WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Логічні вправи і задачі у навчанні дітей математики - Реферат

Логічні вправи і задачі у навчанні дітей математики - Реферат

великий квадрат, а в ньому чорний круг, великий круг з маленькими білим трикутничком. А тепер подивіться на третій ряд фігур. Скажіть, що намальовано в цьому ряді і зразу знайдіть фігуру, яку потрібно сюди помістити". Вихователь викликає одну дитину і просить відповісти.
Саша. В третьому ряді намальований квадрат з маленьким білим кругом, ще круг з трикутником червоного кольору, не вистачає тут трикутника з чорним квадратиком (6).
Вихователь. А чи правильно Сашко розв'язав задачу? Хто думає по-іншому?
Таня. Ні, неправильно, ось цю фігуру (4) потрібно сюди вкласти. Тут є квадрат з білим кругом, круг з червоним трикутником і немає трикутника з чорним кругом.
Вихователь. Ну, то хто ж розв'язав задачу правильно? Сашко чи Таня?
Олег. Правильно розв'язав задачу Сашко, він вибрав великий трикутник з чорним квадратиком, адже в кожному ряді повинен бути великий трикутник.
Вихователь. Так, задачу правильно розв'язав Сашко та всі інші діти, які вибралицю фігуру. І в першому, і в другому ряді є великий круг, квадрат, трикутник, (показує), а в третьому тільки квадрат і круг, не вистачає великого трикутника. В кожному ряді є і маленькі фігури: круг, квадрат, трикутник. Серед них чорна маленька фігура: в першому - трикутник, в другому - круг; а в третьому немає; червона фігура: в першому - круг, другому - квадрат, в третьому трикутник; і біла фігура: в першому - квадрат, в другому - трикутник, в третьому - круг. Ось ми і дізнались, що в третьому ряді не вистачає великого трикутника з чорним маленьким квадратом.
В ході заняття діти аналізують умову задачі (по рядах). Вихователь вислуховує відповіді дітей, не підтримуючи правильність чи неправильність відповіді. Цей методичний прийом використовується для того, щоб направити увагу дошкільників на правильну відповідь.
Таким чином, педагог направляє дітей на пошук розв'язання задачі по плану, на основі її аналізу. В подальшому діти повинні самостійно користуватись цим методом.
2. Дано 3 ряди літаків, які відрізняються між собою формою корпуса, крил, їх кольором і кількістю ілюмінаторів (мал.. 14). Літак, якого не вистачає, потрібно вибрати з 6 фігур, розміщених справа. Відповідь пояснити, вказуючи ознаки тієї фігури, яка повинна бути на місці знаку запитання. Це літак з прямокутним корпусом, з не замальованими прямокутними крилами і з одним ілюмінатором (1).
3. Дано 3 ряди кішок (мал.. 15). Фігуру, якої не вистачає, потрібно знайти на основі аналізу і порівняння фігур по ознакам:
форма тулуба, голови, кількість вусів і напрямок хвоста. Зображення, які розміщені справа, використовуються тільки для підтвердження відповіді, знайденої на основі аналізу фігур. Цих 6 фігур не слід показувати дітям в ході пошуку розв'язку задачі.
В задачах на пошук фігур, яких не вистачає, послідовно ускладнюється характер їх побудови: від задач, в умовах яких приховано. З ознаки до задач, розв'язаних на основі виділення 4 ознак. Від аналізу фігур по горизонталі, діти переходять до пошуку фігури, якої не вистачає шляхом аналізу по вертикалі чи на основі підрахунку фігур, яким характерні одинакові ознаки.
Діти поступового починають самостійно аналізувати задачі, знаходити шляхи до їх розв'язання.
Задачі придумані дітьми.
Дано 3 ряди повітряних кульок різної форми, кольору, розміщення. В кожному ряді 1 кулька без нитки, 2 кульки - з короткою ниткою і довгою. Якої кульки не вистачає в третьому ряді? (мал.. 16).
Дано 3 ряди прапорців різної форми, кольору. Знайти, якого прапорця не вистачає в третьому ряді. (мал. 17).
Дано 3 ряди фігур (мал. 18). Замалювати внутрішню і зовнішню частину круга, розміщеного першим справа в третьому ряді.
Дано 3 ряди хатинок (мал.. 19), які відрізняються одна від одної формою даху, вікна, і віконечка, що на даху. Потрібно знайти хатинку, якої не вистачає.
Для задач, придуманих дітьми, на знаходження фігури, якої не вистачає в третьому ряді, характерно те, що задане в них повторення ознак фігур відповідає лише рядам по горизонталі. Вирішити їх можна на основі порівняння фігур по горизонталі.
Ігри і вправи для дітей 5-6 років.
"Монгольська гра"
Квадрат, розміром 10х10 розрізається, як на мал.. 20. В результаті виходить 11 частин: серед них 2 квадрата, 4 трикутника, 5 прямокутників (4 маленьких і 1 великий).
Правила: при складанні фігур-силуетів використовувати всі частини. з'єднуючи одну з другою, не накладаючи одну на другу.
Всі частини ігри - геометричні фігури, комбінуючи їх, можна побачити багато нових силуетів.
На мал.. 20 представлені важків геометричні фігури, складені із частин монгольської гри: квадрат, прямокутник, і чотирикутник - із 4 трикутників; прямокутник - із квадрата, 4 прямокутників, і 4 трикутників.
Діти повинні уміти практично складати нові геометричні фігури із даних, і уявляти, яка фігура вийде в результаті з'єднання. Після цього вони складають фігури-силуети по зразку чи по задуму. Діти можуть копіювати їх змінювати, комбінувати. Основне, що потрібно - розкласти всі частини так, щоб складена фігура-силует була якнайбільше схожа до реального предмета.
"Колумбове яйце"
Овал, розміром 15х12 розрізають, як показано на мал.. 21. В результаті виходить 10 частин: 4 трикутника (2 великих і 2 малих), 2 фігури, які схожі на чотирикутник, одна із сторін якого заокруглена, 4 фігури (великі і маленькі), які схожі н трикутник, але одна із сторін заокруглена.
Правила ті, що і в "Монгольській грі": створюючи силует, використовувати всі частини гри, з'єднуючи одну од другої.
На початковому етапі засвоєння гри, дітям пропонують знайти схожість частин з реальними предметами і їх зображенням.
В результаті бесіди дізнаємося, що фігури трикутної форми із заокругленням схожі на крила птахів, великі по розміру фігури схожі на тулуб звірів, птахів, морських тварин. Таке співвідношення і порівняння частин гри з предметами розвивають уяву, уміння аналізувати предмети і зображення складної форми.

 
 

Цікаве

Загрузка...