WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Учнівське самоврядування у структурі державно-громадського управління - Реферат

Учнівське самоврядування у структурі державно-громадського управління - Реферат

Учнівське самоврядування у структурі державно-громадського управління

Учнівське самоврядування є невід'ємною рівноправною частиною структури суб'єктів державно-громадської моделі управління освіти (далі - ДГМУО) будь-якого рівня: національного, обласного, міського, шкільного

Виконуючи свої основні функції, а саме: управління дитячими колективами, координації їх дій, створення умов для самореалізації дитини чи підлітка, формування комунікативних, правових, життєвих тощо компетентностей, виховання соціально активної особистості, розвиток лідерських якостей і таке інше, учнівське самоврядування в межах ДГМУО має обов'язково виконувати і ряд особливих функцій, підкріплених якісним професійно-педагогічним супроводом. Найголовніша з них - навчальна функція. Діти та підлітки, яких обрано до органів учнівського самоврядування, самі, навчаючись у дорослих азам управління прогнозувати, планувати, аналізувати, координувати, організовувати, проводити і таке інше, оволодівають методикою "Рівний - рівному" та забезпечують навчання ровесників і дітей молодшого віку речам, що стають надзвичайно актуальними в межах ДГМУО.

1. Як працювати в раді школи в разі обрання до її складу?

які питання від імені школярів виносити для розгляду на засідання ради школи і як підготуватись до самого засідання;

які повноваження мають школярі, обрані до ради школи;

які законодавчі акти та нормативно-правові документи регулюють освіту;

як будувати відносини з учителями, батьками, громадськістю в межах ради школи і як відстоювати інтереси школярів;

як вивчити потреби, громадську думку однолітків про ту чи іншу проблему, обробити отриману інформацію та грамотно донести її до членів ради школи;

як захистити права дітей та підлітків у разі їх порушення тощо.

Багаторічна практика роботи зі старшокласниками-активістами підтверджує, що саме ці питання хвилюють їх найбільше.

2. Як співпрацювати зі шкільними органами самоврядування в разі обрання до відповідних міських чи районних органів:

які бувають моделі учнівського самоврядування;

як донести необхідну інформацію чи завдання вищих органів самоврядування до підпорядкованих їм;

як і за чиєї підтримки провести у своїй школі міську акцію, конкурс, якщо ти отримав відповідне завдання від міського органу учнівського самоврядування тощо.

3. Як діяти в межах "трикутника" шкільного чи міського рівня (з радою батьків чи батьківським комітетом, з педрадою чи колегією управління освіти).

Організаторам учнівського самоврядування будь-якого рівня не слід нехтувати цими питаннями, інакше участь дітей та підлітків у роботі суб'єктів ДГМУО буде або формальною, або скоріше грою, ніж реальним життям, і дуже скоро втратить соціальну цінність та інтерес з їхнього боку.

Саме за такими напрямами організовано навчання з дітьми та підлітками в міській школі "Лідер" Краматорська. Для цього залучаються спеціалісти управління освіти, міського управління юстиції, практичні психологи та студенти кафедри педагогіки та психології Краматорського економіко-гуманітарного інституту й міської психологічної служби. Заняття відбуваються через інтерактивні форми роботи і в першу чергу через тренінги, семінари-тренінги, тренінгові вправи, рольові та ділові ігри, навчально-організаційні збори, випереджуючі семінари-заходи (у них діти та підлітки самі приймають участь і паралельно вчаться їх проводити, по закінченню заходу отримують текст сценарного плану чи повний сценарій).

Вагомою в діяльності учнівського самоврядування в межах ДГМУО є організаторська функція.

Практика роботи в міській школі "Лідер" показала велику привабливість для підлітків цільових проектів не тільки у плані опанування сучасних технологій проектної роботи, а й у плані самостійної розробки цільових проектів та їх реалізації.

Активісти Краматорська з початку нового 2007/08 навчального року розпочали роботу з реалізації одразу трьох цільових проектів:

"Хай красивіші є міста, та я звик Краматорськом пишатись" до 140-ліття міста Краматорська, яке відзначатиметься у 2008 році;

"Підліткова політика в місті: міф чи реальність?", ініційований спільно з редакцією газети "Краматорська правда" у день самоврядування школи "Лідер" у міській газеті;

"Громадянська позиція" для учасників 11-ти міських дитячо-юнацьких організацій.

Залучення дітей та підлітків до учнівського самоврядування не є самоціллю, а перш за все спрямоване на виховання громадянина України з активною життєвою позицією, здатного виживати в умовах жорсткої конкуренції, впливати на процеси оточуючого середовища тощо. Тож виховна функція участі дітей у суб'єктах структури ДГМУО є надзвичайно важливою. Організаторам учнівського самоврядування будь-якого рівня не слід нехтувати цим, бо інакше участь дітей та підлітків у роботі суб'єктів ДГМУО буде або формальною, або скоріше грою, ніж реальним життям, і дуже скоро втратить соціальну цінність та інтерес з їхнього боку.


 
 

Цікаве

Загрузка...