WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Упровадження методу проектів у виховний процес - Реферат

Упровадження методу проектів у виховний процес - Реферат

6. Етап презентації - публічного захисту проекту

На цьому етапі відбувається показ виконаної роботи (широка аудиторія інформується про важливість вибраної проблеми), дається оцінка проекту, представляються вибрані шляхи розв'язання проблеми, розповідається про практичну діяльність у ході реалізації проекту.

7. Оцінювання успішності проекту

По закінченню проекту організовується обговорення, під час якого батьки мають змогу оцінити проектну діяльність у цілому та особистий внесок кожного в загальну справу. Обмірковуючи досвід, набутий у процесі реалізації проекту, вони відповідають на такі запитання:

а) які знання вони отримали;

б) чому і як вони навчились;

в) яких умінь і навичок вони набули;

г) які переваги дає групова співпраця;

ґ) що вдалось найкраще;

д) чим важливою була їхня діяльність для власної родини.

Зміст проекту: у даному проекті передбачаються сім блоків взаємодії.

1. Психолого-педагогічний блок

Цей блок включає в себе цикл різноманітних форм і прийомів роботи з проблем виховання, освіти та розвитку дітей, їх взаємовідносин з дорослими та однолітками, ставлення до книжки, читання, словотворчості тощо. Батьки не тільки здобувають необхідні теоретичні знання, а й обмінюються накопиченим досвідом, обговорюють нестандартні ситуації, шукають розв'язання поставлених задач і проблем, набувають навичок усебічного аналізу фактів, ведення дискусій та спілкування. Ось деякі з форм і прийомів роботи:

бесіди "Роль книжки в розвитку інтелектуальних та особистісних якостей людини", "Традиції виховання", "Моральне виховання підлітків у сім'ї", "Як досягти того, щоб знання стали потребою підлітків?";

лекції "Результативність у навчанні. Від чого вона залежить?", "Роль спілкування в житті школяра", "Формування здорового способу життя", "Педагогічна тактовність батьків у вихованні, повага до самостійності дітей";

семінари "Ми і наші діти", "Про значення похвали й покарання в родині", "Педагогічні вимоги до трудової діяльності підлітка в родині";

практикуми "Психологія спілкування з дітьми", "Розумні матеріальні й духовні потреби дітей. Як їх сформувати?";

індивідуальні консультації;

"десанти" (відвідування батьків удома з метою дачі конкретних відповідей на їхні запитання);

родинний вогник "Помилки родинного виховання. У чому вони полягають?".

2. Відеоблок

Цей блок роботи передбачає здійснення відеозйомок і відеорепортажів, зроблених під час уроків, годин спілкування, позакласних заходів, занять гурткової роботи та спортивних секцій тощо. Батьки запрошуються на дні відкритих дверей, коли вони безпосередньо можуть відвідати відкриті уроки, різноманітні заходи, заняття. Вони відвідують класи, де навчаються їхні діти, ознайомлюються з особливостями спілкування педагогів та учнів, спостерігають за активністю дітей на уроках, їхнім станом здоров'я, під час заходів спілкуються з дітьми, чого так бракує в сім'ях. Окрім цього, протягом року діє педагогічна світлиця (своєрідний кабінет педагогічної просвіти батьків). Двічі на рік проходять виставки "Світ захоплень моєї сім'ї" та "Вироби сімейних кулінарів, родинних ремесел, сімейних колекцій".

3. Літературно-читацький блок або ЗМІ

Мета даного блоку полягає в організації виставок педагогічної літератури, дитячих малюнків, письмових робіт учнів; презентації важливих видань для батьків, матеріалів журналів, газет про родинне виховання; заведення тематичних папок з конкретних проблем виховання для батьків, комплектування "Бібліотечки для батьків". Для роботи з періодичною пресою передбачається проведення "прес-діалогу" (дана форма роботи сприяє розвитку аналізу проблемних статей і вчить робити цей аналіз), дискусій та "симпозіуму" (мета даного прийому - дослідити проблему в запропонованій літературі, обговоренні описаних у ЗМІ життєвих ситуацій і спробі їх вирішення). Після "симпозіуму" доречно провести аукціон ідей родинного виховання. Для обговорення різнобічних друкованих педагогічних матеріалів пропонується "коло спілкування" (це відверта розмова по колу, основна умова якої - кожний має висловитись).

4. Блок "Наша ігротека"

Даний блок представляє колективні ігри для дітей, розучування словесних і музичних ігор для дітей і дорослих, ознайомлення з настільними іграми та іграми для сімейних свят і родинних вечірок. Для вирішення поставлених задач нашого проекту пропонувались ділові ігри, під час яких необхідно прийняти певні рішення в умовах конфлікту інтересів. На час гри батьки брали на себе виконання ролей реальних осіб в умовах реального або імітованого сценарію. Ці ролі посилювали соціальну та комунікативну компетенцію учасників і робили їх здатними вирішувати конфлікти з поглядом на перспективу. Батьки дізнавалися, що розв'язання проблемних ситуацій будується на компромісах, розроблених в умовах великого тиску, й досягти цього дуже нелегко. Наприклад, були проведені ділові ігри "Ранок у нашому домі" (соціальні ролі: батьки, діти, психологи, учителі, лікарі), "Дитина прийшла зі школи" (до ролей попередньої гри додаються дезадаптована молодь, соціальні працівники), "Вплив комп'ютерних ігор на психіку дитини". Для останньої були розіграні соціальні ролі підлітків, психологів, батьків, власників комп'ютерних клубів, учителів і тих, хто розробляє комп'ютерні ігри.

5. Довідковий блок

Для проведення цього блоку організується довідкове бюро "Запитання й відповіді", консультаційний пункт "Виникло запитання" та за допомогою умовної "Поштової скриньки" письмово ставляться запитання психологу, соціологу, учителям-предметникам тощо. Напередодні вечора запитань і відповідей (проведення "круглого столу" з метою аналізу найбільш часто виникаючих запитань і проблем, систематизації відповідей і рішень проблем та узагальнення набутого досвіду з даних ситуацій) працює "лабораторія невирішених проблем". Вона досліджує ситуації, які склались у школі, класі, удома; виділяє питання, які потребують особливої уваги, знаходить шляхи їх вирішення через конкретні справи. Результатом співпраці батьків, дітей і класного керівника стало складання пам'яток, рекомендацій батькам і дітям.

6. Блок-зустріч

Передбачає зустрічі з представниками районної соціальної служби з роботи з молоддю, психологами, учителями-предметниками, представниками правоохоронних органів і лікарями. Усі зустрічі під єдиним девізом: "Про співпрацю батьків, педагогів, дітей". Крім цього, передбачено проведення психологічних тренінгів і соціальних досліджень ("Сім'я і світ прекрасного", "Батьки і діти: чому виникають конфлікти?", "Батьківські збори: погляд тат і мам", "Дозвілля сім'ї"). Обов'язковим є анкетування "Дім - родина - сім'я", "Друзі моєї дитини", "Можна й не можна в нашій родині", анкет для вивчення моральної орієнтації особистості та здібностей дітей, тести "Незакінчені речення", "Я курю, якщо..." тощо.

Фінансове забезпечення проекту: класний фонд коштами батьків і спонсорські внески.

Презентація проекту: продуктом виходу проекту стали створення рукописної книги "Дерево мого роду", випуск газети "Портрет моєї сім'ї", оформлення куточка для батьків і творчий звіт-концерт.

Керівник проекту: класний керівник 6-го "А" класу О. Войтович.

Проект 2

"Подивись, який він гарний, світ, в якому ти живеш"

Проект, який орієнтований на те, щоби стати дійсно органічною частиною навчально-виховного проекту, а після його виконання можна було б не тільки побачити наочний результат роботи, а й розширити світогляд учнів, розвивати навички спілкування, шукати цікаву діяльність, ознайомлюватися з рисами характеру, захопленнями, талантами своїх однокласників тощо. Учасниками проекту стали учні 6-го "А" класу Новопсковської газопроводської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, а керівником їх класний керівник Оксана Анатоліївна Войтович.

Проект здійснювався протягом навчального року (узагалі він є складовою частиною проекту зі створення альбому класу) і продовжується в наступні роки. Робота в цьому проекті дає можливість кожному учню виявити свої творчі здібності та схильності. Щотижня чи один раз на два тижні учні отримують завдання написати статтю, зробити малюнки, фотографії з тем, подій і проблем, що виникають у класі чи групі, поставити запитання, які стосуються його власних проблем, на уроці чи після нього. Кожному учню або групі учнів вручається лист класного керівника, в якому пояснюється мета, рекомендації з написання статей чи малюнків, говориться про очікувані результати. Теми різноманітні: "Помиримось, друзі", "Я - особистість", "Непередбачене на уроці", "Удосконалюй себе", "Жартівливі ситуації на уроці", "Мене це схвилювало...", "Вони захищали честь школи", "І знову перемога" або "Чому ж ми не стали першими?", "Цікавинки моїх захоплень", "Запам'ятаю це назавжди" тощо. У листі варто зазначити, що стаття, малюнок чи фото повинні бути цікавими, містити оригінальні думки, нестандартне мислення. Отже, учні вчаться викладати власні думки та бачення навколишнього світу в письмовій формі, відпрацьовується також уміння будувати речення, логічно будувати вислів, робити висновки. Таким чином, один малює, робить фотографії, оформлює постер, інший збирає інформацію, записує свої думки, вірші, третій складає запитання для інтерв'ю, четвертий узагальнює результати. Група загалом і кожний окремо складають нариси, статті, повідомлення, вірші. Крім того, ця робота може мати і зворотний зв'язок, а саме: не кожний учень наважиться поставити запитання, яке стосується його власних проблем чи стосунків з однокласниками, учителями чи батьками. Не завжди вчитель згадує про те, що хотів би порадити учню або з'ясувати сам-на-сам. Отже, кілька сторінок альбому можуть бути відведені для запитань і відповідей. Наприкінці навчального року класний керівник пропонує учням подати для підсумкового збірника проекту свої найудаліші статті чи найцікавіші уривки, фотоматеріали та малюнки. Отримавши особисту згоду на публікацію, цей матеріал включають у класний альбом.


 
 

Цікаве

Загрузка...