WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Правова освіта - Реферат

Правова освіта - Реферат

Правова освіта

"Правовій освіті та вихованню громадян України сьогодні конче необхідно приділяти особливу увагу з боку всього суспільства, держави, її установ та інституцій" - наш автор із Запоріжжя наводить, на наш погляд, вагомі аргументи

В останні роки багато що було зроблено з метою підвищення правової культури, правосвідомості громадян, але багато ще належить зробити, особливо за умови, коли в сучасному українському суспільстві постійно зростає кількість правопорушень, у тому числі таких небезпечних, як злочини. У липні, на початку серпня 2007 р. громадяни України були шоковані звісткою про затримання у Дніпропетровській області кількох молодиків, яких звинуватили у скоєнні низки страшних убивств і розправ над людьми. Бандити діяли практично відкрито, абсолютно безжально по відношенню до своїх жертв: людей забивали до смерті трубами, палицями, усім, чим завгодно. Тільки попередній перелік їх жертв - 19 осіб, які мешкали в різних областях України.

Останні шість років маю честь засідати в Палаті з кримінальних справ Апеляційного суду Запорізької області в якості народного засідателя. Тільки за перші шість місяців 2007 р. брав участь у розгляді низки кримінальних справ, у яких підсудних звинувачували у скоєнні тяжких та особливо тяжких злочинів.

Одна кримінальна справа мене особливо вразила своєю жорстокістю та цинізмом. Одного з підсудних - зовсім молоду людину, вчорашнього випускника однієї із сільських шкіл-інтернатів області та ПТУ, звинуватили в тому, що він за декілька днів власноруч убив чотирьох людей заради заволодіння їх майном і грошима, убивав ломом, сокирою, не пожалів нікого, у тому числі двох літніх людей (чоловіка та дружину), які були інвалідами. На суді брехав, не виказав ані каяття, ані визнання своєї вини. Коли головуюча на судовому засіданні суддя Н. Смолка надала йому право виступити з останнім словом, він із цинічною посмішкою відмовився від цього права. Точно така посмішка була в нього на обличчі, коли йому зачитували вирок - довічне ув'язнення в місцях позбавлення волі.

Велике занепокоєння викликає те, що значну кількість злочинів скоюють підлітки, неповнолітні, які кожного дня крадуть майно, грабують, учиняють розбійні напади, угони автотранспорту, ґвалтують, убивають. Страшне те, що багато підлітків скоюють злочини, інші правопорушення навмисно, нехтуючи всіма моральними принципами, "йдуть на справу" у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, не поодинці, а справжніми бандами, групами, використовують зброю, інші небезпечні предмети, роблять "брудні справи" заради користі. Пригадую свою першу справу в суді. Банда підлітків (наймолодшому було дев'ять років, старшому - 14) на острові Хортиця по черзі зґвалтували шестирічну дівчинку. Потім її довго намагались убити, що і зробили, але при цьому ще й відрізали їй ногу.

У серпні 2007 р. судова колегія Палати з кримінальних справ Апеляційного суду Запорізької області почала розглядати кримінальну справу по звинуваченню двох підлітків у вбивстві хлопчика в одному із сіл краю (дитину зарізали у власному будинку).

Заради справедливості треба сказати, що за даними правоохоронних органів у цілому відзначається зниження кількості злочинів, скоєних підлітками в м. Запоріжжі. Але деякі цифри вражають: за сім місяців поточного року в м. Запоріжжя підлітками скоєно 230 злочинів, в яких брали участь 212 неповнолітніх (загалом по області підлітки скоїли 674 злочини). Щодо віку малолітніх злочинців:

14-15 років - 60 осіб;

16-17 років - 15;

навчаються у школах міста - 46 осіб;

навчаються в ПТУ (або у професійних ліцеях) міста - 3.

Якщо подивитись на самі злочини, скоєні підлітками міста, то ситуація така:

тяжкі тілесні ушкодження - 4 злочини;

крадіжки держмайна - 7;

розбої особистого майна - 20;

грабежі особистого майна - 45;

крадіжки особистого майна - 51;

крадіжки з квартир - 13;

скоїли злочини у стані алкогольного сп'яніння - 16 осіб.

Усе це говорить про те, що проблема правової освіти та виховання громадян, і в першу чергу підростаючого покоління, є сьогодні пріоритетною у виховній роботі в цілому.

Найголовнішою формою такої роботи є викладання у школі загальнообов'язкового курсу "Основи правознавства", який вивчається в 9-му класі. У процесі викладання курсу учні вивчають такі теми:

Держава. Право.

Історичний розвиток держави та права.

Основи правого статусу людини та громадянина.

Конституційні права, свободи та обов'язки громадянина та людини.

Основи конституційного ладу в Україні.

Основи державної влади в Україні.

Найважливіші положення цивільного, земельного, сімейного та трудового права.

Найважливіші положення адміністративного та кримінального права.

На мою думку, цей курс є та залишається обов'язковим у шкільній програмі, хоча впевнений - деякі теми та питання курсу не потрібні чи перевантажені або їх треба вивчати у спеціалізованих класах.

Але як учитель і громадянин упевнений - цього курсу замало в сучасних умовах.

Пропоную: ввести до шкільної програми вивчення низки додаткових обов'язкових спеціальних курсів з основ правознавства:

у 7-х класах - курс "Основи правомірної поведінки та правової культури";

у 8-х класах - курс "Основи законодавства України про адміністративну та кримінальну відповідальність";

у 9-х класах - разом із загальнообов'язковим курсом "Основи правознавства" спецкурс "Основи кримінально-процесуального законодавства України";

у 10-х класах - курс "Основи сімейного законодавства України";

в 11-х класах - курс "Основи законодавства України про працю".

Таким чином, пропонується починати вивчення основ правознавства саме з сьомого класу. Упевнений - саме цей вік є достатнім для того, щоб учні почали вивчати специфічні юридичні терміни та поняття, розуміли їх зміст і значення.

Вивчаючи курс "Основи правомірної поведінки та правової культури", учні мусять вивчити та зрозуміти зміст і значення таких питань:

Що таке правомірна поведінка та правова культура.

Що таке закони, Конституція України, для чого вони потрібні.

Закон України "Про освіту", його зміст і як його виконувати.

Які права є у громадян України, які обов'язки та чи потрібні вони.

Що таке правопорушення, які існують види правопорушень.

Що таке юридична відповідальність за правопорушення та які види юридичної відповідальності існують в Україні.

До речі, мною як учителем історії й основ правознавства розроблена програма такого спецкурсу, яка затверджена науково-методичною радою Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та передбачає проведення 34-х годин на навчальній рік.

22 червня 2007 р. на засіданні науково-методичної ради Запорізького обласного інституту педагогічної післядипломної освіти була затверджена моя авторська програма спецкурсу "Основи законодавства України про адміністративну та кримінальну відповідальність, 9 серпня 2007 року". Крім навчальної мети - оволодіння учнями основами правових знань у галузі адміністративного та кримінального права спецкурс ставить виховну та профілактичну мету - попередження кримінальних та адміністративних правопорушень, виховання розуміння принципу обов'язковості відповідальності за свої протиправні вчинки. Рецензентами програми виступили прокурор Запорізької області, державний радник юстиції, кандидат юридичних наук В. Кулаков, заступник голови Апеляційного суду Запорізької області, голова Палати з кримінальних справ В. Тютюнник, суддя Апеляційного суду, голова Ради суддів Запорізької області, доцент Запорізького юридичного інституту Г. Алейников, які досить високо оцінили зміст і значення програми спецкурсу, за що щиро вдячний цим кваліфікованим юристам нашої країни. Прокурор Запорізької області В. Кулаков у своїй рецензії абсолютно правильно вказав, що в навчальній програмі загальнообов'язкового курсу для учнів 9-х класів на вивчення такої фундаментальної теми, як "Найважливіші положення адміністративного та кримінального права", державна програма передбачає всього три (!) уроки на навчальний рік і, ураховуючи те, що кількість злочинів та інших правопорушень не зменшується, особливо з боку неповнолітніх, які є недостатньо обізнаними у правових питаннях, подібна установка державної програми є явно недостатньою.


 
 

Цікаве

Загрузка...