдемократичного стилю суспільного життя.

- Що за стиль такий постдемократичний?

- Це той, що краще за демократичний!

- Звідкіля такий візьметься?

- З'явиться із внутрішньої природи носіїв продуктивного характеру, того характеру, котрий якщо й несе якісь проблеми, то проблеми росту, але не руйнації. Я бачу постдемократичний поступ у зростанні когорти носіїв продуктивного людського характеру. І вбачаю їхню майбутню експансію по світу. Чому б не взятися за це нам, українцям? Старі наші надбання вже далеко не такі, щоби було варто триматися за них, зціпивши зуби та зі сльозами на очах.

- Як за ту стару валізу, що без ручки? Ти ж знаєш, наскільки українці є людьми неспішними та обережними.

- А з якої радості берегти ту ментальність, що з чужої столиці нам історично силою нав'язали? А розвиватись коли?

Стан обережності є характерним для неосвічених. Це популістська політика, ефективність якої не більше ніж ілюзії. У цій популістській політиці зацікавлені люди, котрі самостверджуються не справами, а красивими розмовами про справи. Саме під впливом таких людей витіснено на периферію нашої свідомості ось таку очевидну правду життя: "Сказане - ще не означає почуте, почуте - ще не означає уважно вислухано, уважно вислухане - ще не означає зрозуміле, зрозуміле - ще не означає згоди, згода - ще не означає застосовано, а застосовано - ще не означає сталого застосування" (Конрад Лоренц).

Триматись тихого життя. щоб заздрити тим націям, котрі вміють мовчки, але практично-продуктивно робити те, про що ми лише говоримо, хоча й дуже красномовно ("Куме, у мене корова здохла. Прийдіть і допоможіть її витягти з хліва. - Спасибі, куме. Як Бог дасть, і у вас здохне, то я вам теж допоможу" - із наповнення всеукраїнського загальнодержавного телевізійного часу.).

Українська школа дотепер не може перейти в масових вимірах до застосування продуктивних форм навчально-виховної роботи як своєї основної педагогічної технології. Наші вчителі все ще працюють за моделлю "копіювання лекал", мовляв, так дитина гарантовано зробить вправу правильно. А, мовляв, за "вашої продуктивної свободи" хтось робить неправильно, а хтось узагалі нічого не робить. Ось тільки наше маршове копіювання як для загальноосвітньої, так і для вищої школи перетворилось на тупцювання на місці за псевдоатестатами та псевдодипломами. (В одній київській школі один учень з однієї дуже багатої родини у випускному класі практично не відвідував заняття, бо перебував в основному на курортах Єгипту та Кіпру. Тому не отримав атестата про загальну середню освіту. Прийшов час звітувати про працевлаштування випускників. Класний керівник підключив своїх помічників і випадково дізнався, що той учень є студентом платної форми навчання дуже престижного університету в інституті міжнародних відносин.)

Як таке можливо, якщо є реєстр оригіналів сертифікатів ЗНО, і виявити підробку дуже легко?

Реєстр є, але не факт, що є бажання перевіряти: конвеєр із продукування псевдодипломів продовжує працювати в нових старих умовах.

Без учительського впливу зупинити подібне неможливо. Наприклад, у Франції той, кого спіймали на спробі списати, на п'ять років утрачає можливість вступити до будь-якого ВНЗ країни. А який реальний суспільно-моральний вплив з боку українських учителів, якщо вони не є впливовими, починаючи зі свого суспільного статусу? Останнього красномовними речами з високих трибун у День учителя не досягти. Якщо світ уже давно навчився формувати гідний статус учителя механізмами чесної конкуренції (норвезький працівник морської бурової каже: "Ми отримуємо багато, майже як учителі!") і тепер працює над створенням суспільно спроможних структур партнерства, то ми навіть не починали перше: на посади відбираємо не кращих, а рідніших, як у патріархально-ієрархічні віки. За таких обставин проекти національної ідеї не більше ніж ілюзії, бо жодному посадовцю вже не реалізувати концепцію "Нація, держава, заклад тощо - це Я". Суспільству треба вчитися жити концепцією "МИ" й навчатися цьому зі школи, оновленої внутрішньо: замість моделі "копіюй мене" перейти до моделі партнерства - "працюймо продуктивно".


 
 

Цікаве

Загрузка...