WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Логічні вправи і задачі у навчанні дітей математики - Реферат

Логічні вправи і задачі у навчанні дітей математики - Реферат

Логічні вправи і задачі у навчанні дітей математики.
В дошкільному віці з метою розвитку мислення дітей використовують різні види нескладних задач і вправ.
Це задачі на знаходження пропущеної фігури, продовження ряду фігур, знаків, на пошук чисел, фігур, яких н вистачає та ін., наприклад:
1. Яка з геометричних фігур тут зайва і чому? (мал. 1).
2. Знайди і покажи на кресленні 5 трикутників, 1 чотирикутник. (мал.. 2).
3. Яке число потрібно поставити в порожню клітинку? (мал.. 3).
Логічні задачі і вправи впливають на активізацію розумової діяльності дітей. Використовують їх як і на заняттях, так і в повсякденному житті. В старших групах використовуються логічні вправи в якості "розумової зарядки" на початку заняття чи при використанні конкретної програмної задачі.
В роботі з дітьми 5-6 років використовуються прості логічні вправи і задачі з метою розвитку у них розумових якостей: аналізувати, порівнювати, цілеспрямовано думати. Ці задачі представлені у вигляді креслення, малюнка, ілюстрованими предметами. Діти, розв'язуючи їх, можуть підбирати фігури, якщо не вистачає, міняти їх місцями, перекладати предмети та ін. Практичні завдання полегшують розв'язок задач, роблять їх більш переконливими.
Послідовність виконання вправ:
1. Чим відрізняється одна картина від іншої? (Потрібно знайти декілька розбіжностей. (мал.. 4).
2. Знайди 2 однакових предмета. Розглянувши і порівнявши предмети, потрібно знайти фігури, одинакові по кольору, формі і розміру та іншим характерним ознакам. (мал.. 5 і 6).
3. Яка фігура тут зайва і чому? Тут потрібно знайти предмет, який не повинен бути розміщений, у таблиці і проаналізувати вибір (мал. 7 і 8).
4. Лабіринт. На основі прослідковування ходів треба знайти потрібний вихід. (мал. 9).
5. На основі порівняння, виявити закономірність в розміщенні фігур, замість знака питання помістити потрібну фігуру (мал.. 10).
6. Дано 2 групи зображень, знайти, чим відрізняється одна група від іншої. (мал.. 11).
Крім заданих, можна використовувати інші нескладні логічні вправи. Вихователь може сам складати логічні вправи, виходячи з вивчення дітей на заняття: закріплення знань про геометричні фігури, їх ознаки.
Розвитку логічного мислення служить навчання дітей 5-6 років, розв'язування логічних задач на пошук фігур, яких не вистачає в ряду. Як правило, вони представлені трьома горизонтальними і вертикальними рядами: це можуть бути геометричні і сюжетні фігури, зображення предметів. В кожному ряді по 3 фігури, які відрізняються одна від одної кількома ознаками.
Так, в задачі, на малюнку 12, фігура, що нагадує футболіста, відрізняється від іншої фігури, формою голови, ніг, м'яча, положенням рук. В кожному ряді є фігура футболіста з круглою, овальною і квадратною головою, круглим, овальним, квадратним м'ячем, з ногами у формі квадрата, круга, ліній і руками, розведеними в сторони, зігнутими в ліктях, чи витягнутими вперед.
Ці ознаки лежать в основі знаходження в третьому ряді фігури, якої не вистачає. Діти можуть малювати крейдою на дошці і пояснити, чому саме цієї фігури не вистачає. Можна роздати невеликі таблиці із зображеними фігурами і запропонувати домалювати в порожній клітинці фігуру, якої не вистачає (футболіст з головою і м'ячем круглої форми, квадратними ногами і руками розведеними в сторони.
Для успішного розв'язання подібних задач, необхідно розвивати у дітей вміння узагальнювати ряд фігур за відокремленими ознаками, порівнювати ознаки одного ряду, з ознаками іншого.
Приклади (для дітей 5-6 років)
Логічні задачі на пошук фігури, якої не вистачає.
1. Із фігур, намальованих на малюнку 13, вибрати ту, яку можна вкласти на місце знаку питання.
Мета: Викликати у дітей інтерес до розв'язування задачі. Вчити вибирати із 6 представлених фігур ту, якої не вистачає. Вчити дітей доводити своє рішення.
Матеріал: Таблиця і карточки із зображеними на них фігурами (мал.. 13).
Хід заняття.
Вихователь звертає увагу дітей на таблицю і говорить: "Продивіться уважно на цю задачу, вона показана в малюнку". Вихователь пояснює умову задачі і пропонує розв'язати її. Якщо дітям важко дається, вихователь продовжує: "Я розкажу, як потрібно її розв'язувати. Треба уважно роздивитись перший, верхній ряд фігур (показує), потім, другий - середній. А в третьому ряді, нижньому не вистачає однієї фігури. На її місці стоїть знак питання. Фігури, якої не вистачає, потрібно вибрати із фігур, намальованих на карточках і помістити на ось це місце. (показує).
Викликає одну дитину, просить відповісти, яку фігуру потрібно вибрати.
Марина. Ось цю. (показує н фігуру 2).
Вихователь. Чому ти так думаєш?
Марина мовчить.
Ігор. Тут потрібно намалювати ось цю фігуру (6), тому що тут повинен бути трикутник. Їх повинно бути 3 ось один (показує), ось другий, а третій потрібно помістити тут. У цьому ряді не вистачає трикутника.
Коля. Не вистачає ось цього трикутника(4).
Вихователь. Давайте разом розв'яжемо задачу і дізнаємося хто розв'язав її правильно. Подивіться на верхній ряд фігур і скажіть, які фігури намальовані і якими кольорами?
Міша. У верхньому ряді намальований великий круг, у ньому маленький трикутник, великий трикутник з квадратиком, великий квадрат з кругом.
Вихователь. Які великі фігури намальовані в першому ряді?
Світлана. Круг, трикутник і квадрат.
Вихователь. Назвати маленькі фігури, які намальовані у великих фігурах.
Катя. Трикутник, квадрат і круг.
Вихователь. Значить, в першому ряді круг, трикутник і квадрат великого і малого розмірів. А як замальовані маленькі фігури?
Надя. Трикутник чорного кольору, квадратик просто білий, круг червоний.
Вихователь. А тепер подивіться на другий, середній ряд фігур, і зразу ж скажіть, які великі і маленькі фігури намальовані і якими кольорами? Діти відповідають, а вихователь аналізує: "В другому, середньому ряді намальований великий трикутник, в ньому маленький червоний квадрат,

 
 

Цікаве

Загрузка...