WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проведення креативного оцінювання - Реферат

Проведення креативного оцінювання - Реферат

Інші форми звітування у креативному оцінюванні

Існує багато форм, які використовують для зворотного зв'язку даних із креативного оцінювання. Ми дотримуємось принципів, окреслених у розділах 4 і 5, і лише уява обмежує наші можливості. Ось чотири приклади:

1. Комікси. Фідді та Штронах (1987) використали комікси (див. ілюстр. 1), щоб найефективніше презентувати дані.

2. Демонстрація даних. Інший спосіб презентації даних оцінювання з максимальним впливом - це використання форми матриці. Наприклад, Метью Майлз розробив модель креативного зворотного зв'язку, яка була описана вище із зазначенням ключових висновків дослідження про поліпшення роботи школи. На матриці зображено різні стадії та тлумачення інформації в переконливому та прийнятному вигляді. Аналогічно Мерилін Евенз і я розкрили дані, отримані під час дослідження програми "Підвищення кваліфікації вчителів". Цей підхід дає можливість стисло відображати велику кількість інформації та супроводжується переліком запитань і поясненнями, що розкривають основні проблеми.

3. Художня література - це інший підхід, який використовують, щоби повідомити результати оцінювання. Роб Уокер (1981) описав цей підхід у праці під дивною назвою "Про використання художньої літератури в освітньому дослідженні (я не маю на увазі Сиріла Берта)". Поданий нижче приклад - частина короткого викладу 29-ти інтерв'ю з учителями-мовниками (Rudduck and Hopkins, 1984: 72-3):

"Уривок з обговорення про стан викладання французької мови"

Ця глава - уявна дискусія серед учителів про користування бібліотечним фондом і самостійне вивчення. Вона ґрунтується на 29-ти дослівних інтерв'ю, узятих з архіву "Дослідження стосовно користування бібліотечним фондом і навчання в шостому класі".

Місце дії - педагогічний коледж, одна з тих чудових, елегантних будівель часів короля Георга, які були сільськими будинками помісного дворянства, але останнім часом слугували місцем навчання молодих жінок, які хотіли стати вчителями. Зовнішній вигляд будівлі зберіг елегантність і декорум, але під економічним і політичним тиском був пристосований до розмаїття потреб студентів. Зникла строгість, яка асоціювалася з офіційною установою, і будівлю почали використовувати для того, щоби проводити короткі курси та конференції, які відбувались у вихідні. Учасники конференцій виходити на прогулянку в дещо занедбаний сад або на галявину, насолоджувалися сонячним промінням і чудовими краєвидами, замислюючись над тим, хто ступав цими стежками до них.

День був приємний, а всередині, за цими величними стінами, у добре обладнаному залі проходило обговорення. Двадцять дев'ять філологів, більшість із яких викладали французьку мову, зібралися, щоб обговорити із групою дослідників такі теми: користування бібліотечним фондом, самостійне вивчення, навчання французької мови в шостому класі. Дослідники пояснювали мету проведення досліджень. Підслухаймо їхню розмову.

"Ми проводимо дослідження, що стосується користування бібліотечним фондом і навчання в шостому класі, методом інтерв'ю з багатьма людьми у школах. Ми вибрали три сфери: історію, філологію та французьку мову, щоб обговорити зі шкільним персоналом користування бібліотечним фондом і навчання в шостому класі, а також щоби простежити, як учень трансформується у студента..." (8.Б.80).

"Мі цікавились, як студенти переходять від прямого вивчення, коли отримують готову інформацію, до незалежного навчання, коли мусять самі знайти потрібну інформацію або вибрати її з-поміж різної інформації. Можливо, ви можете розповісти, як ви простежуєте цей перехід під час вивчення французької мови..." (15.Б.38).

Декілька хвилин питання висіло в повітрі, а тоді почалось обговорення:

"На мою думку, багато людей уважають, що шостий клас відрізняється від інших класів у плані вивчення мови, бо коли учні складають іспити на середню успішність і повертаються до школи у вересні, це зовсім інші люди, які раптом набули вмінь навчатись і відчули відповідальність, але насправді це не так. Я вважаю, що програма найвищого рівня висуває низькі вимоги. Від нас, філологів, вимагають досягти відносного стандартного рівня умінь уже в перекладі з однієї мови на іншу і, навпаки, сприйнятті та написанні творів і, якщо цього не достатньо, то треба було додати і літературні навички. Я поставив за мету мати перед собою наприкінці навчання групу молодих людей, які можуть вільно спілкуватись французькою на складні теми, грамотно пишуть французькою, точно перекладають із французької на англійську (саме таким умінням треба володіти) й отримують задоволення від точного перекладу з англійської на французьку" (13.Б. 31-3).

Учасники погодились щодо відмінностей між найвищим і середнім рівнем, і дослідники почали проводити опитування про характер цих відмінностей:

"Отже, чи в шостому класі існують деякі відмінності, за вашим підходом...?

Звичайно, відмінності в тому, що ми очікуємо від учнів опрацювання літератури з предметів. Щоб виконувати завдання, вони можуть використовувати наявні в бібліотеці книжки, наприклад, літературу англійською мовою, яка пов'язана з тим, що вивчено на уроці французької. Тепер моя група вивчає французьких класиків і декілька версій перекладу "Жанни Д'Арк"..."

Проаналізувавши інтерв'ю, я відчув, що вони містять деякі "повідомлення", і спробував належно представити інформацію. Довкілля було уявним, але повідомлення - справжнім. Скорочення після цитат відповідають розміщенню уривку в записі. Усі уривки інтерв'ю досить показові і були вибрані відповідно до аналітичної процедури.

4. Опрацювання інформації - інший спосіб презентації даних креативного оцінювання. Фідді та Штронах у своїй праці про креативне оцінювання розглядають думки деяких учителів щодо керування проектом і зіставляють їх із коментарями керівництва. Унаслідок опрацювання інформації вони роблять висновки про можливі дії. Опрацювання та презентація такої інформації дають змогу читачеві бачити погляди кожного, розуміти хід аналізу та поради, які дає експерт. Це питання про повідомлення результатів оцінювання обговорено у книжці Морріса та ін. (1987).

Зворотний зв'язок і вирішення проблем

У цьому розділі обговорено питання про форму звітів оцінювання. Тут варто також додати кілька слів про те, як ці звіти як джерело інформації можуть бути використані у школі для вирішення проблеми. Один із прикладів цього - методика проекту "Указівки для проведення шкільної атестації, спрямованої на розвиток школи"; інший - модель ситуативних планів Шмукка й Ранкела (1985). Теорія і традиція щодо зворотного зв'язку даних досить складні (Hopkins, 1982), однак зазначу, що зворотний зв'язок інформації створює повну енергію в навчальному закладі. Цю енергію потрібно спрямовувати на діяльність для того, щоб відбувався розвиток.

Зробивши обґрунтовані висновки з оцінювання, варто знайти спосіб, щоб організувати інформацію у плані розвитку чи діяльності. Модель ситуативних планів організовує інформацію для визначення проблеми, вирішення конфлікту або управління ним. Інформація організована у трьох взаємозалежних вимірах. Ситуацію визначає інформація, отримана внаслідок спеціальної перевірки, мету встановлюємо під час виділення критеріїв, іноді розходження в поглядах стимулює формулювання плану дій.

Використання циклу вирішення проблеми є одним із підходів до формулювання планів дій. Більшість циклів вирішення проблем відбуваються за такою ж послідовністю (Schmuck and Runkel, 1985: 198-9):

1. Узгодження питання. Ефективне вирішення проблеми потребує передусім уваги до двох видів запитань: Де ми тепер (ситуація)? Де ми хочемо бути (мета)? Щоб діяльність була ефективною, група повинна досягти згоди з того, які складові ситуації та мети.

2. Визначення альтернативних шляхів. Група обирає мету й намагається обдумати або кроки, або шляхи, або план для того, щоб реальну ситуацію перетворити на бажану. На цій фазі відбувається опрацювання плідних думок.

3. Установлення сприятливих і гальмівних сил. Якщо група узгодила бажаність і ймовірність мети (і під час виконання плану намагається досягти бажаної та ймовірної мети), вона може переходити до розгляду сил, які сприятимуть і перешкоджатимуть їхнім спробам.

4. Визначення кроків діяльності. Група підштовхує людей до виконання узгоджених дій і розробляє плани з використанням відповідних діаграм.

5. Дія. Це фаза проведення діяльності.

6. Керівництво та перегляд. План зборів для аналізу досягнень. Робота на досягнення мети показує, наскільки правильно проаналізована ситуація.

Висновок

У цьому розділі я спробував обговорити питання про те, як зробити оцінювання креативним і запропонувати свій план дій. У розкритті проблемного характеру креативного оцінювання обговорення було неповним. Існує багато проблем, пов'язаних із написанням звітів про дослідження та оцінювання, але написання - тільки половина проблеми. Інший аспект креативної моделі - забезпечення відповідної діяльності.


 
 

Цікаве

Загрузка...