WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Поточне оцінювання - Реферат

Поточне оцінювання - Реферат

записи життєвих епізодів;

списки перевірки;

переліки;

фотографії;

аудіозаписи.

Для справедливого оцінювання дитини вчитель повинен спостерігати за нею з певною метою. Ефективні спостереження є систематичними, об'єктивними, вибірковими, ненав'язливими, уважно задокументованими.

Ці підказки можуть допомогти вчителю робити систематичні спостереження:

спостерігайте тільки за тим, що саме робить дитина;

одразу записуйте спостереження;

спостерігайте за дитиною в різних оточеннях і ситуаціях і в різні пори дня;

ставтесь до свого графіка спостережень реалістично;

концентруйтесь на одній дитині під час одного спостереження;

уникайте тривіальності;

захищайте конфіденційність;

виберіть практичну систему записів.

Записи життєвих епізодів

Ці записи складають об'єктивний опис спостереження. Вони можуть допомогти використовувати цитати з того, що казала дитина. Час від часу вчитель повинен переглядати ці записи, щоби зробити висновок про поступ дитини.

Ці підказки допоможуть вам використовувати записи епізодів:

визначте предмет спостереження;

записуйте контекст конкретного епізоду - дату, час, ситуацію;

записуйте епізод детально й точно;

будьте об'єктивними;

намагайтесь писати просто.

Списки перевірки й облікові картки

Це прості та ефективні способи запису спостережень. У них визначаються конкретні типи поведінки, на яку варто звернути увагу. Вони є корисними та часто вживаними способами моніторингу дитячого поступу. Як правило, розвивальні списки містять навички в тому порядку, як діти навчаються. Списки готуються заздалегідь і використовуються для оцінки дитячих занять, постачання інформації про те, що дитина може й чого не може робити в кожній царини розвитку.

Фотографії та аудіозаписи є конкретними свідченнями дитячої поведінки.

Портфоліо

Портфоліо - це метод оцінювання, що базується на добірці студентських робіт. Його користь і міра довіри до нього залежать від вибору вчителя.

Портфоліо мають такі цілі:

сприяють інтеграції викладання й оцінювання;

забезпечують учнів, учителів, батьків та інших відповідальних осіб необхідною інформацією про дитячий поступ і різноманітні класні заходи;

дозволяють дітям брати участь в оцінюванні власних робіт;

дозволяють учителю спостерігати за поступом кожного учня;

формують основу оцінювання учнівської успішності, виходячи з численних джерел.

Портфоліо формують суб'єктивно. Вибираючи роботи для портфоліо, учитель може захотіти поміркувати над такими питаннями:

Що добре виходить у цього конкретного учня?

Які якості відображені в цій роботі, що демонструє дитячий поступ у навчанні?

Яким чином ця робота співвідноситься з іншими в цьому портфоліо?

Портфоліо - багате джерело інформації про дитину. Воно особливо цінне для оцінювання учнів початкових класів.

Портфоліо створюються для того, щоби:

проілюструвати реальні здобутки учня;

збільшити участь учителів та учнів у процесі оцінювання;

задовольнити вимоги надійності.

Типи портфоліо. Загальне портфоліо є просто течкою, де зберігаються учнівські роботи. Його використовують учень і вчитель. До нього можуть входити:

усі чернетки та остаточні варіанти письмових завдань з усіх предметів (суспільствознавства, природознавства, математики), тести, дослідницькі звіти, щоденникові записи тощо;

списки для перевірки читання;

відгуки на прочитане - відгуки на книжки, відкриті запитання з оціночною рубрикацією;

магнітофонні записи читання вголос;

фотографії різних проектів і заходів;

вправи з математики.

Учнівське демонстраційне портфоліо - це течка або коробка з роботами, що демонструють дитячі здобутки. Туди можуть входити роботи з одного предмета чи різних. Це портфоліо складається для демонстрування, його можна показувати батькам.

До нього можуть входити:

вибрані роботи із загального портфоліо для демонстрації найкращого або особливих здобутків за певний проміжок часу;

учнівські думки про вибрані роботи та про свої здобутки;

течка самоповаги, до якої входять фотографії та вирізки з газет.

Учительсько-учнівське портфоліо - це добірка документації, яка оцінює поступ учня й містить підсумкову інформацію. Там знаходяться копії робіт із учнівського демонстраційного портфоліо, тести, написані вчителем, записи епізодів класного життя та будь-що інше за рішенням учителя. Це портфоліо не призначене для публічного перегляду, але ним можна ділитися з дітьми й батьками.

До нього можуть входити:

копії матеріалів з учнівського демонстраційного портфоліо;

записи епізодів класного життя;

нотатки з батьківських зборів;

переліки дитячих зацікавлень;

тести, зроблені вчителем, - тести на певні тематичні уроки, відкриті тести.

Важливою частиною портфоліо є його регулярне поповнення, яке відбиває те, чим займається учень. У цих поповненнях мають бути представлені різні здобутки, поточні процесі, спроби, які робить учень, і поступ. Значна частина регулярних поповнень складається з відбору учнівських робіт для портфоліо. Ці зразки робіт мають набагато більше значення, коли супроводжуються записами з батьківських зборів, нотатками, записами класних епізодів. Важливо датувати учнівські роботи, щоби спостерігати поступ у часі.

Рейтинг

Рейтинг - це системи оцінювання, з якими ознайомлюють учнів перед початком занять. Таким чином, учні знають, чого від них чекають для отримання певної оцінки. Рейтинг визначає певні якості, очікувані вчителем, співвідносячи їх із певною оцінкою. Типовий рейтинг має великий набір оцінок і різноманітні ознаки для екзаменування й оцінювання. Рейтинг означає, що оцінювання базується на наборі критеріїв і демонструє певний рівень майстерності.

Учительсько-учнівські збори

Такі збори дають шанс і вчителю, й учням обговорити учнівські роботи. Збори мають відбуватися спокійно й комфортно, щоб учень почувався вільно й не боявся ризикувати та висловлювати свої думки. Такі обговорення можуть бути швидкими й неформальними або структурованими та систематичними. Учитель повинен використовувати цей час для перегляду й аналізу того, чим займались учні, й допомагати їм планувати та виконувати наступні кроки. Більшість структурованих зборів працюють за передбаченою схемою: учні точно знають, що від них очікується. Часто збори присвячені чомусь конкретному - прочитаній книзі, написаному твору або якійсь роботі. Такі збори є важливим методом автентичного оцінювання, оскільки дають інформацію про:

те, що вчить дитина;

розуміння учнем різних навчальних предметів - письма, читання, математики тощо;

природу дитячого інтересу;

царини, в якій ній дитина потребує допомоги;

дії вчителя, які здаються учням найбільшою допомогою;

те, що діти хотіли б учити далі.

Самооцінка учнів

Самооцінка учнів - важлива частина автентичного оцінювання. Вона дозволяє учням оцінити свій поступ. Вони стають відповідальними і за процес, і за результат. Щоденники, записи читань, списки самооцінки, переліки та учнівські письмові роздуми про свою роботу допомагають простежити за їхнім поступом. Дитячий внесок у навчання збільшується і якість їхньої роботи покращується, коли вони залучені до встановлення своїх цілей та оцінювання своїх робіт. Як правило, діти хочуть знати про очікування та стандарти, які мають їхні батьки й учителі, про систему оцінювання своєї роботи та свій поступ. Якщо підтримувати бажання дітей самим установлювати для себе цілі, вони швидше стануть самостійними учнями. Моделюючи мову та процес налаштування на особисті цілі та прагнення їх досягти, учитель спонукає самостійне навчання. Для заохочення процесу самооцінювання кожному учню можна поставити такі запитання, а відповіді задокументувати у щоденнику:

Що я покращив у порівнянні з минулим роком?

Що мені добре вдається?

Над чим мені варто попрацювати?

Над якою однією річчю мені дуже хочеться працювати впродовж цього року?

Що я сподіваюсь вивчити в цьому році?

Коли вчителі дають дітям можливості обміркувати те, що вони вивчили, учні розуміють, що вони вже чогось досягли або знають щось, чого не знали раніше. У процесі таких роздумів дитина може осягнути, що певні речі вона спробувала вперше. Коли вони переглядають свої роботи та бачать певний поступ, то отримують конкретні свідчення свого знання.

Письмові тести

Письмові тести завжди були невід'ємною частиною оцінювання. Хоча сучасні методи оцінювання наголошують на різноманітті методів, письмові тести зовсім відкидати не варто. Проте вчителі повинні пам'ятати про обмеження, які має цей тип оцінювання. Учителям варто робити тести якомога більш наближеними до реальних занять класу. Використання відкритих запитань відкриває можливість для різних відповідей і показує, що діти знають насправді.

Справедливим буде використання результатів тестів для оцінювання індивідуального поступу дитини, а не для порівняння з іншими дітьми. Фіксовані стандартні критерії дозволяють дітям рівнятись на певний стандарт майстерності, а не порівнювати себе з іншими.

Підсумки

Для того щоби мати змогу приймати вповноважені рішення про дитячу освіту, необхідно акуратно оцінювати навчання дітей. Спостерігаючи, як діти читають, пишуть, спілкуються між собою й беруть участь у класних заняттях, учитель отримує необхідну інформацію про кожного учня. Записи епізодів, списки перевірки, портфоліо, учнівсько-учительські збори й самооцінювання учнів є техніками, що допомагають учителю точно оцінити своїх учнів і спілкуватися з ними більш ефективно. Щоб отримати достовірну, чесну й репрезентативну картину дитячих можливостей та поступу, процес оцінювання мусить бути постійним, ретельним і стосуватись усіх класних занять. Програма "Крок за кроком" для початкових класів підтримує такій підхід до оцінювання, що використовує різні засоби та дозволяє вчителю ділитись дитячими здобутками з батьками та іншими зацікавленими особами в найбільш ефективний спосіб.


 
 

Цікаве

Загрузка...