WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Типи управлінських систем - Реферат

Типи управлінських систем - Реферат

Типи управлінських систем

Стиль керівництва, лідерства, спілкування, професійної діяльності, проявляється скрізь, де існує необхідність приймати рішення. Де така необхідність відсутня, мова про стиль не йде

Про наявність стилю говорять, якщо є прояви одночасно трьох його ознак. 1. Постійне повторення системи способів діяльності. 2. Внутрішня обумовленість, цілісність і гармонія різних проявів цієї системи. 3. Ефективність діяльності. Якщо немає хоча б одного із трьох названих проявів, то мова йде не про стиль, а про щось інше.

У педагогічній діяльності при спілкуванні педагога з колегою, керівником, учнем і батьком мова йде про міжстильову взаємодію. Саме в контексті міжстильової взаємодії будуть розглянуті запропоновані матеріали. При взаємодії із приводу вироблення якого-небудь рішення (цим багате життя будь-якого педагога, не тільки керівника) відбуваються актуалізація та зіткнення різних стилів. Усе це створює передумови не тільки для співробітництва чи відчуженості у відносинах, але також і для конфліктів.

Даний матеріал побудований відповідно до логіки проведення навчального семінару для керівників освітніх установ. Для підготовки до семінару слухачам пропонуються не запитання, а тезові положення, які обговорюються (підтверджуються або спростовуються) у ході проведення семінару.

Учасникам семінару пропонується той же список літератури, яким користувався керівник при його підготовці. Це, однак, не означає, що семінар проходить як люб'язний обмін думками із приводу прочитаного, проблема вибору типу управлінського впливу й еталона стилю та моделі педагогічної взаємодії надзвичайно актуальна для будь-якого керівника та болісна для його самооцінки. Предметом обговорення учасників стають, наприклад, протиріччя між орієнтацією на соціально бажаний демократичний стиль керівництва та вимушений вибір авторитарного як найбільш ефективного. Крім цього, відбувається обмін думками про допустимість того чи іншого типу управлінської взаємодії.

Ділова гра-семінар для керівників шкіл "Оптимізація міжстильової взаємодії в освітній установі"

Тези для розгляду на семінарі

Стиль діяльності спілкування має психофізіологічні підстави й передумови професійної поведінки в ситуації ухвалення рішення.

На вибір типу міжстильової взаємодії впливають загальні соціальні умови й особливості освітнього середовища конкретної освітньої установи.

Результати сучасних досліджень свідчать про наявність чотирьох стилів (типів) міжстильової взаємодії.

До аналізу змісту стилів і моделей міжстильової взаємодії неправомірний додаток понять "погано-добре" і "неправильно". Оптимальним варіантом є адекватне ситуації сполучення авторитарного, демократичного, потуранського - у формі співтворчого або парціального (партисипативного) типу управлінської поведінки, а також вибір одного з них.

Психофізіологічні підстави передумови професійної поведінки в ситуації ухвалення управлінського рішення. Говорячи про стиль керівництва, лідерства, професійного спілкування, ініціювання комунікативної поведінки, праці вчителя та навіть типу ухвалення управлінського рішення, варто не упускати з виду психофізіологічну природу стилю. Це особливо важливо при навчанні керівників або копіюванні ними зразків чужої поведінки, що здається їм ефективною й гідною наслідування. Накладення сторонніх зразків управлінської діяльності на власну фізіологію може призвести до непередбачених наслідків. Знання про біологічну природу стилю дозволяє керівнику враховувати свою психофізіологічну конституцію, сполучати соціально бажані дії з їхніми природними підставами.

Гіпотеза В. Гарбузова про фізіологічну схильність до одного зі стилів діяльності заснована на домінуванні одного із семи провідних інстинктів людини. Запропонований автором опитувальник дозволяє визначити кількісне вираження провідного типу психофізіологічної поведінки.

Опитування на виявлення домінуючого інстинкту

Інструкція: ознайомтеся з опитувальником, після чого позначте позначкою "+" найбільш близькі вам і хвилюючі вас проблеми та твердження.

1. Ви приділяєте досить часу й зусиль проблемі збереження свого здоров'я, думаючи, що здоров'я вище за все.

2. Вас найбільше хвилює здоров'я ваших дітей.

3. Вас найбільше хвилюють і засмучують прояви недоброзичливості людей у стосунку один до одного, відсутність у багатьох із них щирої доброти.

4. Ви однозначно віддаєте перевагу дослідницькій, експериментальній, пошуковій роботі.

5. Ви завжди прагнули до лідерства, і для вас кар'єра - природне самоствердження людини.

6. Вас нестерпно обурюють усі форми пригнічення людини людиною, людини державою.

7. Ви ні за яких умов не потерпите зарозумілості стосовно вас.

8. Ви думаєте, що людина не повинна упускати ані миті радості й задоволення, оскільки життя одне й іншого не буде.

9. Вас найбільше хвилюють проблеми, пов'язані із благополуччям вашої родини.

10. Найбільше ви цінуєте здатність відчувати стан іншої людини, розуміти її переживання.

11. Найбільше ви мрієте про роботу в колективі захоплених і талановитих людей.

12. Ви віддаєте перевагу як найбільш відповідній вашим здатностям управлінській, організаційній роботі, і вам близьке твердження "Не заважайте діловим людям, і тоді прийде достаток!".

13. Якби вам запропонували на вибір кар'єру, багатство, безпеку або свободу, ви би без коливань вибрали свободу!

14. Ви завжди на боці тих, хто готовий поступитись благополуччям в ім'я збереження своєї гідності й родової гордості!

15. Ви не сприймаєте ризикування здоров'ям і благополуччям навіть заради найпривабливіших ідей і пропозицій.

16. Найбільше вас хвилює безпека ваших дітей.

17. Найбільше ви цінуєте безкорисливість у стосунках між людьми.

18. Ви відмінно розумієте людей, готових покинути обжите місце й виїхати на нові землі, якщо там починається нова та цікава справа.

19. Для вас більш пріоритетна перспектива службового росту, ніж матеріальні стимули.

20. Ви думаєте, що зі всіх прав людини найважливіше - свобода слова, пересування, віросповідання.

21. Вам глибоко симпатичні люди, які ведуть самовіддану боротьбу проти всіх форм приниження людини людиною, людини державою та мають право сказати: "У нашому роді не було негідників!".

22. Ви думаєте, що найбільш велика дурість на світі - несвоєчасно звернутись до лікаря й тим самим запустити хворобу.

23. Найбільше хвилює та тривожить вас майбутнє ваших дітей.

24. Ви важче переживаєте лиха й нещастя свого народу, ніж свої власні.

25. Вас нестерпно дратують інертність і протидія бездарних, але наділених владою людей новим, прогресивним, талановитим, творчим людям.

26. Ви однозначно готові до твердої боротьби з конкурентами в головній для вас справі.

27. Вас найбільше цікавить незалежність від кого б і від чого б то не було.

28. Ви найбільш нетерпимі до всіх форм обмеження вашого "я", і ваше кредо - "Гідність над усе!".

29. Ви абсолютно згодні з філософом, який стверджував, що "все навколо мене є й має сенс, поки є я".

30. Найкраще ви почуваєте себе в колі своєї родини. Вона - ваша відрада, і ваше кредо: "Мій дім - моя фортеця!".

31. Найбільше вас тривожить і пригнічує відсутність турботи про слабких, хворих, інвалідів і літніх людей.

32. Вас захоплюють люди, готові поступитись благополуччям, здоров'ям заради реалізації своїх творчих устремлінь.

33. Ви цінуєте людей справи, результат, сильну руку в управлінні.

34. Ви не терпите обмежень у своїй діяльності, своєму житті, своєї свободи.

35. За будь-яких обставин і перед будь-якою загрозою собі варто діяти згідно із твердженням "Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах".

Підрахунок та інтерпретація результатів

1. Інстинкт самозбереження - відповіді на запитання 1, 8, 15, 22, 29. При його домінуванні виявляються егоцентризм, консерватизм, готовність поступитися соціальними потребами заради власної безпеки, заперечення ризику, тривожність стосовно свого здоров'я й благополуччя.

2. Інстинкт продовження роду - відповіді на запитання 2, 9, 16, 23, 30. При його домінуванні виявляються надлюбов до своїх дітей, надтурбота про їхню безпеку та здоров'я, надстурбованість їхнім майбутнім, сімейність, тенденція до заперечення "я" на користь "ми" (родини).

3. Інстинкт альтруїзму - відповіді на запитання 3, 10, 17, 24, 31. При його домінуванні виявляються доброта, співпереживання, розуміння, безкорисливість у відносинах із людьми, турбота про слабких, хворих, калічних і нещасних, миролюбство.

4. Інстинкт дослідження - відповіді на запитання 4, 11, 18, 25, 32. При його домінуванні виявляються схильність до дослідження та дослідницької роботи, пошуку нового; новаторство в науці, мистецтві тощо; здатність без коливань залишати обжите місце, налагоджену справу з появою нової, що потребує ризику, готовності до втрат, цікавих справ і завдань, спрямованість на творчість (пріоритет творчих потреб); самовідданість у реалізації творчих устремлінь.


 
 

Цікаве

Загрузка...