WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проект "Тьютор" - Реферат

Проект "Тьютор" - Реферат

До ситуацій першого типу ми відносимо усі ситуації, пов'язані з внутрішніми (виробничими) відносинами. Ситуації подібного типу конструюються і розігруються штучно. Під час таких розіграшів тьютори повинні довести до учасників загальний устрій гри, вказувати принципові позиції, які мають зайняти гравці, а також розіграти (у нашому випадку проаналізувати) ситуацію. За цим типом, наприклад, аналізуються ситуації "вчитель - учень" та проектуються імітаційні ігри.

Ситуації освітньо-виховного середовища належать до другого типу, оскільки у них позиційної домінанти майже немає (в усякому разі вона повинна реконструюватись), а суб'єктами дії виступають окремі індивіди.

Аналіз відкритої ситуації передбачає визначення об'єкта спільної дії, у склад якого входять інші суб'єкти (сам аналізуючий також є одним із таких суб'єктів). Цим суб'єктам потрібно приписати позицію (інтереси, способи мислення) і передбачити їх реакцію щодо ваших намірів.

Рефлексія

Наступним кроком тьюторської роботи може стати введення в техніку і дійсність рефлексії, яка відносно смислу та змісту дії задається як засіб розрізнення цих двох планів дії, а також як засіб виділення способів виконання операцій. Усі зазначені нами питання про смисл дії, що конструюють саму дійсність дій, постають саме з дійсності рефлексії. Наголосимо, що адекватне розрізнення смислу і змісту можливе за наявності рефлексивного відношення. Звичайно, ще є й інтуїція, але, мабуть, ми не помилимося, коли припустимо, що управлінців, які постійно приймають належні рішення, спираючись на інтуїцію, дуже і дуже мало. А яким чином носію подібного інтуїтивного бачення відтворити його на інших?

Рефлексією ми називаємо такий аналіз ситуації, коли в якості об'єкта береться об'єкт дії, дія і спосіб мислення, внаслідок якого був обраний даний об'єкт дії і сама дія. Необхідність у рефлексивному осмисленні ситуації виникає тоді, коли реалізація спроектованої дії як наслідку проведеної аналітичної роботи не дала бажаного результату.

Окремо слід зазначити, що при проектуванні чогось нового аналітика виконує допоміжну функцію, тобто спочатку, а саме: як повинно бути? який наявний ресурс?, а не що ми маємо?, а потім що з цього можна зробити? Рефлексія повинна нам показати, де ми допустили помилку: не ті характеристики об'єкту, неадекватно сконструйована дія, не той спосіб мислення і т. п. В останньому випадку, тобто під час пошуку і застосування нового способу мислення може змінитись не тільки дія, але й об'єкт.

У проекті "Тьютор" роботи рефлексивного типу проводяться керівником із самою групою тьюторів, принаймні в кінці кожного окремого такту. Одним із видів таких робіт є вже наведені питання до звітів.

Знакотехніка

Знакотехніка являє собою відображення конкретного реального явища (позицій, поняття) у знаковій формі і приписування цій формі певних суттєвих характеристик.

Схематизація

Схематизація - це техніка оформлення подумки реальної ситуації, в якій відображаються (для тих, хто вміє читати продукти такого оформлення) значущі, з точки зору реалізації цілей "схематизатора", місця, зв'язки між ними, а також спосіб дії самого організатора. Продуктом такої роботи є схема. З технічної сторони, схематизація - це поєднання окремих знаків, що позначають місця даної нам реальності, їх властивості та інтенції в єдиній системі. Стає зрозумілим те, що одну і ту ж реальність різні суб'єкти схематизують по-різному, оскільки кожен має різні цілі, різну підготовку, різний досвід. Яка ж тоді із схем правильна? Про правильність схем можна говорити тільки постфактум. Правильною, а вірніше адекватною буде та схема, яка була ефективно реалізована [6].

Подібно до рефлексії, процедури знакотехніки та схематизації супроводжують усі роботи тьюторів у проекті. Ці техніки ставляться над іншими роботами. Окремі завдання на знакотехніку та схематизацію можуть пропонуватись як випробування.

Проектування

Проектування - це окремий набір операцій і процедур, що відповідають на питання: як повинно бути? Необхідність у проектуванні виникає, коли є розрив у певній діяльності. Розриви можуть існувати у вигляді певних труднощів, які можуть відчувати величезні маси людей. Наприклад, вихід України із "сучасного" стану, також може бути зафіксований і знятий продуктами мислення окремих людей. До останніх можна віднести різного роду винаходи. Наприклад, заміна свічки чи лучини газовою лампою, а останню -електричною.

У проектуванні першим конструюється засіб зняття розриву, після цього розглядається належний устрій всієї системи, в яку даний засіб потрібно впровадити, далі - пошук способу впровадження. Для цього необхідно провести аналіз існуючої системи (ситуації) і визначитися щодо шляху, можливостей і обмежень її трансформації, впритул до зміни початкової конструкції засобу і шкідливих впливів від його впровадження і функціонування. Останнім кроком (особливо необхідний при проектуванні матеріальних технічних пристроїв) є опис умов, за яких засіб має бути "захоронений".

У програмі "Початкової управлінської підготовки" об'єктами проектування (а з точки зору тьюторської діяльності - матеріалом, на якому відпрацьовуються описані дії та опановуються техніки їх виконання) виступають господарства, підприємства, фінансові і правові системи, фіскально-кредитна політика, традиції тощо. Ці роботи організовуються учасниками проекту "Ігротехніка".

В освітньо-навчальному середовищі до проектних можна віднести ситуації пошуку окремими учнями "свого місця під сонцем".

Проблематизація

Проблематизація - це процедура, яка встановлює невідповідність між уявленням про той чи інший об'єкт і його "дійсним" устроєм, тобто дане бачення об'єкту дії не дає можливість реалізації дії. Продуктом проблематизації є фіксація розриву. Отже, процедура проблематизації є складовою частиною як проектування, так і аналітики.

Висновки

Ми описали дев'ять одиниць досвіду, які ліцеїсти-тьютори повинні передати новачкам. У процесі трансляції досвіду учні проходять інтенсивну школу тренувань. Тьюторам потрібно відтворити ситуації, коли вони самі отримували чи не отримували (і таке буває) той чи інший досвід, а потім спроектувати подібні ситуації саме для тих новачків, з якими їм випало працювати. Спрямована робота із конкретними новачками виробляє у тьюторів їх власні техніки накопичення та передачі досвіду, техніки організації та управління людьми. Крім того, ситуація передачі досвіду кожної із зазначених нами дев'яти одиниць потребує від тьютора застосування їх у своїй діяльності, тобто ці одиниці одночасно є змістом трансляції, засобами трансляції і способами організації дій.

У проекті "Тьютор" проектуються роботи, виконуючи які, учні отримують техніки і способи накопичення досвіду та організації малих груп людей (5-9 осіб). З цієї точки зору, проект "Тьютор" є тією формою, за допомогою якої учні (тьютори) накопичують управлінський досвід.


 
 

Цікаве

Загрузка...