WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Психологія лідерства в освітніх закладах - Реферат

Психологія лідерства в освітніх закладах - Реферат

Сучасні дослідження в галузі організаційної психології показують, що при харизматичному лідерстві діє принцип доміно, - почавшись з малого, процес швидко поширюється на оточення. Іншими словами, якості такого керівника виявляються заразними і мають тенденції поширюватись на більшість - не на всіх, але на більшість співробітників. Якщо найвищий пост в організації посідає лідер з харизмою, це найкращий шлях до того, щоб керівники середньої ланки всієї системи пройнялися тими ж цінностями. Це також найкращий шлях упровадження етики як постійно присутнього в організації чинника.

Вплив керівника

Без сумніву, позиція керівництва впливає на атмосферу в організації. Ця позиція має здатність формувати мораль, мотивацію та результативність праці.

Етична позиція керівників освіти може створити гуманну атмосферу і покращити якість навчання. Позиція керівництва може призвести й до протилежних результатів. Те, як керівник освітнього закладу використовує свою владу, впливає на погляди кожного його підлеглого. Лідер є взірцем того, яка сам поведінка очікується від його співробітників. Дуже важливо, чи відповідає керівник тому, чого від нього очікують співробітники.

Наприклад, величезне значення має справедливість чи несправедливість керівника стосовно підлеглих. Повага до співробітників, навіть до тих, котрі уникають чи ігнорують начальника, має вирішальне значення. Успіх керівника освітнього закладу залежить від його моральних якостей і цінності особистості.

У шкільній системі лідерство охоплює вміле використання (а) влади керівника, авторитету його посади, особистісних якостей; (б) справедливої, послідовної і передбачуваної поведінки; (в) рівного прихильного ставлення до підлеглих, доступності. Наявність цих чинників багато важить для співробітників: вони відчувають повагу та довіру до керівництва. Етика підлеглих, їхній дух і мораль, лояльність і якість роботи, результативність праці, безумовно, визначаються стилем керівництва лідера.

Характерні риси керівника у сфері освіти

Специфічні якості, які я на підставі своїх досліджень і досвіду консультаційної роботи міг би назвати як характерні риси керівника освітнього закладу, такі:

дух альтруїзму;

урахування необхідності моральної підтримки оточення в житті і на роботі;

постійне терпіння;

любов до роботи, в основі якої лежить доброзичливість;

інтелектуальна сприйнятливість і обачність (а не просто професійна компетентність).

Дух альтруїзму вимагає усвідомлення лідером своєї відповідальності перед підлеглими і колегами за добробут організації, спільноти і суспільства в цілому. Для лідера неадекватним є питання: "Що я мушу зробити, щоб уникнути судового переслідування?". Етичний лідер скоріше спитає: "Що я залюбки зроблю для того, щоб допомогти моїм підлеглим працювати більш ефективно - і бути більш щасливими? Як можу я зробити життя спільноти краще, гуманніше?".

Увага має бути зосереджена на підлеглих і умовах їхнього життя. Дух альтруїзму, за визначенням, полягає в тому, щоб передбачити наслідки рішень керівника для інших людей. Яку користь принесли дії лідера? Наскільки його приклад пожвавлює життя організації? На скільки спілкування з ним збагачує інших? Як може керівник допомогти підлеглим виконувати свою роботу більш успішно і з більшою радістю?

Усвідомлення необхідності моральної підтримки. Потреба в моральній підтримці ніколи не зникала. Медичні дослідження свідчать, що стосунки між людьми впливають не лише на процес фізичного одужання, вони важливі для підтримання здоров'я у ширшому сенсі - ставлення до життя, духовного і психологічного благополуччя. Емоції підлеглих входять до цього числа, і моральна атмосфера в організації є відображенням того, чи вдалося керівникові створити сприятливу обстановку, чи таку, яка насичена фрустрацією і антагонізмом.

Нам часто доводиться долати емоційний дискомфорт чи почуття гніву, приниження чи обурення. Керівник може допомогти в цьому чи погіршити ситуацію. Якщо лідер розуміє це, він виявить співчуття не лише у випадку тілесної хвороби, а поставиться з повагою до духовних та інтелектуальних складових індивідуальності підлеглого, візьме до уваги, на скільки робота відповідає властивостям його особистості і як відображається на людині (не лише співробітникові, але й клієнтові) атмосфера в закладі.

Моральна підтримка і готовність пробачити пов'язані між собою, як міжособистісні стосунки пов'язані з психологічною, імунологічною, нервовою та скелетно-м'язовою системами. Коли одна частина організму вражена, страждає вся система організму: тіло, інтелект, душа.

Постійне терпіння. Прояви терпіння вимагають свідомого контролю над почуттям гніву і збудженням. Терпіння - справжня чеснота, оскільки означає поєднання сили характеру, ясності розуму, волі та інтелекту. Без сумніву, терпіння іноді буває проявом справжнього героїзму. Воно також може розглядатись як показник емоційного стану.

Наприклад, управління автомобілем може виявитись ідеальним барометром, що вимірює терплячість і рівень агресивності. За цих обставин виявляється справжня сутність характеру, вихоплюється на поверхню вся накопичена фрустрація. При керуванні автомобілем такі якості, як ввічливість, турбота про інших, самоконтроль і гідність буквально сидять за кермом разом з людиною.

Любов, заснована на доброзичливості. Така любов означає бажання людям добра, незалежно від того, як вони ставляться до нас чи діють. Ця любов до всього світу, планети в цілому і людей, що живуть на ній (зрештою любов до самого себе) спонукає нас бажати найкращого для всіх інших людей.

Справжня доброзичливість - це явище щирої турботи про благо для людей, не дивлячись на їхню холодність, ворожість, неуцтво. Це не наївність чи сліпота, а усвідомлений акт волі, що підіймає людину над природними егоцентричними емоціями (як, наприклад, роздратуванням чи нетерпінням) до вищого рівня розуміння та інсайту.

Справжня доброзичливість є основою всякої справжньої духовності. Без нього у світі не існувало б ані справедливості, ані етичних систем. Якщо ж ми всього лише до певної міри стримуємо свою відразу і гіркоту, ми втрачаємо чистоту своїх намірів і послаблюємо свою готовність творити добро.

Інтелектуальна сприйнятливість передбачає вміння розрізняти правильне і неправильне. Це інтуїтивне розуміння чесноти, тонкий процес відокремлення добра і зла. Ми не завжди можемо пояснити його словами чи логічними законами. Однак десь у глибині своєї сутності наші душі відчувають, правильним чи неправильним є будь-який вчинок; наш дух знає більше, ніж наш розум. Моральне почуття викликає відгук у наших душах і серцях, його голос гучний і розбірливий, незалежно від того, які виправдовування, відмовки чи вишукані алібі надають нам оточуючі. Ми знаємо, що добре, а що погано.

Природа дала нам усім таку сприйнятливість. Наприклад, навіть маленькі діти виявляють її, коли з ними чинять несправедливо. Можливо, їм невідомо, чому щось є неправильним, але почуття, що в них виникає, вимагає уваги до себе і викликає емоційний відгук. Пригадайте, як почували себе, коли у школі вас карали за те, чого ви не робили. Хіба ваше відчуття справедливості не було ображене?

У таких випадках наша моральна чутливість виявляється напоготові. Наша логіка і розмірковування - наслідок невгамовної людської спраги справедливості і добра, наш дух прагне до рівності та збалансованості. Це внутрішнє почуття "чесної гри" і того, що є "правильним" - саме той ґрунт, на якому росте справедливість.

Психологічна прагматичність лідерства

Мотиви, що лежать в основі етичної поведінки, не завжди ідеальні. Переважно нами керують одночасно ідеальні та прагматичні міркування. Етика має свою прагматичну цінність - ми не хотіли б, щоб наш сусід спілкувався з нами за допомогою адвоката чи револьвера. Етика корисна і в бізнесі: стосунки з постійним клієнтом чи партнером завжди засновані на довірі та надійності.

Але етика піднімається до рівня чесноти й духовності лише тоді, коли ми турбуємось про те, як психологічно і духовно відобразяться наші дії на ближньому. Турбота про інших - найперше завдання керівників освіти. Кардинальним для лідера є питання: "Як багато сил можу я віддати людям, і моїм колегам у тому числі, для покращення умов їхнього життя?". Таке питання - основний мандат на лідерство, а зовсім не розрахунки того, як багато можна дозволити собі етичних порушень, щоб зберегти при цьому популярність, лишитись неушкодженим і уникнути судового переслідування. Основу діяльності лідера становить питання: "Чи маю я сили й можливості для того, щоб віддати їх іншим людям виключно заради їхнього добробуту?".


 
 

Цікаве

Загрузка...