WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Управління оздоровчою діяльністю школи: пріоритетні напрями - Реферат

Управління оздоровчою діяльністю школи: пріоритетні напрями - Реферат

Перевага такого функціонального розподілу обов'язків у виховній роботі очевидна. По-перше, таким шляхом ми досягаємо наявності єдиного стилю керівництва визначеним розділом роботи з усієї школи і, отже, успішно створюється єдиний шкільний колектив. По-друге, це дозволяє залучити до керівництва найбільш здатних і кваліфікованих у даній сфері педагогів. Дійсно, навіть найкращий класний керівник навряд чи може бути універсалом, який однаково успішно організує і спортивну, і культурно-масову роботу, і суспільно-корисну працю, й іншу діяльність учнів. При такому порядку враховуються інтереси та схильності самих педагогів.

Досвід роботи у школі показав, що було б неправильним протиставляти один напрям у розміщенні кадрів вихователів (класні керівники) іншому (педагоги-організатори). Спочатку обидва однаково були необхідні й доповнювали один одного. Так, класні керівники одержують велику допомогу від того, що члени їхнього класного колективу мають чіткий інструктаж (рекомендації) з тих чи інших спеціальних питань від педагогів-інструкторів. А ті, у свою чергу, переконуються, що їхні зусилля, не підтримані класним керівником, не дають повноцінних результатів. Взаємодія та єдина лінія в роботі класних керівників і педагогів-інструкторів забезпечується їхньою сумісною участю в засіданнях педагогічної ради, у розширених нарадах із профілактики захворювань, виховально-оздоровчої роботи й формування єдиного плану роботи школи.

Педагоги-організатори закріплюються за шкільними радами на весь навчальний рік наказом директора школи. Доцільно постійно розподіляти обов'язки серед окремих членів педагогічного колективу. Наприклад, викладач фізкультури керує радою фізкультури, учитель креслення й малювання - комісією з оформлення школи, учитель біології - комісією з озеленення території школи; учитель географії - радою з туризму, учитель історії - радою із краєзнавства.

Навчальна частина школи проводить семінари з виховної роботи, що відіграють велику роль у виробленні єдиної системи оздоровлення школярів. Дані семінари проходять з обов'язковим практичним показом визначеного розділу роботи, необхідні для молодих і недосвідчених педагогів, вихователів ГПД, а досвідчені одержують із цього якусь родзинку й новинку в організації заходів. Так, наприклад, на семінарі з теми "Організація виховально-оздоровчої роботи у класі" про свій досвід розповіла класний керівник 4-го класу. Коли її діти учились у другому класі, у мене виникла думка укласти договір зі спортивною школою й залучити дітей до занять легкою атлетикою. Учитель підтримав мене. Адміністрація спортивної школи із задоволенням погодилась на співробітництво з нами, був виділений тренер і протягом трьох років він проводив роботу. Заняття проходять в основному на базі спортивної школи "Олімп", тренер і вчитель працюють у тісному співробітництві, що призвело до добрих результатів як у рамках спортивних досягнень, так і у зміцненні здоров'я учнів. Крім цього, сформований хороший, дружний колектив. Зараз ведеться робота з відкриття в поточному навчальному році на базі 5-х класів спортивного класу. Після виступу класного керівника даного класу був проведений захід "Тато, мама, я - спортивна сім'я". У результаті після семінару робота з оздоровлення школярів одержує новий імпульс у всіх класах, і поступово виробляється її єдина система.

Щотижня у школі за планом проходять заходи зі збереження здоров'я: конкурси, вікторини, зустрічі, "круглі столи", подорожі на станції. Старшокласники проводять дослідницькі роботи, з якими виступають перед учнями, а також беруть участь у міській науковій конференції учнів, де були кількаразовими переможцями. Функціонує лекторська група під керівництвом учителя біології. Немаловажну роль у виробленні єдиного стилю посібника з профілактики захворювань відіграють письмові інструкції з оздоровлення школярів, що розробляються окремими педагогами зі шкільним лікарем, а потім затверджуються педагогічною радою. У школі були проведені педагогічна рада та загальношкільні батьківські збори, підсумком яких стало рішення реалізувати програму "Здоров'я", над здійсненням якої ми працюємо три роки.

За час експерименту були розроблені положення про загальношкільний конкурс "Спортсмен року", "Найбільш здоровий клас", методичні рекомендації з проведення Дня здоров'я, уроку здоров'я, інструкція оцінки уроку зі здоров'язберігаючих позицій, розроблені рекомендації із проведення фізкультпауз "Вправа для очей" (2-3 хв), зарядки до уроків, вправи на зняття емоційної напруги, дихальна гімнастика, складений понятійний словник про здоровий спосіб життя, створена методична скарбничка загальношкільних, класних заходів про здоровий спосіб життя. Керівництво описаної вище роботи здійснювалось на підставі виробленої схеми "Структура управління виховально-оздоровчою діяльністю школи".

Результати діагностичної та моніторингової роботи

Кілька років тому, приступаючи до проведення дослідження, провели діагностичну роботу серед учнів 7-9-х класів з метою з'ясування ставлення підлітків до здорового способу життя. Дані були оформлені для зручності в діаграму. У свідомості більшої частини учнів (67,4 %) цінність здоров'я невисока. Міркування про здоровий спосіб життя вони вважають порожньою витратою часу, долею пенсіонерів. Однак їм хочеться добре, по-спортивному виглядати в очах оточуючих, але що-небудь робити для цього їм відверто ліньки. Шкідливі звички не здаються їм такими вже шкідливими, навпаки, у них є якась привабливість.

Для інших (28,2 %) цінність здоров'я значуща. Вони об'єктивно розуміють важливість здорового способу життя, але суб'єктивно ставлять його занадто високо. Здоров'я для них - природний стан, річ, що розуміється сама собою, а не те, що вимагає спеціальних зусиль. Пристрасть до шкідливих звичок - пробачлива слабкість, а не прояв безвільності. Можливо, у глибині душі вони думають, що здатні домогтись життєвого успіху, не приділяючи пильної уваги своїй фізичній формі.

2,2 % підлітків цінність здоров'я визнають пріоритетною. Вони розуміють, що ЗСЖ дуже важливий, свідомо культивують його і пов'язують з ним свої подальші життєві успіхи. Вони здатні протистояти спробам утягнути їх у процес уживання тютюну, алкоголю, наркотиків, намагаються не допустити цього у стосунку до інших. 1,2 % власне здоров'я, тим більше здоров'я оточуючих, не визнають якою б то не було цінністю. Їм або зовсім наплювати на свій фізичний стан, або вони ненавидять усе те, що пов'язано з їхнім тілесним життям. Тих, хто дбає про своє здоров'я, вони недолюблюють. Шкідливі звички вважають справою цілком природною і, може, навіть пишаються цим. Аналіз результатів даного дослідження дозволяє зробити ряд висновків про уявлення про здоровий спосіб життя в юнацькому віці. У цьому віці уявлення про здоровий спосіб життя зводяться до занять спортом, відсутності шкідливих звичок і правильного харчування.

Через два роки нашого експерименту зробили повторну діагностику й оформили у вигляді гістограми, тобто порівняльної діаграми. Результати були такими. На підставі нашої роботи в учнів 7-9-х класів змінилися ставлення та думка про здоровий спосіб життя. Утішне підвищення стійкого-позитивного та ситуативно-позитивного ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих. Увага до питань здоров'я в останні роки помітно зросла. Адміністрація нашої школи та весь педагогічний колектив усвідомлюють, що саме вчитель може зробити для здоров'я школярів набагато більше, ніж лікар. Ніяке навчання неможливе, якщо немає здоров'я.


 
 

Цікаве

Загрузка...