WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Профільне навчання: основні етапи - Реферат

Профільне навчання: основні етапи - Реферат

Крім того, у 9-му класі повинні бути введені інтегровані курси з предметів, у тому числі й трудового профілю. На нашу думку, трудовий профіль 9-го класу повинен складатися на 80 % із предметів загального циклу з урахуванням їх інтеграції з трудовим навчанням і на 20 % із предметів безпосередньо спеціальних. Реально це могло б виглядати як чотири дні повного навчання у школі, вивчення загальних дисциплін інтегровано за обраним трудовим профілем, а один день навчання на базі середнього спеціального навчального закладу за обраним профілем навчання. Підкреслимо, що дуже важливо, на нашу думку, щоб цикл шкільних предметів був пов'язаний з профілем навчання, а не був відірваним від нього і не читався "взагалі". Це стосується не тільки профілів трудової спрямованості, але всіх профілів, які згадувались вище.

Так, наприклад, біологія у 9-му класі має викладатися за різними програмами в різних профілях: 1) лінгвістичному, 2) гуманітарному, 3) точних наук, 4) природничому, 5) трудовому, 6) естетично-спортивному. Якщо природничий профіль передбачає детальне вивчення біології, зокрема біології людини, з огляду на майбутню біологічну професію, професію лікаря, наприклад, то майбутньому перекладачу або гіду, робітнику, художнику, хореографу достатньо буде загального ознайомлення з біологічним світом для розуміння його життєдіяльності та значення ролі людини. Тобто учні, які навчаються за профілями лінгвістичним, трудовим, естетично-спортивним вивчатимуть біологію в набагато меншому об'ємі; а напрям, який буде визначальним у програмі вищезазначених профілів, може бути, наприклад, екологічним.

Важливим на цьому четвертому основному етапі профільного навчання є обов'язкове анкетування учнів з метою діагностики правильності обраного учнем профілю. Ми переконані, що четвертий основний етап профільного навчання в загальноосвітньому закладі має проходити паралельно з роботою професійної психолого-діагностичної служби школи. Дев'ятий клас у цьому основному етапі є дуже важливим, можна сказати, вирішальним для правильного вибору старшокласників, подальшого навчання, становлення.

Згідно з нашою моделлю, після 9-го класу подальше навчання школяра з вищеобраного профілю повинна розглянути спеціальна комісія, назвемо її комісією з профільного навчання школи (КПН). До неї, на нашу думку, мають входити психологи, соціальні педагоги, учителі-предметники, викладачі спеціальних курсів, адміністрація школи. Ця комісія розглядає результати діагностування кожного учня, порівнює їх з обраним профілем і результатами навчання за ним. Вищевказана комісія робить експертний висновок про доцільність продовження навчання учня за обраним профілем далі.

Тобто, за нашою моделлю, учень має право на повне самовизначення й обрання профілів за своїм бажанням у 8-му та 9-му класах. Наслідки діагностування в кінці підготовчого та на початку основного етапів профільного навчання в школі (8-9-й клас) носить характер рекомендацій, які пропонуються учневі, але не є обов'язковими до виконання. Повторимо, що, на нашу думку, це дає можливість дитині без зайвого тиску продумати та визначитись щодо майбутнього вибору, ураховуючи його бажання.

Але після закінчення 9-го класу, тобто при переході до п'ятого основного етапу профільного навчання у школі, висновки-рекомендації комісії з профільного навчання загальноосвітнього закладу є обов'язковими до виконання учнями 9-х класів та їх батьками. Така практика існує в багатьох країнах світу, про що говорилось раніше, і позитивність її перевірено часом і досвідом.

Тобто, починаючи з 9-го класу, учні школи обирають свій профіль, а можливо, і декілька, які стануть основою їх майбутньої професії і за яким (якими) вони будуть навчатись, починаючи з 10-го класу до закінчення загальноосвітнього закладу, для отримання базової середньої освіти.

П'ятий етап є основним завершальним періодом профільного навчання, він включає в себе 10-й та 11-й класи. Безумовно, при введенні профільності обов'язковим є перегляд програм загальношкільних предметів. Вони мають бути розроблені з урахуванням профілю, складати інтегрований курс, який дає цілісне уявлення даного профілю. На нашу думку, профілі навчання п'ятого основного етапу системної моделі повинні бути суттєво доповнені в порівнянні до профілів, уведених у 8-му та 9-му класах тим, що вони більше інтегровані в єдиний курс і поділяються на академічні та профільні.

Таким чином, на останньому етапі профільного навчання складовими частинами форм навчання та джерелами знань, умінь учнів, згідно з нашою моделлю, є базові знання (БЗ), один з академічних профілів (АП) разом з напрямами (н) та професійний профіль (ПП) разом зі спеціальностями (с). Причому всі три вищевказані складові повинні бути інтегровані в єдиний курс і сприяти отриманню учнем основ певної професії.

Крім того, у цій інтегрованій навчальній системі актуальним є зв'язок з ВНЗ, профільним підприємством, який буде складовою (як навчальною, так і виховною) єдиного навчально-виховного процесу з профільності. Практично це може бути оформлено у вигляді стажування на підприємстві та укладання угоди про співробітництво між школою та ВНЗ з подальшим прийомом старшокласників до означеного ВНЗ без вступних іспитів, на основі результатів випускних екзаменів у школі.

Психологічна служба, згідно з нашою моделлю, під час п'ятого основного етапу має продовжувати діяти у вигляді консульт-пунктів, індивідуальних консультацій (ППІК), які покликані здійснювати систематичну психологічну підтримку учнів і необхідну корекцію. Фактично її діяльність під час п'ятого основного етапу (два роки) зводиться до перевірки правильності зробленого старшокласником вибору й надання йому необхідної психологічної підтримки під час навчання.

Підбиваючи підсумок, ще раз зазначимо, що можна розробити та ввести різну кількість профілів (академічних і професійних) у загальноосвітньому навчальному закладі при відповідній підготовці кадрового складу та матеріального забезпечення. При цьому можна використати досвід "роботи" моделей А і в Європі , про які говорилось раніше і які застосовуються залежно від можливостей шкіл та освітніх закладів, а також їх позитивної оцінки екзаменаційними системами та ринком праці. Як, наприклад, польська система, побудована таким чином, щоб у рамках тривалого навчання створити для молоді можливість отримати перші професійні кваліфікації й підготувати її до подальшого навчання за умови, що вона (молодь) отримала відповідні загальні знання та виробила відповідне ставлення до праці у навчально-виховному процесі. Перелік профілів, напрямів і спеціальностей кожна школа зможе вибрати самостійно, використовуючи цікаву, на наш погляд, таблицю запропонованих видів і напрямів профілів.

Після закінчення школи учень (учениця) отримає атестат про середню загальну освіту. Чим же він буде відрізнятись від сьогоднішнього, якщо в середньому загальноосвітньому закладі буде "працювати" запропонована нами модель профільного навчання старшокласників?

Різниця полягає в тому, що при діючій системі профільного навчання:

по-перше, вивчаючи будь-який предмет за програмою загальноосвітньої школи, старшокласник (старшокласниця) не отримає багато не пов'язаної між собою й майбутньою професією, іноді зовсім непотрібної інформації - математика, фізика, біологія, хімія, географія, інформатика, рідна мова та іноземні мови тощо будуть в атестаті оцінені тими ж балами, але зміст предметів, що вивчаються, буде максимально пов'язаний з обраним профілем. Інакше кажучи, "наповнення" оцінок буде іншим. А оскільки вивчати науки, інтегровані з майбутньою професією, яку обрав, набагато цікавіше, то вищим буде і рівень знань, який відобразиться в балах атестату;

по-друге, в атестаті з'явиться оцінювання спеціальних курсів, факультативів, практикумів профілю, що допоможе не тільки теоретично вивчити обраний профіль, а й отримати навички у вирішенні індивідуальних завдань, захисті своїх проектів, практично доторкнутись до обраного профілю, майбутньої професії;

по-третє, в атестаті може вказуватись профіль (напрям профілю, спеціальність), за яким навчався учень, і ступінь підготовки старшокласника до майбутньої професії через присвоєння йому відповідної кваліфікації.

Таким чином, диференціація та індивідуальний підхід, а також інтеграція при профільному навчанні, згідно з вищерозглянутою системною моделлю, дадуть молодій людині у школі можливість не тільки правильно обрати, а й максимально підготуватись до оволодіння майбутньою професією.


 
 

Цікаве

Загрузка...