WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Чим може бути критичне мислення? - Реферат

Чим може бути критичне мислення? - Реферат

Обговоріть з учнями різні способи дотримання черговості в класі протягом дня. Існує черга витирання дошки, черга відвідування умивальника, роздягальні, черговість здачі контрольних робіт. Граючись, вони по черзі відбивають м'яча, виходять на баскетбольне поле, підтягуються на перекладині.

Запитайте ваших учнів, якої вони думки про зв'язок між ситуаціями "дотриматись черги" та "бути чесним". У підсумковій дискусії визнається той факт, що інколи бути чесним означає щось виконувати одночасно, тоді як в інших випадках - робити щось послідовно. Наприклад, коли діти святкують день народження одного з товаришів на вечірці з кексами, то кожен має отримати хоча б один кекс. Це забезпечить одночасну чесність. Але коли потім діти захочуть пограти у "Смикни віслюка за хвіст", то в цьому розі чесність вимагатиме певної послідовності дій. Адже одночасне смикання "віслюка" кількома гравцями призведе до порушення правил гри.

ВПРАВА: Коли дотримання черги є прийнятним?

Прийнятне

Неприйнятне

?

1

Пем: "Луїзо, давай дотримуватися черги у катанні на твоєму велосипеді. Я кататимусь у понеділок, середу та п'ятницю, а ти - у вівторок, четвер та суботу"

2

Гарі: "Барте, давай дотримуватися черги, запрошуючи Луїзу в кіно. Я запрошуватиму її першої та третьої суботи кожного місяця, а ти - другої та четвертої суботи"

3

Джек: "Луїзо, давай дотримуватися черги у прибиранні посуду. Я митиму, а ти витиратимеш"

4

Кріс: "Гаразд, Луїзо, давай дотримуватися черги у перегляді телевізора. Ти обиратимеш півгодинні програми,а я - годинні"

5

Меліса: "Луїзо, як щодо черги у виконанні домашніх робіт? Сьогодні я роблю твою і мою, а завтра ти зможеш зробити мою і свою"

6

Хенк: "Луїзо, я ненавиджу дивитися, як ти кожен день несеш до школи ці важкі книги! Давай я понесу свої і твої книги сьогодні, а ти понесеш свої та мої завтра"

Виконуючи цю вправу, учні застосовують критерій дотримання черги (тобто "чесної гри" або справедливості) у шести ситуаціях, чутливих до контексту. Під час дискусій у класі діти виявляють відмінність між тими ситуаціями, в яких дотримання черги є прийнятним, і тими, у яких воно є сумнівним. Використання подібних вправ у дослідницькій групі створює можливість розвитку критичного мислення. Описаний метод є реальним, хоч і не єдиним засобом досягнення цієї мети.

Отже, стає зрозумілим, чому право та медицина виявляються найбільш імовірними сферами використання критичного мислення. Медицина та право передбачають гнучке застосування принципів у практиці, найбільшу чутливість до відмінності конкретних випадків. Тут відкидаються "вічні принципи" або "незмінні факти" - як прокрустове ложе, під яке усе інше мусить бути підігнане. Натомість стверджується нормальність імовірних, гіпотетичних процедур, заходів самокорекції, що є ознаками справжнього дослідження. Тому і суддя, і лікар визнають важливість розсудливості у прийнятті правильних рішень у межах своїх практик. Право і медицина найпереконливіше показують, яким критичне мислення може бути і якому йому слід бути. Ці галузі надають освітянамтеоретикам матеріал для вироблення ефективних курсів розвитку критичного мислення, допомагають викладачам вищих навчальних закладів і вчителям шкіл опановувати критичне мислення як корисний елемент реальної практики, що заслуговує на увагу і розвиток.

У чому полягає відповідність критичного мислення завданню вдосконалення початкової, середньої та вищої освіти? Чому так багато освітян переконані, що критичне мислення є ключем до освітньої реформи? Почасти відповідь криється у поступових зрушеннях, які відбуваються в освіті - від запам'ятовування до мислення (from learning to thinking). Ми стимулюємо учнів мислити самостійно, а не тільки вивчати те, до чого дійшли інші люди. Але друга частина відповіді полягає у тому, що ми стимулюємо учнів не просто мислити - не менш важливим є заохочення до формулювання добрих суджень, присудів. Добрий присуд є продуктом адекватної інтерпретації письмового тексту, ясного розуміння почутого, правильного складання й внутрішнього узгодження твору, а також переконливої аргументації. Добрим є судження, яке ґрунтується на усвідомленні змісту твердження або фрагмента міркування, а саме - що в ньому явно або неявно припускається, що з нього випливає. Такого судження не сформулювати без урахування майстерних навичок міркування, які гарантують компетентність у побудові умовиводів, досконале здійснення дослідження, формування концептів (conceptformation) Поняття формування концепту в М. Ліпмана позначає організацію інформації в окремі внутрішньо взаємопов'язані масиви, а потім аналіз та прояснення їх з тим, щоб прискорити розуміння та вироблення загального судження, а також перекладу.

Розвиток критичного мислення може сприяти вдосконаленню освіти завдяки його здатності кількісно та якісно примножити знання, які студенти здобувають із прочитаного та прослуханого на заняттях або вкладають у написане чи висловлене усно ними самими.

Уведення критичного мислення до навчальної програми обґрунтовано необхідністю покращити академічні показники студента. Тому треба ставити питання щодо оптимальних шляхів викладання критичного мислення. У цьому плані слід взяти до уваги закономірність: студента, котрий не вміє використовувати критерії у чутливий до контексту спосіб та задля самокорегування, не навчили мислити критично.

Насамкінець ще одне зауваження щодо застосування критеріїв у критичному мисленні, що сприяє доброму присудові. Критичне мислення, як відомо, виявляється вмілим, майстерним мисленням. А майстерність є досконалою діяльністю, яка задовольняє відповідні критерії. Щоб мислити критично, нам слід - як в оркестрі - диригувати величезною кількістю пізнавальних навичок, об'єднаних у групи, наприклад навичок формування умовиводів, концептів, дослідження і перекладу. Без цих навичок ми були б нездатні ні з'ясовувати смисл письмового тексту чи усної розмови, ні вкладати смисл у те, що пишемо чи висловлюємо. Але як у справжньому оркестрі є інструменти духові, струнні або ударні, так і серед пізнавальних навичок існують якісно різні групи. Більше того, у кожній групі інструментів оркестру є особливі інструменти - гобої, віоли та труби, кожний зі своїми специфічними стандартами досконалої гри. Подібно до цього існують особливі пізнавальні навички, наприклад дедуктивного умовиводу або класифікації, вміле здійснення яких ґрунтується на відповідних критеріях. Нам усім добре відомі факти, коли чудовий концерт зривається через один єдиний інструмент, що грає не за визнаними стандартами. Таким же чином у розвитку критичного мислення слід врахувати всі аспекти, оскільки в іншому разі нехтування навіть однією з навичок призведе до руйнування процесу в цілому. З цієї причини є неприйнятним навчання студентів одних когнітивних навичок за умови ігнорування всіх інших, необхідних для компетентного виконання письмового чи усного дослідження, для досконалого процесу критичного мислення. Замість відбору та шліфування кількох прийомів слід працювати з усіма формами та методами спілкування і дослідження - з читанням, слуханням, з письмовими та усними висловлюваннями. При цьому необхідно культивувати будь які вміння, що потрібні для майстерного здійснення всіх цих процесів. Ідучи таким шляхом, ми зрозуміємо, що тільки логіка, епістемологія та інші філософські дисципліни здатні забезпечити як потрібні вміння, так і критерії їх застосування, дотепер відсутні у навчальних програмах.


 
 

Цікаве

Загрузка...