WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Реалізація громадянського виховання молодших школярів на основі краєзнавчої тематики курсу "Я і Україна" - Реферат

Реалізація громадянського виховання молодших школярів на основі краєзнавчої тематики курсу "Я і Україна" - Реферат

Завдяки етнічним символам (берегиня, обереги пам'яті, калина, верба тощо) в свідомості кожної дитини виникають образи рідного краю, батьківської хати, родинного вогнища.

К.Д. Ушинський у своїх статтях, книгах визначає, що справжня любов до Батьківщини повинна поєднуватися із знаннями мови, мистецтва, кращих традицій і звичаїв народу.

Рідна мова - найкращий виразник духовної культури українського народу. Дитина, оволодіваючи мовою своїх батьків, прилучається до рідної культури, засобами якої формується "корінь духовності". У своїй статті "Рідне слово" Ушинський у барвистих і хвилюючих тонах писав про значення рідної мови: "Мова народу - кращий, що ніколи не в'яне і вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії. У мові одухотворяється весь народ і вся його Батьківщина". С.Русова писала: "Все виховання - має бути національним, зростати на рідній землі, серед рідного слова". Тому важливою складовою змісту громадянського виховання є прищеплення любові і поваги до рідної української мови, розуміння необхідності бездоганного володіння державною мовою.

Важливе місце в курсі "Я і Україна" посідає розділ "Культура", який містить знання про мистецтво та духовну спадщину народу, що базуються на українських національних традиціях. Вони охоплюють усі ділянки громадського, родинного і суспільного життя. На думку багатьох науковців, культурні традиції народу є визначальним чинником виховання громадянської свідомості особистості на сучасному етапі розбудови нашої державності. Традиції, звичаї, а також мова - це не тільки закони, якими керуються в найменших щоденних і найбільших всенаціональних справах, це ті найцінніші елементи, що об'єднують окремих людей в один народ, в одну націю. Звичаї, традиції, як і мова виробилися протягом усього довгого життя і розвитку кожного народу. В усіх народах існує повір'я, що той, хто забув традиції, звичаї своїх батьків, карається людьми і богом. Звичаї і традиції як два крила одного птаха, забезпечують кожній людині злет до осягнення духовності.

Реалізація громадянських цінностей також здійснюється через природознавчий напрям курсу "Я і Україна". Ще видатний педагог К. Д. Ушинський відмітив правильно, що любов до своїх рідних місць має "глибокий, думками і почуття голосу рідної природи". Зазначений напрям ознайомлює учнів з різноманітністю природи, господарською діяльністю населення, охороною і збереженням природи рідного краю, України, Землі, з системою цінностей у ставленні до природи, до людей, до самого себе: спрямовує практичну діяльність учнів, пов'язану з охороною природи та свого здоров'я. Народна виховна мудрість із колиски плекала в кожній дитині відчуття гармонії природи і людини. Національна система виховання домагається глибокого усвідомлення учнями того, що відображена в свідомості українців рідна природа є "корінням", "фундаментом" національної духовності, культури.

Українська система виховання пройнята ідеями вірності і відданості природі батьківського краю. Усім багатством культурно - історичного досвіду вона реалізує заповіт батьків і дідів ставитися до природи як до живого всеохоплюючого організму, що живе за власними законами і яких ніколи не можна порушувати.

Важливим засобом громадянського виховання є вивчення символіки нашого народу. Знайомство з народними та державними символами відбувається в першому класі, яке постійно поглиблюється в ході проведення виховних годин та ранків ("Національні символи України", "Що для мене Україна?", "Наші обереги", "Український рушник у народознавчих звичаях і традиціях", "Червона калина", "Свято врожаю").

Підвалини патріотизму і почуття національної приналежності й свідомості закладаються у родині. При цьому важлива взаємодія виховних впливів родини і школи. Тому у своїй роботі ми намагаємось постійно підтримувати тісний зв'язок з батьками, залучаємо батьків до шкільного життя дітей. Творча співпраця батьків, дітей і вчителя позитивно впливає на формування класного колективу, виховання в учнів людяності, поваги до старших, доброзичливого відношення до товаришів. Мета цієї роботи полягає у формуванні особистості з глибоким відчуттям своїх коренів, роду, родини, народу; у розвитку кращих ментальних рис дитини, у пробудженні інтересу та прищепленні глибокої любові до рідної мови, літератури, історії, поваги до символів, традицій та звичаїв українців.

Краєзнавство - є чудовим помічником в естетичному вихованні учнів як на уроках, так і в позашкільній роботі. Воно сприяє збагаченню учнів знаннями про літературу і мистецтво рідного краю, розширює спільні розуміння про мистецтво.

Чим глибші і змістовніші будуть знання учнів про рідний край, про свою Вітчизну, про його видатних людей, тим більше буде можливості у формуванні благородного розумового почуття: прагнення краще пізнати свій край, глибока шана і повага до традицій земляків, а головне, - вони допоможуть іншим на своїх прикладах зрозуміти суть і всю повноту патріотизму і почуття відповідальності перед своїм народом, перед Батьківщиною.

Змістовною базою для формування таких знань є саме курс "Я і Україна". Для того, щоб розкрити значення національних символів, ми розповідаємо про те, що кожна нація, кожен народ мають свою історію, свої символи, що формувалися протягом багатьох віків. Виникнення державних символів України (герба, прапора, гімну) теж пов'язано з історією нашої держави. Адже історія - це візитна картка народу, його великий спадок наших пращурів. Вивчаючи народні традиції і свята, ми говоримо про те, які духовні цінності були основою життя нашого народу: любов і повага до землі, до родини, до праці. Вивчаючи природу рідного краю , ми закладаємо в дітях любов до неї, вміння насолоджуватись її красою, бажання примножувати її багатства.

Таким чином, громадянське виховання у сучасному виховному процесі початкової школи має надзвичайно важливе значення. Повноцінне формування особистості молодшого школяра не може позитивно реалізовуватися без громадянської основи. Сьогодні як ніколи важливо спрямовувати дітей на вибір громадянсько - національних ідеалів та ціннісних орієнтацій у їхньому житті. Всебічне виховання підростаючої особистості в наш час не має сенсу без громадянського компонента. Ефективність виховання громадянськості, як і багатьох інших особистісних характеристик, значною мірою визначається реалізацією у виховному процесі діяльнісного підходу, відповідно до якого в структурі особистості виникають і закріплюються передусім ті новоутворення, у "конструювання" яких дитина вкладає свої почуття, власну працю, енергію, конкретну дію, проявляючи цілеспрямовану активність.

Навчальний курс "Я і Україна" враховує сучасні тенденції розвитку початкової освіти. Його змістовні компоненти природознавчого і народознавчого напрямків містять у собі великий потенціал для реалізації громадянського виховання молодших школярів. Актуалізація такого потенціалу безумовно є перспективним напрямком роботи сучасної початкової школи.


 
 

Цікаве

Загрузка...