WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Саморефлексія: стрижень освітньої парадигми - Реферат

Саморефлексія: стрижень освітньої парадигми - Реферат

...Емоціональність - це те, що позитивно стимулює людину і приводить її в рух... там, де цього нема, існує лише апатія: мертві знання, мертві факти, дані без смислу, непов'язані між собою деталі й нежиттєздатні взаємини. ...Емоціональність залишається життєвою силою і перетворює індивіда, навіть незважаючи на те, що вона обмежується встановленими суспільством порядками" [Нойманн Э. Происхождение и развитие сознания. Пер. с англ. - М., "Рефл-бук"; К., "Ваклер", 1998. - 464 с. C. 377-385].

Отже, емоції та символи - це такі арени взаємодії свідомого з несвідомим, які мають визначальне значення для повсякденної життєдіяльності сучасної людини. Яку відображувальну систему ми "тренуємо", емоції чи свідомість, коли відвідуємо церкву, оперу, цирк, кінотеатр, стадіон, іподром, музей живопису чи естрадні видовища за участю Данилка, Кіркорова чи Поплавського? Для чого нам потрібні впродовж року свята та карнавали? Тож яким є співвідношення між свідомим і несвідомим, 1:10 чи 9:10 чи інше?

Ми не маємо тут змоги детально зупинятися на соціальних почуттях сучасної людини, емоціональних процесах більш високого рівня - продуктах її соціально-історичного розвитку таких, як сумління, любов, почуття обов'язку, відповідальності, самоповаги, патріотизму, ідентичності, співчуття, сорому, дружби, щастя, естетичні та інтелектуальні почуття. Психологічний словник із психології повідомляє, що "почуття актуалізуються та реалізуються у формі емоцій... однак ототожнення їх неправомірне". Чим же різняться почуття від емоцій? Що є в почуттях такого, чого нема в емоціях? Уважаємо, що найголовнішою ознакою відмінностей є міра присутності в них свідомості. Якщо емоції можуть усвідомлюватися "збоку", то почуття - це стани та процеси, в яких свідомість присутня "всередині" як складова частина. Яке співвідношення свідомого й несвідомого у соціальних почуттях тієї чи іншої людини? - Важко сказати, але незаперечним фактом є присутність в почуттях і несвідомого, і свідомості, незаперечним фактом є присутність у соціальних почуттях значно більшої частки свідомості, аніж у простих емоціях-переживаннях органічних потреб.

* * *

Емоції як система відображення мають свою специфіку: вони зорієнтовані на обслуговування цілісності організму, насамперед, енергетичної цілісності. Унікальність емоцій людини полягає в їх зв'язках, з одного боку, з інстинктами, а з іншого боку - з образами, пам'яттю, уявою і символічною свідомістю. У цьому немає нічого дивного, адже інстинкти вимагають системної координації, у тому числі, участі нервової системи. Умовні рефлекси забезпечуються усією нервовою системою, у тому числі мозком. У певному смислі емоції можна розглядати як містки між несвідомим і свідомим.

Виникає запитання: чи існують емоції людини, які б не відображались і не контролювались у тій чи іншій мірі її символічною свідомістю? Скоріше за все, таких нема. З іншого боку, маємо запитати: що саме з несвідомого ніяк не відображається емоціями? Інстинкти, інтуїція? Якщо ж таке є, то воно не є критично суттєвим для організму, оскільки ніяк ним не переживається. Чи існують інстинкти без емоцій? Мабуть, ні. Чи існує інтуїція без образів? Мабуть, ні. Чи існують образи без емоцій, хоча б дуже слабких? Мабуть, ні. Отже, що ми позначаємо терміном "несвідоме"? Чи не те, що в даний момент чомусь не освітлюється "ліхтарем" свідомості, тобто не є об'єктом уваги, не абстрагується, не деталізується, ні з чим не порівнюється, а лише цілісно переживається всім організмом? Такими є і інстинкти, і образи, і емоції. Звісно, можна звузити поняття "несвідоме" до того, що ніяк організмом не переживається, наприклад, такими є "горме" Макдоугалла (вроджена програма цілеспрямованої активності організму), інформація генетичного коду, реакції безумовних рефлексів, трансперсональне Станіслава Грофа чи видіння під гіпнозом.

Отже, термін несвідоме можна використовувати як у широкому сенсі, так і у вузькому. Термін "несвідоме" використовується сьогодні найчастіше у формі двох крайнощів - як синонім трансцендентного в системі психічного відображення або ж як ототожнення з "підсвідомим". Це неправильно. Необхідно спробувати деталізувати несвідоме і знайти середину між крайнощами, можливо, найперше, розширивши поняття підсвідомого як його частини включенням до нього усього діапазону емоцій. До підсвідомого, як ми знаємо, за визначенням належить те, що за певних умов може усвідомлюватися чи усвідомлювалося раніше.

* * *

Підсумовуючи розглянуте, можна стверджувати, що сучасною людиною в основному керують неусвідомлені чи недостатньо усвідомлені сили. А недосконале свідоме прислуговує інстинктам, забарвленим емоціями частіше, аніж контролює й обмежує їх. Несвідоме (неусвідомлюване) як частина психічного не є чимось таємним, таким, що потребує часу, ресурсів, зусиль, наукових чи езотеричних знань для його відкриття як якоїсь terra incognita. Несвідоме присутнє скрізь, де проявляють себе емоції, почуття, символи. Релігія, мораль, свята і карнавали, пісні і танці, ігри на відпочинку, кохання і народження дітей - будь-що візьмемо у нашому повсякденному житті - чого в них більше, емоційно-несвідомого чи раціонально-свідомого? Релігія - наскрізно просякнута символізмом. Моральні норми засвоюються в більшій мірі несвідомими механізмами соціалізації - зараженням, наслідуванням, навіюванням, страхом, аніж свідомим переконанням. Щодо звичайного побуту пересічної людини: чи може хтось стверджувати, що там діють переважно розумні закони логіки чи правила менеджменту з формальним перебором альтернатив, стосується це вибору коханого супутника життя, обрання свого депутата, стосунків із сусідами та друзями чи планування сімейного бюджету. А погляньмо на поведінку нашого сучасника перед телевізором? Сучасна людина-телеглядач за одним присідом емоційно переглядає "художній" кіносеріал із вбивствами собі подібних, емоційно прослуховує інформацію про розкрадання загальнодержавного майна шляхом корумпованих продаж без аукціонів, емоційно спостерігає черги мільйонів ошуканих вкладників ощадбанку - своїх співвітчизників старшого покоління, після цього емоційно проглядає на УТ-1 "Світське життя" з Катериною Осадчою чи виступ самовпевненого Нестора Шуфрича "Проти НАТО!" на черговому ток-шоу - і що? А нічого! Ніякого логічного (розумного, свідомого) зв'язку й ніякої свідомої волі щось змінити! Свідомість, і свідомість, що пов'язується з логічним і понятійним мисленням, з формальним перебором альтернатив, з виокремленням і розрізненням суттєвого, з аналізом, абстрагуванням, екстраполяцією, прогнозуванням, синтезом, погодьмось більш рідка гостя у нашому повсякденному житті, аніж ті емоції, що прив'язані до несвідомої психіки людини "тут і тепер". Не випадково, навіть новини на ТБ щодня зорієнтовані переважно на емоції, аніж на свідомість телеглядача, пропонуючи здебільшого "жарені" епізоди буднів (аварії, катастрофи, викрадення дітей, убивства пенсіонерів якимись циганами, отруєння японців китайськими пельменями тощо), провокативно-емоційні висловлювання політиків та такі ж коментарі журналістів, а не інформативне, системне, значуще для майбутнього. Не випадково, виборні кампанії в Україні "грають" на емоціях, а не переконують змаганням цільових програм. Не випадково саме Нестор Шуфрич отримав на передноворічній "Свободі" Савика Шустера шляхом вибору представниками народу звання самого... самого, найбільш вільного, нічим не обтяженого, політика року.

Тож яким є співвідношення між свідомим і несвідомим, 1:10 чи 9:10 чи інше? Взявши до уваги інстинкти людини, її емоції, колективне й індивідуальне несвідоме, підсвідоме, свідоме, надсвідоме, ми тепер краще можемо розуміємо той факт, що генотип орангутанга на 97 % співпадає з генотипом сучасної людини.

Приходимо до висновку: cучасна людина є істотою швидше інстинктивною, емоційною, аніж розумною, свідомою. Вона ще не може досконало охопити і розрізняти своєю індивідуальною свідомістю усе, що є актуально необхідним для її життєдіяльності як соціальної істоти. Вона керується переважно інстинктами, емоціями і почуттями. Останні лише частково відображаються свідомістю, що супроводжується ілюзією їх повного контролю. Правдою є також те, що пересічна людина не схильна це визнавати. Чому? Тому, що вона знаходиться усередині побудованого нею самою суб'єктивного світу. Тому, що вона є істотою більш емоційною, аніж свідомою, адже розвинена свідомість - це насамперед здатність розрізняти суттєве, а розрізнення такого ще нема. Крім того, вона вже осліплена "ліхтарем" свідомості. Гіпотези-пояснення психоаналітиків про "захисти" свідомості від несвідомого потребують уточнення, оскільки на перше місце виступає недосконалість недорозвиненої свідомості людини і суб'єктивність її життєвого світу.

Правильним було б вести мову не про розмежування свідомого й несвідомого та їх співвідношення у відсотках, а про їх взаємозв'язок, схожість і якісні відмінності. Схожість в тому, що вони є системами відображення. Відмінність: свідомість є системою символьного відображення з можливостями довгострокового запам'ятовування; несвідоме є системою хімічного, молекулярного відображення з короткостроковим запам'ятовуванням.


 
 

Цікаве

Загрузка...