WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проектні технології в контексті життєтворчості - Реферат

Проектні технології в контексті життєтворчості - Реферат

Проектні технології в контексті життєтворчості

Шляхами реалізації проблемної теми, виходу на реальне життєве проектування учнів є профільне навчання, система ступеневої підготовки від дошкільної до вищої освіти, використання особистісно зорієнтованих, інформаційних технологій і методу проектів

Велике слово школа!

На вселюдному житті тільки той народ

і бере перемогу, який має найкращу школу...

Софія Русова

Навчально-виховний комплекс № 16 м. Мелітополя засновано 1 вересня 1988 року як загальноосвітню середню школу І-ІІІ ступенів. Із моменту відкриття колектив школи включився в інноваційний процес.

У результаті за підсумками державної атестації 1999 року школі присвоєно статус школи нового типу - "Навчально-виховний комплекс № 16 "Дитячий садок-школа-ВНЗ".

Шляхами реалізації проблемної теми, виходу на реальне життєве проектування учнів є профільне навчання, система ступеневої підготовки від дошкільної до вищої освіти, використання особистісно зорієнтованих, інформаційних технологій і методу проектів.

Розв'язанню проблеми сприяє участь НВК у Міжнародному проекті програми прикладної економіки "Економічна освіта в Україні", в експерименті Інституту засобів навчання АПН України з упровадження методики телекомунікаційних проектів у навчально-виховний процес, міжнародній програмі I*EARN, у міжнародній програмі Intel "Навчання для майбутнього", у проекті "Освіта для демократії в Україні".

Організація проектної діяльності учнів довела, що проектування - комплексна діяльність, якій властиві:

ознаки автодидактики (учасники проектування ніби автоматично, без спеціально означеної дидактичної задачі з боку організаторів засвоюють нові поняття, нові уявлення про різні сфери життя, про виробничі, особисті, соціально-політичні відносини між людьми, нове розуміння змісту тих змін, яких вимагає життя;

участь у проектній діяльності ставить дітей і дорослих у позицію господаря життя, тобто проектування виступає як принципово інша суб'єктна, а не об'єктна форма участі в соціальній діяльності;

проектування - це специфічний індивідуально-творчий процес, який вимагає від кожного оригінальних нових рішень і в той же час це процес колективної творчості.

Таким чином, проектування може стати засобом соціального й інтелектуально-творчого саморозвитку всіх суб'єктів освіти (учнів, учителів, батьків), а в більш вузькому розумінні - засобом розвитку проектних здібностей. Робота над проблемною темою викликала необхідність вивчення національного й міжнародного передового досвіду, створення матеріально-технічної бази (комп'ютерні класи, підключення до мережі Інтернет тощо), загального оновлення змісту освіти.

Ми не помилились, вибираючи для себе метод проектів. Він цікавий тим, що, з одного боку, дозволяє створити умови для розвитку інтелектуальних здібностей обдарованих дітей, а з іншого - проект дає можливість брати участь у цікавій і результативній роботі всім дітям. Крім того, типологія проектів дозволяє дітям вибрати собі найбільш комфортний характер діяльності. Є діти, яких ми називаємо "я сам". Їм цікаво все робити самим від початку й до кінця, тому для них найкращим варіантом стають індивідуальні проекти. Інші віддають перевагу роботі у групах. На практиці ми спостерігали, як ідеї окремих індивідуальних проектів трансформувались у групову проектну діяльність.

Серед проектів, у яких, на наш погляд, нам удалось не тільки залучити дітей до нового виду діяльності, а й використати можливості методу проектів для розвитку творчих здібностей і лідерських якостей, необхідно виділити національні та міжнародні телекомунікаційні проекти програми I*EARN. "Навчаймо й навчаймося з радістю й натхненням!" - це девіз учасників цієї програми I*EARN (International Education and Resource Network - Міжнародна ресурсна та освітня мережа), яка почала впроваджуватись в Україні в 1998 році громадською організацією Ресурсно-методичний центр "Сучасна школа" за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" разом з українськими вчителями-дослідниками та науковцями. Ця мережа зараз об'єднує учнів і вчителів із 98-ми країн світу, які разом співпрацюють у громадянських, екологічних, наукових і художніх проектах. З основними ідеями й описами телекомунікаційних проектів можна ознайомитись на веб-сторінці http://www.iearn.org.

Національна мережа I*EARN-Україна об'єднує зараз близько сотні шкіл із різних регіонів України. Учителі нашої школи разом з освітянами інших країн беруть активну участь у потужному русі за демократичні зміни в освіті, подолання стереотипів, застосування нових телекомунікаційних технологій у навчальному процесі та в позашкільній діяльності. За п'ять років серед наших учителів та учнів - учасників програми I*EARN-Україна найпопулярнішими були міжнародні проекти "Закони життя", "Кола навчання", "Чи маємо ми запасну планету?", "Ми - ровесники", "Посмотри, как хорош мир, в котором ты живешь", "Школа моєї мрії", "Зарубіжний куточок у моєму місті", "Мій герой", "Помиримося, друзі", "Global Teenager Project" і національні проекти "Дніпра жива вода", "Матрьошка", "Мій край - легенда", "Подарунок для мами", "Історія однієї фотографії", "Шкільна соціальна реклама", "Світло нашої надії" (створення веб-сайту про обдарованих учнів з обмеженими фізичними можливостями).

Роботу у проекті "Школа моєї мрії" ми почали як підготовку до міського конкурсу "Освіта ХХІ століття". Кожна вікова група розробляла свій міні-проект: 5-й клас - проект будівлі, 6-й - навчальний план, 7-8-й - шкільну форму, позашкільне життя, 9-й - правила, права й обов'язки, 10-11-й - якими мають бути освіта та вчитель у школі майбутнього. Робота над проектом включала збір і розробку даних, пошук інформації в різноманітних джерелах, аналіз зібраного матеріалу, пошук шляхів рішення згідно з мета-планом, створення кінцевого продукту, а саме: малюнків, віршів, творів, листів, зразків моделей шкільної форми, розкладу уроків, шкільних правил для учнів, учителів тощо. Роботи дітей розмістили на сайті проекту.

У рамках даного проекту створено групу старшокласників-волонтерів. Вони щосуботи проводили інтерактивні заняття з двома різновіковими групами учнів нашої школи, які знаходяться на індивідуальному навчанні за станом здоров'я. Учителі-тренери розробили програму, яка включала заняття з використанням ПК, психологи запропонували тренінги "Пізнай себе" та "Вчимося спілкування". Головним завданням було за допомогою залучення до участі в телекомунікаційних проектах змінити ставлення дітей з обмеженими фізичними можливостями до самих себе. Результатом реалізації цього проекту в масштабах усієї країни має бути зміна ставлення влади до проблем творчих дітей-інвалідів, збільшення кількості некомерційних сайтів, присвячених творчим людям України, збільшення кількості публікацій ЗМІ про творчість і проблеми інвалідів.

У 2004/05 н. р. одним із пріоритетів розвитку освіти становиться впровадження сучасних інформаційно-телекомунікаційних технологій, які забезпечують подальше вдосконалення навчально-виховного процесу, доступність та ефективність освіти, підготовку молодого покоління до життєдіяльності в інформаційному суспільстві. Одним із напрямів діяльності стала всесвітня ініціатива Intеl "Навчання для майбутнього", яка спрямована на розвиток шкільної освіти, завдяки навчанню вчителів використанню комп'ютерних технологій у навчально-пізнавальній діяльності учнів. Оскільки ми вже маємо певний досвід в організації телекомунікаційної проектної діяльності, навчання вчителів за програмою Intеl піднімає організацію проектної діяльності на якісно інший рівень. Телекомунікації становляться не тільки засобом для відсилання робіт до координатора проекту, а починають працювати на проект.


 
 

Цікаве

Загрузка...