WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Управління оздоровчою діяльністю школи: пріоритетні напрями - Реферат

Управління оздоровчою діяльністю школи: пріоритетні напрями - Реферат

При організації навчальної діяльності вчителям пропонувалося скорегувати проведення уроків змістовно-методичними підходами, спрямованими на здоров'язберігаючі технології. В основу лягли загальнопедагогічні й методичні розробки, реалізовані в різних школах країни.

Особливу значущість отримали такі предмети, як фізична культура, ОБЖ, біологія, англійська мова. Було організовано елективні курси "Формула правильного харчування", "Секрети про твоє здоров'я". У навчальний план був уведений третій урок фізичної культури в 1-9-х класах. Рішення про введення третього обов'язкового уроку фізичної культури на тиждень викликане досить серйозними причинами, головна з яких - погіршення здоров'я дітей за час навчання у школі. Урок фізичної культури - єдиний шкільний предмет, що сприяє збереженню та зміцненню здоров'я дітей. Уведення третього на тиждень обов'язкового уроку фізичної культури позитивно позначається на здоров'ї як завдяки підвищенню обсягу рухової активності дітей, так і за рахунок засвоєння й застосування ними на практиці знань про здоров'я, одержаних на цих уроках. Звичайно, діючі програми з фізкультури включають і цей напрям знань, але двох щотижневих уроків недостатньо для оволодіння раціональною технікою рухових дій (що необхідно!) та проведення кондиційного тренування для розвитку рухових якостей і підвищення фізичної підготовленості. Урок фізичної культури - єдиний урок у шкільному розкладі, що дозволяє хоча б частково компенсувати статичні та психологічні навантаження, які має сучасний школяр у процесі навчання. Доцільність уведення третього уроку фізичної культури на тиждень а отже, й підвищення обсягу рухової активності школярів, тим більше, при сучасному, найчастіше перевищуючому норматив режимі навчальних і факультативних занять, очевидна за своєю профілактичною цінністю для здоров'я.

Велике значення у формуванні культури здоров'я та здорового способу життя мало введення уроків ОБЖ 5-го класу як обов'язкових. У дану програму були внесені корективи з урахуванням уведення уроків здорового способу життя. Програма була розглянута на міському МО вчителів ОБЖ і допущена для використання на уроках ОБЖ у нашій школі, надалі вона була рекомендована в інших школах міста.

Адміністрація школи рекомендувала МО вчителям біології та хімії, технології, англійської мови розробити та застосовувати інтегровані уроки зі здоров'язберігаючими технологіями. Обов'язковим у школі є вивчення десятигодинної програми з ПДР і восьмигодинної програми з пожежної безпеки. Уведення в режим навчально-виховного впливу даних курсів дає можливість підняти рівень самоосвіти, воно знаходить конкретний науково обґрунтований вплив на організм.

Фізіолого-валеологічний напрям повинен забезпечувати гігієнічні умови освітнього процесу; широку просвітницьку роботу серед учнів та їхніх батьків, а також педагогів; системну реабілітаційну роботу зі ставлення до всіх учасників освітнього процесу. Для реалізації даного напряму потрібні були фінансові витрати. Необхідно було привести тепловий і світловий режим у школі у відповідність із санітарно-гігієнічними нормами. Керівництво освітою міста пішло назустріч, і у школі були проведені роботи із заміни електропроводки та встановлення її з дотриманням нормативів освітленості. На наступний рік була цілком замінена опалювальна система. У даний момент тепловий режим відповідає нормам. У школі завжди тепло, світло й затишно як співробітникам, так і учням. Викликає тривогу невідповідність класних меблів вимогам за віковими групами. Але за кілька років школа змогла придбати такі меблі за допомогою управління освіти тільки для початкових класів. Для рішення цієї проблеми з метою формування правильної постави вчителями на уроках проводяться фізкультхвилинки, учнів розсаджують у класі відповідно до рекомендацій медиків.

Головна вимога здорового способу життя - це виконання режиму дня школяра, тому що його зміст ураховує фізіологічні потреби зростаючого організму, а прив'язка цього змісту до осі часу відповідає біологічним і соціальним ритмам життєдіяльності людини.

Із цією метою були проведені загальношкільні батьківські збори "Скільки годин у шкільній добі?". На даних зборах був присутній провідний спеціаліст управління, який познайомив батьків з гігієнічними нормами відповідно до діючих вимог, тривалістю основних видів діяльності школярів, дав рекомендації зі складання режиму дня школяра й ролі батьків, педагогів у режимі дня. Класні керівники провели бесіду з учнями, під час якої підкреслювали, що виконання режиму дня, коли кожній діяльності відведений свій час при дотриманні постійної послідовності видів діяльності, створює оптимальні умови для роботи фізіологічних систем організму, зменшує для нього фізіологічну вартість кожного виду діяльності, полегшує протікання всіх фізіологічних процесів. У кожному класі вивисіли режим дня, а при обході мікрорайону школи вчителі цікавляться, як діти його виконують, коли лягають спати, скільки часу витрачають на уроки.

Представники адміністрації й батьківського комітету відвідують родини з метою вивчення рекомендацій "Виконання режиму для школяра", "Організація вільного часу учнів". За підсумками контролю на засіданні батьківського комітету під керівництвом директора школи підбиваються підсумки, проводяться бесіди з батьками, які не сприяють виконанню режиму дня учнів.

У рамках програми "Здоров'я" є розділ "Освіта й освіченість батьків". Із цією метою працює постійно діючий лекторій батьківського всеобуча "Поговоримо про здоров'я наших дітей". На заняття запрошувались лікарі (підлітковий нарколог, гінеколог, психіатр, терапевт), психологи, тренери. Робота лекторію спрямована на просвітницьку діяльність батьків за здоровий спосіб життя як серед батьків, так і серед дітей. Обов'язковим є відвідування даного лекторію і співробітниками школи. Велике значення у просвітницькій роботі мають санбюлетені, що регулярно випускаються учнями під керівництвом медичної сестри з різних тематик: "Здорове харчування", "Чисто жити - здоровим бути!", "Хто курить тютюн, той сам собі лікар", "Вино входить - розум виходить", "Здоров'я нації в небезпеці" та профілактика грипу й ін.

Разом із міським центром здоров'я шкільна рада з пропаганди гігієнічних і медичних знань займається розповсюдженням знань про ЗОЖ, формуванням розуміння фізіології здоров'я, навчанням способам оздоровлення організму, розкриттям значення взаємодії людини з навколишнім середовищем як фактора, що значною мірою впливає на здоров'я, активно залучає батьків до спільної діяльності через шкільні та класні тематичні конференції до участі в підготовці та проведенні загальношкільних змагань й оздоровчих заходів. Частими гостями на заходах бувають лікарі - терапевт, нарколог, психіатр, фахівці шкірвендиспансера, жіночої консультації, санітарно-епідеміологічного нагляду.

У школі проводиться велика робота дітей і батьків з облаштування спортивної площадки, озеленення шкільного двору. Школа шефствує над сквером. Два рази на рік проводимо суботники з його очищення, розбиваємо клумби, висаджуємо квіти. У минулому році адміністрація міста виділила 100 саджанців пірамідальної тополі, які ми повинні висадити й виростити в мікрорайоні, де розташована школа.

Велике значення приділяємо питанню рухової активності, тому що саме рухова активність є необхідною й обґрунтованою умовою життя людини, сприяє збереженню здоров'я, підтримує працездатність, забезпечує довголіття. Лікарі підрахували, що сьогодні наші школярі всього 15 % доби зайняті руховою активністю, а 85 % часу діти знаходяться у стані практичної нерухомості. Звідси гіподинамія й неминучий прояв такого стану - зниження опору гострим захворюванням, низькі можливості вегетативних функцій, надлишкова маса тіла й ін. У школі протистояти гіподинамії ми намагаємось реалізацією засобів малих форм фізичної культури: проведенням у всіх класах фізкультхвилинок на уроках, "рухливих перерв"; рухливо-насичених прогулянок у ГПД, уведена гімнастика до уроків. Але головне - це уроки фізкультури, заняття в секціях і спортивних гуртках (легка атлетика, туризм, теніс, лижна секція, футбол тощо). Одним із критеріїв внутрішньошкільного змагання класів за здоровий спосіб життя є зайнятість у спортивних гуртках і правильна організація вільного часу.


 
 

Цікаве

Загрузка...