WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проектна діяльність в навчально-виховній роботі позашкільного закладу - Реферат

Проектна діяльність в навчально-виховній роботі позашкільного закладу - Реферат

Проектна діяльність в навчально-виховній роботі позашкільного закладу

Опікуючись проблемою оновлення форм і змісту навчально-виховного процесу в позашкільному закладі, колектив Центру дитячої творчості „Дивосвіт" зосередив увагу на проектній діяльності як ефективній формі розвитку творчої особливості. Вивчивши теоретичні засади цієї проблеми, практичний досвід освітніх закладів, педагогічний колектив центру розробив стратегію впровадження проектної діяльності з урахуванням особливостей, досвіду і реальних умов

В закладі було оголошено конкурс учнівських проектів „Дивосвіт творчості". Творча група педагогів розробила методичні рекомендації щодо застосування проектних технологій у конкретних гуртках та студіях закладу. В конкурсі прийняли участь 10 учнівських проектів. Вони були різні за кількістю учасників: індивідуальні творчі завдання; творчі групи в 3-5 гуртківців; навчальна група одного віку; вихованці декількох колективів.

У різних формах відбувалися і захисти проектів: презентація, прес-конференція, театралізоване дійство, конкурсна програма. Результатом проектної діяльності стали наочні приладдя і методичні розробки виконані як самими учнями, так і в співавторстві з керівниками гуртків. В закладі активізувалася творча атмосфера взаємодії та партнерства, розвинулася пізнавальна активність учнів, пожвавився інтерес до пошукової, дослідницької діяльності.

Пропонуємо знайомитися з декількома навчальними проектами, які прийняли участь в конкурсі „Дивосвіт творчості".

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ ГУРТКА КНИЖКОВОЇ ГРАФІКИ „СПАДЩИНА" „ЛЕГЕНДИ ПРО РОСЛИНИ"

Навчальний план гуртка „Спадщина" передбачає вивчення основ книжкової графіки, малюнку, композицію та кольорознавства. Учні 4-го класу художньої студії, які прийшли в гурток книжкової графіки, мали, крім зацікавленості, ще й глибокі знання з основ образотворчого мистецтва - малюнку, живопису і композиції, і існуюча навчальна програма гуртку „Спадщина" не відповідала рівню їх здібностей. Для занять з цими учнями було розроблено індивідуальну програму, яка була здійснена протягом навчального року у вигляді навчального проекту „Легенди про рослини".

Легенди про рослини

Мета: дослідити різновиди стилізації різних рослин; оволодіти технікою виконання шрифтів; об'єднати отримані знання в єдиний проект-книжку, яка може стати навчальним посібником; вдосконалювати графічну техніку; прививати навички самостійної роботи, вміння працювати з інформаційними джерелами.

Об'єкт дослідження: елементи книги, основи композиції, техніки виконання та оформлення стилізованих рослинних орнаментів.

Тривалість: 7 місяців навчального року.

Керівник: Олеся Олександрівна Турпак.

Учасники: чотири учениці художньої студії п'ятого року навчання.

Підготовчий етап: 2 місяці:

вивчення спеціальної літератури з питань книжкової графіки;

підбір зразків рослинних орнаментів;

дослідження прийомів стилізації рослинних орнаментів;

вибір індивідуальних тем (рослин) для роботи;

робота з літературним текстом, який буде супроводжувати малюнок;

вибір шрифту для тексту.

Коментар керівника проекту.

Вмотивованість учнів створенням навчального посібника була запорукою активної пошукової роботи в бібліотеках, Інтернеті, музеї, міському виставковому залі. Велика кількість зібраного матеріалу несподівано створила утруднення: учням важко було визначитися з вибором „своєї" рослини, обмежитися в кількості стилізованих елементів, не загромаджувати ескіз майбутнього малюнку чисельними, занадто складними деталями. Певні складнощі були і з вибором шрифту - досить складна техніка виконання обраних учнями зразків змусила їх обирати між тим, що подобалось, і тим, що вмієш. Запланований на підготовчий етап час через вищеназвані причини був розтягнутий на 2 місяці.

Основний етап (практично-виконавчий): 4 місяці:

робота над ескізами сторінок (композиційне і кольористичне впорядкування ескізів);

робота на форматі сторінки (заставка, орнамент, буквиця);

робота над шрифтом;

оформлення роботи (виставковий варіант);

підготовка до оформлення книжки (сканування малюнків, фотодрук).

Коментар керівника проекту.

Робота над безпосереднім виконанням обраних ескізів технічно досить складна, кропітка, вимагає зосередженості і чималого терпіння. Найбільш складною для учнів виявилася робота над шрифтом. Титульну сторінку, яку планувалося виконати спільними зусиллями, було врешті вирішено оформлювати керівнику проекту. Це надихнуло учнів працювати більш ефективно, відповідально і, врешті решт, завершити роботу, до якої вже доклали стільки зусиль. Позитивним стимулюючим фактором було й те, що учням імпонувало виступати в ролі співавторів з керівником гуртка.

Заключний етап: презентація книжки „Легенди про рослини" для учнів художньої студії „Палітра".

Коментар керівника проекту.

Готуючись представити книжку перед учнями художньої студії, ми несподівано зіткнулися з тим, що художньо обдаровані діти, вправно володіючи пензлем, не завжди вміють ясно, дохідливо і послідовно висловлювати свої думки. Зібравши всі чорнові матеріали - ілюстрації, фотографії, ксерокопії, ескізи робіт, варіанти колористичних вирішень - відібрали найбільш цікаві, оформили експозицію. Ретельно працювали над текстом презентації - він мав бути стислим, послідовним, зрозумілим і доступним для різновікової аудиторії вихованців - художньої студії. Намагалися передбачити запитання, які можуть виникнути в слухачів і планували можливі відповіді. Важливим стимулом для авторів книжки було вступне слово керівника, в якому вона підкреслила свою роль тільки як співавтора і значення цієї роботи як навчального наочного посібника для занять молодших студійців.

Що дала робота над проектом його учасникам?

Відповіді учасників проекту на презентації:

Отримала велику кількість інформації, причому з тих джерел, до яких не зверталася раніше (Інтернет, краєзнавчий музей).

Вдосконалилися прийоми роботи при виконанні тонких графічних деталей.

Відчула, що книжкова графіка значно глибша і складніша, ніж я уявляла раніше.

Вчилася доводити до кінця розпочату справу - в мене не завжди вистачало на це терпіння.

Вважаю, що зробила справу, яка принесла користь в навчанні молодших учнів. Це приємно відчувати.

Коли тримаєш в руках результат такої довгої роботи - книжку, це дуже приємно, і відчуваєш гордість.

Що було найбільш складним в роботі над проектом?

Обрати остаточний варіант сторінки - хотілося намалювати багато всього.

Виконання самої роботи, а саме - досить довгий строк, якого потребувало виконання роботи. Іноді робила паузи на декілька днів. Щоб виконувати таку роботу, треба бути терплячим і старанним.

Краще малювати, ніж розповідати про це. Не люблю виступати перед аудиторією.

Коли через завантаженість у школі не встигаєш малювати, а у інших робота просувається інтенсивніше - це трохи дратує, але допомагає зібратися.

Робота над шрифтом.

ТВОРЧИЙ ПРОЕКТ КОЛЕКТИВУ БАЛЬНОГО ТАНЦЮ „ЛІЛІЯ" „ТАНЦЮВАЛЬНИЙ МАРАФОН"

В процесі становлення дитячого хореографічного колективу керівник постійно опікується пошуками не тільки нових танцювальних постановок, музичного супроводу, але й педагогічними прийомами, методами, які б зробили життя колективу цікавим, а творчість дітей успішною.

За 10 років існування колективу напрацьовано практичний досвід застосування різноманітних форм роботи з різними віковими категоріями дітей - в ансамблі навчаються діти від 5 до 15 років.

Метод проекту вперше було застосовано в роботі з учнями старшої групи. Велика кількість опрацьованої літератури давала лише теоретичні знання, та й матеріали стосувалися здебільшого шкіл, а не позашкілля. Переосмисливши теоретичний матеріал, враховуючі особливості і реалії позашкільного закладу, вікові особливості і рівень здібностей дітей старшої групи, ентузіазм батьків, балетмейстера та акомпаніатора колективу, було розроблено і здійснено проект „Танцювальний марафон".

Проблеми спілкування, взаємовідносини, психологічний комфорт в старшій групі ансамблю бального танцю „Лілія"

Мета: прививати комунікативні навички роботи в групі; виявлення та розвиток організаційних та лідерських якостей учнів; формування активної життєвої позиції; сприяння творчій атмосфері в колективі.

Тривалість: 15.09.06-28.12.06.

Учасники: 20 учнів (10 пар) старшої групи ансамблю бального танцю „Лілія".

Керівник: Лілія Миколаївна Данилова.

Партнери та помічники: балетмейстер та акомпаніатор колективу, батьки учнів, культорганізатор закладу, члени гуртка юних журналістів „Позиція".

Підготовчий етап: 15.09.06-01.10.06.

На підготовчому етапі було проведені збори учнів старшої групи, на яких:

було визначено проблеми проекту;

обрано тему проекту та форму, в якій ця тема може реалізуватися (шоу-програма з ігровими та імпровізаційними елементами);

обрано творчу групу з трьох танцювальних пар, які мають керувати підготовкою проекту і узгоджувати дії всіх учасників проекту;

методом „мозкової атаки" були визначені основні моменти майбутньої шоу-програми (види конкурсів, критерії оцінювання конкурсантів), складено репертуар конкурсних виступів;

обговорено можливість і доцільність використання в конкурсній програмі елементів естрадного танцю;

створено детальний план і визначені строки завершення проекту.

Керівник колективу на цьому етапі направляв думки учнів, ненав'язливо акцентував увагу дітей на ключових моментах і можливих утрудненнях при підготовці і реалізації проекту (обговорення проходило в атмосфері доброзичливості, толерантності та творчості).

Ключовим запитанням на підготовчому етапі роботи над проектом було: як зробити атмосферу в старшій групі колективу більш комфортною і дружньою?

Тематичним запитанням підготовчого етапу було: яка спільна справа може об'єднати групу?

Змістовними запитаннями були:

Які конкурсні ігрові та імпровізаційні моменти необхідно включити в сценарій, щоб це було цікавим для всіх?

Кого і в якій мірі залучити до роботи над проектом (педагоги, батьки).

Підготовчий етап роботи над проектом можна графічно відобразити в такому вигляді:

Проблема (формулювання);

Обговорення, аналіз запропонованих ідей;

Формулювання шляхів вирішення.

Розробка плану проекту була досить бурхливою через велику кількість запропонованих ідей. З одного боку це було виявом безумовної зацікавленості учнів проектом, з іншого - вимагало від керівників „прихованої координації", делікатності та тактовності.

Отже, в результаті підготовчого етапу було сформульовано тему, мету, складено план роботи над проектом, підготовлено сценарій шоу-програми, зазначені строки реалізації та захисту проекту.


 
 

Цікаве

Загрузка...