WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Субординація та повага: як знайти "золоту середину" - Реферат

Субординація та повага: як знайти "золоту середину" - Реферат

Субординація та повага: як знайти "золоту середину"

Відповідно до визначення, службовий етикет - система особистісних взаємин керівника з підлеглими, вищими керівниками та колегами, визначальним принципом якої є співробітництво та взаєморозуміння

Взаємини на службі регулюються правилами внутрішнього розпорядку, бізнес-етикету й посадовими інструкціями. У них зазвичай відображена специфіка діяльності установи, особливості її взаємодії з партнерами та клієнтами. Від того, наскільки добре співробітники знають діловий етикет, правильно розуміють етику корпоративної поведінки та порівнюють свої дії з посадовими інструкціями, залежать не тільки особисті досягнення кожного, а й атмосфера всередині колективу, що сприяє успіху загальної справи. Багато закладів та установ розробляють кодекси честі, що нагадують за формою звід законів і відображують пріоритети їх професійної діяльності та внутрішньої стратегії.

Основні правила поведінки на роботі, безумовно, базуються на загальних принципах етикету, хоча й мають деякі відмінності. Це стосується, наприклад, привітання, де обов'язковим є дотримання субординації, а статусні розходження за статтю та віком уступають суспільному становищу та посаді. Так, у службовій обстановці жінка-підлеглий повинна привітатися з керівником першою. Знаходячись у себе в кабінеті, керівник не встає, якщо до його столу підходить жінка-співробітник для рішення поточного питання. У випадку, коли розмова затягується, начальник пропонує їй сісти.

Однак якщо молодий директор установи першим привітається зі своїм заступником-жінкою, а чоловіки будуть виявляти звичайну ввічливість стосовно колег - представниць слабкої статі, то розглядати як порушення етикету це можна тільки з чисто формальної точки зору. У повсякденному житті цілком можливе деяке "заміщення" службового етикету загальноприйнятими правилами. Навіть на роботі вихований чоловік пропустить жінку вперед, притримає перед нею двері, виключить у її присутності вживання гострих виразів і брутальних слів. Але прояви ввічливості не повинні заважати роботі. Чоловіку можна не відриватись від справи, для того щоби подати жінці пальто, коли вона йде. Але не можна не допомогти їй одягтись, якщо ви разом знаходитесь у гардеробі. У той же час жінка не повинна ображатись, якщо ввічливість чоловіка - товариша по роботі буде мати трохи "скорочений" характер. Якщо зазвичай чоловік підводиться, коли до нього звертається жінка, яка стоїть поруч, то в робочих умовах він може цього не робити.

Відвідувач, який входить у кімнату установи, не повинен стукати у двері - це тільки відволікає та нервує зайнятих справою людей. Можна не стукати й у двері кабінету керівника, якщо в нього немає секретаря. Однак і тут бувають виключення: якщо директор висловив побажання, щоби співробітники не входили до нього без стуку, це правило має дотримуватись.

Збори, наради - річ корисна та потрібна, якщо їх учасники не віднімають в інших час виступами ні про що. У вузькому колі, де немає сторонніх осіб, можна, звертаючись до товариша по роботі, називати його на ім'я і на "ти" (природно, якщо ви у дружніх стосунках). Чоловіки можуть зняти піджаки тільки тоді, коли це зробив головуючий. Можна обмінятись кількома словами з товаришем, який сидить поруч, але не слід вести при цьому тривалих дискусій.

Намагайтесь бути привітним і терплячим, не лякайте оточуючих похмурим виглядом і суворим виразом обличчя. Дійсного професіонала ніщо не виб'є з колії, за будь-яких обставин він зберігає своє обличчя. Не відмовляйтесь від корпоративних заходів, умійте дружити з колегами, учіться правильно спілкуватись у неформальній обстановці, але при цьому не забувайте про субординацію.

У деяких колективах існує традиція відзначати дні народження працівників. Традиція сама по собі хороша, але чим менший розмах приймає торжество, тим краще. У складчині для покупки подарунка не зобов'язані брати участь усі члени колективу, а тільки той, хто бажає. Приймаючи поздоровлення, іменинник підводиться. У відповідь на поздоровлення можна запропонувати скромне частування: каву, чай, тістечка, бутерброди. Не пригощайте занадто широко. У робочій обстановці це недоречно й до того ж зобов'язує до подібного наступного іменинника. Саме такі речі іноді перетворюють добру традицію в нещастя.

Звертання до підлеглих на "ви" - необхідний інструмент підтримки нормальних службових відносин і трудової дисципліни. Форма звертання один до одного серед членів одного колективу залежить від ступеня їхніх дружніх симпатій і сформованих традицій. Але в будь-якому випадку неприпустимо звертатись до товариша тільки на прізвище.

Керівнику, який розмовляє зі співробітником або відвідувачем, не варто: переглядати папірці, що не мають стосунку до справи; без кінця говорити по телефону; стукати пальцями по столу. Навчіться терпляче слухати підлеглих, не відпускайте на їхню адресу реплік, не відкидайте висловлені пропозиції тільки тому, що ви з ними не згодні, дайте висловитись іншим, заохочуйте активність учасників бесіди. Якщо розмова занадто затяглась, керівник може сигналізувати про її закінчення, підвівшись зі стільця.

У будь-яких ситуаціях зберігайте самовладання, будьте ввічливі, даючи доручення підлеглим: краще робити це у формі прохання, ніж наказу. Будьте уважні до своїх підлеглих, зауважуйте кожний їхній успіх у роботі та заохочуйте за це. Просте "дякую", висловлене вчасно, може виявитись не менш ефективним, ніж грошова премія.

Критика - могутній засіб впливу на людей, яким треба користуватись уміло й обережно. Не зловживайте нею, не принижуйте достоїнства людей грубими критичними зачіпками, не допускайте переростання критики в елементарну сварку, не переслідуйте за конструктивну критику знизу. Вона позбавить вас від помилок і прогалин у роботі, зміцнить зв'язок із колективом. Якщо виникла необхідність покарати когось за службові негаразди, будьте справедливі та тактовні. При виборі форм вираження та міри покарання враховуйте вік, стать і темперамент працівника.

Тактовність, чуйність - це й почуття міри, якого варто дотримуватись у розмові, в особистих і службових відносинах, уміння відчувати межу, за якою в результаті наших слів і вчинків у людини виникають незаслужена образа, засмучення, а іноді й біль. Тактовна людина завжди враховує конкретні обставини: різницю у віці, стать, суспільне становище, місце розмови, наявність чи відсутність сторонніх.

Повага до інших, почуття такту - необхідна умова взаємин у колективі. Вам, напевно, доводилося зіштовхуватись із ситуацією, коли на нараді хтось недбало кидає під час виступів своїх товаришів "нісенітниця", "дурниця" тощо. Така поведінка часто-густо стає причиною того, що коли ця людина сама починає висловлюватись, то навіть до її здорових суджень аудиторія ставиться з прохолодою. Про таких людей кажуть: "Природа відпустила йому стільки поваги до людей, що її вистачає тільки на себе". Самоповага без поваги до інших неминуче вироджується в пиху, чванство, зарозумілість.

Знання та наслідування службовому етикету дозволяє продемонструвати кращі ділові й особистісні якості. "Гарні манери прибуткові", - це твердження, популярне на Заході, - одна з формул успіху, що повинна стати абсолютною для тих, хто сприймає службу як творчість.

ТЕЛЕФОННЕ СПІЛКУВАННЯ

Ділові контакти з начальством, колегами, учнями, батьками не завжди вдається здійснити при особистій зустрічі. Тому нам часто доводиться спілкуватись по телефону. Мистецтво ведення телефонних розмов полягає в тому, щоби стисло повідомити все, що необхідно, й одержати відповідь. Наприклад, у японській фірмі не будуть довго тримати працівника, який не вирішить ділове питання по телефону за три хвилини. Погана підготовка, невміння виділити головне, лаконічно, ємко та грамотно викласти свої думки призводять до значних утрат робочого часу (до 20-30 %).

Підраховано, що кожна розмова по телефону триває в середньому від трьох до п'яти хвилин. Отже, у цілому керівник втрачає в день на телефонне спілкування від 2-х до 4,5 години. Телефонні дзвінки порушують нормальний режим роботи, розбивають робочий день на короткі відрізки часу середньою тривалістю 10-30 хвилин, що не дозволяє зосередитись на проблемах і іноді провокує стрес. Близько 60 % розмов по службовому телефону приходиться на першу половину дня. У зв'язку з цим потрібне вміння не тільки вести стислу розмову, а й миттєво перебудовуватись, швидко реагуючи на різних партнерів і різні теми.


 
 

Цікаве

Загрузка...